Jak zalévat vnitřní květiny pro rychlý růst a bohaté kvetení

Při pěstování pokojových rostlin si musíte pamatovat, že vyžadují pravidelné hnojení. K tomuto účelu můžete použít zakoupené minerální obvazy, organické látky nebo lidové prostředky k výživě rostlin užitečnými látkami. Kdy a jak zalévat vnitřní květiny pro rychlý růst a bohaté kvetení je podrobně popsáno v tomto článku.

Kdy krmit a zalévat pokojové rostliny

I když rostliny potřebují minerály pro dobrý růst, je třeba při krmení pamatovat na to, že v závislosti na čase lze použít různé druhy hnojiv.

Tekuté hnojení je důležitým krokem v péči o jakoukoli květinu

Pro vaši informaci! Vrchní obvaz může být vyžadován pro květiny pouze během aktivního vegetačního období. Zbytek času je škodlivé to dělat. Musíte však pochopit, že vlastnosti vegetačního období se mohou u jednotlivých druhů lišit. Například doma některé květiny nemusí mít vůbec spící období. Jejich vegetační období tedy probíhá po celý rok.

Jaro a léto je čas, kdy potřebujete nakrmit všechny květiny rostoucí doma. Nárůst denního světla podporuje aktivní růst a kvetení.

Začátek vegetačního období připadá na konec února nebo března. Přesný čas závisí na klimatických a povětrnostních podmínkách regionu. U většiny rostlin toto období končí na podzim. Snížení denního světla naznačuje pokojovým rostlinám, že by mělo přijít spící období. To se obvykle stává v říjnu. U většiny druhů krmení proto končí v září.

Během pozdního podzimu a zimy je nutné sledovat, zda pro určitou květinu nastal spící čas. V takovém případě se ve stanovenou dobu neprovádí žádné další hnojení.

Může však nastat situace, kdy kvetení pokračuje koncem podzimu a zimy. V tomto případě si můžete být jisti, že čas odpočinku pro tuto květinu nenastal, což znamená, že musíte pokračovat v horním oblékání. Je třeba mít na paměti, že v tomto případě musí být jejich intenzita snížena. Rostliny v zimě ztrácejí schopnost asimilovat stejné množství hnojiva jako v létě. Pokud to nebude dodrženo, pak se domácí květiny mohou popálit z nadměrného krmení.

Hnojiva

Rostlinná strava se dělí na dvě velké skupiny: organickou a minerální. První se vyznačují tím, že se tvoří přirozeně. Ty druhé jsou vyrobeny uměle, ale mají promyšlenější, vyváženější a složitější složení.

Potašová hnojiva

Minerální

Je známo, že pokojové rostliny potřebují hnojení fosforem, draslíkem a dusíkem. Posledně jmenovaný navíc přispívá ve větší míře k růstu rostliny a první dva tak, aby rostliny mohly krásně kvést. Samotné krmení však nebude stačit. Kromě toho je nutné krmit květiny užitečnými stopovými prvky. Patří sem bór, mangan, železo, měď, síra a některé další.

Pokud rostlina trpí nedostatkem živin, lze to často určit podle jejího vzhledu.Je však lepší to do takové situace nevnést, ale dodávat rostlině celou řadu potřebných látek.

Minerální hnojiva lze vyrábět v různých formách: prášek, tablety, tyčinky, kapsle nebo granule. Mohou mít jiné složení: být komplexní nebo obsahovat přísně definovanou sadu živin. Někdy je třeba je naředit vodou.

Důležité! Při výběru vhodného krmení je nutné věnovat pozornost poměru dusíku, draslíku a fosforu v jeho složení.

Organické

Lze použít shnilý hnůj, kompost, kuřecí trus. Pomohou krmit domácí květiny užitečnými látkami. Někteří věří, že popel lze také považovat za organické hnojivo.

Při používání organických hnojiv dostávají květiny potřebné živiny, zlepšují se vlastnosti půdy - stává se propustnější pro vodu a vzduch.

Poznámka! Je třeba mít na paměti, že organická hmota je bohatá na dusík. Tato látka pomáhá vytvářet zelenou hmotu květin a stromů. Během kvetení není takové dobití dostatečně užitečné.

Některé rostliny nebudou mít prospěch z organických hnojiv. Patří mezi ně následující odrůdy:

 • baňatý;
 • pestrý dekorativní listnatý.

Organická hnojiva vyrobená na bázi vermikompostu lze zakoupit ve specializovaných prodejnách.

Pokud jakýmkoli způsobem používáte organická hnojiva ke krmení pokojových rostlin, musíte si uvědomit, že musí být před aplikací dezinfikována. To by mělo být provedeno následovně:

 1. Kalcinováno nad otevřeným ohněm.
 2. Poté jsou ponecháni po dobu tří týdnů, aby znovu získali své prospěšné vlastnosti.

Poté může být obvaz použit pro domácí květiny.

Aby byly organické látky pro rostliny co nejužitečnější, musí být rozpuštěny ve vodě. V tomto případě je nutné dodržet následující proporce:

 • při použití diviny, hnoje nebo kompostu 1 polévková lžíce. lžíce organického hnojiva se rozpustí ve sklenici vody;
 • jak zalévat kuřecím trusem: 1 čajová lžička ve sklenici vody;
 • dřevěný popel vezměte 3 lžíce. lžíce ve sklenici vody.

Dusíkatá hnojiva

Toto hnojivo se aplikuje jednou za měsíc. Před krmením rostlinu zalijte.

Druhy podle chemického složení

Ačkoli hlavním úkolem vrchního obvazu je poskytovat výživu rostlinám, jsou také schopné korigovat kyselost půdy. To znamená, že pokud je půda příliš kyselá, lze do ní přidat trochu alkalického hnojiva a bude neutrálnější.

Alkalické

Má smysl používat tato hnojiva, když je třeba snížit kyselost půdy. Budou nejen krmit rostlinu, ale také učinit zemi pohodlnější. Tyto vlastnosti mají dusičnan draselný a sodný.

Kyselé

Některé rostliny potřebují okyselenou půdu. V takovém případě bude nutné k úpravě pH použít kyselá hnojiva. Pro tyto účely můžete vzít chlorid amonný, síran amonný, dusičnan amonný, močovinu, hydrogenuhličitan amonný. Pokud jsou požadována fosfátová hnojiva, může být superfosfát použit jako kyselý vrchní obvaz.

Pro vaši informaci! Ammophos je vhodný jako směsné kyselé hnojivo.

Neutrální

Pokud není nutné měnit kyselost půdy, lze použít neutrální hnojení. Patří sem dusičnan vápenato-amonný.

Typy podle formy vydání

Vrchní obvaz je k dispozici v různých formách, každý z nich má své vlastní vlastnosti, které je třeba při používání zohlednit.

Fosfátová hnojiva

Kapalný

Tyto obvazy se vyrábějí v suché formě, ale jsou určeny k ředění ve vodě. Tato hnojiva mohou rostliny rychle vstřebat, ale jejich cena je vyšší ve srovnání se suchými obvazy.

Zrnitý

Jsou látkou v hrubě rozptýlené formě. Tato část má obvykle kulatý tvar.

Ve formě desek (tablet)

Jsou umístěny v zemi na okraji hrnce. To se děje tak, aby nedošlo ke spálení kořenového systému. Takové krmení má dlouhodobý účinek. Chcete-li na rostlině pracovat, musí se rozpustit v zemi a šířit se po celé nádobě. Stopové prvky se zároveň nerovnoměrně rozpouštějí v půdě a do rostliny se dostávají jen částečně. Z tohoto důvodu je dávka výsledného krycího obvazu často nižší, než je nutné.

Komplexní hnojiva

Lidové léky na krmení a napájení

Existují vrchní obvazy, které si můžete udělat sami z improvizovaných prostředků. Níže jsou uvedeny nejoblíbenější možnosti, jak krmit domácí květiny lidovými prostředky.

Cibulová slupka

Cibulové slupky pro vnitřní květiny mají vysoký obsah mikroživin. Je to nejen výživné, ale také zlepšuje imunitu rostlin proti různým chorobám.

Pro zalévání je nutné připravit nutriční složení. To se děje následovně: vezměte 25 g cibulových slupek a zalijte je 1 litrem horké vody. Je nutné tuto směs vařit na mírném ohni pod víkem po dobu 8 minut. Poté se trvá na kompozici po dobu 3 hodin. Po úplném ochlazení musí být infuze filtrována. Jsou postříkány rostlinou a ornicí, ve které roste.

Důležité! Tento postup pro dospělé rostliny se provádí jednou za dva měsíce. Nedoporučuje se skladovat směs po dlouhou dobu. Je třeba ji vařit před každým zaléváním.

Jód a manganistan draselný

Tato látka se často používá k ochraně květin před houbovými chorobami.

Na otázku, zda je možné zalévat květiny manganistanem draselným, je odpověď ano. Co dá použití manganistanu draselného pro pokojové rostliny:

 • dezinfekce;
 • ničení škůdců;
 • stimulace růstu semen;
 • aplikace jako vrchní obvaz.

Pro přípravu jodové kompozice je požadovaná dávka základního činidla 1–2 g na 1 litr vody.

Zalévání lze provádět pouze blízko okraje hrnce. Pokud tak neučiníte, může dojít k popálení kořenů. Správné zavlažování roztokem jódu se provádí jednou během 7-10 dnů, pokud jde o podporu oslabené rostliny.

Pro údržbu je obvykle dostatečné zalévání jednou během léta.

kyselina jantarová

Tato kyselina je produktem zpracování přírodního jantaru. Dokáže zlepšit imunitu, pomoci rostlinám vstřebávat živiny. Toto složení se nepovažuje za hnojivo, ale za pomocnou přísadu. Kyselina jantarová je užitečná pro namáčení semen při pěstování sazenic a stimuluje tvorbu kořenů v řízcích.

Protože prostředek musí být pro použití rozpuštěn ve vodě, nanáší se zaléváním nebo postřikem listů.

Chcete-li připravit roztok kyseliny jantarové, musíte tabletu rozpustit v 1 litru vody. Pokud byla kyselina jantarová zakoupena ve formě prášku, doporučuje se v tomto případě odebrat 25 g a rozpustit v 1 litru vody.

Klíčky se postříkají výsledným roztokem, semena se navlhčí. Je třeba dbát na to, aby nedošlo k zamokření kořenů. Jinak se může vytvořit květ.

Důležité!Předpokládá se, že pro dospělou rostlinu postačuje zalévání kyselinou jantarovou jednou za rok a pro kaktusy - za 2-3 roky. Pokud bude tato sazba překročena, nedojde k žádnému poškození, ale nepřinese to ani další výhody.

Mladé výhonky se touto kompozicí zalévají každé tři týdny.

Připravený roztok nelze skladovat déle než tři dny.

Kompost

Akvarijní voda

Je pH neutrální. Akvarijní voda obsahuje mnoho živin. Doporučuje se používat k výživě rostlin od března do konce června. Tento vrchní obvaz by měl být aplikován jednou za měsíc.

Peroxid vodíku

Jak zalévat pokojové květiny peroxidem vodíku? To lze použít k podpoře oslabených rostlin. Chcete-li připravit výživovou kompozici, musíte v 1 litru vody rozmíchat 25 g 3% peroxidu.

Hnojení peroxidem vodíku se provádí tolikrát, kolikrát je třeba.To lze provést postřikem nebo zaléváním.

Ledek

Ke krmení můžete použít dusičnan vápenatý. Je nutné rozpustit 20 g látky v 1 litru vody. Vrchní obvaz se aplikuje třikrát během období jaro-léto.

Amoniak

Tento produkt je 10% roztok amoniaku. Amoniak je bezbarvá kapalina s charakteristickým nepříjemným zápachem. Látka pomáhá rostlinám doplnit nedostatek dusíku. Kromě toho můžete pomocí jeho použití bojovat proti škůdcům hmyzu nejen v domácích květinách, ale také na zahradě.

Hnojení je důležitou součástí domácí péče o květiny. Pokud krmení dodá rostlině všechny látky nezbytné pro růst a vývoj, pak potěší pěstitele plným vývojem a vzhledem. Péče o domácí květiny s přihlédnutím k jejich vlastnostem zajistí zdravý, plnohodnotný vývoj a dlouhé a bohaté kvetení.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy