Begonia flower - typy a oblíbené odrůdy

Nejběžnější rostlinou v dnešní době je begónie, která již v 17. století. objevil a popsal mnich jménem C. Plumier. Tyto květiny přicházejí v široké škále barev, tvarů a velikostí. Níže podrobněji o kultuře.

Jak vypadá květina begónie: vlastnosti rostlin

Begonia je rod rostlin s více než 1600 různými druhy. V závislosti na druhu může růst ve formě trávy, keře nebo zakrslého keře

Popis

Kořenový systém je rozdělen do tří typů: rozvětvený, vláknitý a hlízovitý.

Pro vaši informaci! Begónie s hlíznatým kořenovým systémem, na rozdíl od jiných druhů, dobře rostou jak uvnitř, tak v zahradě.

Listy jsou asymetrické, jsou celé a členité, se zubatými a zvlněnými okraji.

Kvetení zástupce domácí flóry

U rostlin rodu Begonia může být horní část listu monotónní zelená nebo jiné barvy s různými skvrnami, tahy, vzory. Spodní část má odstíny červené, hnědé a tmavě fialové. Stonky a listy mnoha druhů jsou pokryty jemnými klky.

Květenství se pohybuje od malých po velké. Mají širokou škálu barev: bílou, růžovou, žlutou, oranžovou, červenou, s okraji podél okrajů okvětních lístků. Po opylování se plody tvoří ve formě trojúhelníkové krabice se semeny uvnitř.

Obvykle kvete v letním a podzimním období, ale ve vnitřních podmínkách kvetení pokračuje až do prosince.

Péče o květiny

Péče o begónie doma je snadná a jednoduchá. Dobré osvětlení a nepřítomnost přímého slunečního světla jsou pro tuto rostlinu důležité. Nejpohodlnější teplota pro květinu je 18 ° C.

Přistání

Je lepší sázet na jaře, na konci března. Výsadba v otevřeném terénu se provádí na konci března, aby nedošlo k zamrznutí rostliny. U tohoto druhu se doporučuje zvolit větší květináče. Jedna třetina z nich musí být vyplněna drenážní vrstvou z expandované hlíny, uhlí nebo skořápky.

Půda

Nejlepší je použít mírně kyselou půdu (pH = 5,5-6,5), skládající se z rašeliny, listnatých a sodných půd a hrubého říčního písku.

Poznámka! Chcete-li zvýšit kyselost půdy, přidejte kalcinovanou půdu jehličnatých stromů.

Zalévání

Begonia je tropická rostlina, proto je nutné zajistit dostatečnou vlhkost vnitřního vzduchu (60-70%), aby se zabránilo vysychání listů. Zalévat se doporučuje, když vrchní vrstva země vyschne do hloubky 1 - 2 cm, v létě potřebuje rostlina častější a hojnější zalévání. Před tím se voda na jeden den brání.

Reprodukce

Reprodukce probíhá čtyřmi způsoby.

 • Semena. Na konci ledna musíte klíčit semena a šířit je na zemský povrch, aniž byste je pokropili. Hrnec na semeno je umístěn v teplé, dobře osvětlené místnosti, můžete jej umístit pod lampu a zakrýt fólií. Poté, co se objeví čtyři listy, je proveden výběr. Dva měsíce po zasetí semen se sazenice přesadí do jednotlivých nádob.
 • Výstřižky. Tato metoda se doporučuje šířit na začátku léta. Z keře se odříznou větvičky se 3–4 listy a umístí se do nádoby s vodou, dokud se neobjeví kořeny. To se stane asi za měsíc. Můžete také okamžitě zasadit řízky do země a navlhčit půdu, když uschne o 1 cm.
 • Rozdělením hlízy. Tato metoda se šíří na jaře. Rostlina je vytažena ze země a hlíza je rozdělena na několik částí. Každá sekce musí mít kořeny.Hlízy jsou zasazeny do samostatných nádob.
 • Prostěradlo. K reprodukci jsou vhodné celé listy i jejich části. Hlavní žíly jsou na nich rozřezány a umístěny do kalcinované půdy. Voda listy přes paletu.

Stále kvetoucí begónie a její typy

Věčné kvetení dosahuje výšky asi půl metru. Barva a velikost listů se liší v závislosti na kultivaru. Květenství tohoto druhu je obvykle malé, má dvoubarevné okvětní lístky.

Skupina Begonia Semperflorens zahrnuje velké množství odrůd, které kvetou bez ohledu na povětrnostní podmínky po celé léto.

Nejznámější odrůdy:

 • Koktejl je nízký keř s cihlově zbarvenými listy a květinami specifickými pro kulturu;
 • Ambassador je rostlina se zelenými listy, tenkým okrajem červené barvy, květy mohou být různých odstínů. Červená begónie této odrůdy je velmi žádaná;
 • Baby Wing - druh s bronzovými listy a květy různých odstínů;
 • Bicola je nízký keř, jen 13 cm velký, listy zelené. Květy jsou bílé s růžovým okrajem;
 • Alba je vysoký, šířící se keř vysoký 40 cm. Listové desky jsou zelené, květy velké, bílé.

Královská begónie: typy, odrůdy

Begonia Rex je hybridní druh okrasné rostliny. Rozdíly této odrůdy jsou poměrně velké listy a malé květy (do průměru 1 cm).

Nejoblíbenější odrůdy Begonia rex:

Královská Begonia

 • Escargot je keřovitá rostlina až do výšky 30 cm a průměru 45 cm. Listy jsou zkroucené do spirály, jsou světle zelené s tmavým okrajem, pokryté klky;
 • Mini Merry Christmas je nejrozmanitější odrůda o velikosti přibližně 30 cm. Listy se sametovým povrchem a velkými žilkami. Malované uprostřed a po okrajích v tmavě hnědé, měděné barvě, přecházející do vínově červené barvy se světle zelenými skvrnami;
 • Dollar Down - keř o velikosti 25-30 cm. Listy této odrůdy jsou tmavě červené, třešňové, na okrajích tmavé, mají vejčitý tvar;
 • Dark Mambo je rostlina s tmavými, téměř černými listy spirály;
 • Griffin je květina o velikosti 40 cm, listové desky jsou většinou bílé se zelenými žilkami.

Begonia rudolistá (fista)

Fista dosahuje výšky 35-40 cm, stonky tohoto druhu jsou krátké a masité, což jej odlišuje od ostatních odrůd květu. Listy této rostliny jsou nahoře lesklé, nahoře zelené a dole vínové. Okvětní lístky jsou malé růžové.

Rudolistý

Metallic begonia (metalická)

Na výšku může metalíza dosáhnout téměř metru. Listové desky jsou ve tvaru srdce, 10-15 cm dlouhé a 6 cm široké, jsou natřeny zelenou barvou s kovovým leskem. Kovové květy od jara do podzimu s malými květy bílých nebo růžových tónů.

Metallica

Tygr

Tiger begonia, nebo Bauer, je malý keř dosahující výšky 30 cm. Rostlina tohoto druhu dostala své jméno podle listové desky. Jsou malé s nerovnoměrně skvrnitou červenou nebo zelenou barvou. Kvete obvykle v zimě. Během kvetení se objevují malé bílé květy.

Tygr

Vyšší

Elatior je malý keř, dosahující výšky 25-40 cm. Letáky jsou husté, přibližně 8 cm dlouhé, ve tvaru asymetrického srdce se zoubkovanými okraji. Existují dva druhy květů Elatior: jednoduché a dvojité. Tvoří květenství ve formě kaskády.

Vyšší

Nejběžnější odrůdy Elatiore jsou:

 • Balladin. Liší se nádherou kvetení. Během toho se na jednom keři objeví až 70 kusů. květiny;
 • Begonia Borias. Hlavním rysem je dlouhé kvetení.

Ampelnaya

Hlavním rozdílem mezi ampelous druhy a jinými odrůdami je hlízovitý kořenový systém. Rostlina dosahuje výšky asi půl metru. Listové desky jsou velké, 10-15 cm dlouhé, kvete jasně žlutými, oranžovými nebo červenými květy, které mohou být jednoduché nebo třásněmi.

Ampelnaya

Poznámka! Nejznámějšími odrůdami jsou Ravens, Marmorat a Chardonnay.

Corallina

Coral begonia je vysoký keř, dosahující ve skleníkové zahradě výšky až 2 m, a ve vnitřních podmínkách bude o něco menší. Coralline listy jsou 20 cm dlouhé, až 7 cm široké, nerovnoměrně zbarvené, jsou střídavě bílé. Během kvetení se světlé květy objevují v bílých, oranžových, růžových nebo červených odstínech.

Korál

Límec

Límec begónie je průměrná rostlina měřící 60 cm, listové desky tohoto druhu jsou velké (průměr půl metru), na okrajích světle zelené. Kvetení se vyskytuje v zimě. Jemné malé květy tvoří prolamovaný jasně růžový hrozen.

Límec

Froté růžová

Terry begonia je malý keř. Listy této odrůdy jsou na okrajích zeleně zoubkované. Kvetení nastává koncem jara - počátkem léta. Květenství tvarem připomíná malé růže. Okraje okvětních lístků jsou lemované, a proto odrůda dostala své jméno.

Froté růžová

Další oblíbené odrůdy

Následující odrůdy jsou velmi žádané mezi květinářstvími.

 • Begonia Kleopatra. Rostlina tohoto druhu obvykle nedosahuje výšky větší než 30 cm. Jeho listy připomínají javorové listy. Jsou zelené a vínové. Kleopatra kvete v lednu. Květenství je bílo-růžové.
 • Begonia Mason. Je to listová odrůda vysoká přibližně 30 cm, listy dosahují délky 20 cm. Květy jsou středně velké, béžové.
 • Fuchsie. Dosahuje výšky 1 m. Listy jsou leskle zelené. Květy jsou namalovány v jasných odstínech červené.
 • Bouton de Rose je velkokvětá odrůda. Okvětní lístky jemné růžové barvy jsou shromážděny v obrovských dvojitých květenstvích (průměr 18 cm), připomínajících růži.
 • Begonia Gloire de Lorrain je zimní kvetoucí druh. Rostlina je malá s lesklými listy. Okvětní lístky jsou růžové.
 • Begonia velkolepý
 • Velkolistá odrůda. Listy dosahují 25 cm. Tvarem připomínají listovou desku velkolepé rostliny, a proto dostala tato rostlina své jméno.
 • Begonia riciolistá je okrasný listnatý druh, který dosahuje výšky více než 1 m. Během kvetení se objevují jemné růžové květenství.
 • Grandiflora je druh s hlíznatým kořenovým systémem. Výška rostliny závisí na odrůdě. Velikost se pohybuje mezi 20 a 80 cm. Popularita odrůdy grandiflora: Oranžová (nízký keř 25-30 cm, tmavě zelené lesklé listové desky se shromažďují v růžici, květy dosahují průměru 10-15 cm); Růže je malá rostlina s velkými, růžovými, hustými růžovými květy; Žlutá - keř 20-25 cm, žlutá odrůda se vyznačuje hustými citronově zbarvenými květy o průměru 10-12 cm.
 • Odpadový papír nebo skvrnitá begónie. Roste ve formě keře s velkými skvrnitými listy o délce 10-15 cm, během kvetení tvoří květenství visící shluky bílých a růžových květů.
 • Černý princ. Listy této odrůdy jsou zbarveny do velmi tmavé, téměř černé barvy. Povrch listu připomíná samet.
 • Fimbriat. Rostlina s třásněmi s širokou paletou barev: růžová, červená, bílá, oranžová. Žlutá begónie této odrůdy vypadá obzvláště působivě.
 • Osvětlení. Tato odrůda se vyznačuje dlouhými výhonky až do 0,8 m. Osvětlovací květy jsou velké, až do průměru 12 cm.
 • Karneval. Velkokvětá odrůda vysoká 30-35 cm, květy ve tvaru kamélie, hustě zdvojené.
 • Drega je caudex begonia.

Poznámka! Existuje také mnohem více odrůd a druhů, například Nona, Nha Trang, Pendula, Begonia Bellekonia atd. Odrůda rodu Begonia umožňuje každému šlechtiteli rostlin vybrat si vzorek, který se mu bude líbit. Tato půvabná rostlina vyzdobí každou místnost svými jasnými barvami.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy