Spathiphyllum - transplantace po zakoupení a se sezením

Spathiphyllum se lidově nazývá ženské štěstí, a proto je v mnoha domácnostech přítomen jako oblíbená rostlina. Transplantace je považována za jedno z hlavních opatření pro péči o květinu, a proto stojí za to ji provádět správně. Pokud je postup úspěšný, rostlina potěší domácnost kvetením dvakrát ročně. Jak transplantovat spathiphyllum doma bude popsáno krok za krokem v tomto článku.

Spathiphyllum nebo ženské štěstí - co je to za květinu

Spathiphyllum je tropická květina pocházející z Jižní Ameriky. Nemá stopku, oválné listy rostou přímo z půdy. Květenství je malá bílá plachetnice s dlouhou tenkou stopkou. Tato květina je rostlina milující teplo, a proto je péče o ni poměrně obtížná. Je nutné sledovat nejen teplotu vzduchu v místnosti, ale také průvan.

Spathiphyllum

Štěstí žen má magickou moc: pomáhá dívkám setkat se s vyvoleným, najít manžela a děti. Aby se to však všechno splnilo, je nutné s barvou komunikovat a pečlivě se o ni starat.

Potřebuje spathiphyllum transplantaci a kdy by měla být provedena

Pokud květinu nepřenesete, v závislosti na časovém rámci přestane kvést, začne se rozpadat a bude letargická. Většina kořenů začne pronikat na povrch půdy v květináči a listy na dně začnou vysychat. Je snadné oživit květinu - začněte ji pravidelně vysazovat do různých květináčů nebo přesaďte celou rostlinu do širší a hlubší nádoby.

Je nutné po koupi přesadit květinu

Po zakoupení vyžaduje spathiphyllum určitou péči. Musíte jej nechat ve stejné nádobě po dobu 2 týdnů v karanténě. Po této době by měla být rostlina přesazena. Je nutné úplně odstranit půdu z kořenů, protože je naplněna živinami pouze poprvé. Pokud tak neučiníte, substrát se rychle vyčerpá a květina začne vadnout.

Když je třeba květinu přesadit

Listy se mohou prohýbat a zpomalit z mnoha důvodů:

 • kořenový systém zhnil kvůli nadměrnému zalévání;
 • kořenový systém je suchý;
 • spálení kořenového systému v důsledku nesprávného krmení;
 • podchlazení listů.

Oslabená rostlina

K vysazení spathiphyllum je třeba jakýkoli důvod, jinak může zemřít. Hlavní znaky, které vyžadují transplantaci:

 • oddenky odlehčené a sušené;
 • žádné kvetení a růst;
 • na některých částech rostliny se objevila houba;
 • kořeny jsou shnilé a černé;
 • zeleň je pomalá, pokleslá, zažloutlá.

Pro vaši informaci!Bez ohledu na to, proč se to stalo, je třeba květinu co nejdříve přesadit, aby se mohla vzpamatovat a nezemřít. Ale předtím se musíte seznámit s pravidly péče o spathiphyllum, abyste nenechali listy později spadnout.

Je možné během kvetení přesadit spathiphyllum

Kdy transplantovat spathiphyllum, musí se každý rozhodnout sám. Stojí za to sledovat teplotu v místnosti v době transplantace. Nemělo by klesnout pod 20 ° C, a proto venku na jaře, na podzim nebo v zimě nezáleží.

Kvetení také není důvodem k odmítnutí opětovné výsadby rostliny, pokud začne opadávat listy a vypadá svěšeně. Stojí však za to dodržovat pravidlo - musíte snížit stopky na základně. Poté ji můžete zasadit do jiného květináče a nemusíte se bát, že spathiphyllum utratí energii za kvetení, a ne za zotavení.

Transplantace květin je žádoucí každý rok

Jak správně transplantovat spathiphyllum doma krok za krokem

Transplantace květin by měla být prováděna každých několik let. To se provádí za účelem zlepšení kvality půdy, zvětšení prostoru pro volné uspořádání kořenů. Bez ohledu na důvody, proč by se mělo provádět výsadba v jiném hrnci, stojí za to přistupovat k procesu opatrně a dodržovat pravidla, aby nedošlo k poškození květiny.

Příprava půdy

Půdu lze připravit doma i zakoupit v obchodě. Doporučuje se zvolit zalévací směs pro rostliny z čeledi Aroid. Patří mezi ně samotné spathiphyllum, a proto je pro něj takový volný substrát ideální. Měli byste také věnovat pozornost kyselosti půdy, země by měla být mírně kyselá.

Doma lze půdu mísit podle následujícího receptu:

 • 0,5 dílu dřevěného popela a strouhanky z rozbitých cihel;
 • 1 díl rašeliny, listové půdy a hrubého písku;
 • 2 kusy trávníku.

To vše by mělo být smícháno a nezapomeňte přidat odtok na dno hrnce. Díky této zalévací půdě bude život této tropické rostliny pohodlnější a příznivější.

Výběr správného banku

Při přesazování spathiphyllum doma musíte zvolit správný hrnec. Na všem záleží: velikost, materiál, tvar a někdy i barvy. Pokud je rostlina mladá a její výška nepřesahuje 10 cm, pak stojí za výběr kontejnerů, jejichž průměr je také 10 cm, což je nejlepší volba pro vývoj keře.

Důležité!Jak tropická rostlina roste, budete si muset koupit větší květináče. V tomto případě by se transplantace měla provádět v nádobě, která je podstatně větší než velikost předchozího květináče. Tím se zabrání přesazování květu na delší dobu, což ji ušetří před stresem.

Průměr květináče pro dospělou rostlinu je přibližně 20 cm. Kořeny spathiphyllum nerostou směrem dolů, ale do stran, proto by měly být upřednostňovány široké nádoby před vysokými.

Spathiphyllum v keramických květináčích

Hrnec by měl mít drenážní otvory, aby voda nestála v kořenech. Doporučuje se také upřednostňovat nádoby vyrobené z keramiky, protože jejich porézní struktura také umožňuje odvod vlhkosti. Přírodní materiál je navíc šetrný k životnímu prostředí.

Pokud jde o barvu, nepokoušejte se o jednotlivé čiré skleněné hrnce. Jsou potřebné pro ty rostliny, které potřebují sledovat stav kořenů. U spathiphyllum to není nutné.

Poznámka! V tmavých a průhledných květináčích se kořeny přehřejí.

Příprava rostlin k přesazení

Hodně před přesazením rostlinu hojně zalévejte. Nedoporučuje se jej zvedat za stonky. Je nutné obrátit hrnec a opatrně odstranit rostlinu spolu s hrudkou země. Kořeny by měly být pečlivě rozděleny a přebytečná půda odstraněna, aby se odřízly velmi dlouhé nebo shnilé kořeny. Také stojí za to odstranit staré listy nebo ty, které jsou příliš mladé, protože spotřebují extra sílu květu.

Postup transplantace krok za krokem

Téměř všichni majitelé této květiny vědí, jak transplantovat spathiphyllum, protože čas od času musí provést tento postup. Začátečníci však často nevědí, jak si vybrat hrnec a udělat půdu pro květinu.Proto je otázka transplantace tak častá.

Pokyny krok za krokem:

 1. Jemně zaklepejte na boky nádoby, otočte ji a odstraňte rostlinu hliněnou hrudkou.
 2. Sprosthiphyllum spusťte do nového květináče a postupně přidávejte substrát tak, aby vyplňoval prostor mezi kořeny.
 3. Když je země vyrovnaná s listy, mírně ji rozdrťte prsty.

Důležité!Nezapomeňte, že před výsadbou musí být připravena půda a hrnec, aby květina podstoupila proceduru méně bolestivě. Nezapomeňte na určitou péči o spathiphyllum po transplantaci, protože se liší od obvyklé.

Vlastnosti zalévání rostliny po transplantaci

Po přesazení musíte květinu zalévat a nastříkat. Po chvíli stojí za to vypustit vodu, která se nahromadila v pánvi. Postřik se provádí pomocí rozprašovací lahve. Zvýšená vlhkost pomůže rostlině rychleji se přizpůsobit novým podmínkám.

Jak rozdělit spathiphyllum při přesazování do více nádob

Pokud přišla myšlenka rozdělit spathiphyllum, transplantace je pro to velkým důvodem. Sezení každé 2-3 roky přispívá k vytvoření velkého počtu prodejen, a proto se doporučuje připravit dostatečný počet nádob. Oloupaný kořenový bal je nutné rozřezat na několik částí.

Rozdělení oddenků na divize

Je nutné zajistit, aby na každém fragmentu zůstal zdravý oddenek. Místa řezů by měla být dezinfikována. To lze provést práškovým uhlím, které působí jako antiseptikum.

Jaké potíže mohou nastat během transplantace

Po přesazení mohou listy rostliny spadnout. To naznačuje, že zalévání bylo příliš hojné. Doporučuje se nedovolit stagnaci vody v jímce a Země by neměla navenek vypadat jako bažina.

Žloutnutí a vysychání listů může znamenat, že vlhkost vzduchu je příliš nízká. Listy mohou získat tento odstín kvůli spálení sluncem, které se tvoří, když na něj dopadne přímé sluneční světlo.

Co dělat, když transplantovaná květina začne chřadnout

Co když po transplantaci spadl spathiphyllum listy? Zalévání méně často. Provádějte to maximálně jednou za 2–3 dny, zabraňte nadměrné vlhkosti podkladu. Když listy zežloutnou, doporučuje se pravidelně stříkat z rozprašovací lahve nebo si zakoupit zvlhčovač vzduchu, který v místnosti vytvoří nejen útulnou atmosféru, pomůže zvlhčit listy, ale také blahodárně působí na zdraví pěstitele.

Blednoucí spathiphyllum lze uložit, pokud je teplota v místnosti normalizována

Podmínky a péče o květinu po transplantaci

V prvním měsíci po transplantaci stojí za to věnovat více pozornosti spathiphyllum. Doporučuje se nechat rostlinu s rostlinou na stinném místě a listy po celý týden stříkat stříkací lahví. V průběhu času můžete květinu vrátit na obvyklé místo, ale stojí za to ji uspořádat se zvýšenou vlhkostí.

To lze provést pomocí skleníku vyrobeného z plastového sáčku nebo fólie. Současně nezapomeňte na každodenní zalévání a větrání spathiphyllum, aby nezačalo mizet. Pokud k tomu dojde, rostlina má málo vlhkosti. V tomto případě stojí za to stříkat několikrát denně. Provedení těchto postupů stojí přibližně měsíc od data transplantace.

Spathiphyllum je krásná květina, která vyžaduje zvláštní pozornost. Pokud se k ní přiblížíte správně, rostlina potěší členy domácnosti svým kvetením více než jednou ročně.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy