Jak množit muškáty doma

Geranium je jednou z nejoblíbenějších rostlin. Kultura se vyznačuje bujným kvetením, proto se často používá k výzdobě prostor. Mnoho lidí se zajímá o to, jak se muškáty množí. To lze provést vegetativně nebo semenem. Ve druhém případě není možné zachovat odrůdové vlastnosti rostliny. Proto se dekorativní druhy častěji množí vegetativními metodami.

Vlastnosti reprodukce muškáty doma

Květinu lze pěstovat doma nebo na záhonech. Vývoj šlechtění vedl k mnoha odrůdám a hybridům. Mají různé tvary a barvy listů a květů.

Kvetoucí pelargónie

Je třeba mít na paměti, že muškáty se doporučují transplantovat v intervalech 3 let. Pokud zanedbáte obnovu kultury, ztratí to své dekorativní vlastnosti. Výsledkem je, že keře silně rostou a stonky získávají dřevinnou strukturu. Takové rostliny nekvitnou dobře.

Šíření pelargónie se provádí s přihlédnutím k jeho rozmanitosti:

 • Královské pelargonium má velké květy až do průměru 15 cm, liší se tvarem i barvou. Kulturu můžete krájet podle obecných pravidel. Tento postup lze provádět na jaře a v létě. V zimě začíná kultura období klidu. V tomto okamžiku by měl být udržován ve světlé místnosti, jejíž teplota nezvyšuje nad +15 stupňů.
 • Zonální pelargónie se vyznačuje dlouhým kvetením. Může trvat celý rok. Kultura je odolná. Zachovává si své dekorativní vlastnosti po dobu 20 let. Než zakořeníte tuto odrůdu muškáty, musíte si připravit kompozici na bázi perlitu a písku. Můžete také použít rašelinu.
 • Vonný pelargón se liší barvou a vůní. Nejlepší je provádět řízky ve vodě. Je rovněž přípustné rozmnožovat rostlinu dělením keře. Procedura se provádí v březnu.
 • Trumpetové pelargónie se také nazývá břečťan nebo břečťan. Může být pěstován v závěsných květináčích. Kultura je hustá. Kvetení začíná v červnu a trvá celé léto. Nejlepší je rozmnožovat rostlinu řízky. Před roubováním muškáty stojí za to připravit složení písku, rašeliny, listové půdy, humusu. Na dně nádoby musí být drenážní vrstva. Je vyroben z expandované hlíny.

Existuje mnoho pozoruhodných druhů pelargónie

Jaký je nejlepší čas na to?

Před množením muškáty musíte určit nejpříznivější období. Stojí za zvážení přirozeného cyklu kultury. Ačkoli muškáty mohou kvést po celý rok, brzy na jaře je považován za ideální čas pro množení řízky. Postup by měl být proveden na konci února nebo v polovině března.

Samozřejmě je přípustné pěstovat rostlinu na podzim a v zimě. V tomto případě však bude zakořenění trvat mnohem déle. Klíčky budou potřebovat umělé osvětlení. Chov se doporučuje s minimem 17 hodin denního světla.

Důležité! V létě může postup chovu také způsobit určité potíže. Horké počasí negativně ovlivňuje vývoj nezralých klíčků.

Metody reprodukce květin

Muškáty se mohou množit mnoha způsoby. Roubování je však považováno za ideální volbu.Jedná se o nejjednodušší a nejúčinnější postup pro zachování vlastností odrůdy.

Kromě toho existují následující možnosti šlechtění plodin:

 • metoda osiva;
 • rozdělení keře;
 • procesy.

Jak množit pelargónie řízky doma

Geranium řízky jsou považovány za nejdostupnější a nejefektivnější metodu. Umožňuje vám zachovat odrůdové vlastnosti kultury. V tomto případě musí být rostlina vybavena vhodnými podmínkami. Nejprve potřebuje vysokou teplotu a dobré osvětlení.

Nejprve musíte připravit řízky. K tomu jsou vybrány výhonky o délce nejméně 10 cm, řez musí být proveden uprostřed, mezi dvěma sousedními listy. Připravené řízky se nedoporučují okamžitě zasazovat do květináče. Nejprve by plátky měly mírně zaschnout. Ale příliš je nesušte. Po zaschnutí profilů je třeba je ošetřit popelem nebo sorbentem. To pomůže zabránit vniknutí infekce do poškozené oblasti.

Důležité! Když se rostlina množí tímto způsobem, stojí za to odříznout spodní listy před výsadbou řízků.

Rozmnožování květin řízky má mnoho výhod.

Metody zakořenění

Řízky lze zasadit do suché půdy nebo do vody. V prvním případě se používají malé nádoby, na jejichž dně je nutné vytvořit otvory a uspořádat drenážní vrstvu. Jako substrát se používá sypká půda. Chcete-li to získat, můžete smíchat trávník, zahradní půdu, písek, humus. Je rovněž přijatelné použít univerzální podklad. Můžete si ji koupit ve specializovaných prodejnách.

Je přípustné zakořenit rostliny ve vodě. V tomto případě jsou řízky umístěny do nádoby naplněné vodou. Dříve se doporučuje přidat prostředek ke stimulaci vzhledu kořenů. Řízky musí zůstat ve vodě, dokud se nevytvoří první kořeny. Pak je třeba je zasadit do hrnce na trvalém místě.

Výsadba do země a další péče

K transplantaci kultury do země je třeba prohloubit nádobu, umístit do ní stonek a zhutnit zeminu. Je důležité vzít v úvahu složení podkladu. Musí obsahovat rašelinu nebo písek. Je důležité, aby byla půda co nejvolnější. Chcete-li stimulovat růstové procesy, můžete rostlině vytvořit skleníkový efekt. Toho je dosaženo plastovým sáčkem.

Je přísně zakázáno používat pro muškáty čerstvá organická hnojiva. Patří sem hnůj a humus. Takové krmení zastaví proces kvetení. K hnojení muškáty se používají komplexní minerální přípravky. Aby bylo kvetení svěží a dlouhotrvající, vyplatí se používat produkty s obsahem draslíku.

Stabilní růst květu po rozmnožování je nemožný bez stopových prvků, jako je zinek, železo, vápník atd. Hnojiva by měla být aplikována dvakrát měsíčně.

Důležité! V letních vedrech se vrchní obvaz neaplikuje. To je způsobeno skutečností, že rostlina je ve stresu.

Geranium normálně toleruje všechny parametry vlhkosti. Kořeny a dobře se vyvíjí, potěší bohatým a bujným kvetením. V tomto případě je důležité zajistit, aby voda nespadala na listy rostliny.

Při množení muškáty řízky je třeba vzít v úvahu následující:

 • pro zalévání rostlin stojí za to používat výhradně teplou vodu;
 • před sluncem by měly být zakryty pouze zvadlé keře;
 • je nutné zakořenit rostlinu při teplotě +15 stupňů;
 • můžete šířit květinu po celý rok, ale maximální účinnosti je dosaženo na jaře;
 • pro skupinové výsadby je pozorován interval 15-17 cm mezi rostlinami. To pomůže dosáhnout rychlého kvetení.

Geranium potřebuje kvalitní a správné zalévání

Mladé rostliny se zakořenily různými způsoby. Záleží na konkrétní odrůdě. Zonální a břečťanové plodiny se zakořenily nejrychleji. Přizpůsobení královského pelargonia trvá měsíc. Voňavé pelargónie se zakoření po 1,5 měsíci. V tomto případě kvetení andělských a královských druhů nastane za rok.

Jak množit muškáty domácími výhonky

Pěstování kultury z výhonků má určité vlastnosti. Tímto způsobem můžete rostlinu zředit různými způsoby. První metoda zahrnuje zalévání řízků speciálními prostředky. V takovém případě je nutné dodržet dávkování uvedené v pokynech.

Druhá metoda se zabývá hlavní rostlinou. Postup je jednoduchý. Zvládne to i nezkušený květinář. Za prvé, po celé délce stonku, ze kterého se plánuje získání výhonků, pod pupeny je nutné provést mnoho prstencových řezů jedním pupenem. Poté se dřík s řezy umístí do země. Díky tomu bude možné získat velké množství malých řízků. Mohou rozvíjet kořeny přímo na původní plodině. Po oddělení od hlavního keře se řízky rychle zakořenily.

Jak množit list pelargónie doma

Tato metoda je docela možná, i když ne všichni pěstitelé ji znají. Šíření květu listem je považováno za nedostatečně účinnou metodu, proto se používá jen zřídka.

Abyste dosáhli dobrých výsledků, musíte postupovat krok za krokem:

 1. Ořezejte pelargónový list s částí stonku ostrým nožem (aby vznikl něco jako pahýl).
 2. Zpracujte fragment rostliny s Kornevinem.
 3. Umístěte na lehký podklad.
 4. Voda s mírou.

Řízky mohou dát kořeny a vodu

Šíření semen

Tato metoda se obvykle používá k získání velkého množství rostlinného materiálu, který se používá k zdobení květinových záhonů a parků. Je poměrně obtížné šířit takové velké objemy řízky.

Současně má metoda osiva velkou nevýhodu. Obvykle neumožňuje zachování vlastností mateřské rostliny, zejména barvy květů a listů. Pokud plánujete rychle zasadit zeleň a na odrůdových vlastnostech plodiny nezáleží, považuje se za nejvhodnější metoda osiva.

Důležité! Nejlepší je zasadit semena pelargónie koncem prosince nebo začátkem ledna. Během tohoto období se zvyšuje doba denního světla, což je pro mladou rostlinu velmi důležité.

Stojí za to zasadit semena do speciálních krabic. Půda musí být nejprve navlhčena a poté by mělo být osivo rozloženo. Posypte to nahoře tenkou vrstvou zeminy. Jeho tloušťka by měla být 1-2 mm.

U této metody výsadby musíte zvolit správný způsob zvlhčení půdy. Pravidelné zalévání v tomto případě nebude fungovat. Vymyje půdu, která odhalí semena. Aby se tomu zabránilo, stojí za to použít speciální sprej.

Nádoby musí být pokryty fólií, dokud se neobjeví první výhonky. První výhonky se obvykle objeví po 2-3 týdnech. Když na rostlinách vyroste 4-6 listů, je třeba je zasadit.

Geranium se dobře množí semenem

S jakými potížemi se můžete při chovu setkat

Problémy s pěstováním muškáty vznikají v takových situacích:

 • Rostlina je v podmínkách vysoké teploty - více než +25 stupňů. Příliš nízké parametry jsou také nebezpečné - méně než +16.
 • V místnosti někdy dochází k průvanu nebo teplotním výkyvům. V takové situaci musí být nádoba s rostlinou pokryta filmem. Mělo by zůstat, dokud se nevytvoří kořeny. Jednou denně nezapomeňte film na hodinu odstranit. To pomůže provzdušnit půdu a rostlinu.
 • Při pěstování semen nejsou dodrženy optimální podmínky. Teplota v místnosti by měla být + 22-25 stupňů. Pokud nezakryjete rostliny filmem, nebude možné získat stabilní parametry.
 • Je vybrána nesprávná stopka. Potíže jsou možné, pokud se řez neprovádí na mladém výhonku, ale na lignifikovaném stonku. Starý a suchý výhonek nebude schopen zakořenit.
 • Klíčky nebo skleník jsou na tmavém místě. Pro vznik klíčků a začátek tvorby kořenů byste měli zvolit jižní nebo východní parapet. Ve fázi růstu kořenů stačí rozptýlené osvětlení.Současně je pro plodiny vhodný pouze jižní parapet. Přímé sluneční světlo má příznivý vliv na vzhled klíčků. Díky tomu je možné získat silné a zdravé sazenice.

Důležité! Nádobu na sazenice střídejte jednou týdně. To pomůže rostlinám rovnoměrně přijímat sluneční paprsky.

Když pěstujete muškáty, musíte jim také poskytovat vysoce kvalitní péči:

 • Zalévání Nadměrná vlhkost půdy vyvolává hnilobu kořenů. Nedostatek vody způsobuje jejich vysychání.
 • Top dressing. Nedostatek nezbytných prvků narušuje růst plodin a omezuje kvetení. Přebytek stopových prvků urychluje vývoj stonků. Začnou se protahovat a lámat.
 • Prořezávání. Porušení pravidel péče o plodiny vede ke ztrátě dekorativních vlastností. Přílišné prořezávání muškáty může způsobit problémy s kvetením.

Aby si pelargónie zachovalo svůj dekorativní efekt, musí se o něj náležitě starat.

Šíření pelargónie je možné různými způsoby. K dosažení úspěchu v této věci je nutné správně zvolit metodu a důsledně dodržovat pravidla pro pěstování kultury.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy