Spathiphyllum domino květina - domácí péče

Spathiphyllum Domino je pokojová rostlina vysoká až 17 cm s bílými květy ve tvaru kužele, která patří do rodiny Aroidů. Jeho charakteristickým rysem jsou protáhlé pestrobarevné listy, díky nimž Bush vypadá efektně, i když nekvete. Často je zaměňována s jiným druhem, takže před nákupem byste se měli seznámit s rozdílnými a pečovatelskými funkcemi.

Popis květiny

Tento zelený soudruh nemá žádné léčivé vlastnosti. On je naopak docela jedovatý, takže stojí za to přemýšlet o tom, že ho budete chovat doma, kde jsou děti a zvířata, stokrát. Je však vědecky dokázáno, že dokonale čistí vzduch v místnosti a neutralizuje škodlivé látky.

Pro vaši informaci! Domovem květu je Jižní Amerika a Asie a samotná odrůda byla vyšlechtěna chovateli v Holandsku z divoké Wallis spathiphyllum. K získání krásných pestrobarevných listů byla rostlina infikována virem, který takovou mutaci způsobuje.

Jak vypadá květina

Existuje několik dalších odrůd, s nimiž jsou domino neustále zaměňovány.

Spathiphyllum Gemini: rozdíl od Domina

Spathiphyllum Gemini je velmi podobný domino, takže jsou často zmatení. Ale na rozdíl od všeobecného přesvědčení je mezi nimi rozdíl, nejedná se o stejnou odrůdu. Listena, list na noze těsně pod květinou, je v Dominu na rozdíl od Deminiho oválná. Existuje také názor, že listy Gemini jsou více lisované, ale v praxi to vše závisí na konkrétní rostlině.

Další dvojče Domino's spathiphyllum je odrůda Picasso. Liší se uspořádáním pestrých skvrn. Rozdíl je v tom, že u Picassa jsou skvrny přítomny také na okvětí, zatímco u Domina jsou jednobarevné.

Spathiphyllum Gemini

Spathiphyllum Domino: domácí péče

Tato květina je obsahově docela nenáročná, zvládne ji i začínající květinářství. Je také vhodný pro rozptýlené lidi, kteří někdy mohou na zalévání zapomenout. Ale samozřejmě, pokud se o to postaráte správně, květina bude vypadat mnohem krásněji.

 • Teplota. Je nutné poskytnout spathiphyllum stabilní teplotu od 18 ° C do 24 ° C. Průvan a náhlé změny teplotních podmínek se mu nelíbí.
 • Osvětlení. Nejlepší možností je hodně rozptýleného světla, ale bez přímého slunečního záření. Částečný odstín je pro domino také přijatelný, ale jeho listy jsou méně světlé a negativně ovlivňují kvetení.
 • Zalévání Na jaře a v létě by měla být rostlina napojena každé 2-3 dny, aby byla půda neustále vlhká, protože během tohoto období dochází k aktivnímu růstu a rozvoji. Na podzim by měla půda vyschnout 1-2 cm hluboko, takže frekvence zalévání se sníží na jednou týdně.
 • Vlhkost vzduchu. Pro spathiphyllum je vhodná vlhkost vzduchu 40%. Chcete-li ji udržet na této úrovni, budete muset v létě každý den stříkat květinu.
 • Půda a vrchní obvaz. Domino potřebuje lehkou, volnou půdu bohatou na živiny. Rašelina by měla zabírat alespoň čtvrtinu svého složení. Vrchní oblékání se nejlépe provádí na jaře a v létě, přibližně jednou za dva týdny. 1/2 dávky tekutého hnojiva bude stačit.
 • Jediným rozdílem mezi letní a zimní péčí je zalévání. V zimě rostlinu nepolévejte, aby nezmrzly její kořeny. Hnojení také nestojí za to, protože je v této době v období nečinnosti.

Květ

Květy spathiphyllum Domino připomínají bílé šišky. Na pozadí pestrých listů vypadají velmi působivě.Období květu trvá přibližně od května do září.

Kvetoucí spathiphyllum

Než se objeví pupeny, je nutné pravidelné zavlažování, aby země nebyla nijak vysušená. Vrchní obvaz by měl mít velký přísun fosforu a draslíku. Je lepší odstranit vybledlé pupeny, což přispívá k aktivnímu vzhledu nových květin. Po odkvětu již nemusíte krmit a zálivka by měla být omezena.

Poznámka! Spathiphyllum nepotřebuje prořezávání. Lze odstranit pouze sušené listy.

Reprodukce spathiphyllum

Květinu můžete množit jedním ze tří způsobů.

 • Semena. Tato metoda je docela obtížná. Semena se rychle zhoršují, proto byste měli věnovat pozornost datům exspirace, nejlepší je zasadit čerstvě sklizená semena. Dokonce i talíř je vhodný jako kontejner a půda by měla sestávat z rašeliny a písku ve stejném poměru. Vhodná teplota je 24-25 ° C. Semena musíte zalévat postřikem z rozprašovače. Je třeba dbát na to, aby se zabránilo tvorbě plísní kvůli nadměrné vlhkosti.
 • Výstřižky. Pokud již má řez kořeny, můžete jej okamžitě umístit do půdy, pokud ne, nejprve do nádoby s vodou nebo do speciálního substrátu (rašelina, perlit), aby kořeny dorůstaly rychleji.
 • Rozdělení květiny. Musíte odstranit květinu z květináče a vyčistit kořenový bal ze země. Bude lepší, když ji nejprve navlhčíte vodou, aby suchost nezpůsobila křehké kořeny. Pak je nutné pomocí nůžek oddělit ty části, které mají tři nebo více listových rozet a dostatečně vyvinutý kořenový systém. Musí být zasazeny do malých nádob, aby rostliny utrácely energii na růst listů a květů, nikoli na vývoj kořenů.

Předkladatelé připraveni růst sami

Transplantace Spathiphyllum

Výměnu nádoby je třeba provést, když jsou kořeny příliš přeplněné nebo se půda zhoršuje. Nejlepší je to udělat na jaře, během období květu jsou takové manipulace nežádoucí.

Podrobné pokyny pro přesazení:

 1. Hodinu před transplantací je dobré zalévat spathiphyllum.
 2. Jemně vytřepejte květinu z květináče a dávejte pozor, abyste nepoškodili kořenový bal ani listy.
 3. Odřízněte mrtvé kousky kořenů.
 4. Na dně nového hrnce vytvořte drenážní vrstvu, nahoře posypte vlhkou půdu rašelinou. Naplňte kořeny a lehce utlačte půdu. Půda by měla končit na úrovni listů.

Nemoci spathiphyllum

Při pěstování mohou pěstitelé čelit některým problémům, které jsou spojeny s nesprávnou péčí.

 • Rostlina vrhá pupeny a listy. Je nutné zkontrolovat obsah vlhkosti v půdě, obvykle je to nadměrná suchost. Je důležité, aby byla půda v celém květináči vlhká, jinak nemusí některé kořeny dostat vodu. Pokud tomu tak není, může kořen zahnít. Domino by mělo být transplantováno do nového květináče po odříznutí všech nemocných oblastí kořenového systému.
 • Bledost listů je známkou nedostatku slunečního světla a případně živin.
 • Pokud je v místnosti průvan nebo je příliš suchý vzduch, končeky listů vyschnou a zhnědnou.
 • Padající spodní listy jsou dílem hmyzích škůdců. Chcete-li se jich zbavit, stojí za to použít roztok tabákových čipů ve vodě nebo insekticid, pokud se lidový lék ukázal jako bezmocný.

Spathiphyllum se nazývá květina ženského štěstí. Existuje víra, že přináší do domu mír a rodinné štěstí, a tam, kde je spousta hádek, začíná mizet. V každém případě je to nenáročný představitel domácí flóry, která potěší oko nejen květinami, ale také jasnými listy.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy