Hyacint v květináči: domácí péče

Hyacint je cibulovitá rostlina patřící do rodiny chřestu. Voní dobře a krásně kvete. Amatérští pěstitelé květin si jsou jisti, že hyacint v květináči je po celý rok potěší krásnými květinami. K dosažení tohoto efektu je však nutné vytvořit optimální životní podmínky pro rostlinu. Květinářství poznamenává, že pro domácí chov je vhodný pouze jeden typ, a to orientální hyacint.

Jak dlouho žije hyacint v květináči

Za místo narození „květu Apolla“, jak se hyacint nazývá jiným způsobem, se považuje střední a malá Asie, Čína, jihovýchodní části Evropy a východní Středomoří. Při chovu rostliny je třeba si uvědomit, že obvykle dosahuje výšky 35-45 cm.

Doma lze vysadit pouze orientální hyacint

Ve sklenících kvetou květiny na jaře. Doma je hyacint vhodný pouze pro jednorázovou destilaci. Aby žárovky dále kvetly, musí být rostlina přesazena do otevřeného terénu.

Pro vaši informaci! Rychlost růstu doma je průměrná, doba květu je 2 týdny.

Metody reprodukce

Nezávislá reprodukce hyacintů je dlouhý proces, který je možný pouze ve skleníku nebo na zahradě, na otevřených prostranstvích.

Poznámka! Vzhled hlodavců na místě může urychlit kvetení, protože když jedí cibule, stimulují aktivní růst nových buněk.

Běžné způsoby množení květin doma jsou:

 • řez nebo vyříznutí dna (reprodukce dětmi);
 • množení listy.

V prvním případě jsou v žárovkách vyříznuty malé trychtýře, poté jsou umístěny do krabice s otvory dolů a zakryty sáčkem. Je důležité, aby dno květináče nebo jiné nádoby bylo předem pokryto perlitem. Po 2–3 měsících se u této metody chovu v průměru objevují nové cibule.

V druhém případě jsou dva listy odříznuty od kvetoucí rostliny. Musí být rozděleny na několik částí, jejichž délka bude nejméně 5–6 cm, poté jsou ošetřeny roztokem heteroauxinu zasazeným do nádoby s pískem. Hloubka výsadby není větší než 3 cm. Dále je nádoba pokryta taškou a umístěna na chladném stinném místě. Kořeny a listy s popsanou možností rozmnožování pro hyacinty doma se objeví po několika měsících.

Profesionální pěstitelé květin používají jinou metodu množení rostlin - semena. Je to velmi drahé a složité. Vzhledem k tomu, že není tak snadné pěstovat hyacint ze semen, tato metoda se nedoporučuje pro množení květin doma.

Jak si vybrat a připravit cibule pro výsadbu

Před pěstováním vyberte správné žárovky. Měly by být:

 • hustý;
 • velký (nejméně 5 cm);
 • zdravý;
 • není shnilý;
 • Celý.

Při výběru žárovek bude barva jejich krycích šupin indikovat, jaké budou květiny.Pěstování šedavě krémové barvy tedy naznačuje výskyt žlutých květenství, vínově červené, světle šedobílé, lila - růžové, fialově modré, fialové a modré.

Důležité! Nejlepší je koupit cibule v květinářství, kde již prošly všemi fázemi přípravy, zpracování před výsadbou.

Vlastní příprava cibulek hyacintu k výsadbě se provádí v několika fázích:

 1. Vykopání základny z půdy pro zrání.
 2. Sušení žárovek při teplotě 25-30 ° C po dobu dvou týdnů.
 3. Snížení teploty na 22-25 ° C za dva týdny.
 4. Cibule skladujte na chladném místě při teplotě 17 ° C, dokud nebude vynucena.

Při výběru hrnce je třeba mít na paměti, že by měl mít střední velikost. Je žádoucí, aby byl ve spodní části vybaven drenážními otvory. Je lepší koupit půdu pro rostlinu v květinářství.

Hyacint nebude růst v kyselé půdě

Poznámka!Hyacint nemůže růst v kyselé půdě, a proto je důležité normalizovat hladinu pH vápnem nebo drcenou křídou.

Vynucení doma: pokyny krok za krokem

Nucené domácí použití je možné pouze při přísném dodržování doporučení téměř všech pěstitelů. Pokud porušíte zavedená pravidla, alespoň jedno z nich, celý proces půjde do kanalizace a rostlina jednoduše zemře. I špatně zvolený sadbový materiál může začínajícího pěstitele zbavit naděje na pěstování krásné květiny.

Data přistání

Při nucení je nutné řádně uspořádat dvě období pro rostlinu - "zimní" a "jarní", a je třeba mít na paměti, že se nebudou shodovat s kalendářním obdobím.

Při výsadbě hyacintů je třeba si uvědomit, že před začátkem kvetení musí uplynout nejméně 14-15 týdnů. Z tohoto důvodu, pokud by se požadovaná květina měla objevit do 8. března, je zasazena v říjnu, zatímco půda pro novoroční krásu je připravena již na začátku září.

Hloubka pokládání žárovek

Je také důležité vzít v úvahu hloubku žárovek. Jejich výsadba probíhá v několika fázích:

 1. Uspořádání drenáže v květináči, dřevěná krabice vysoká 3 cm, naplněná půdní směsí a poté jemnozrnný písek.
 2. Umístění žárovek se spodními částmi dolů ve vzdálenosti 3 cm od sebe, zatlačením do země.
 3. Nalijte substrát a utlačte jej tak, aby cibule vyčnívaly 1,5 cm pod něj.
 4. Mírné zalévání.
 5. Balení nádob z polyethylenu, přemístění nádoby na chladné tmavé místo nebo na místo pro skladování zeleniny v chladničce po dobu 6-10 týdnů.

Zasazené cibule je nutné čas od času vyjmout a pokropit malým množstvím vody. Když klíčky dosáhnou výšky 3 cm, přemístí se do částečného stínu. Jak roste, rostlina je umístěna na světlo při teplotě 10-15 ° C.

Pro vaši informaci!„Zimní“ období by nemělo být příliš dlouhé, protože to zpomalí zrání pupenů.

Všechny složitosti hyacintů se starají doma

Pro krásné rozkvětu hyacintů v květináčích jim musí být plně věnována domácí péče. Pokud budete postupovat podle doporučení pro pěstování, v průběhu času se na květinách objeví květní stonky a poté se vytvoří pupeny.

Poznámka!Správná péče zajistí, že jsou cibule ve výborném stavu, což jim umožní v budoucnu použít k množení rostlin.

Zdravá hyacintová žárovka

Zalévání a postřik

Když se začínáte starat o květinu, nezapomeňte, že se jí říká „dešťové dítě“. Proto by měla být půda vždy mírně vlhká. Během zalévání se na okraje nádoby nalije tekutina.

Pro vaši informaci!Voda by neměla přijít do přímého kontaktu s listy, pupeny, středem rozet nebo cibulkami.

Stojí za to sledovat, zda se voda po zalévání hromadí v pánvi květináče. Pokud je přítomen, je nutné přebytek vypustit. Jinak žárovky začnou hnít. Četnost zavlažování určuje pěstitel, který musí zajistit, aby půda nebyla přesušená.

Vrchní obvaz pro svěží kvetení

Nejběžnějším krmením květin během období květu je 0,2% roztok dusičnanu vápenatého. Pomáhá udržovat krásu pupenů po dlouhou dobu. Kapalná hnojiva se aplikují na vlhkou půdu. Musí být naředěny podle pokynů na obalu.

Prořezávání stopky

Jakmile hyacint vybledne, šipka je odříznuta. Je třeba mít na paměti, že řezání by mělo být provedeno před vytvořením semenných lusků. Jinak si květní stonky vezmou z cibulí živiny, což přispěje k jejich smrti.

Teplotní režim

Optimální teplota pro hyacint je 22-24 ° C. Rostliny v horku nekvetou ani se nevyvíjejí, a proto je důležité udržovat je mimo dosah baterií, které emitují horký suchý vzduch.

Důležité! Parapet v zimě není tím nejlepším místem pro pokojové květiny.

Osvětlení a doplňkové osvětlení

S krátkým denním světlem potřebuje květina další osvětlení. K tomu se používá zářivka. Neměli byste umístit rostlinu pod spalující paprsky, ale určitě bude mít dobrou úroveň světla.

Péče při tvorbě pupenů

Při vytváření pupenů potřebuje květina určitou péči. Skládá se z:

 • odstranění vybledlých pupenů bez poškození sousedních;
 • přidání kapalných minerálních hnojiv určených pro cibulovité rostliny.

Vlastnosti péče během odpočinku

Spící období květu vyžaduje náležitou péči. Pouze dodržování určitého algoritmu akcí přispěje ke schopnosti několikrát použít stejné cibule k pěstování krásné květiny. Skládá se z:

 • odříznutí stopek;
 • zalévání a nanášení vrchního obvazu, dokud listy nevyschnou;
 • odstraňování uschlých listů;
 • vykopání žárovky a oddělení dětí od ní;
 • sušení žárovek po dobu 5-6 dnů a jejich sklizeň na chladném stinném místě až do dalšího působení.

Aby rostliny v budoucnu krásně kvetly, stojí za to přijít na to, jak přesadit hyacinty. Musíte jim dát čas, aby si zvykli na svůj nový domov. Květy by měly být vystaveny světlu po dobu nejméně 15 hodin denně. Po 10 dnech, pokud jsou tyto podmínky splněny, mohou být transplantovány. V novém hrnci je hyacint umístěn na chladném místě a napojen pouze podnosem.

Hyacinty se přesazují za určitých podmínek

Pro vaši informaci!Rostlinu můžete nakrmit jen tři týdny po přesazení.

Jak se starat v zimě

Poté, co jsme se dozvěděli, jak se hyacint množí, stojí za to věnovat pozornost tomu, že v zimě nevyžaduje zvláštní péči v bytových podmínkách. Stačí se předem připravit na nadcházející mrazy, konkrétně na zakrytí oddenku rostliny silnou vrstvou nejméně 25 cm shnilými pilinami, sušenými listy, slámou, jehlami.

Když padá sníh, slouží jako dodatečná ochrana. Po roztavení stojí za to otevírat kořeny rostliny postupně. Je třeba dbát na to, aby nedošlo k zasažení křehkých výrůstků. Obvykle se objevují po roztavení poslední vrstvy sněhu.

Běžné rostoucí problémy

Nejběžnější otázkou je, proč hyacinty nekvitnou. K tomuto problému dochází v důsledku nesprávného skladování a manipulace s rostlinným materiálem. Kromě toho je důležité zasadit cibule včas, a to jak v květináčích, tak v otevřeném terénu, protože to může také vést k jejich smrti.

Jaké nemoci a škůdci jsou pro květinu nebezpeční

Mezi nemoci nebezpečné pro hyacinty všech odrůd patří:

 • žlutá bakteriální hniloba. Způsobuje zkapalnění žárovek, což zastaví růst rostliny. Znamení - šedé skvrny na listech;
 • parazitní apikální hniloba. Vyskytuje se v důsledku mikroorganismů, které žijí v kontaminované půdě. Znamení - zničení listů, rozpad kořenů;
 • mozaika. Vyznačuje se vzhledem podlouhlých světle zelených skvrn. Nemoc vede ke smrti rostliny;
 • šedá hniloba. Je charakterizován výskytem žlutých skvrn, které se zvětšují a poté získávají hnědý odstín.

Zpracování hyacintu by mělo být prováděno i pro preventivní účely.

Nejběžnějšími škůdci parazitujícími na hyacintech jsou mšice, roztoči, hlístice, medvědi, květinové mušky. Jejich škodlivým účinkem na rostlinu je její vyčerpání, výskyt žlutých listů a rozpad kořenů. Je důležité včas ošetřit květiny insekticidy, aby se zabránilo jejich smrti.

Chyby péče a jejich odstranění

Chyby v péči také vedou ke smrti rostliny. Tabulka zobrazuje hlavní a způsoby jejich odstranění.

Problém Jak opravit
Zažloutlé listy Normalizujte zalévání, postarejte se o nepřítomnost průvanu v místnosti, kde se nachází rostlina.
Podlouhlé ochablé listy Normalizujte úrovně světla a dobu expozice.
Nedostatek procesu kvetení Vezměte v úvahu loňské chyby při vynucování, vyberte k tomu pouze vysoce kvalitní materiál.
Hnijící květiny Normalizujte zalévání, vybavte normální drenážní vrstvu.
Rychlý pokles pupenů Normalizace zavlažování, kontrola, aby voda neklesla na pupeny.
Vypadnutí z cibule květinové šipky Oprava vodního režimu.

Hyacint je krásná, živá rostlina. Rychle zmírní depresi, postará se o vytvoření dobré nálady. Květinářství doporučuje pěstovat syté barvy hyacintů pro lidi, kteří se neliší ve zvýšené aktivitě. Chov rostlin s jemnými, světlými odstíny pupenů, měli byste být připraveni na konec problémů v rodině. Příjemná vůně může navíc zmírnit únavu a nabít vás pozitivní energií. Výběr hyacintů jako dárku je tím nejlepším řešením. Takový dárek určitě osloví milované.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy