Rosemary - domácí pěstování a péče

Rosemary je docela populární v severních zeměpisných šířkách, přestože pochází z pobřežních oblastí Středozemního moře. Rostlina je známá jako koření, ale má i jiné využití.

Jak to vypadá, do které rodiny patří

Stálezelený keř patří do rodiny Yasnotkovy. Nezaměňujte roční nebo vytrvalý rozmarýn, rostlina vyklíčí po spící době a patří k vytrvalým rostlinám. Růst nepřesahuje 2 metry na výšku a na povrchu má stonky s peřím. Dlouhé a tenké listové desky jsou umístěny na krátkých řízcích. Kvete malými květy, shromážděnými v květenstvích laty.

Rosemary

Běžné odrůdy

Léčivý rozmarýn má vztyčené vzpřímené výhonky a listy. Dorůstá až do délky 2 metrů. Tenké listy sytě zelené barvy, podlouhlé a jehlicovité.

Rosemary je otevřená. Ve svém přirozeném prostředí roste v jižních zeměpisných šířkách. Keř není vysoký více než 2 metry, má sférickou korunu. Listové desky jsou tenké, jako jehly. Listy mají výraznou tendenci na podzim měnit své listy ze zelené na tyrkysově modrou. Rozšířený pohled se často používá v krajinářském designu k dekoraci živých plotů.

Corsican Blue se vyznačuje šedozelenými listovými deskami a neuvěřitelně dlouhým kořenovým systémem, který může dosáhnout až 4 metry do hloubky. Malé modré pupeny se shromažďují v širokých a hustých květenstvích laty. Používá se pro dekorativní i léčivé účely.

Krymská odrůda ve vnitřních podmínkách může začít kvést již v únoru. Keř dosahuje výšky maximálně 1 metr a zeslabuje příjemnou vůni moře a levandule. Kožovité listy mají tvar podlouhlých jehel, jejich povrch je šedozelené barvy.

Rostlina má léčivé vlastnosti

Léčivé vlastnosti

Ve svém složení rostlina obsahuje mnoho užitečných a posilujících látek: kyseliny, éterické oleje, minerály, vitamíny, fytoncidy. Rosemary má silné léčivé vlastnosti:

  • posiluje tělo a posiluje imunitní systém;
  • zmírňuje bolest;
  • zrychluje metabolismus;
  • normalizuje krevní tlak;
  • ničí houby a další infekční choroby;
  • zmírňuje otoky, má močopudné vlastnosti;
  • hojí rány a zmírňuje záněty.

Poznámka! K léčbě se rozmarýn užívá interně ve formě roztoků a tinktur.

Stručně o historii vzhledu

Pěstování rozmarýnu doma bylo prováděno ve starověku na pobřežních územích Středozemního moře. Římané a Řekové používali větve jako amulety a léčili různé nemoci bylinnými výluhy.

Rosemary: pěstování a péče

Pokud se rozhodnete pěstovat rozmarýnový květ, je třeba předem promyslet výsadbu a péči na otevřeném poli. Pěstování květin se prakticky neliší od pěstování jiných zahradnických plodin. Hlavní věcí při péči o rozmarýn je pravidelné kypření půdy, prořezávání, hnojení a správné zalévání.

Teplota

Rostlina miluje teplo, takže musíte sledovat teplotní režim. Během aktivního období by teplota neměla klesnout pod 15 stupňů.

Osvětlení

Vyberte osvětlené oblasti pro pěstování rozmarýnu venku. Nejdůležitější věcí na rozmarýnu jsou jeho listy. Proto je důležité, aby listy dostaly hodně slunečního světla pro produkci chlorofylu a tvorbu šťavnatých listových desek.

Zalévání

Rostlina je odolná vůči suchu, ale je lepší ji hrát bezpečně a pravidelně ji správně zalévat. Voda pro zavlažování by neměla být studená a přebytečná, jinak by se kvůli stagnující vlhkosti objevily houby a plísně. Lepší je zalévat měkkou a mírně chladnou vodou.

Důležité! Po každém zalévání je bezpodmínečně nutné uvolnit půdu, aby se zabránilo stagnaci vody v půdě.

Stříkání

Proti zežloutnutí listových desek je vhodné listy nastříkat roztokem síranu železnatého nebo kyseliny citronové. Procedura se provádí ráno nebo večer, nebo během dne v oblačném počasí. Jinak by se rostlina mohla spálit a zemřít.

Vlhkost vzduchu

Jak pěstovat rozmarýn se svůdnými a svěžími listy? Je nutné sledovat vlhkost vzduchu. Chcete-li získat silné a masité listy, musíte postříkat pozemní část rostliny vodou. Na otevřeném poli není třeba stříkat.

Důležité! Pokud se rozmarýn pěstuje v bytě nebo domě v květináči, musí se v zimě zvýšit vlhkost. K tomu můžete umístit nádobu s vodou vedle vytrvalé květiny nebo zavěsit vlhký hadr na topné trubky.

Priming

Výsadba a údržba rozmarýnu vyžaduje výběr správné půdy. Rostlina miluje úrodnou, vlhkou a kyprou půdu. Doporučuje se před zasazením do otvorů položit na jejich dno vrstvu drenážního materiálu a přidat humus, kompost a říční písek.

Top dressing

Stav samotné květiny vám řekne, jak správně pěstovat rozmarýn doma. Pomalý vzhled a nedostatek růstu naznačuje nedostatek krmení. Musíte krmit krmení minerálními a organickými hnojivy. Na jaře je nutné aplikovat hnojiva obsahující dusík a na konci léta organická a draselno-hořečnatá hnojiva.

Jak rozmarýn roste v zimě

V zimě musí být vytrvalé keře na rozdíl od letniček zakryty. Rozmarýn je navíc teplomilná kultura. K tomu je celá zemní část pouzdra odříznuta a pokryta vrstvou pilin. Poté jsou nahoře rozloženy smrkové větve, které by měly vypadat jako malý stan nebo stan.

Důležité! Rosemary se doporučuje vykopat a zasadit do květináče a přivést do domu na spící období. Tato metoda zvyšuje pravděpodobnost lepšího přežití na otevřeném poli v příštím roce.

Kdy a jak kvete

Keř začíná kvést v dubnu nebo květnu, v závislosti na světelných a teplotních podmínkách. Kvete hojně, pupeny ztenčují příjemnou kořeněnou vůni.

Druhy květin

Květy, v závislosti na odrůdě, mohou mít různé barvy: bílá, fialová, lila, růžová. Odrůda nijak zvlášť neovlivňuje tvar květů.

Květinové tvary

Malé květy mají tvar nerovného zvlněného kalichu. Ve středu pupenu jsou žluté tyčinky. Každé květenství obsahuje nejméně 40 květů.

Kvetoucí období

Kvetení začíná v dubnu - květnu v severních zeměpisných šířkách a trvá do června - července. Doma začíná rozmarýn kvést v únoru.

Změny v péči během kvetení

Není velký rozdíl v tom, jak se starat o rozmarýn během kvetení a za normálních podmínek. Jediná věc, kterou musíte věnovat pozornost, je složení přípravků na krmení. Neměly by obsahovat dusík, pokud je rostlina pěstována za účelem produkce květin.

Prořezávání

Prořezávání rozmarýnu začíná dva roky po výsadbě. Procedura musí být provedena na jaře, kolem dubna.Odřízněte všechny listy a výhonky ve výšce nejméně 3 internodií od spodní části rostliny.

Poznámka! Otevřenou odrůdu není nutné řezat.

Každá sazenice musí být vysazena samostatně.

Jak se rozmarýn množí

Rozmarýn se množí semeny, řízky a vrstvením. Před šlechtěním musíte vědět, jak správně zasadit rozmarýn a vybrat správné pěstitelské oblasti.

Klíčící semena

Každé semeno je zasazeno do substrátu v krabici do hloubky ne větší než 2 centimetry. Voda dobře a místo na slunné straně domu. Když se objeví výhonky, ztvrdnou výhonky. Chcete-li to provést, pravidelně vyjměte krabici se sazenicemi na balkon nebo terasu na několik hodin. V dubnu se výsadba provádí na otevřeném terénu.

Zakořenění řízků

Vrcholy větví jsou odříznuty a zasazeny do substrátu, aby se vytvořily kořeny. Před zakořeněním se řízky pěstují v květináčích, přičemž se pravidelně zalévá a sleduje teplota místnosti.

Vrstvení vzduchu

Dva roky staré výhonky jsou vybrány, ohnuty dolů a pohřbeny v díře. Je nutné zafixovat vrstvení tak, aby se nevyrovnalo. Když dojde ke zakořenění, řízky se oddělí od mateřského keře a přesadí se na trvalé místo.

Jak správně zasadit rozmarýn?

Transplantace se nejlépe provádí na jaře. Abyste rozmarýn zasadili správně, musíte si připravit substrát z rašeliny, říčního písku, úrodné půdy a humusu. Ve spodní části drenážních otvorů vyplňte vrstvu drobků z keramzitu, přidejte humus a položte keř nebo sazenice. Zakryjte rostlinu zeminou a pěnou. Dobře posypte měkkou vodou.

Důležité! Chcete-li správně transplantovat rozmarýn, musíte během postupu sledovat stav kořenového systému. Poškození kořenového systému by nemělo být povoleno.

Nesprávná péče vyvolává výskyt nemocí

Možné rostoucí problémy a nemoci

Pěstování rozmarýnu zahrnuje kontrolu škůdců a chorob, které vznikají v důsledku nesprávné péče, nepříznivých klimatických podmínek a nesprávného sousedství s jinými plodinami.

Kapky pupeny a listy

Uvolňování listí a květin je způsobeno nedostatkem hnojiva a nízkými teplotami. Chcete-li pěstovat zdravý rozmarýn, musíte hnojit včas. Nemůžete zasadit rostlinu v zatemněné oblasti, je lepší přesadit do osvětlené oblasti.

Listy zblednou

Listy zblednou kvůli nedostatečnému osvětlení. Proces fotosyntézy se zastaví, v důsledku čehož je narušena tvorba chlorofylů. Toto onemocnění se nazývá chloróza, je léčeno postřikem keře roztokem síranu železnatého.

Konce listů suché

To je způsobeno nedostatkem vlhkosti a nízkou vlhkostí. Problém je vyřešen zvýšením počtu zavlažování a postřikování pozemní části keře.

Spodní listy padají

Dolní listy padají kvůli hojnému zalévání. Pokud problém vyřešíte a neošetřujete keř, může se vyvinout plíseň a plíseň.

Škůdci

Díky své specifické vůni rozmarýn odpuzuje škůdce sám od sebe. Rostlina je považována za přírodní insekticid.

Další problémy

Někdy kořenová část stonku začne zčernat a listy jsou pokryty černými skvrnami. To je způsobeno stagnací vlhkosti a podchlazením květu. Je důležité vyhnout se přílišnému zavlažování a pravidelně uvolňovat půdu.

Znamení a pověry

Rosemary se nazývá „mořská rosa“ a „květina spravedlivých“ a je s ní spojeno mnoho znamení. Předpokládá se, že květina dobře roste pouze v domě spravedlivých žen a čistých žen. Ve starověku Řekové věřili, že rozmarýn symbolizuje lásku a paměť. Rostlina byla vždy spojována s bohyní lásky Afroditou. Věřilo se, že pokud si doma zasadíte květinu, můžete přilákat lásku a péči.

Zajímavý! Pokud si neprovdaná dívka dala pod polštář větev rostliny, pak určitě uviděla svého budoucího manžela ve snu.

Větvička rozmarýnu byla umístěna na hrob příbuzných jako projev paměti. Také fumigovali místnosti v domě, aby se zbavili poškození a zlých duchů. Stejným způsobem se zbavili nočních můr.Kněží vytvořili z rostliny řešení a umyli je amulety a kouzly, které přinesly štěstí.

Rosemary má několik použití

Rosemary je nepostradatelná rostlina v každé domácnosti. Lze jej použít k různým účelům: k ošetření, zahradní výzdobě, pěstování uvnitř ve formě květiny, při vaření. Mnoho žen v domácnosti se zajímá o to, kdy rozmarýn kvete, jak ho pěstovat a jaké podmínky pro něj vytvořit. Ve skutečnosti je vše jednoduché - neexistují žádná zvláštní pravidla péče, dokonce i amatér se dokáže vyrovnat s pěstováním rostliny.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy