Spathiphyllum květ - reprodukce doma

Spathiphyllum je oblíbená pokojová květina, která nejen potěší pěstitele svým vzhledem, ale také čistí vzduch v místnosti. Rostlina je nenáročná, nevyžaduje pečlivou péči a téměř každý majitel ví, jak šířit spathiphyllum.

Jak se spathiphyllum množí in vivo

Květina si získala popularitu díky své nenáročné péči a krásnému vzhledu. Pokud se vám spathiphyllum líbilo, neměly by být žádné otázky o jeho šíření, stojí za to vidět, jak se s tím sám vyrovnává v přírodních podmínkách.

Jak vypadá spathiphyllum květ

Pro vaši informaci!Tato rostlina roste nejlépe v bažinatých lesích a na březích teplého jezera nebo řeky. To je způsobeno tím, že rostlina miluje vlhké podnebí, dokonce ani teplota není tak důležitým kritériem. Rozmnožuje se semenem.

Co způsobuje zvláštnosti reprodukce doma

Spathiphyllum má zvláštní strukturu: květina nemá vůbec stopku, takže listy a květy rostou přímo ze země. Z tohoto důvodu nejsou k dispozici některé typy chovu a je také nutná určitá péče.

Květina v květináči vyžaduje zvláštní podmínky.

Měli byste věnovat pozornost růstu květu v přírodních podmínkách. Nemá rád přímé sluneční světlo, ale při nedostatku světla může přestat kvést. Vlhkost vzduchu musí být dostatečně vysoká, aby se spathiphyllum cítilo dobře. Současně stojí za to zalévat květinu, pokud je půda zcela suchá, protože jinak listy začnou hnít na základně kvůli zadržování vody.

Podrobný průvodce množením řízky

Na otázku, jak je jednodušší šířit spathiphyllum doma, pěstitelé odpovědí - řízky. Jsou to listové rozety, které jsou odděleny od dospělé rostliny. Pokud mají malé kořeny, mohou být okamžitě zasazeny do půdy, a pokud ne, pořiďte si kořenovou část sami.

Reprodukce stonků spathiphyllum

Ze stonků

Není tak těžké pořídit výhonek z spathiphyllum: musíte opatrně odříznout listovou růžici od mateřské rostliny. Je třeba dodržovat následující kroky:

  1. Na dno jednotlivých nádob vložte odtok.
  2. Ponořte proces s oddenkem do hrnce. V tomto případě stojí za to pečlivě rozložit kořeny v květináči.
  3. Doporučuje se ponechat potomka, zatímco se substrát nalije do hrnce.
  4. Pokvapkejte vodou při pokojové teplotě.

Důležité!Pokud proces nemá vytvořené kořeny, je nutné pomoci spathiphyllum je získat. To nevyžaduje velké úsilí, ale úspěch je zaručen.

Z listů

Jak se množí spathiphyllum, ne každý ví, proto, pokud se vám tato květina líbila od přátel nebo příbuzných, neměli byste žádat o list, který by vyklíčil rostlinu doma. Tato metoda chovu není pro tento typ květu vhodná.

Jak klíčit spathiphyllum výhonky ve vodě

Ukázalo se, jak postupovat spathiphyllum, ale při zakořenění není nic jistého. Nejprve musíte připravit vodu, ve které bude proces probíhat, protože obvyklá z kohoutku nebude fungovat. Spathiphyllum vyžaduje specifické kyselé stanoviště s pH 5 nebo 6.

Poznámka! Tajemstvím úspěchu je použití aktivního uhlí.Je to on, koho je třeba rozdrtit a přidat do vody.

Zakořenění spathiphyllum ve vodě

Nebude těžké zakořenit výhonek: musí být umístěn do nádoby s vodou a dřevěným uhlím a udržován v něm, dokud se neobjeví kořeny. Následně je však nutné ji zasadit pouze do určité půdy. Půda musí být připravena ze sfagnu, rašeliny a perlitu. Doporučuje se také udržovat novou rostlinu ve skleníku, dokud nebude řez silný. Poté bude možné květinu přesadit na trvalé místo.

Pokyny pro pěstování osiva

Reprodukce semenem spathiphyllum je nejnáročnějším procesem. Tato událost vyžaduje spoustu času a úsilí. Doporučuje se koupit semena k setí ve specializovaném obchodě. V takovém případě byste měli věnovat pozornost trvanlivosti: polovina i čerstvých semen nemusí vyklíčit.

Získávání semen květin

Důležité! Semena Spathiphyllum rychle ztrácejí podobnost, takže musí být zaseta ihned po odběru. Pro zrání je budete muset opylovat dospělou květinou, která je ve fázi kvetení.

Pro setí se používá malá nádoba (můžete použít talíř). Doporučuje se smíchat půdu z písku a rašeliny ve stejném poměru. Stojí za to zasít do navlhčené, ale ne mokré půdy, umístěte nádobu do skleníku. Ve skleníku je nutné udržovat teplotu přibližně 25 ° C. Zalévání je nutné pomocí lahve s rozprašovačem. Když se semenáčky začnou objevovat, vyplatí se občas vysát, protože přebytečná vlhkost může přispět k růstu plísní.

Jak správně rozdělit spathiphyllum během transplantace

Nejjednodušší způsob, jak reprodukovat květinu, je rozdělit keř. Ale ne každý ví, jak správně rozdělit spathiphyllum během transplantace. Pro dospělou rostlinu je tato akce prospěšná, protože tímto způsobem lze odstranit velké množství mladých růžic, přičemž z ní odebereme živiny z půdy.

Přesazení květiny vyžaduje hodně prostoru, protože vše bude pokryto zemí

Proces dělení mateřského keře se doporučuje provádět na jaře, dokud nezačne vegetační období. Delenka musí mít pro dobrý vývoj listové rozety. Stojí za to pokusit se příliš nepoškodit kořenový systém. Bazální krk mladé rostliny by měl být na stejné úrovni jako krk matky.

Poznámka!Je nutné pečlivě vybrat velikost jednotlivého květináče pro rostlinu: kořenový systém se bude intenzivně rozvíjet ve velkém objemu, což zpomalí kvetení. Doporučuje se zvolit středně velkou nádobu, aby se vyvíjely nejen listy.

Před zahájením postupu je nutné rostlinu hojně zalévat vodou, aby se květina extrahovala spolu s hrudkou země. Pomůže to také menšímu traumatu kořenového systému. Stojí za to pečlivě opláchnout kořeny ze země a rozmotat je. V takovém případě bude separace snadnější. Místa řezů je třeba ošetřit pokropením dřevěným uhlím nebo aktivním uhlím a chvíli nechat zaschnout.

Doporučuje se koupit půdu pro výsadbu aroidních rostlin nebo si ji sami namíchat. K tomu budete potřebovat:

  • hrubý říční písek;
  • rašelina;
  • listnatá země;
  • rašelina.

Je nutné prozkoumat oddenek každé delenky a odstranit všechny mrtvé části. Každá rostlina je zasazena do samostatných nádob, rozprostřeny křehké kořeny po povrchu půdy a opatrně pokropeny zeminou. Teprve poté je nutné půdu pečlivě zhutnit.

Půdu pro spathiphyllum lze míchat samostatně

Doporučuje se postupovat podle podrobných pokynů k chovu, aby se květina poté rychleji zakořenila. Ale pokud máte rádi spathiphyllum, šíření rostlin bude radost, bez ohledu na složitost procesu.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy