Chryzantéma v květináči - domácí péče

Více nedávno se chryzantémy objevily v květinářstvích určených k pěstování na parapetech spolu s dalšími vnitřními květinami. Bohatá paleta barev a kompaktní velikosti odlišují tyto odrůdy od zahradních odrůd.

Vnitřní chryzantéma - jaká je tato květina, krátký popis

V pokojové kultuře se pěstuje běžná vytrvalá chryzantéma, ale její odrůdové vlastnosti jsou vybrány tak, aby byla kompaktní a svěží kvetení po dobu 10 týdnů nebo déle.

Chryzantéma v květináči

V prodeji jsou následující odrůdy:

  • Sférické. Bush představuje výhonky různých délek pevně shromážděné v růžici a tvoří korunu ve formě pravidelného míčku.
  • Keř. Má kmen a četné rozvětvené výhonky.
  • Ampelnaya. Jeden z nejvzácnějších vyniká plíživými nebo klesajícími silně rozvětvenými výhonky.
  • Klasický. Jeho koruna je tvořena několika silnými vztyčenými výhonky, končícími jednotlivými květenstvími nebo shromážděnými ve volném kartáči.

Květy jsou dvojité, polodvojité a jednoduché. Corolla je koš, ve kterém jsou vnější řady tvořeny květinami s dlouhými okvětními lístky a jádro je krátké, trubkovité, obvykle žluté. Barva je velmi odlišná - jednobarevná a dvoubarevná.

Ampel chryzantéma

Listy chryzantém jsou velmi odlišné velikosti, barva je zelená nebo tmavě zelená. Povrch listových desek je sametový; při dotyku vydává příjemnou hořko-bylinkovou vůni. Květy obvykle voní mnohem silněji, ale pro vnitřní podmínky byly vyšlechtěny hybridy téměř bez zápachu.

Kořenový systém je vysoce rozvětvený oddenek. U dospělých rostlin jej lze rozřezat na několik kusů, z nichž každý poslouží jako vynikající materiál na výsadbu. Hlavní reprodukcí je semeno.

Populární odrůdy odrůd domácích chryzantém

Doma vykazovaly nejlepší dekorativní efekt následující druhy nízko rostoucích chryzantém.

Indický (Chrysanthemum indicum)

Přirozená forma Chrysanthemum indicum je předchůdcem mnoha moderních malokvětých hybridů. Jejich stonky jsou vysoké 30 až 90 cm. Zoubkované šedozelené listy jsou silně pubertální. Květina je jednoduchá s 1-2 řadami rákosových květů různých odstínů podél okraje koše a žlutým středem. Doba kvetení je minimálně 6 týdnů.

Důležité! Citlivý na pokles teploty, pěstovaný hlavně ve sklenících.

Indická chryzantéma domácí třídy Fianna

Korejština (Chrysanthemum koreanum)

Malý-květovaný hybrid, vyšlechtěný na základě moruše a indického druhu, je extrémně odolný vůči nízkým teplotám. Vhodné pro otevřenou a uzavřenou zem. Kvetení obvykle začíná znatelným snížením denního světla.

Pro hojné pučení stačí 5 hodin jasného slunce denně.Uprostřed léta potřebuje špetku, po které po 4 týdnech začíná kvetení.

Korejské froté červeno-růžové chryzantémy

Čínská (Chrysanthemum morifolium) moruše

Polo keř s dřevnatými stonky na základně. Odrůdy se vyskytují podměrečné (od 30 cm) a vysoké (do 140 cm). Stonky jsou obvykle vztyčené. List je silný, se silným zápachem, oválný nebo kopinatý, až 7 cm dlouhý, s hrubým ozubeným okrajem, s šedou pubertou.

Květy jsou velké, tvořené volným kartáčem na koncích výhonků. Barva je bílá, žlutá, červená, růžová, bronzová, fialová.

Chryzantéma moruše

Keř (Chrysanthemum frutescens) sedmikráska

Kompaktní odrůdy pro domácí pěstování tohoto typu chryzantém jsou vysoké něco přes 30 cm, květy jsou podobné malým sedmikráskám a sedmikráskám. Stonky jsou vysoce rozvětvené a tvoří hustou hustou korunu s malými listy.

Zajímavý! Kvetení začíná v srpnu a trvá do prosince. Odstíny jsou bílé, žluté, růžové, červené, fialové.

Daisy Chrysanthemum Strauchmargerite

Chryzantéma v květináči - domácí péče

Pokud je rostlina zakoupena již kvetoucí v květináči, pak zůstane pravidelným zaléváním krásná po dlouhou dobu. Pokud je to žádoucí, můžete jej uložit na parapet, nebo jej na jaře použít k zasazení na záhon nebo do květinové zahrady, vyzdobit balkony, lodžie, terasy.

Vnitřní chryzantéma - domácí péče ihned po zakoupení

Nově zakoupenou rostlinu je třeba po určitou dobu (3-4 dny) uchovávat izolovanou od ostatních pokojových květin. Tato doba je nutná pro přizpůsobení a detekci možných chorob a škůdců. Pro prevenci stojí za to ošetřit keř roztokem Fitoverma, abyste zničili škůdce neviditelné pro oko, kteří mohou způsobit velké škody na domácí květinové zahradě.

Osvětlení a teplotní podmínky

Nejlepším místem pro domácí chryzantémy by byla západní nebo východní okna. Na jižním parapetu budou příliš horké a díky velmi jasnému světlu mohou květiny příliš rychle vadnout. Na severním okně hrozí, že vytvořené pupeny vůbec nekvetou. Na chladném, větraném proskleném balkonu s dobrým osvětlením budou květiny dobře fungovat.

Počátkem začátku kvetení je obvykle zkrácení doby denního světla na 9–10 hodin, poté ustupuje letní teplo a nastává chlad nezbytný pro tvorbu a kvetení pupenů. Podobné podmínky se vyskytují brzy na jaře, takže v tuto chvíli je možné chryzantémy znovu vynutit.

Zajímavý! Teoreticky můžete kdykoli během roku rozkvétat keř, stačí zkrátit délku denního světla. Za tímto účelem je rostlina 9 hodin po úsvitu pokryta neprůhledným víčkem.

V létě je optimální teplota + 20–23 ° С, na podzim je nutný pokles na + 15–18 ° С a v zimě je ještě chladnější při + 3–8 ° С. V tomto režimu bude keř schopen demonstrovat veškerý svůj přirozený potenciál. Pokud je v létě v místnosti mnohem tepleji, budete muset zajistit neustálý přísun čerstvého vzduchu a stínování v poledne. Bez velkého poškození květin snesou i krátké mrazy do -3 ° C.

Jak se starat o chryzantému - pravidla zalévání a vlhkost

Květiny milují hojně, ale ne nadměrně. Na dně hrnce musí být drenážní vrstva velkých kamenů 3-5 cm. Zalévání přes paletu se nedoporučuje, pouze přes vrchol, když vyschne alespoň polovina objemu půdy.

Chryzantéma vděčně reaguje na vysokou vlhkost, ale ne na postřik. Proto stojí za to nechat otevřenou nádobu s vodou poblíž. Případně můžete dát hrnec do dvojitého podnosu naplněním dolního vodou.

Špičkový obvaz a kvalita půdy

Chryzantémy preferují půdu s pH = 6,5. Pokud klesne pod 6,2, negativně to ovlivní růst.K dosažení požadované hodnoty lze použít vápnění a solné půdy ošetřit síranem železnatým nebo hlinitým.

Po celou dobu aktivního vegetačního období od jara do podzimu se vyžaduje vrchní oblékání. Na jaře se aplikuje komplexní minerální hnojivo s převahou dusíku, v létě jsou vhodné směsi se vzorcem NPK (dusík-fosfor-draslík) = 5-10-10 nebo NPK = 5-10-5.

Velikost nádoby na květiny

Kořenový systém chryzantém v květináčích je velmi rozvětvený, ale nemusí mu dát příliš velký prostor pro růst. Pokud je půdy příliš mnoho, je extrémně obtížné udržovat optimální rovnováhu vlhkosti a nadměrný růst kořenů sníží hojnost kvetení.

Rada! Při překládání keře je nutné zvýšit hrnec pouze o průměr 1-1,5 cm, ne více.

Prořezávání a opětovná výsadba

Správně vytvořený keř vypadá jako svěží kvetoucí globulární mrak. Pro tvarování jsou rostoucí výhonky několikrát sevřeny. Toto opatření vám umožní dosáhnout hustého odnoží koruny, vzhledu nových výhonků a zvýšení počtu pupenů.

Prvních 5 let je každoročně nutná transplantace. Dělají to na jaře. Starší rostliny to potřebují méně často - každé 2-3 roky. Keř je obvykle převrácen a přidává půdu podél okrajů, protože kořeny jsou velmi pevně propletené hliněnou koulí a trpí jejím zničením.

Vlastnosti kvetoucích rostlin

Všechny chryzantémy jsou rostliny se zmenšujícím se denním světlem. Z tohoto důvodu kvetou až ve druhé polovině léta, na podzim, kdy den rychle klesá.

Období aktivity a odpočinku

Typicky doba květu od tvorby pupenů po vadnutí poslední květiny trvá 6-10 týdnů. Načasování přímo závisí na odrůdě. V zimě trvá období úplného klidu, pozemní část je téměř úplně odstraněna a květináče jsou uchovávány na tmavém a chladném místě. Jaro a první polovina léta je čas na vytvoření nového svěžího keře.

Druhy a tvar květů

Květ chryzantémy je koš, ve kterém vnější řady sestávají z květů s dlouhými okvětními lístky a střední část se skládá z malých a krátkých trubkovitých květů. Počet a tvar dlouhých květů určuje, jaká bude koruna - jednoduchá, polodvojitá nebo dvojitá.

Vnitřní velkokvěté dvojité žluté a bílé chryzantémy

Proč nemusí kvést

Existuje několik důvodů pro nedostatek kvetení, ale všechny jsou dobře známé a snadno odstranitelné:

  • Nedostatek osvětlení. Délka denního světla potřebného pro chryzantémy v domě je 9 hodin. Pokud světlo přichází pouze 7 hodin denně, může to způsobit oslabení pupenů, prostě se neotevřou a nezasychají.
  • Nedostatek výživy. V létě a na podzim se hnojiva s převahou fosforu a draslíku aplikují v intervalech 1krát za 2 týdny. Pokud nejsou žádné pupeny, stojí za to rostliny nakrmit.
  • Příliš hojné a pozdní prořezávání. Po odstranění výhonků s pupeny budete muset dlouho čekat na vytvoření nových.

Metody reprodukce květin v bytě

Vnitřní chryzantémy se dobře reprodukují. Uspořádáním jejich vícebarevné směsi můžete dokonce získat spoustu levného sadbového materiálu pro vaši zahradu nebo letní chatu od 1 keře.

Reprodukce chryzantémy řízky

Nejlepší čas na řízky je léto, jeho druhá polovina, kdy konce výhonků ještě nezískaly pupeny. Vrcholy větviček dlouhých 7–10 cm se nakrájí a spouští do vody, nebo se okamžitě kapají špičkami do nádob s půdou. Doba vytvoření kořene je 2 týdny. Jakmile mladý porost dosáhne 5 cm, můžete jej přesadit do předem připravených květináčů nebo přímo do otevřeného terénu.

Chryzantémové řízky

Rozdělení keře

Od druhého roku můžete rozdělit kořenový systém chryzantémy pro reprodukci. Ale zkušení zahradníci doporučují to udělat později - po 3-4 letech. Výhodou této metody je, že jarní řízky budou kvést již letos.

Nejlepší je kombinovat dělení pouzdra s překládkou. Oddenek je rozřezán ostrým nožem na 2–3 části, aby bylo možné každý z nich vysadit samostatně.

Pěstování ze semen

Pěstování sazenic není obtížné. Výsev semen do země se provádí koncem února - začátkem března. Sazenice se obvykle objeví za 10-14 dní. Výběr se provádí ve fázi 3-4 pravých listů. Sazenice jsou udržovány při teplotách nad +17 ° C, pravidelně zalévány.

Týden před zamýšleným přistáním na otevřeném terénu začíná odpoledne na čerstvém vzduchu otužování. Pokud mladé sazenice rostou doma, nepotřebují kalení.

Sazenice chryzantém

Rostoucí problémy, nemoci a škůdci

S ohledem na pravidla zemědělské technologie nejsou s chryzantémami obvykle žádné problémy. Ale kvůli průvanům, podchlazení s nadměrným zaléváním nebo infekcí se na listech mohou objevit hnědé nebo černé skvrny. Toto je příznak výskytu plísňového onemocnění. Bude nutné naléhavě opravit péči o chryzantémy snížením zalévání, mírným zvýšením teploty obsahu a zlepšením osvětlení, odstraněním zvadlých částí.

Důležité! Pro ošetření se ošetření provádí fungicidními přípravky, například "Topaz", "HOM".

Doma jsou chryzantémy ohroženy roztoči, mšicemi, třásněnkami, a když jsou drženi na otevřených balkonech - mouchou. Pokud zjistíte vysychání listů, podezřelé skvrny na listech a květinách, stopy po kousání listů, měli byste ošetřit insekticidy a akaricidy: „Aktara“, „Fitoverm“, „Sunmight“.

Rozmanitost moderních hybridních vnitřních chryzantém je velmi velká, můžete si vybrat velikost, odstín a dokonce aroma podle vašeho vkusu. Péče o vnitřní keře není obtížná a výsledek je skutečně dechberoucí!

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy