Květy kala - jak pěstovat a pečovat

Mezi vnitřními květinami existuje mnoho docela velkolepých a exotických druhů. Jedním z těchto druhů je kala. Květy neobvyklého vzhledu, a zejména květenství, přitahují milovníky pokojové květinářství. Ale mnoho lidí se mylně domnívá, že pěstování kala doma je problematické a je téměř nemožné dosáhnout kvetení. Daleko od toho. Máte-li o této rostlině dostatek informací, můžete ji bezpečně začít pěstovat doma.

Popis lilie kala

Calla lilie přirozeně roste v Jižní Americe a Africe. Jejich velikost a vzhled se od vnitřních druhů poněkud liší.

Pro vaši informaci! Další název pro květinu je zantedeschia.

Calla indoor je kompaktní rostlina se širokými lesklými listy, jejichž barva může být od světle po tmavě zelenou. Květenství je válcovité ucho, jako by bylo zabaleno do pokrývky ve tvaru listu. Kvetení je dlouhé, více než měsíc.

Barva bractal listu se liší v závislosti na druhu rostliny. Tvar kořenového systému se také liší, například bílé lilie kala mají silné kořeny a barevné patří k cibulovitým rostlinám.

Calla

Oblíbené typy

Existuje obrovské množství odrůd této květiny, ale v květinářství se nejčastěji používají čtyři nejoblíbenější druhy.

Calla Eliot

Hlavní rozdíl mezi tímto druhem a ostatními je barva listů, jsou pokryty malými bílými skvrnami. Barva samotného listu je tmavě zelená.

List bractalu má žlutý vnitřní povrch a světlejší vnější se zelenkavým nádechem. V tomto ohledu je rostlina označována jako calla žlutá.

Pro pěstování tohoto druhu jsou vhodné osvětlené parapety. Je také nutné udržovat vysokou vlhkost půdy.

Etiopská kala

Nejoblíbenější klasický vzhled. Listy jsou silné, jejichž délka může dosáhnout 60–70 cm, oddenek květu je silný a dobře vyvinutý.

Bractal list je bílý. Květenství se často používá k řezání na kytice a k vytváření různých květinových aranžmánů.

Etiopská kala

Calla Remann

Tento druh lze nazvat miniaturní, výška keře obvykle není větší než 40-50 cm, listy jsou podlouhlé, podlouhlé, tmavě zelené.

Charakteristickým rysem druhu je odstín květenství, barva přehozu je růžově červená.

Pro vaši informaci! Tato odrůda je předchůdcem jiných druhů s jasnějšími červenými a fialovými květenstvími.

Calla Remann

Calla Ametyst

Rostlina má silný a vysoký keř. Může dosáhnout 1-1,2 m. Velkolepý keř je nápadný svou stavatelností a velikostí.

Květenství je velmi originální. Zvláštní je nejen jejich barva, jemná fialová, ale také jejich jemná vůně. Po dlouhou dobu vzbudil tento druh lilie kala obdiv i vysoce postavených dam.

Calla Ametyst

Pěstování kala

Prvním krokem k úspěšnému pěstování této exotické květiny je její správné zasazení do země.

Než začnete s výsadbou, měli byste věnovat pozornost některým důležitým požadavkům.

  • Čas přistání. Je lepší zasadit kala před tím, než začne aktivní fáze vývoje této rostliny. Toto období připadá na začátek - polovinu dubna.
  • Velikost hrnce. Kořenový systém lilie kala se vyvíjí poměrně rychle, takže je lepší zvolit hrnec, který je prostornější. Vzhledem ke zvláštnostem kořenů rostou více do šířky než do hloubky, je lepší zvolit nádobu s velkým průměrem.
  • Drenáž Kvalitní odvodnění v kultivační nádrži je nezbytně nutné. Na dno hrnce je třeba nalít expandovanou hlínu nebo rozbitou cihlu, tloušťka vrstvy by měla být alespoň 5 cm.
  • Složení půdy. Calla je květina, která potřebuje výživnou a prodyšnou půdu. Mělo by se skládat ze dvou částí rašeliny, stejného množství písku a jedné části zahradní půdy.

Důležité!Na začátku července se doporučuje květinu přesadit do většího květináče. Současně jsou odstraněny mrtvé listy a kořenové výhonky.

Zantedeschia: domácí péče

Vzhledem k tomu, že lilie kala pochází z Afriky a Jižní Ameriky, můžeme učinit závěr o podmínkách, které potřebují pro plný růst. Klíčem k úspěšné výsadbě je teplé a vlhké podnebí.

K udržení příznivých podmínek je nutné umět se starat o kala a najít vhodné místo pro jeho pěstování. Květiny pro domácnost v květináči tohoto druhu vyžadují soulad se seznamem určitých parametrů. Níže je popsáno vše, co je třeba vzít v úvahu při domácí péči o kala.

Osvětlení

Kala je velmi náročná na osvětlení. Tyto domácí květiny v květináči jsou nejlépe umístěny na světlém parapetu. Sluneční světlo by mělo být během dne rozptýleno a večer večer. Ranní spalující paprsky mohou být pro rostlinu škodlivé. Pro plný vývoj potřebují přijímat požadované množství světla po dobu 12 hodin.

Callas potřebuje hodně světla

Poznámka!Pokud v bytě není možné najít dostatečně osvětlené místo, můžete rostlinu doplnit fytolampou.

Je také nutné osvětlit rostlinu během období spánku. Poté, co listy začnou žloutnout, umístí je na slunné místo a postupně snižují zálivku. Kvůli dostatečnému osvětlení během tohoto období se vytvoří mnoho kořenových přísavek, které je třeba odstranit.

Teplota

Stejně jako mnoho jiných rostlin pocházejících z jižních zemí, lilie kala potřebuje teplé klima.

Optimální teplota v létě je 20–22 ° C během dne a 16–18 ° C v noci. V zimě je lepší snížit ukazatele na 3-4 ° C.

Důležité!Bílé lilie kala preferují chladnější klima než barevné lilie kala. V létě je lepší nezvyšovat teplotu, udržovat ji na 20 ° C a v zimě - 15 ° C.

Dodržování teplotního režimu je velmi důležité, zejména pro získání květenství. Je třeba také mít na paměti, že tyto květiny netolerují průvan a náhlé změny teploty. Přechod do chladnějších zimních podmínek by měl probíhat postupně.

Vlhkost vzduchu

Právě tento indikátor často způsobuje problémy při pěstování kala. Tyto rostliny vyžadují velmi vysokou úroveň vlhkosti, minimálně 70-80%.

K udržení tak vysokého výkonu se můžete uchýlit k následujícímu:

  • hrnec s rostlinou je umístěn na paletě s oblázky nebo expandovanou hlínou. Neustálým zvlhčováním této pánve lze dosáhnout mírného zvýšení vlhkosti;
  • efektivnějším způsobem je použití zvlhčovače. Umístěním do bezprostřední blízkosti květu můžete zvýšit vlhkost na požadovanou úroveň.

Zalévání

Callas potřebuje pravidelné zalévání. Požadavky na půdní vlhkost pro bílé lilie kala se liší od požadavků požadovaných pro barevné lilie kala.

Během období květu je potřeba nejběžnější a nejhojnější zalévání. Po jeho dokončení se stupeň vlhkosti postupně snižuje. Bílé lilie kala jsou během období klidu napojeny, ale barevné nejsou.

Důležité!Voda pro zavlažování by měla být usazená a vlhká.Zalévání studenou vodou škodí rostlině.

Top dressing

Všechny druhy této květiny vyžadují pravidelné krmení. Měly by být aplikovány během období aktivního růstu a kvetení každé dva týdny.

Kala vnitřní velmi reaguje na hnojení komplexními minerálními hnojivy. Ve specializovaných prodejnách existují hotové směsi pro tento konkrétní typ zařízení.

Při krmení je třeba postupovat opatrně. Přebytek minerálů může vést k chorobám květin. Zvláštní pozornost je třeba věnovat hnojivům obsahujícím dusík, nadbytek této látky může způsobit nedostatečné kvetení.

Velikost hrnce

Během období aktivního růstu si lilie kala rychle vybuduje svůj kořenový systém a ve velkém množství spotřebovává živiny z půdy. V tomto ohledu je nutné pravidelně měnit nádobu a půdu.

Výměna půdy je také nutná, pokud se objeví příznaky nemoci. V takovém případě byste se měli uchýlit k nouzové transplantaci, bez ohledu na fázi vývoje květu.

Kvetoucí v bytě

Období květu různých druhů kala je jiné. Bílé odrůdy kvetou v zimě a barevné v létě. Kvetení této vnitřní květiny lze dosáhnout dodržením určitých podmínek pro její údržbu:

  • vhodný teplotní režim;
  • včasná aplikace obvazů ve správném množství;
  • zajištění podmínek během období nečinnosti;
  • včasné zvýšení a snížení zalévání.

Poznámka! Bílé odrůdy kvetou častěji a mají kratší spící období. Při správné péči kvetou každoročně po dobu 4 měsíců.

Proces pěstování barevných odrůd je spíše jako vynucení. Aby se dosáhlo kvetení, měla by být hlíza během období klidu skladována v písku a v březnu zasazena do země.

Reprodukce doma

Existují tři způsoby, jak chovat domácí lilie kala. Každý z nich má své vlastní výhody a je určen typem květu.

Šíření semen

Tuto metodu je obtížné aplikovat doma a trvá dlouho. Kromě toho se nedoporučuje čekat na dozrání semen, protože tento proces vyžaduje od rostliny hodně energie.

Semena kala

K získání semen se stopka ponechá na rostlině, dokud se nevytvoří. Po zrání se tobolka osiva odřízne a odloží se na uschnutí. Před výsadbou jsou semena vyklíčena na vlhkou gázu a teprve poté jsou zasazena do země.

Poznámka! Semena kala ztrácejí klíčivost velmi rychle. Můžete použít pouze ty, které byly přijaty v aktuálním roce.

Tato metoda šíření se zpravidla uchyluje pouze v případě, že je potřeba pěstovat rostlinu vzácné odrůdy.

Šíření hlíz

U těch druhů kala, které mají hlízovitý kořenový systém, se používá metoda šíření hlíz.

V procesu růstu se na hlavní hlízě tvoří výhonky. Když dosáhnou dospělosti, lze je snadno oddělit a odložit do samostatného kontejneru. Tento postup lze provést při pokládce nebo při výsadbě hlíz v březnu.

Půda pro novou výsadbu by měla být zvolena výživná a lehká s vysokým obsahem rašeliny a písku. Měli byste také neustále sledovat udržování vlhkosti půdy.

Tato metoda chovu je poměrně jednoduchá a umožňuje vám získat spoustu sadby. Za příznivých podmínek tvoří hlízy kala mnoho procesů.

Reprodukce dělením keře

Nejčastěji pěstitelé květin pěstují bílé lilie kala, které mají silný oddenek. Nejlepší je začít s rozmnožováním po odkvětu.

Chcete-li touto metodou získat nové kopie květu, během podzimní transplantace jsou výhonky odděleny od hlavního kořene. Dále je třeba je zasadit do prostorného květináče s výživnou půdou.

Důležité!Během období zakořenění vyžadují mladé rostliny vysokou vlhkost vzduchu a pravidelné zavlažování.

Je nutné oddělit mladé výhonky, aby na kořenech zůstalo co nejvíce půdy. To zlepší jejich míru přežití a dále urychlí jejich růst.

Možné problémy a obtíže

Vzhledem k náročnosti kala na podmínky pěstování mohou mít začínající pěstitelé řadu obtíží. Zpravidla jsou spojeny s chybami péče.

Nedodržení teplotního režimu

K dosažení nejen intenzivního růstu, ale také kvetení je nutné přísně dodržovat teplotní režim. To je způsobeno takovým rysem této květiny, jako je potřeba spícího období.

Právě v tomto okamžiku musí být zajištěna potřebná teplota, aby se zařízení do tohoto stavu dostávalo postupně. Pouze v tomto případě další vývoj skončí bohatým a prodlouženým kvetením.

Krátké denní hodiny

Během kvetení by doba denního světla měla být 12 hodin. Vzhledem k tomu, že bílé lilie kala kvetou v zimě, je nemožné splnit tuto podmínku bez dalšího zvýraznění rostlin. Právě nedostatek světla může být důvodem, proč kala nekvete.

Poznámka! K umístění květu je nutné zvolit nejvíce osvětlený okenní parapet; je nutné nainstalovat fytolampu. Rovněž stojí za zvážení, že byste květinu neměli vystavovat přímému slunečnímu záření. Lepší je, že světlo je rozptýlené.

Nedostatečné nebo hojné zalévání

V závislosti na typu kala je vyžadován určitý režim zavlažování. Bílé se zalévají po celý rok s různou intenzitou, zatímco barevné nevyžadují zalévání během období spánku.

Pokud je nedostatek vlhkosti, rostliny se budou vyvíjet špatně a nemusí kvést. Zamokření může vést k rozpadu kořenů nebo hlíz a v budoucnu ke smrti rostliny.

Nízká vlhkost

Požadavky na vlhkost těchto jižních rostlin jsou poměrně vysoké. V bytě, zejména v zimě, je velmi obtížné jej udržovat na správné úrovni.

Pokud máte silnou touhu pěstovat lilie kala a přimět je, aby kvetly, je nejlepší si koupit zvlhčovač. Pouze tak lze v zimě dosáhnout požadované úrovně vlhkosti.

Nesprávné složení půdy

Callas potřebuje lehkou půdu a také spoustu živin. Při nedostatku výživy nebudou mít rostliny dostatek síly pro plný růst a kvetení.

Výsadba do nesprávné půdy může vést k vyčerpání a chorobě květu. Nezapomínejte ani na pravidelnou výsadbu, jak rostlina roste.

Nemoci a škůdci

Kala je náchylná k houbovým chorobám. Při prvních známkách nemoci, změnách vzhledu listů a květů je třeba okamžitě jednat. Může to být změna režimu zavlažování nebo výměna půdy. Je také nutné provést léčbu vhodnými léky.

Dalším problémem může být útok mšic a třásněnek. Pokud se tito škůdci nacházejí na květinách, je nutné je okamžitě ošetřit speciálními prostředky.

Důležité! Neškodí kontrolovat jiné pokojové rostliny, mohou být také ovlivněny.

Callas jsou velkolepé exotické květiny. Lze je úspěšně pěstovat doma a užívat si úžasného rozkvětu těchto rostlin i v zimě. Mezi různými druhy najdete květenství, které má jak sněhově bílou, tak černou barvu. Pěstování kala lilie se zdá mnohým problematické, ale není to tak úplně pravda. Poskytnete-li rostlinám náležitou péči a vhodné podmínky, můžete je nejen pěstovat doma, ale také je množit. Takže při výběru květiny zantedeschia neváhejte dlouho, péče o ni doma nebude obtížná.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy