Proč spathiphyllum nekvete doma

Kvetoucí pokojové rostliny si dlouho získaly srdce chovatelů domů. Není to náhoda, protože živé rostliny doplňují interiér, udržují atmosféru domácího pohodlí a potěší svým kvetením. Spathiphyllum je dlouhodobá preference pro domácí květiny.

Jak vypadá spathiphyllum

Velmi krásná tropická rostlina s neobvyklými květinami je již dlouho oblíbená při vytváření útulného domácího interiéru. Jeho květy jsou krémové květenství - klas obklopený bílou přikrývkou. Majestátně se tyčí nad tmavě zelenými listy, a proto často slyšíte, že se této rostlině říká „bílá plachta“.

Kvetoucí spathiphyllum roste téměř v každém domě

Rod Spathiphyllum spojuje 45 druhů vytrvalých rostlin s krátkým oddenkem a patří do rodiny Aroidů, lišících se výškou. Existují jak miniaturní zástupci, tak obři.

Spathiphyllum přirozeně roste v tropické Americe, na Filipínských ostrovech, v lesích Venezuely, Kolumbie, Guineje a Brazílie. Květy rostliny přicházejí v mnoha odstínech, nejčastější jsou zelené, červené, bílé a růžové.

Pro vaši informaci! Pro domácí chov je nejoblíbenější spathiphyllum s bílými květy, které dostalo své další jméno „ženské štěstí“.

Květy tohoto rostlinného druhu se liší svou rozmanitostí:

 • klasický Spathiphyllum Wallisi s bledě krémově zbarveným uchem a bílými listeny;
 • listeny Spathiphyllum Alana se vyznačují širokým, špičatým tvarem a zelenou žílou na zádech;
 • Spathiphyllum Chopin s prodlouženými sněhově bílými listeny a špičatou zelenou špičkou;
 • Spathiphyllum Picasso si získal popularitu díky svým jasným pestrým listům s bílozelenou barvou;
 • Květy Spathiphyllum Sensation mění na konci kvetení barvu z bílé na zelenou;
 • listeny Spathiphyllum Blandum se liší velikostí - až 20 cm na délku;
 • spathiphyllums s červenými a růžovými listeny jsou také velmi známé, patří do rodiny Aroidů, jejich běžný název je anthuriums.

Spathiphyllum s růžovou listenkou

To je jen několik charakteristických rysů odrůd spathiphyllum, ale klasická sněhově bílá si oprávněně získala svou popularitu a pěstuje se v mnoha domech a bytech.

Kdy a jak kvete spathiphyllum

Spathiphyllum zřídka potěší svými jemnými květy doma, ale při správné péči lze výrazně zvýšit čas a frekvenci jeho kvetení.

Za dobrých podmínek kvetení trvá 6-10 týdnů. Začíná to obvykle v dubnu a trvá do konce července. Někdy může kvést na podzim, což vám umožní obdivovat půvabné květiny téměř po celý rok.

Poznámka! Mnoho druhů kvetoucích spathiphyllum vyzařuje příjemnou vůni.

Možné problémy spathiphyllum kvetení doma

Během kvetení tráví rostlina spoustu energie. Aby neztratil svůj dekorativní efekt, stojí za to odstranit přebytečné květenství.

Pro vaši informaci! Při ošetření hormonem - kyselinou giberelovou může tato rostlina v zimě kvést.

Proč spathiphyllum nekvete

Důvody, proč spathiphyllum doma nekvete, se mohou velmi lišit. Hlavní se týkají nesprávné údržby zařízení:

 • příliš mladý věk nebo období adaptace na nové místo při stěhování nebo po transplantaci;
 • nevhodné mikroklima. Rostlina preferuje místa s rozptýleným osvětlením;
 • nadměrné nebo nedostatečné sluneční světlo má také špatný vliv na kvetení rostliny;
 • vyčerpaná půda, nedostatek vrchního obvazu;
 • nadměrná nebo nedostatečná vlhkost půdy;
 • přítomnost průvanů. Spathiphyllum je poměrně citlivý květ;
 • nevhodný nebo naopak příliš prostorný květináč. Může být čas transplantovat rostlinu do objemnější;
 • rostlina začne kvést, když je květináč zcela naplněn kořenovým systémem;
 • špatný stav kořenů;
 • s nesprávným zpracováním, předčasným odstraněním zaschlých stopek. Musí se odříznout, když se barva bílé svatební barvy změní na krémovou nebo světle zelenou;
 • různé nemoci nebo škůdci.

Proč spathiphyllum vylučuje pupeny

Pokud k tomuto problému dojde, měli byste nejprve věnovat pozornost teplotě vzduchu a přítomnosti průvanu, protože pokles pupenu je možný při podchlazení. To je také možné při zalévání rostliny studenou vodou, nadměrnou vlhkostí nebo naopak zvýšenou teplotou a vysycháním půdy.

Proč spathiphyllum nekvete: domácí péče

Pokud rostlina nekvete do šesti měsíců, měli byste věnovat pozornost jejímu stavu, analyzovat její důvody a přijmout nezbytná opatření k jejich odstranění. Co dělat, aby spathiphyllum kvetlo? Co dělat, když spathiphyllum nekvete:

 • Nejprve byste měli věnovat pozornost umístění květu a v případě potřeby jej změnit. Pokud se jedná o parapet na jižní straně, kde většinu dne převládá sluneční světlo s přímými paprsky, pak by měla být rostlina přeskupena nebo umístěna v místnosti poblíž okna. Pro tuto rostlinu by mělo být dostatečné osvětlení. V žádném případě byste jej neměli přesouvat do tlumeně osvětlené místnosti;

Spathiphyllum postřik - první pomoc

 • neumisťujte květinu vedle balkonu, abyste zabránili průvanu;
 • spathiphyllum preferuje vysokou vlhkost. Chcete-li vytvořit potřebné mikroklima na suchém vzduchu, můžete vedle rostliny umístit malou umělou fontánu nebo misky s vodou;
 • pravidelné postřikování usazenou vodou bude mít na rostlinu příznivý účinek;
 • pro květinu by měla být vytvořena optimální teplota vzduchu;
 • vrchní obvaz, zejména hnojiva obsahující draslík a fosfor, bude mít velmi příznivý účinek. Měli byste dodržovat frekvenci a dávkování hnojení, všechny podrobné informace by měly být popsány na obalu hnojiva. Je lepší podkrmovat tuto rostlinu než překrmovat;
 • pokud rostlina, pokud je udržována v ideálních podmínkách, nezačala kvést, můžete pro ni vytvořit extrémní, což jí dá impuls „probudí se“ po jednotném životě a začne se přizpůsobovat novým okolnostem. Díky tomu bude kvetení rychlejší. Například umístěte rostlinu na méně osvětlené místo, snižte frekvenci zavlažování nebo snižte teplotu obsahu;
 • je možné zalévání omezit na minimum dostupné kaple a zároveň zabránit vadnutí. Poté jej znovu vraťte do optimálních podmínek, obnovte frekvenci zavlažování a zajistěte květině správné krmení pomocí minerálních a organických hnojiv.

Proč má spathiphyllum zelené květy

Mnoho zahradníků se zajímá o to, proč se květiny u spathiphyllum zbarví zeleně. Ve skutečnosti je to pro tuto květinu normální. Během kvetení prochází několika fázemi, na konci začíná zelenat. Zpočátku květenství postupně získává zelenou barvu a poté úplně zezelená.Pro mnoho členů této rodiny je to normální fyziologický proces.

Pokud se květiny u spathiphyllum zbarví zeleně, je to normální.

Poznámka! V některých případech způsobuje ozelenění květů nedostatek nebo přebytek hnojiva a také nedostatek osvětlení. V tomto případě je nutné změnit světelné podmínky rostliny, nakrmit a upravit režim zavlažování.

Bohatě kvetoucí rostlina vypadá nádherně a k dosažení tohoto cíle existuje malý trik. Množství pupenů spathiphyllum přímo závisí na včasném prořezávání. Pokud je květina řezána na vrcholu kvetení, pak na oplátku rostlina vyhodí několik šípů s pupeny najednou. Během sezóny tak můžete vytvořit luxusní rostlinu s množstvím velkých květů. Čím častěji jsou květiny řezány, jakmile začnou kvést, tím více rostlina uvolní nové šípy a tím méně malých pupenů bude.

Důležité! Pokud rostlina zpočátku kvete zelenými květy, je třeba je prořezat.

Co dělat po rozkvětu spathiphyllum

Poté, co rostlina vybledla, stojí za to omezit napájení a krmení a květina se ponoří do stavu klidu. Voda pro zavlažování by měla být odebírána při přibližné teplotě 18-23 ° C.

Měli byste věnovat pozornost stavu listů: pokud začnou vysychat nebo zčernat, stojí za to upravit zalévání. Květina musí být napojena, když vrchní vrstva půdy vyschne a v žádném případě by voda neměla v pánvi stagnovat. Pro optimální podmínky stojí za to použít paletu naplněnou drenážní půdou; drenáž by měla být také umístěna na dně hrnce.

Při pravidelném koupání, přibližně jednou za 2 týdny, pod sprchou s vodou o teplotě 20 ° C vám květina určitě poděkuje svými svěžími a jasně zelenými listy.

Je nutné krmit rostlinu po celý rok, během období spánku je to dost jednou za měsíc. Během kvetení by mělo být množství obvazů zvýšeno až 2-3krát za měsíc.

Chcete-li dosáhnout bohatého rozkvětu spathiphyllum, musíte odstranit suché květenství

Pro vaši informaci! Spathiphyllum v sobě uchovává kus štěstí, které mu vdechla bohyně lásky Astarte. Podle legendy přináší radost a pohodu do osobního života dívek a žen, majitelů této rostliny.

Kromě toho má spathiphyllum schopnost dobře čistit vzduch v místnosti od škodlivých nečistot, snižovat záření kancelářského vybavení a vypouštět atmosféru, což představuje ochranu před stresem a emočním stresem.

Obecně je spathiphyllum docela nenáročný a při správné organizaci péče o něj správným způsobem vždy potěší svým bujným kvetením.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy