Populární odrůdy květu lomikámen - popis

Rod lomikámen zahrnuje více než 400 druhů rostlin. Nenáročná rostlina, která je odolná vůči drsnému podnebí, se aktivně používá jako půdní kryt v květinových záhonech, alpských skluzavkách, skalních zahradách. Návrháře přitahuje snadná údržba, vysoký dekorativní efekt, rozmanitost tvarů a velikostí. Jako pokojová rostlina se používá i lomikámen.

Biologický popis

Vlasti stínového lomikámen Alp. Rostlina se cítí dobře v drsném horském podnebí, usazuje se ve štěrbinách skal a na suti.

Zástupci rodu saxifrage jsou druhy se silným vytrvalým oddenkem, který jim umožňuje uchytit se na skalnatém terénu, poskytnout potravu růžici masitých nebo kožovitých šťavnatých listů. Tvar listů je velmi variabilní. Okraje listové desky často díky velkému množství vápna získají šedý odstín.

Saxifrage stinná variegata

Pro vaši informaci! Stelovité květy pravidelného tvaru se shromažďují v květenství laty nebo štítu. Barva květů je různorodá: žlutá, karmínově červená, bílá, narůžovělá, fialově růžová. Ovoce je polyspermózní tobolka.

Populární druhy a odrůdy

Nejčastěji v Rusku v zahradách a parcích najdete následující odrůdy květin:

Arends (Saxifraga Arendsii)

Tento druh je zastoupen velkým počtem odrůd. Lesklé listy se shromažďují v růžicích až do výšky 20 cm. Na stopkách je několik velkých bílých, nažloutlých nebo růžových květů. Kvetení nastává v květnu.

Tři vidlice (Saxifraga Trifurcata Schrad)

Výška 15-30 cm. Rostlina vytváří volné prolamované trsy. Jsou tvořeny z dceřiných rozet šířících se po zemi pomocí vegetativních výhonků. Listy jsou malé, v průměru 2 cm, hluboce členité, sedí na řapíku 3-5 cm, bílé květy se shromažďují po 10–15 kusech. v květenství umbellate. Kvetení začíná v červenci.

Lomikámen paniculata (Saxifraga paniculata)

Vytrvalá bylina tvoří sférické bazální růžice, které se shromažďují v chocholcích nebo tvoří volný koberec. Průměr rozet je až 10 cm, stopky jsou vztyčené. Listy růžice jsou masité, šedozelené s vápennou intarzií. Květy vypadají jako otevřené krémově bílé zvony, které se shromažďují v latách o délce 5-15 cm. Kvetení začíná v červnu.

Panikulární pohled

Poznámka! Tento druh vydrží mrazy až do -40 ° C.

Stín saxifraga (Saxifraga Urbium Variegata)

Masité listy, pokryté chmýří, dole fialové, nahoře lesklé, tmavě zelené, shromážděné v husté růžici až do výšky 8 cm. Stopky stoupají 15 cm nad půdu Květy jsou malé, světle růžové nebo bílé s karmínovým středem, shromážděné v latě květenství. Četné rozety, spojené podzemními výhonky, tvoří hustý, krásný koberec.

Výhody pohledu:

 • vysoká mrazuvzdornost, i bez přístřešku;
 • odolný vůči škůdcům a chorobám;
 • rychle se zotaví v případě mechanického poškození;
 • tolerantní ke stínu, ale nebojí se spálení sluncem

Clarence Elliot tvoří hustý koberec zeleně. Výška keře je 20 cm, má červené stonky, květy růžových hvězd a malé husté listy.

Odrůda Clarence Elliot

Byly také chovány zajímavé pestré odrůdy.

Proutěný saxifraga (Saxifraga Stolonifera)

Keř má průměr až 50 cm, listy jsou zaoblené s mírným dospíváním.Okraj desky je nerovnoměrně bílý nebo hnědý. Horní strana listu je zelená, spodní strana je vínová s bílými skvrnami. Dlouhé stolonové výhonky vypadají jako vláknité vousy. Kvetení nastává od května do srpna. Je to nenápadné, ale květina je zajímavá svou úplnou absencí symetrie.

Pro vaši informaci! Tento druh se používá jako ampelous rostlina.

Proutěný vzhled

Soddy (Saxifraga X Arendsii Engl)

Kombinovaná skupina, která zahrnuje hybridy získané za účasti sypané lomikámen, růžové atd. Jedná se o vytrvalé rostliny milující světlo a vlhkost. Vytvořte husté polštáře vysoké 10-20 cm. Stopky jsou rovné, slabě listnaté. Četné masité listy rozřezané na prstech se shromažďují v zimujících rozetách. Květy jsou podobné talířkům nebo šálkům o průměru 1-1,5 cm, růžové nebo bílé a krémově žluté. Kvetení nastává v květnu až červnu.

Lomikámen mechový (Saxifraga Bryoides L.)

Světlá a vlhkomilná bylinná trvalka. Název druhu je spojen se skutečností, že při růstu vytváří silný koberec trávníku, podobný mechu, vysoký 3–10 cm.

Mechový pohled

Kvetoucí stonky až 15 cm bez listů, jsou hnědé, zdobené bílými samostatnými květy se žlutým středem. Na krátkých vegetativních stoncích se tvoří malé růžice kopinatých listů se štětinatým okrajem. Vrchol kvetení v červenci až srpnu.

Saxifraga (Saxifraga Rotundifolia L.)

Tento druh tvoří husté, poměrně vysoké keře 30-60 cm, s věkem zesilující, zatímco průměr zůstává téměř nezměněn. Rostlina je vytrvalá, milující stín. Listy jsou zaoblené s vroubkovaným okrajem a masité. Průměr květu je až 2 cm, je bílý s karmínovými skvrnami. Kvete od července do září.

Marsh lomikámen

Jiné druhy a odrůdy:

 • lomikámen opadavý - miniaturní druh. Tmavě zelené listy rostou velmi hustě, růžice až 4 cm vysoké, stopky s červenofialovými květy o průměru 1 cm;
 • bažina s výškou 10 až 40 cm, vzpřímené stonky, růžice listů u základny. Světle zelené kopinaté listy. Zářivě žluté květy jsou umístěny na stopkách 3-4 ks. Kvete od srpna do září;
 • domácí lomikámen se používá jako pokojová květina. Horolezectví lomikámen je často vidět v květináčích, existují také odrůdy speciálně chované pro parapety;
 • lomikámen lotosový. Květy se žlutými květenstvími v červnu až červenci. Vytvoří volný trávník;
 • Manchurian lomikámen. Bílo-růžové květy ve volných květenstvích, světle zelené listy;
 • saxifrage Purple Mantle. Odrůda se vyznačuje jasnými šarlatovými květy a mechovým krytem rozet;
 • lomikámen - obyvatel Taimyru. Roste na mokrých podkladech. Rozpouští žluté květy v červenci. Cítí se nejlépe na zasněžených místech;
 • lomikámen hostitele. Tvoří otevřené zásuvky. Vysoce dekorativní;
 • ve tvaru klínu. Uprostřed každého listu je žlutá skvrna. Malé bílé květy se shromažďují v jemných květenstvích;
 • Cotyledon je nejkrásnější druh. Odrůda má hustou jasnou růžici listů o průměru 20 cm a mnoho sněhově bílých květů, shromážděných v pyramidovém květenství až do výšky 60 cm a šířky až 40 cm.

Děloha

Vlastnosti péče o rostliny a pěstování

Stínový lomikámen je nenáročná rostlina, i začínající zahradník ji úspěšně pěstuje ve své skalce nebo na alpském kopci. Je třeba vzít v úvahu jen několik nuancí a vděčná květina potěší jemným kvetením a jasně zeleným kobercem rozet.

Půda a místo přistání

Půda může být jakákoli. Rostlina je nenáročná ani na složení, ani na plodnost substrátu. Jedinou podmínkou je přítomnost vápence; při výsadbě musíte do otvoru přidat malé množství vápna.

Při výběru místa musíte vyřešit problém s omezovačem růstu.

Důležité!Květina zabírá veškerý prostor, který jí byl dán, musíte se ujistit, že nezasahuje do sousedů na záhonu. Musíte také zajistit dobrý odtok, bez kterého kořeny rostliny budou hnít.

Místo přistání může být jakékoli.Zastínění tolerantní lomikámen se cítí skvěle za špatných světelných podmínek. Květina bude vypadat nejlépe mezi kameny.

Přistání

Optimální doba pro výsadbu je jaro. Výsev semen na otevřeném terénu se provádí v dubnu.

Před výsadbou musí být půda připravena; k tomu se zavádí malé množství vápna, rašeliny, písku, štěrku.

Výsadba sazenic se provádí podle následujícího algoritmu:

 1. Vykopejte malé díry.
 2. Do otvoru vložte sazenici.
 3. Zahrabte sazenici do země.
 4. Voda hojně.

Péče

Péče o „obyvatele“ horských oblastí, zvyklá na drsný vítr, chladné počasí a nedostatek živin, není vůbec obtížná. Stínový lomikámen snadno snáší teplo, sucho a mráz.

 • Zalévání Pouze v případě potřeby, dokonce i v horku, může být nadměrné zalévání škodlivé. Obsah vody v půdě je nutné kontrolovat, pouze když je rostlina velmi mladá. Zdravá dospělá květina pokrývající půdu kobercem rozet reguluje vlhkost půdy samostatně.
 • Top dressing. Pro aktivní růst a svěží kvetení jej musíte každé 4–5 týdny krmit minerálním hnojivem. Krmení hnojivy obsahujícími dusík je nepřijatelné, protože přebytek dusíku vyvolá houbové choroby.
 • Odplevelení. Saxifrage variegat, pokrývající povrch substrátu, potlačuje růst plevelů. Odstranění plevele je nutné pouze v oblastech bez vývodů.
 • Přístřeší. Na zimu je nutné se uchýlit, pouze pokud jsou zimy v oblasti růstu velmi chladné a málo sněžit. V ostatních případech mrazuvzdorná rostlina nevyžaduje přístřeší.

Stínový lomikámen bude vyžadovat velmi malou pozornost a péči, ale po celé léto potěší květinami a zelení. Stane se vítaným hostem na mixboardu, na záhonu nebo na alpské skluzavce.

Video

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy