Pěstování frézie a péče doma a na zahradě

Frézie je cibulovitá rostlina s vůní konvalinky. Vůně květů dvojité frézie zklidňuje a uvolňuje napětí a stres. Existuje mnoho druhů této krásné květiny. Můžete ji pěstovat na balkóně, dači a ve skleníku.

Populární odrůdy

Každý druh frézie je svým způsobem dobrý. Nejoblíbenější jsou 3 odrůdy. Pokud je těžké se rozhodnout, můžete si koupit sadu různých typů v sadě.

Armstrong (Freesia armstrongii)

Toto je nejznámější odrůda rostlin. Květy se vyznačují jasnou barvou a výraznou vůní. Bílé zvonky mají na základně oranžové skvrny, okvětí jsou fialově růžové. Existují odrůdy s červenými, fialovými nebo modrými okvětními lístky. Maximální výška 65 cm, průměr pupenu 5 cm.

Alba (Freesia refracta var. Alba)

Freesia Alba má klásek, který se během kvetení rozdělí. Květenství se skládá z 10 sněhově bílých květů. Okvětní lístky jsou zvlněné s hladkým přechodem do žluté na základně.

Alba v květu

Na rozdíl od jiných odrůd nemá Alba výrazný zápach.

Maximální výška 35 cm, průměr pupenu 7 cm.

Voňavé (Freesia refracta odorata)

Podle názvu lze snadno uhodnout, že květina má bohatou vůni. Voňavé má vůni konvalinky. Květenství se skládá z 6-8 jasně žlutých pupenů s oranžovými skvrnami na dně. Květy jsou ve formě zúžené trubice. Keře střední hustoty s rovnoměrně tenkou stopkou.

Metody šlechtění zahradních a pokojových květin

Frézie se může množit dvěma způsoby: pomocí dceřiných cibulí a semeny. Reprodukce pomocí semen je považována za delší a obtížnější proces.

Propagace hlízami

Během vegetačního období je cibule dospělého květu zcela obnovena. Poté, co okvětní lístky uschnou, je třeba je odříznout, aby rostlina utratila více energie za tvorbu nové dceřiné žárovky. Po posledním květu vadne, musíte počkat týden, vykopat rostlinu a odříznout vrcholy. Dceřiné hlízy je třeba oddělit a zasadit na jiné místo.

Šíření semen

Šíření osiva je nepopulární a obtížné. Výsev se provádí v březnu. Je nutné namočit semena na jeden den a připravit směs rašeliny, písku a humusu. Semena by měla být ponořena do hrnce se směsí a pokryta zeminou nahoře. Příznivá teplota pro klíčení semen je 25 ° C.

Semena květin jsou velmi malá

V květnu je třeba sazenice vysadit ve vzdálenosti 5 cm od sebe. Když teplota klesne na 10 ° C, je třeba rostliny přemístit do teplé místnosti a nezapomenout na hojné zavlažování a krmení. Začnou kvést v únoru a jak pupeny vyschnou, můžete připravit hlízy k výsadbě jiným způsobem.

Frézie: pěstování a péče na otevřeném poli

Frézie není rozdělena na vnitřní a zahradní výhled. Jsou to stejná květina a vyžadují různé podmínky pro růst.

Kdy a jak zasadit rostliny

Výsadba hlíz je vhodnější v dubnu v částečném stínu. Rostlina vyžaduje světlo, potřebuje tlumené osvětlení po dobu 12 hodin denně. Chcete-li pěstovat zdravou květinu, potřebujete teplotu 15 ° C a pro kvetení - 25 ° C.

Před výsadbou musí být hlízy očištěny a 30 minut omyty v roztoku manganu.

Důležité! Zkažené a skvrnité nejsou vhodné k výsadbě.

Jak se starat během růstu a kvetení

Při výsadbě v úrodné půdě se neoplatí příliš krmit. Po vytvoření sazenic je zapotřebí dusičnan amonný (20 g na 10 l vody). Rostlina vyžaduje odplevelení a hojné zavlažování. Při kvetení je nutné vytvořit podporu pro tenkou stopku. V extrémním horku musíte stříkat listy z lahve s rozprašovačem, ale přísně večer nebo ráno, kdy slunce ještě není tak horké jako ve dne.

Pro vaši informaci! Pokud je květina ovlivněna škůdci, je lepší ji okamžitě odstranit.

Jak připravit rostlinu na zimu

Cibule mohou být drženy v zemi až do začátku října; na Sibiři a na Uralu je nepravděpodobné, že květina odolá zimě. V jižních oblastech můžete nechat žárovku na zimu, ale musíte zem pokrýt slámou a spadanými listy s vrstvou až 20 cm.

Skladování žárovek

Nejlepší způsob, jak žárovky skladovat do příští výsadby, je vykopat je, odloupnout, nechat hodinu ve slabém roztoku manganu a vysušit. Skladovací teplota těchto žárovek by měla být 20–25 ° C a vlhkost 70%.

Matka žárovka s dítětem

Je naprosto nezbytné oddělit dceřiné hlízy od matky. Mateřská bude kvést příští sezónu a dcera teprve o rok později.

Frézie: pěstování a péče doma

Pro výsadbu je nutné připravit hlízy: odloupněte je a nechejte jednu hodinu stát ve fungicidním roztoku, abyste zabránili výskytu plísní.

Existují 3 sezóny pro výsadbu frézie:

  • normální - srpen-září;
  • začátek - květen-srpen;
  • pozdní - listopad-únor.

Po výsadbě je důležité zajistit kultuře náležitou péči.

Osvětlení

Po normální dobu květu rostliny je přímé sluneční záření přísně zakázáno. Počáteční období je ideální pro pěstování frézie doma na balkoně. Je nutné umístit květinu na stinnou stranu od silného slunce.

Kvetoucí frézie v květináči

Při pozdním kvetení se nemusíte starat o teplotní režim, můžete ji umístit na slunnou stranu, ale zakrýt ji před přímým vystavením paprskům.

Vlhkost vzduchu

Po normální dobu je nutné pravidelně frézi pokropit vodou nebo je možné zvlhčit místnost nádobami s vodou. Musíte udržovat vlhkost 70%. Pro časné a pozdní je třeba udržovat až 60%.

Teplota

Ideální teplota pro růst je 10-15 ° C. Je těžké udržet tuto teplotu v létě kvůli teplému podnebí. Také náhlé změny na jaře nebo na podzim jsou pro frézii nebezpečné, mluvíme o zvýšení na 30 ° C a snížení na 0 ° C. V pozdějším období je lepší přinést květinu v noci do interiéru a nezapomeňte ji postříkat vodou.

Vlastnosti napájení a krmení

Keř frézie reaguje negativně na přetečení a nedostatečné plnění. Nejlepší je vlhkou půdu navlhčit nalitím vody do spodní části podnosu. Vrchní obvaz je žádoucí jednou za čtrnáct dní s obyčejným minerálním komplexem.

Nemoci frézie

Existují dvě běžná onemocnění ovlivňující frézii: fusarium a strup.

Fusarium způsobuje zakrnělé kořeny, řídnutí a zakřivení listů. Cibule zasažené Fusariem během skladování zhnijí. Objevují se na nich vínově hnědé skvrny. Poslední fáze choroby rostlin je charakterizována zažloutnutím a úplným vysušením listů. Infikované rostliny musí být odstraněny spolu s půdou.

 

Frézie postižená nemocí

Aby se zabránilo vzniku onemocnění, je před výsadbou nutná předběžná dezinfekce cibulek.

Strup způsobuje na žárovkách žlutohnědé, tmavě hnědé skvrny a zažloutnutí a vadnutí listů. Na spodní části frézie se mohou vytvářet vínově hnědé skvrny, které se při vysoké vlhkosti mění na dlouhé pruhy. To může vést k hnilobě základny stonku a listů. Proti této bakterii dosud nebyly nalezeny žádné prostředky.Proto, aby se vyloučila možnost infekce, se doporučuje použít zdravý sadbový materiál.

Frézie je půvabná, ale mírně náladová květina. Při správné péči vyzdobí na dlouhou dobu zahradu nebo balkon. Kytice frézie nebo květina v květináči budou dokonalým dárkem pro každou příležitost.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy