Domácí pomerančovníku - Washington Navel oranžová

Pěstovat pomerančovníky doma je celkem snadné, vyžaduje to čas, trochu úsilí a touhy. Vždyzelená rostlina se dokonale přizpůsobí v bytě nebo domě. Silné, tmavě zelené listy a zářivé oranžové plody mohou zkrášlit interiér každé místnosti.

Běžné odrůdy

Oranžová patří k typu citrusových plodů rodiny Rutov. Odrůdy oranžových stromů jsou klasifikovány podle rychlosti zrání ovoce, chuti, tvaru, velikosti a barvy slupky a dužiny. Nejběžnější odrůdy pomerančů jsou:

  • oranžový Washington Navel;
  • Gamlin;
  • Salustiana;
  • Verna;
  • S průvodcem pozdě;
  • Kara-Kara;
  • Navelina.

Pro vaši informaci! Existuje také asi 80 hybridů pomeranče s jinými plody.

Domácí oranžový strom

Léčivé vlastnosti

Rozlišujte samostatně prospěšné vlastnosti pomerančovníku a jeho plodů, i když si navzájem neodporují, ale spíše se doplňují.

Strom má silný kmen, silnou kůru a bohatou korunu. Husté kožovité listy jsou naplněny éterickými oleji. Díky tomu čistí vzduch v místnosti a dodávají jemnou jemnou vůni. Fytoncidy, které strom emituje do životního prostředí, jsou schopné ničit patogenní bakterie a zlepšovat spánek. Pěstování pomerančovníku doma je proto prevencí nachlazení a virových onemocnění pro celou rodinu.

Plody rostliny mají mnoho užitečných látek, které jsou schopné nejen preventivních opatření, ale také léčby různých nemocí. Nejdůležitější složkou pomeranče je vitamin C, o něco méně vitamínů skupiny A, B, E. Ovoce také obsahuje minerály, cukry, pektiny, éterické oleje a kyselinu citrónovou.

Poznámka! Vzhledem k tomu, že pomeranče jsou silným alergenem, měli by je lidé s náchylností k alergiím používat opatrně. Pro těhotné a kojící ženy, lidi se žaludečními nebo střevními vředy, je nejlepší vyloučit ovoce ze stravy. Poměrně by také měli lidé s cukrovkou konzumovat pomeranče, protože plody obsahují velké množství cukru.

Šťavnaté oranžové ovoce milované mnoha

Jak se doma usadil pomeranč

První popis pomerančovníků se nachází v Číně, datován kolem roku 2500 př. N.l. Během renesance se tato rostlina poprvé objevila v Evropě a rychle si získala popularitu. Rozšířený způsob tohoto citrusového ovoce vedl k vynálezu skleníků - krytých, plně nebo částečně prosklených místností určených k pěstování pomerančových stromů.

Ne každý, kdo chtěl pěstovat pomeranče, však měl příležitost postavit budovu z drahých materiálů. Tehdy se doma pokusili naklíčit pomeranč. Tato metoda byla navíc ideální pro obyvatele severoevropských zemí, například Anglie a Švédska. Od té doby bylo vyšlechtěno několik odrůd oranžových stromů, které úspěšně rostou a přinášejí ovoce v uzavřených, špatně osvětlených místnostech. Také tyto odrůdy mají zvýšenou odolnost proti mrazu a stresu.

Poznámka! Washingtonská oranžová odrůda byla vyvinuta v polovině 18. století.a je nejoblíbenější mezi amatérskými květinářstvími. Dorůstá do výšky ne více než 120 cm.

Péče o pomerančovníky doma:

Aby se rostlině dařilo v podmínkách, které se liší od přírodních podmínek, je třeba dodržovat základní pravidla. Umožní vám přiblížit rostlinu co nejblíže jejímu původnímu prostředí.

Teplota

Pro úspěšný vývoj pomeranče a rovnoměrný růst výhonků a listů je nutné udržovat teplotu ne nižší než 16 ° С a ne vyšší než 28 ° С. Aby mohl domácí pomeranč kvést a objevovat se ovocné vaječníky, musíte během vegetačního období udržovat teplotu nepřesahující 17 ° C. Tento čas zpravidla nastává brzy - uprostřed jara. V zimním období odpočinku je rostlina pohodlná při teplotě 12-14 ° C.

Důležité! Pokud teplota v místnosti překročí tyto hodnoty, je lepší vynést oranžovou na uzavřený balkon, do skříně nebo do jiné vhodné místnosti.

Osvětlení

Oranžový strom potřebuje hodně světla. Ne nadarmo se mu říká jednoduše „slunné ovoce“. Nejlepší by bylo nainstalovat hrnec poblíž okna směřujícího na východ nebo na západ. V tomto případě oranžová obdrží potřebné rozptýlené světlo.

Pokud není možné instalovat zařízení na východní nebo západní straně, můžete použít jižní nebo severní okno, ale zároveň dodržovat další opatření. Přímé sluneční světlo může způsobit popáleniny stromu, proto musí být světlo zastíněné a rozptýlené. Na severní straně může být naopak nutné další osvětlení.

Zalévání a postřik

Vlhkost vzduchu a půdy je důležitým faktorem při pěstování pomerančovníku. Orange miluje nepřítele, ale s mírou. Přetečení rostliny by nemělo být povoleno, protože kořeny ve stojaté vodě mohou hnít nebo být napadeny houbami. V horkém počasí potřebuje rostlina zalévat jednou denně usazenou vodou. Zbytek času 2-3krát týdně, když ornice vyschne.

Důležité! Vlhkost vzduchu vedle rostliny by měla být alespoň 40%, proto byste měli pravidelně stříkat vodu kolem pomeranče stříkací lahví.

Rostlina musí udržovat dostatečnou vlhkost

Priming

Půdu pro pomerančovníku lze připravit samostatně. Hotové lze zakoupit v obchodech s květinami nebo na zahradě. Chcete-li připravit půdu vlastními rukama, musíte si vzít 1 díl rašeliny, 1 díl říčního písku a 2 díly úrodné půdy. Před výsadbou rostliny musí být půda připravena, to znamená tepelně ošetřena. K tomu se používají vysoké nebo nízké teploty. Pražení nebo nouzové zmrazení půdy pomáhá zabíjet bakterie a larvy hmyzích škůdců.

Důležité! Po tepelném ošetření je nutné počkat, až půda dosáhne pokojové teploty, aby se zabránilo opaření nebo omrznutí kořenového systému.

Top dressing

Musíte rostlinu nakrmit a oplodnit alespoň jednou za 15-20 dní. Aby se pokojový pomeranč lépe vyvíjel, pěstoval nové výhonky, vytvářel pupeny a plody, musí být hnojen minerály a organickými hnojivy. Komplexní přípravky jsou vhodné, například fytosporin, shnilé rostliny, popel, káva na spaní nebo čaj.

Zimní péče

Udržování spícího pomerančovníku vede ke snížení zalévání a umístění rostliny na chladnější místo. V takovém případě musíte rostlině zajistit dostatečné osvětlení. Je třeba si uvědomit, že pomeranč ostře reaguje na změnu scenérie, proto je třeba s ním opatrně pohnout, aby nedošlo k výraznému rozdílu v podmínkách zadržení.

Květ

Oranžové květy jsou bílé nebo světle růžové barvy. Mají dlouhé, úzké okvětní lístky, uprostřed, výrazné tyčinky a pestík. Tvorba pupenů začíná brzy na jaře. Květina může trvat 3-4 týdny v neotevřeném stavu. Poté se otevírá několik dní a může tvořit ovocný vaječník.

Oranžový květ

Aby oranžový strom přinesl ovoce, musíte se během vegetačního období o rostlinu více starat. Kromě včasného zalévání a zvlhčování vzduchu je třeba pomeranči zajistit vhodnou teplotu 17 ° C a lepší krmení živinami.

Prořezávání pomerančovníku

Správné vytvoření koruny pomerančovníku je klíčem k sladkým a šťavnatým plodům v budoucnosti. Oranžová roste poměrně rychle, strom začíná formovat od okamžiku, kdy dosáhne výšky 0,25 m. Prořezávání a štípání výhonků se provádí v okamžiku, kdy rostlina přechází z období spánku do aktivního režimu růstu.

Při prvním prořezávání by měly zůstat pouze 3–4 boční větve. Při příštím prořezávání jsou na každé větvi ponechány dva výhonky. Začnou vyrábět větve, které budou dále přinášet ovoce. Při následném prořezávání zbývá sledovat tvar stromu a včas aktualizovat větve.

Rostlina začíná kvést nejdříve pět let po výsadbě. Na mladé rostlině by však nemělo být ponecháno více než pět pupenů. Mladý pomeranč nemusí mít sílu plně vypěstovat více ovoce.

Schéma prořezávání citrusových rostlin

Důležité! Při prořezávání je nutné používat pouze sterilní a ostrý nástroj a ošetřená místa ošetřit zahradním hřištěm, aby nedošlo k infekci.

Reprodukce

Oranžový strom doma lze rozmnožovat:

  • klíčení semen;
  • zakořenění řízků;
  • roubování na jinou citrusovou rostlinu.

Nejběžnějším způsobem, jak chovat pomeranč, je klíčení semen. Tato metoda trvá méně času a vyžaduje minimální náklady. Jako výsadbový materiál si můžete vzít semínko ze zralého pomeranče, důkladně ho opláchnout, namočit na 24 hodin a zasadit do země. Kosti se prohloubí asi o 1 cm, hojně se zalévají, překryjí se průhledným víčkem a instalují se na zastíněné místo. Asi po 3-4 týdnech se objeví první výhonky.

Poznámka! Zakořenění řízků a naroubování na jinou rostlinu jsou složité procesy, které se šancí na úspěch mohou provádět pouze odborníci.

Převod

Pro správný růst a vývoj musí být pomeranč každoročně přesazován do větších nádob. Průměr květináče musí být pokaždé zvětšen o 2 - 3 cm, optimální čas na přesazení pomeranče je brzy na jaře. Právě v této době vylučuje šťávu, která může posílit všechny části. Pro správnou transplantaci rostliny, aby nedošlo k poškození, je nutné opatrně přemístit strom do nového květináče spolu s hliněnou hrudkou obsahující kořeny.

Možné problémy při pěstování pomerančovníku

Oranžový strom je dost náladový. Při sebemenším porušení pohodlného obsahu se vzhled koruny změní. Oranžová může odhodit všechny pupeny nebo listy, které se vytvořily. Také listy mohou blednout nebo kolem okrajů začít vysychat. Může to být příznak buď nesprávného zalévání a nadměrného slunečního záření, nebo plísňové infekce. Navíc mohou hmyzí škůdci rostlině způsobit nenapravitelné škody.

Plísňové onemocnění můžete odstranit odříznutím postižených částí stromu a následným ošetřením dezinfekčním roztokem. Mšice, červi, roztoči a další škůdci jsou ničeni roztokem pracího mýdla nebo insekticidů. Poškozený kořenový systém musí být ošetřen zvýšeným hnojením minerálními a organickými látkami.

Dokonce i začínající pěstitelé mohou doma pěstovat oranžový strom. Stačí se jen držet pokynů a za pár let si budete moci vychutnávat sladké, šťavnaté plody stromu rašícího vlastními rukama.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy