Kdy na jaře vysadit flox na otevřeném terénu

Phlox je populární květina na zahradních pozemcích. Zamiloval se do jasných kytic různých barev, dlouhého kvetení, nenáročné péče, dokonce i nezkušený zahradník může pěstovat rostlinu.

Kdy je nejlepší doba na výsadbu floxů

Výsadba floxů na otevřeném terénu na jaře se provádí v období, kdy již prošly poslední jarní mrazy. Tato doba se může lišit v závislosti na přistávací ploše a klesá v polovině dubna na jihu - koncem května v severních částech země. Chcete-li vybrat datum, musíte zkontrolovat přistávací kalendář.

Rostliny se vysazují také na začátku podzimu, alespoň měsíc před nástupem prvního mrazu, aby měly čas na zakořenění. Podzimní výsadba je vhodnější než jarní výsadba, protože sazenice dodává květu hodně energie a pro úspěšné zimování se musí keř vyvinout.

Phlox květina

Důležité! Nezdržujte podzimní výsadbu floxů. Pozdně zasazený keř nemusí zakořenit.

Co když doporučená data nástupu vypršela? Keř s vyvinutým kořenovým systémem lze vysadit po celé vegetační období. Pokud je keř přesazen na nové místo, musíte jej přenést s kusem země, ve kterém keř roste, aby se sazenice mohla před zimou zakořenit. Phlox je vysazen semeny před začátkem léta; později se výsadba nedoporučuje.

Výsev semen pro sazenice

Reprodukce floxů doma

Reprodukce phlox ze semen

Phlox můžete získat ze semen, tato kultivace se praktikuje na ročních odrůdách. V tomto ohledu se odrůda Drummond dobře projevila. Ale při výsadbě vytrvalých semen se jejich odrůdové vlastnosti ztratí. To je třeba mít na paměti pro ty, kteří chtějí vědět, jak pěstovat phlox ze semen.

Výsadbu lze provést u sazenic doma. To se provádí na začátku března, zasetí semen květin do lehké půdy v malých květináčích, které jsou pokryty filmem, počkejte, až se semeno vylíhne, a poté se film odstraní. V květnu lze na místě vysadit sazenice.

Pro referenci: v jižních oblastech lze semena vysévat do země venku, nejdříve však začátkem června. Současně musíte pochopit, že klíčení bude mnohem horší.

Reprodukce kořenů phlox

Vytvořený 3letý keř lze rozdělit na několik částí a přesadit jej na nová místa.

Chcete-li to provést, na podzim nakrájejte stonky phloxu na polovinu, vykopejte celý nebo část keře a poté je přeneste na místo nové výsadby. Hnojiva se zavedou do dříve vykopané díry a po kapkách se přidá oddenek děleného keře. Výsadba phlox s oddenkem se také provádí na jaře.

Pěstování phloxu v zemi

Rozdělení keře

Životnost phloxu je 15 let. Chcete-li zachovat bohaté kvetení, můžete pravidelně obnovovat rostlinu a vysazovat části vytvořeného oddenku.

Pětiletý keř je vykopán společně s hrudkou země, rozřezán na několik částí lopatou, které jsou přeneseny na místo nových výsadb. Keř byste měli pečlivě rozdělit, protože nedostatečný počet kořenů může způsobit, že je rostlina neproduktivní. To je třeba vzít v úvahu před výsadbou floxových kořenů na jaře.

Pravidla výsadby floxů

Jak si vybrat zdravý sadbový materiál

Před vysazením trvalky phlox stojí za to zabývat se odrůdami přizpůsobenými pro chov v mírném podnebí.

Je nutné se ujistit, že kupujete rostlinu s požadovanou barvou pupenu, takže je lepší zvolit materiál s květinami, které ještě nebyly řezané.

Při výběru sazenice zkoumají přítomnost chorob, kontrolují hnilobu a poškození škůdců na kořenech. Musíte si koupit keř s dobře vyvinutými kořeny, jejich délka by měla být alespoň 10 cm.

Příprava půdy před výsadbou

Phloxes miluje mírně kyselou lehkou půdu. Jíl se uvolní pískem a do kyselého prostředí se přidá vápno a popel. Příliš chudá půda je obohacena hnojem, kompostem.

Pokud bude výsadba keře na novém, neošetřeném místě, musí být země kolem otvoru vykopána až do hloubky bajonetu lopaty.

Výběr místa a půdy pro výsadbu

Pokud je místo s povrchovým ložem podzemní vody, místo výsadby by mělo být vybráno na kopci, protože rostlina má vyvinutý kořenový systém, který jde do hloubky 20 cm, a podzemní voda může vést k rozpadu kořenů.

Mezi zahradníky existuje názor, že nezáleží na tom, kde pěstovat phlox, ve stínu nebo na slunci. Mírně zastíněné oblasti jsou nejlepší tam, kde jasné sluneční světlo nespálí okvětní lístky sazenice. Keř je zasazen do předem oplodněné, uvolněné půdy.

Poznámka! Nízko položeným oblastem je třeba se vyhnout, protože se v nich může hromadit mlha, která poškozuje listy rostliny padlí.

Není nutné zasadit rostlinu poblíž velkých stromů, protože budou soutěžit a navzájem si brát živiny. Strom s vyvinutými kořeny může zabít nově vyklíčenou sazenici.

Přistání v otevřeném terénu

Pokud bylo určeno místo a čas pro výsadbu floxů, je nutné zahájit výsadbu. Phloxes jsou umístěny ve vzdálenosti 40-50 cm od sebe. Na křoví by mělo být 4-5 výhonků o délce 8 cm, kořeny nejméně 10 cm.

Hloubka jámy by měla být od 30 cm, na dno se nalije směs kompostu, minerálních hnojiv ve stejných částech. Sazenice je umístěna do jámy a rozšiřuje kořeny.

Před vysazením floxu na otevřeném terénu musíte oddenek namočit na několik hodin do stimulátoru růstu kořenů. Bod růstu by měl být 3 cm pod zemí.

Další péče o trvalky phlox

Péče o rostliny není obtížná. V prvním roce není rostlina oplodněna, ale musíte sazenici hojně zalévat, uvolnit půdu a odstranit plevele. V následujících letech musíte rostlinu hnojit minerálními hnojivy několikrát za sezónu, to je podmínkou dobrého kvetení.

Phlox péče na podzim

Na podzim je obzvláště důležité prořezávání. Důvody prořezávání phloxových výhonků na podzim:

  • Rostlina bez pozemní části na zimu rychleji usne.
  • Listy mohou být živnou půdou pro škůdce a padlí.
  • Na obnoveném keři v příštím roce se koruna objeví rychleji, což poskytne bohaté kvetení, zatímco koruna bude paniculate.

Prořezávání floxů na podzim

Prořezávání by se nemělo provádět během divokého kvetení a když je stále hodně zelených listů. V tomto případě může keř dát nové výhonky a nebude mít čas na přípravu na zimu.

Je nutné odstranit staré větve po ustálení chladného počasí, nejdříve v říjnu. Pokud je region charakterizován dobrou sněhovou pokrývkou, větve se odříznou a zůstanou 1-2 cm od země. Pokud je málo sněhu, stonky se stříhají na délku 10 cm.

Pokud je zima zasněžená, floxy budou pokryty přírodním krytem. Pokud je však málo sněhu, může během mrazů -20 stupňů a pod oddenky rostlin zamrznout. Na podzim musíte zakrýt kmeny, zejména u sazenic prvního roku.

Důležité! Před zimou se provádí preventivní ošetření fungicidy.

Svěží kvetení, příjemná vůně, dobrá zimní odolnost, díky všem těmto vlastnostem jsou floxy oblíbené mezi různými květinami v chatkách. Správná péče vám pomůže vypěstovat zdravou rostlinu pro reprodukci.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy