Begonia - domácí péče, pěstování

Květina Begonia je vynikající domácí rostlinou pro kvetoucí a listnaté okrasné odrůdy. Pečlivá péče o rostlinu a správná péče poskytne majiteli neuvěřitelný estetický výsledek: bohaté kvetení a listy úžasných barev. Rostlina je ideální pro parapet nebo balkon.

Jak vypadá begónie, do které rodiny patří?

Begonia (mezinárodní název - Begonia) je rod rostlin z čeledi Begonia. Poprvé byly begónie objeveny a popsány v 17. století. během expedice k Antilám, kterou organizoval francouzský úředník a námořní důstojník Michel Begon, po kterém dostala květina své jméno.

Přirozené prostředí begónie zahrnuje vysočiny (až 4000 m n.m.), stejně jako tropické deštné pralesy a subtropické oblasti Indie, Afriky a Ameriky. Je to Afrika, která je považována za skutečnou vlast této rostliny.

Existuje několik klasifikací begonií. Pro pěstování v interiérech je vhodné použít rozdělení do dvou velkých skupin:

 • kvetoucí odrůdy - s mnoha jasnými květy;
 • dekorativní opadavé odrůdy - s bizarně zbarvenými listy, o které se malé květy rostliny jednoduše ztratí.

Mezi oblíbené odrůdy dekorativní kvetoucí begónie patří:

 • Věčné kvetení;
 • hybrid Elatior;
 • Ampelnaya.

Mezi nejběžnější dekorativní listnaté odrůdy patří:

 • Royal (aka Rex);
 • Metallica;
 • Tygr;
 • Kleopatra;
 • Korál.

Begonia je nejen navenek atraktivní, ale také užitečná pokojová rostlina. Díky své fytoncidní aktivitě jeho listy zlepšují vnitřní vzduch a čistí jej od toxinů a prachu.

Dodatečné informace: díky své vysoké dekorativnosti byly dnes vyšlechtěny tisíce hybridních forem a odrůd begonií.

Begonia: domácí péče

Begonia vyžaduje stálost a projevuje se ve všem. Pro ni musíte vybrat konkrétní místo v bytě a pokusit se neuspořádat hrnec. Pro květinu by nejlepší možností bylo západní nebo východní okno - pro dekorativní kvetoucí odrůdy, které mají rádi dobré osvětlení, bude dostatek světla, zatímco riziko popálení je minimalizováno.

Optimální teplota pro rostlinu je 18-22 ° C. Je nežádoucí, aby okolní teplota klesla pod 13 stupňů. Mírné zvýšení teploty v létě bude pro begónii snadné přežít.

V teplé sezóně rostlina vyžaduje hojné a časté zalévání. Režim zavlažování závisí na rychlosti vysychání ornice v květináči: stačí sledovat, jak rychle půda vysychá, a nastavit interval. Obecným pravidlem pro kvetoucí rostliny není přeplnění květináče nebo ponechání přebytečné vody v pánvi.

Vzhledem k tomu, že begonia je tropická rostlina, má ráda vysokou vlhkost. Nedoporučuje se však listy stříkat, jinak se na nich objeví tmavé skvrny, které ovlivní dekorativní efekt. Pro zvýšení úrovně vlhkosti musí být hrnec uložen na větší paletě s vlhkým expandovaným jílem.

Poznámka! Během topné sezóny radiátory obzvláště silně suší vzduch.

Je lepší vzít si malý hrnec pro begonia - bude obtížnější naplnit rostlinu. Půdní směs si můžete zakoupit nebo připravit sami:

 • listová země - dvě části;
 • písek - 1 díl;
 • rašelina - 1 díl;
 • humus - 1 díl.

Drenážní materiál by měl zabírat alespoň jednu třetinu objemu hrnce. Můžete položit vrstvu dřevěného uhlí, abyste zabránili hnilobě.

Čas na krmení nastává, když začíná pučení. Je lepší použít tekuté hnojivo: pro kvetoucí odrůdy - draslík-fosfor, pro dekorativní listnaté - dusík. Stačí zavést hnojivo jednou za dva týdny.

Vlastnosti péče v zimě, období spánku

Chcete-li zjistit, jak se v zimě starat o begónie, musíte přesně znát její rozmanitost. Vždyzelené druhy stěží potřebují odpočinek - kvete po celý rok, proto se jmenuje. Hlíznaté odrůdy naopak potřebují odpočinek a dlouhou. To ovlivňuje zalévání: je omezené a pokud se jedná o hlízovité odrůdy, pak se úplně zastaví.

Hlízovité begónie jsou v zimě umístěny do stínu s teplotami kolem 15 ° C. Na konci podzimu by měla nadzemní část hlízy odumřít. Pokud se tak nestane, je třeba rostlinu prořezat. Hlíza, která není odpočívaná, nemusí na jaře kvést.

Kdy a jak kvete

U listnatých druhů a hybridů spočívá hlavní krása v listech. Objevují se v nich květiny, ale jsou malé a často se ztrácejí na pozadí listových desek bizarních tvarů a barev.

V kvetoucích odrůdách se květiny naopak liší odrůdou:

 • stále kvetoucí begónie (asi 600 odrůd) - tři nebo čtyři okvětní lístky na hladkém nebo dvojitém květu bílých, růžových, červených odstínů;
 • Vyšší hybridy (pyšní se nejhojnějším kvetením) - květiny v květenstvích jsou dvojité nebo zvlněné, krémové, nažloutlé, růžové;
 • ampelous nebo liana (vhodná pro balkony a terasy) - jednoduché, polodvojité, dvojité a dvojité květy téměř jakéhokoli odstínu.

U dekorativních kvetoucích druhů začíná vegetační období přibližně v polovině března a v červnu můžete očekávat vzhled barvy. Existují výjimky - stále kvetoucí begónie může kvést téměř bez zastavení a Elatior kvete v zimních měsících (tento hybrid se nazývá zimní begonia).

U listnatých odrůd se kvetení vyskytuje různými způsoby. Tygr a Kleopatra kvetou v zimních měsících, Metallica a Royal dávají květiny od června do září, Ampelnaya má dlouhé kvetení - od května do října může Coral kvést po celý rok.

Důležité! Během období květu musíte pomoci květině a včas oplodnit.

Transplantace a prořezávání

Péče o begonii doma po nákupu začíná transplantací. Kromě toho se přesazují mladé rostliny, u kterých se vyvíjí kořenový systém, a nové plodiny. Starší rostliny se obvykle nepřesazují. Během svého života může rostlina přežít několik transplantací.

Bush odrůdy begónie jsou řezány: takové rostliny vypadají jako keř s mnoha bočními výhonky. Populárním představitelem Bush Begonia je Coral. Není obvyklé stříhat ampelové odrůdy - jsou často sevřeny a hlízovité odrůdy jsou prořezávány před spícím obdobím, pokud samotná rostlina nevyhodila z pozemní části.

Řezání se provádí pro následující účely:

 • tvorba koruny;
 • stimulace růstu;
 • lepší kvetení;
 • odstranění starých stonků a sušených listů (sanitární prořezávání).

Řez je proveden nad horní ledvinou. V případě potřeby lze po celý rok provést několik úprav.

Jak se Begonia množí

V arzenálu pěstitelů květin existuje několik možností chovu pro begónie, v závislosti na druhu a jejich vlastních šlechtitelských zkušenostech.

Semena

Půdní směs by měla sestávat z rašeliny, humusu a říčního písku. Půda je umístěna do krabice a zhutněna. Výsev se provádí povrchně, nemůžete posypat semena. Zakryjte nádobu fólií nahoře. Semena musíte stříkat každý den, zatímco kondenzát by měl být odstraněn včas: neměl by se dostat na sazenice. Teplota by měla být 20–23 stupňů Celsia.

Asi 10-12 dní semena začnou klíčit.Sazenice lze začít otevírat několik hodin denně. Když se sazenice konečně přizpůsobí, film může být zcela odstraněn. S výskytem vytvořených listů se provede sběr (mezilehlá transplantace), aby se získaly boční kořeny, a poté se mladé rostliny vysazují do samostatných malých nádob.

Divizna oddenků

Tímto způsobem se množí dospělé exempláře listnatých druhů, které dobře rostly. Květina se vyjme z květináče, hlíza (kořeny s hrudkou země) se rozřízne ostrým nožem na dvě nebo více částí. Každý lalok musí mít kořeny a alespoň jeden výhonek nebo pupeny. Místa řezů by měla vyschnout, poté je každá část zasazena do samostatného hrnce.

Výstřižky

Stopka by měla mít 3-4 listy. Je umístěn ve vodě pro zakořenění, což bude trvat až 4 týdny. Někteří pěstitelé dávají přednost okamžitému umístění řízků do země. Hrnce jsou umístěny na osvětlených místech, ale bez přímého přístupu na slunce.

Rozdělení listu

Tímto způsobem je vhodné pěstovat opadavé odrůdy s velkými, hustými listovými deskami. Můžete vzít celý list nebo ho rozdělit na části. List je umístěn na mokrém písku, zalévání se provádí přes paletu. Zakořenění bude trvat až 8 týdnů.

Poznámka:

nové výsadby se nejlépe provádí na jaře.

Možné rostoucí problémy a nemoci

Během období stresu může begónie vylučovat pupeny a listy. K tomu dochází po obtížném zimování nebo po první transplantaci. Když se rostlina vzpamatuje, znovu získá sílu.

Bledost listů nastává, když je půda vyčerpána. Rostlina může být znovu oživena přesazením do čerstvé obohacené půdy a také pomoci při krmení.

Opadavé listy ukazují na přebytek vody a vyschlé špičky naopak o jejím nedostatku. Květina zemře na nesprávné zalévání.

Pokud spadnou pouze spodní listy rostliny, může to být přirozený proces vadnutí, zvláště pokud jsou listy dobře vyvinuté. Pokud k tomu dojde na celé rostlině, musíte zkontrolovat správnou péči o místnost begonia.

Květina může infikovat nemoci a škůdce. Mezi nejběžnější: mšice a roztoče - můžete se jich zbavit pomocí zahradní chemie. Ale hlísticoví červi jsou složitějším problémem. Zanechávají na listech charakteristické ozdobné stopy a zbavit se jich je téměř nemožné. Rostlina bude obtížné zachránit.

Znamení

Begonia je považována za symbol hmotného blahobytu, vysílá pozitivní energii a přispívá k osobnímu úspěchu. Říká se, že pomáhá lidem tvůrčích profesí při zrodu nových nápadů.

Vnitřní begonia je vynikající volbou pro začátečníky i zkušené květinářství. Je milována pro obrovské množství nádherných dekorativních odrůd a hybridů pro domov. Pokud víte, jak pěstovat a pečovat o begónie a dělat to správně, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy