Hnojiva pro pokojové rostliny: odrůdy a pravidla krmení

Pokojové rostliny vyžadují pravidelné krmení. Jeho potřeba je obzvláště akutní v teplém období, na jaře a v létě, ale u některých květin je to také důležité v zimě. Jedná se o vysoce kvalitní hnojivo, které zajistí domácím rostlinám aktivní růst a bohaté kvetení, což bude důvodem pro radost pěstitele.

Značky pro výživu rostlin

Existují určité známky, které naznačují, že je čas oplodnit rostlinu. Podívejme se na každou z nich blíže.

 • Pomalý růst. Pokud bylo patrné, že rostlina přestala růst a nedosáhla své průměrné velikosti, mluvíme o nedostatku dusíku. Tento prvek podporuje růst rostlin. V opačném případě, pokud stonek rychle roste a netvoří se květiny, znamená to přebytek tohoto prvku.

Hnojení květin

 • Slabé stonky. Obvykle se spolu s tímto znamením projevují i ​​jiné: slabý růst listů, nedostatek kvetení. Všichni mluví o nedostatku fosforu.
 • Neochota kvést. Tento faktor je pro pěstitele květin velmi frustrující a má pro to mnoho důvodů. Mezi hlavní patří: nedostatek světla, nesprávně vybraná půda, příliš malá kapacita. Pokud jde o krmení - s největší pravděpodobností takové rostliny postrádají draslík.
 • Nemoci. Tento případ vyžaduje pečlivější výběr hnojiv. Nejprve musíte určit typ onemocnění a poté zvolit vhodný typ hnojiva, které nejen neškodí, ale také se stává jakýmsi všelékem.

Hnojiva

Minerální hnojiva

V současné době výrobci vyrábějí různá hnojiva pro pokojové rostliny. Každý z nich obsahuje určitou sadu užitečných prvků, které jsou v konkrétním případě nezbytné. Kromě toho je možné použít přírodní látky. Chcete-li odpovědět na otázku, jak krmit domácí květiny, musíte znát klasifikaci hnojiv.

Organická hnojiva

Jsou to sloučeniny z organických látek.

Tato skupina zahrnuje kompost, rašelinu, hnůj, zelená hnojiva.

Jsou schopni obohatit rostlinu fosforem, vápníkem, dusíkem a mnoha dalšími užitečnými prvky.

Obecně platí, že organická hnojiva významně zlepšují stav půdy, díky čemuž se rostlina v případě poškození rychle zotavuje.

Pro referenci: mnoho milovníků květin používá výhradně organickou hmotu a nedůvěřuje takzvané chemii.

Minerální hnojiva

Tato hnojiva se získávají za průmyslových podmínek.

Není zcela správné věřit, že jejich složení je zcela chemické. K jejich výrobě se používají přírodní materiály a chemické přísady jsou přítomny pouze v malém množství.

Pokud jde o jejich účinnost, nejsou nižší než ty organické a díky své dostupnosti jsou mezi populací mnohem populárnější. Díky informacím uvedeným na obalu výrobce navíc snadno najde ten správný produkt.

Přírodní hnojiva

Můžete si je připravit doma bez nákladů.

K tomu však musí být květinářství dobře obeznámeno s jejich složením, způsobem přípravy a objemem použití.V opačném případě může být složení půdy zkaženo, což negativně ovlivní stav rostliny.

Základní pravidla pro hnojení rostlin

Při použití jakýchkoli druhů obvazů a hnojiv byste měli dodržovat doporučení zkušených zahradníků a vybírat prostředky jednotlivě pro každý poddruh a odrůdu rostlin:

 • Při používání průmyslových hnojiv přísně dodržujte pokyny.
 • Dodržujte plán krmení.
 • Pečlivě zvolte načasování hnojení. Není tedy dovoleno je vyrábět uprostřed dne, kdy je květina pod slunečními paprsky.
 • Pokud dojde k hnojení postřikem, půl hodiny po ukončení procedury je nutné postříkat rostlinu čistou vodou. To pomůže zabránit popálení listů a stonků.
 • Nekrmte květiny brzy po přesazení. Od tohoto okamžiku by mělo uplynout alespoň několik týdnů.
 • Hnojení kapalnými látkami je povoleno pouze ve zředěné formě.
 • Před krmením byste měli navlhčit půdu v ​​květináči. Přidávání hnojiv do suché půdy je nepřijatelné a může být škodlivé.
 • Je povoleno zavádět pouze ty prvky, které konkrétní rostlina potřebuje. To lze určit podle jeho vzhledu.
 • Nemůžete oplodnit půdu těch rostlin, na kterých jsou přítomni různí paraziti.

Poznámka! Nadměrný obsah tohoto nebo toho prvku v půdě není o nic méně nebezpečný než jeho nedostatek.

Hlavní typy organických hnojiv

Jak bylo uvedeno výše, taková hnojiva se skládají ze sloučenin různých organických látek a mají mnoho odrůd. Každý z nich má své vlastní charakteristiky a používá se v jednotlivých případech.

Hnůj

Jednou z nejznámějších organických látek je hnůj. Jako krmivo se obvykle používá krmivo pro krávy nebo koně. V praxi je zvykem používat tento vrchní obvaz pro zeleninové zahrady nebo zahradní pozemky, a to z estetické stránky tohoto čísla. Hnůj však dokáže i doma kompenzovat nedostatek draslíku, fosforu a dusíku.

Mikroelementy obsažené v hnoji přispívají k aktivnímu rozvoji kořenového systému, chrání květiny před negativními vnějšími vlivy.

Ptačí trus

Trus ptáků poskytuje půdě nejen užitečné mikroelementy, ale také urychluje všechny biologické procesy v ní probíhající. To přispívá k rychlému a efektivnímu rozvoji rostlin. Výsledek takového oplodnění je patrný během několika týdnů.

Dodatečné informace: drůbeží trus brání rozvoji mnoha chorob rostlin a brání růstu plísní v půdě.

Takový nástroj je cenově dostupný, šetrný k životnímu prostředí a netoxický. Díky těmto vlastnostem je ideální pro hnojení nejen půdy zeleninových zahrad, ale i domácích rostlin.

Doma je lepší použít stelivo ve formě granulí, abyste zabránili nepříjemnému zápachu v místnosti.

Il

Kal obsahuje látky, které mohou saturovat půdu dusíkem a huminovými kyselinami. Používá se k obnově vyčerpané půdy, zlepšení její struktury.

Kal je tří typů, v závislosti na místě jeho těžby:

 • jezero,
 • řeka,
 • bažina.

Doporučuje se používat jezerní bahno jako hnojivo pro pokojové květiny, protože má nejpříznivější vlastnosti.

K dosažení očekávaného účinku by měl být kal používán krátce po přijetí, protože časem ztrácí své vlastnosti.

Il

Silt je schopen urychlit růst rostlin, poskytnout antiseptické vlastnosti a déle zadržovat vlhkost v půdě.

Humus

Nejneutrálnější a nejoblíbenější možností je humus, kterým je kompostovaný hnůj nebo zbytky rostlin.

Obsahuje méně vlhkosti, ale mnohem více živin. Kromě toho v humusu nejsou žádné patogenní bakterie a paraziti, takže se nemusíte starat o stav rostlin.

Důležité! Při přidávání humusu do půdy je nutné zavést další typy vrchního obvazu pro domácí květiny nejdříve o měsíc později.

Odrůdy přírodních hnojiv

Kromě minerálních a organických hnojiv se pro vnitřní květiny často používají přírodní hnojiva, která nevyžadují speciální přípravu ani nákup. Které z nich jsou skutečně vhodné ke zlepšení stavu pokojových rostlin, jaké výhody mají a jak můžete doma krmit květiny? Podrobnosti níže.

Cukr

Krmení rostlin vodou, ve které je rozpuštěn cukr, je zcela běžné. Předpokládá se, že cukr se stává zdrojem energie pro rostliny. Funguje to zvlášť dobře pro kaktusy.

K přípravě roztoku se používá lžíce cukru zředěného v jednom litru vody.

Spal kávu

O výhodách tohoto produktu se říká mnoho. Obsahuje draslík, vápník, hořčík a mnoho dalších prospěšných stopových prvků. Tyto látky skutečně přispívají k dobrému růstu a vývoji pokojových rostlin.

Vhodné pro růže, kapradiny, orchideje, begónie.

Kávu (kávové výlisky) lze použít v tekuté i suché formě a přidávat ji k zemi.

Banánové slupky a citrusové slupky

Pokud je otázkou, že potašová hnojiva jsou tím, čím jsou doma, nelze si vzpomenout na banánovou slupku.

Banánové slupky obsahují hodně draslíku, takže je pěstitelé aktivně využívají. Banán je vynikající pro kontrolu mšic, podporuje dlouhé a bohaté kvetení.

Banánové slupky lze použít třemi způsoby:

 • osušte a připravte banánový prášek,
 • udělejte kompostovací jámu z kůže a země,
 • kůru naneste čerstvou.

Někteří lidé navíc používají melounové slupky a sušené citrusové slupky, které jsou bohaté na éterické oleje a glukózu. Jsou vhodné pro ty keře, které naléhavě potřebují vrátit nový vzhled a posílit je.

Sušení banánových slupek

Popel ze dřeva

Popel obsahuje až 30 užitečných prvků a vitamínů, včetně síry, molybdenu, zinku. Tato nehořlavá látka je schopna snížit kyselost půdy, zvýšit období květu a zničit škodlivé mikroorganismy.

Složení popela a obsah určitých prvků v něm závisí na surovině. Jehličnaté dřevo obsahuje velké množství fosforu, listnatého - vápníku, rašeliny - oxidu vápenatého.

Poznámka! Pokud má popel rezavou barvu, nedoporučuje se jej používat jako hnojivo. To naznačuje, že obsahuje hodně železa, které brání fosforu v plné síle.

Droždí

Tento produkt je v každé domácnosti, ale ne každý ví, že kvasinky mohou být prospěšné pro pokojové rostliny.

Kvasinky obsahují užitečné aminokyseliny, které aktivují ochranné funkce rostlin a mají také příznivý vliv na vývoj kořenového systému. Účinnost kvasinek byla vědecky prokázána.

Kvasinkové hnojivo

Vodka

Jedním z netradičních způsobů péče o rostliny je zalévat je vodkou. Je třeba hned poznamenat, že tato metoda je nebezpečná a není vhodná pro všechny rostliny. Pro některé to může být katastrofální.

Předpokládá se, že použití vodky způsobí, že květiny budou silnější a odolnější. Je rozhodně nemožné jej použít v jeho čisté formě. Nejčastěji se uchylují k slabým vodkovým roztokům s malou dávkou.

kyselina jantarová

Kyselina jantarová pro vnitřní květiny se nepoužívá spíše jako hnojivo, ale jako pomocník při asimilaci živin z půdy. Navzdory komerčnímu vydání má přirozené složení.

Pro pokojové rostliny můžete použít tablety kyseliny jantarové.

Jód

Tento prvek potlačuje vývoj virů. Jódový roztok dezinfikuje půdu a posiluje rostliny.

Takové řešení lze nalít pouze do vlhké půdy, přísně dodržovat stanovené poměry: neřeďte více než 2 kapky jódu na 2 litry vody.

Skořápka

Vaječné skořápky mohou také působit jako hnojiva.Využívá ho uhličitan vápenatý, který obohacuje květiny o minerály.

Skořápka

Skořápka je silně rozdrcena a umístěna do půdy, poté je rostlinou zničena a absorbována.

Existuje tedy obrovské množství hnojiv pro pokojové rostliny: organická, minerální a přírodní. Je nemožné jednoznačně odpovědět na otázku, jak můžete krmit vnitřní květiny, protože každý druh krmiva má své výhody a používá se v konkrétní situaci. Správně zvolená možnost zaručuje zlepšení stavu pokojových rostlin.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy