Noční fialová - popis a odrůdy

Noční fialová je známé jméno, které ve smyslu mnoha lidí není standardní fialovou. Nejedná se o pokojovou rostlinu, má jen málo společného s obyčejnou saintpaulií. Večerní fialová, zasazená na záhonech a okrajích, může překvapit každého pěstitele. Jak přesně je popsáno níže v článku.

Jak vypadá noční fialová (mattiola)

Noční fialová má vědecký název - bifaciální a patří do skupiny dvouletých nebo víceletých léčivých rostlin. Nazývá se také hesperis, noční matrona, divoký balzám, slzy kukačky, kupce sena, zlomenina lesa. Ale mnoho pěstitelů to nejčastěji nazývá matthiola.

Tato květina má spoustu jmen.

Pro vaši informaci! Dnes existuje asi 40 druhů, z nichž většina se nachází v evropské a asijské části Ruska, stejně jako na Kavkaze. Právě tyto regiony jsou z hlediska podmínek růstu rostlin nejpříznivější.

Krátký popis toho, jak vypadá noční fialová:

 • rostlina patří do rodiny zelí, patří do dvouděložné třídy;
 • při výsadbě na otevřeném terénu v prvním roce neprodukuje květiny. Samotná rostlina dosahuje výšky 0,5 až 1 m;
 • stonky jsou mírně vlněné;
 • listy jsou úzké, špičaté na základně. Jejich délka je asi 12 cm, zatímco jejich šířka je pouze 4 cm;
 • květy jsou malé, čtyřlaločné. Velké jsou pozorovány pouze u uměle vypěstovaných. Délka květenství dosahuje 30 cm;
 • jejich odstín je obvykle světlý, ale může se pohybovat od bílé po bledě fialovou nebo růžovou.
 • existují trvalky, které mohou kvést docela neobvykle ve srovnání se standardní noční fialovou květinou. Existují také hybridy, u nichž nepřevládají jednoduché květiny, ale dvojité;
 • významný rozdíl mezi noční fialovou spočívá v tom, že má výrazný zápach, který je cítit nejen v bezprostřední blízkosti rostliny, ale také vyplňuje sousední prostor. Zvláště silně se projevuje večer po západu slunce. V tomto ohledu je tato rostlina mezi dekorativními kvetoucími plodinami nepřekonatelná.

Rostlina naplní svou vůní celý dvorek.

Stručně o historii vzhledu

Tato rostlina dává přednost růstu ve smíšených lesích, keřích, na okrajích lesů nebo v kopcích. Roste hlavně jako jednotlivé vzorky, to znamená rozptýlené, netvoří přeplněné výsadby.

Díky prevalenci z Evropy do Asie byla květina oblíbená pro pěstování na záhonech a balkonech. Stalo se to kvůli úžasné vůni, která vyplňuje prostor. Navíc je vzhled rostliny tak elegantní, jemný a sofistikovaný, že ji používají krajinní designéři k zdobení oblastí, které tvrdí, že jsou přirozené.

Poznámka! K dnešnímu dni bylo vyšlechtěno několik hybridů, které se trochu liší svými vnějšími vlastnostmi od standardní divoké květiny.

Běžné odrůdy

Noční fialová je populární květina, která se vyskytuje v několika odrůdách. Před zasazením do květinového záhonu se proto musíte rozhodnout, jaký efekt chcete dosáhnout. K tomu můžete použít následující poddruh květin:

 • fialová matrona má jasně výraznou vůni vyzařovanou květinami poměrně velké velikosti. Shromažďují se ve válcovitých květenstvích. Koncem jara se vysazují jako semena v otevřeném terénu;
 • hesperis Inspirace se týká dvouletých dětí s jednoduchými květinami shromážděnými v kartáči. Odstíny okvětních lístků lze měnit. Samotná rostlina dosahuje výšky ne více než 1 m. Vůně je lehčí a jemnější;
 • Romantika má bílé květy a mírnou vůni, vyzařuje jen večer a v noci;
 • karmínová noční matrona je nejběžnějším druhem. Má jasně karmínové květy, chaoticky rostoucí na rozvětvených stoncích;
 • Noční kráska Jemné lila odstíny se shromažďují ve velkých květenstvích. Keř je ale méně vysoký, za příznivých podmínek růstu maximálně jen 60 cm. Zahradníci často preferují tuto odrůdu, protože je odolná a snadno odolává různým chorobám a parazitům. Používá se pro přistání na osobních pozemcích a zdobení balkonů.

Odrůda Night Beauty snadno snáší zimní mrazy, nevyžaduje přístřeší

Květinové prvky

Velikost rostliny se pohybuje od 0,5 m do 1 m. Keře jsou středně rozšířené, větve spěchají nahoru spolu s stopkami.

Barva

Barva listů a stonků je šedozelená. Někdy má mírné namodralé dospívání.

Barva okvětních lístků se liší v závislosti na kultivaru, ale vždy je v rozmezí od bílé po bledě růžovou, od růžové po šeříkovou, od bledě modré po modrou. K dispozici je také karmínová barva.

Doba květu

Mattiola (Mattiol, noční fialová) se nejčastěji vyskytuje v zahradě. Rozlišujte mezi levkoy a dvěma rohy. Květy bicorn jsou velmi nepopsatelné a malé, ale jsou vysazeny výhradně pro získání jemného pozadí a příjemné vůně večer.

Pro vaši informaci! Květy dvourohého mattioly se na chvíli zavírají, zatímco svítí slunce, a po západu slunce se začínají otevírat a vydávat aroma.

Ale mattiola levkoy je zasazena pro dekorativní vzhled. Ve dne jsou pupeny těchto květů otevřené. Jejich průměr je poměrně velký, jsou světlé a různě barevné. Okvětní lístky mohou být nejen jednoduché, ale také dvojité, což dává vyšší dekorativní vlastnosti. Pokud jde o aroma, tato odrůda je mnohem nižší než druh se dvěma rohy.

Dodatečné informace! V každém případě kvetení trvá asi 2 měsíce. Většina odrůd kvete od poloviny června do poloviny srpna. Některé kvetou a jsou nahrazeny jinými pupeny.

Místo výskytu

Pěstování matthioly je možné ve středním Rusku a jižních oblastech, od evropské části po Sibiř. Ale tyto rostliny se cítí nejlépe na úpatí Kavkazu a na plochých plochách.

Předek dekorativních odrůd nočních fialek je dvoulistá lyubka. Je poddimenzovaná a nejčastěji dosahuje výšky 30-40 cm. Jeho zvláštnost spočívá v tom, že má 2 hlízy, které nejsou rozděleny mezi sebou. Každý rok se objevuje nová náhradní hlíza. Na základně jsou vytvořeny dva listy. Na konci vysunuté šipky se vytvoří štětec bledých barev.

Lyubka je dvoukřídlá

Zajímavostí je, že tato rostlina je léčivá. Pro léčebné účely se používají hlízy, které obsahují glykosidy a hlen, stejně jako škrob a cukr. Ale právě hlen, který se nazývá salepa, má příznivý účinek na zažívací trakt a poskytuje analgetický účinek. Kromě toho se rostlina používá k otravě, abscesu, zánětu močového měchýře, nervovému vyčerpání, zánětu a nehojícím se ranám.

Doporučení pro výsadbu a úpravu

Aby noční fialová dobře rostla a vyvíjela se, dlouho kvetla a potěšila své majitele, je nutné jí zajistit vhodné podmínky péče. Je důležité najít pro ni vhodné místo.

Poznámka! Nejlepší je zasadit květinu po jakémkoli druhu.

Půda, osvětlení, stupeň vlhkosti

Je nutné vzít v úvahu následující požadavky na podmínky růstu této květiny:

 • poskytnout dostatek slunce. I když se fialová bude cítit dobře v částečném stínu;
 • kyselé půdy jsou špatně tolerovány;
 • optimální typ půdy je hlinitá a úrodná;
 • je vhodné připravit půdu na podzim. K tomu je nutné vykopat oblast pomocí organických hnojiv.

Noční fialová je docela nenáročná. Ale protože rostlina netoleruje teplo, je nutné zajistit dobré hojné zalévání, zejména uprostřed léta.
Pokud je však mattiola vysazena před plánovaným časem, neměli byste se bát, že výhonky mohou trpět nočními mrazy. Lyubka je mrazuvzdorná rostlina.

Důležité! V zásadě vše, co květina potřebuje, je bohaté osvětlení a intenzivní zalévání. Na všechno ostatní je nenáročná.

Prevence škůdců

Noční fialová je nejčastěji vystavena následujícím chorobám a parazitům:

 • blechy. Proti nim je nutné keře poprášit popelem nebo tabákovým prachem. Osvědčila se tinktura šťovíku koňského, kterou je třeba postříkat rostlinami;
 • keela je houbové onemocnění, kterému se lze vyhnout vysazením matthioly po brukvovitých rostlinách. Jinak, když jsou keře infikovány, jsou odstraněny a spáleny. Půda je ošetřena chemikáliemi nebo vápnem;
 • housenky motýlů jsou schopné infikovat zeleň, čímž narušují imunitu rostliny. Je třeba je sbírat ručně nebo používat s insekticidy.

Mohu pěstovat uvnitř?

V uzavřených místnostech (doma) se matthiola nevysazuje. Tyto květiny lze použít k výzdobě fasády domu tím, že je umístíte do závěsných květináčů nebo velkých květináčů, které lze také vystavit na balkonech.

Chovné vlastnosti

Nejlepší je zasadit matthiolu do otevřeného terénu se semeny. K tomu je nutné zvolit období, kdy již pominula hrozba opakujících se nočních mrazů. Nejčastěji sejí od dubna do května, s přihlédnutím k regionu.

Otvory jsou připraveny, vzdálenost mezi keři je udržována asi 15-20 cm, do každého otvoru je položeno 3 až 6 semen.

Když se objeví první výhonky (přibližně po 7 dnech), musíte odstranit ty nejslabší.

Noční fialky budou kvést asi za 25-40 dní.

Poznámka! Zkušení zahradníci, kteří pěstují fialky v noci nebo ve dne (v závislosti na vůni nebo atraktivních květinách), se řídí vícestupňovým programem výsadby. Jeho podstatou je zasadit semena do 2–3 průchodů, přičemž se udržuje období 1 až 2 týdnů. Tím se prodlouží doba květu.

Noční fialová pro sazenice

Pokud výsadba v otevřeném terénu není vhodná, pak můžete zasadit semena pro sazenice do rašelinově destilovaných šálků. To se děje v únoru. Sazební materiál se umístí do chladné místnosti s teplotou až 15 ° C.

Po vzejití sazenic se teplota dále snižuje. Je žádoucí, aby teplota nebyla vyšší než 10 ° C. Sazenice však vyžadují hodně světla. To je nutné, aby rostlina kvetla co nejdříve v dospělosti.

Jakmile se objeví pár listů, matthiola se ponoří do otevřeného terénu. To se děje přibližně v květnu.

Pro vaši informaci!Poté bude péče o rostlinu stejná, bez ohledu na to, zda semena vyklíčila na otevřeném poli nebo v rašelinových šálcích.

Popularita použití v krajinářském designu

V krajinářském designu se často používá noční fialová. Zkušení designéři navíc vytvářejí trávníky a květinové záhony tak, aby na nich byly přítomny dva různé druhy mattioly.Jeden se používá k dosažení požadované vůně na místě, zatímco druhý se používá pro dekorativní kvetení.

Dnes existuje velké množství různých odrůd, například Starlight, velkokvěté, letní, remontantní, gigantické, standardní, severní, čisté zlato, safír, rubín, Thumbelina atd., Jejichž kombinací můžete efektně vyzdobit záhon .

Zdobit města

Ve městských květinových záhonech najdete také dekorativní druhy nočních fialek. Volba této květiny je způsobena především její nenáročností a nízkou náchylností k různým chorobám.

Fialová v městských květinových záhonech

Pro zdobení soukromých zahrad

Také v soukromých zahradách používají amatérští zahradníci tuto květinu k vytváření krásných kompozic. Používají jednoduché nebo dvojité květy, které kvetou ve sloupcovitých květenstvích. Naštěstí vám barevná paleta lístků umožňuje vybrat si, co se vám nejvíce líbí.

Dodržováním tipů a triků pro výběr a pěstování odrůdy bude možné dosáhnout nejen atraktivního květinového záhonu, ale také vytvořit na místě voňavou atmosféru. Hlavní věc je vědět, po čem můžete pěstovat noční fialovou a jak často zalévat.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy