Aquilegia - pěstování ze semen

Jedním z nejoblíbenějších druhů zahradních trvalek je aquilegia. Na domácích pozemcích roste velké množství hybridních odrůd, které je zdobí od května do září. Zkušení zahradníci věří, že aquilegia semen je nejspolehlivější způsob šíření rostlin.

To bude popsáno níže v článku, stejně jako co dělat s aquilegií po kvetení.

Aquilegia vyzdobí každou květinovou zahradu

Aquilegia: pěstování ze semen

Osivo poskytuje maximální rychlost klíčení pouze v prvním roce po sklizni. V příštích 365 dnech úroveň poklesne a do třetího roku skladování úplně zmizí. Při nákupu semen ve specializovaných prodejnách musíte věnovat pozornost datu balení, protože starý výsadbový materiál nemá prakticky žádné šance.

Kdy zasadit sazenice

Odborníci tvrdí, že nejlepší čas na výsadbu je březen-duben, ale musíte vzít v úvahu specifika regionu:

 • Střední pruh, včetně Moskevské oblasti, je polovina a konec března;
 • Jižně od Ruska - koncem února nebo začátkem března;
 • Volžský region - konec března;
 • Ural, Sibiř, Leningradská oblast - polovina nebo konec dubna.

Důležité! Výsadba semen aquilegia by měla být prováděna v souladu s teplotním režimem. V případě dlouhodobého chladného počasí se setí nedoporučuje - většina rostlinného materiálu zemře.

Výsadba semen

Krok za krokem pokyny pro pěstování sazenic doma:

 1. Na dno nádoby je položena drenážní vrstva do 1,5 cm.
 2. Nádoba je naplněna speciální zeminou. Od okraje nádoby by měla být vzdálenost 0,5 - 1 cm.
 3. Země je zvlhčena teplou předem usazenou vodou.
 4. Semena se vysévají rovnoměrně, mezi nimi se udržuje vzdálenost 1 cm.
 5. Shora jsou pokryty 5 mm vrstvou půdy.
 6. Za druhé napojeno z lahve s rozprašovačem.
 7. Nádoba je pokryta plastovým obalem, aby se vytvořil skleníkový efekt.

Důležité! Další pěstování ze semen závisí na provedené stratifikaci - při dodržení určitých teplotních ukazatelů.

Mini skleník pro sazenice

Podmínky pro pěstování aquilegie ze semen

Sazební materiál se udržuje při vysoké vlhkosti a nízké teplotě. Proces opakuje to, co se v přírodních podmínkách děje se semeny. Stratifikace je nutná kvůli jejich špatné klíčivosti silných a zdravých sazenic.

Důležité! Pokud tento postup odmítnete provést, existuje riziko, že z něj nebude nic vyklíčit. Celková doba stratifikace trvá 4 až 5 týdnů, teplotní režim je od 1 ° С do −4 ° С. Zahradníci dávají přednost zasílání připravených nádob do chladničky.

Existují 3 možnosti stratifikace:

 • bavlněné podložky. Semena jsou zabalena do mírně navlhčeného disku, vložena do plastového sáčku a odeslána do chladničky;
 • mokrý písek. Semena se smísí s kalcinovaným říčním pískem, zabalí se do fólie a ochladí se;
 • po zasetí. Semena jsou zasazena do nádoby se zemí, zakryta víkem a umístěna do chladničky. Tato metoda je považována za nejlepší, protože na konci semene není nutné osít semeno, stačí misku přemístit do teplejší místnosti.

Po 1 měsíci zpracování je obrobek vyjmut, je zajištěno normální osvětlení, potřebné vlhkostní a teplotní podmínky.Pokud došlo ke klíčení dříve, než se očekávalo, je nádoba vyjmuta z chladničky a odeslána na teplé a světlé místo.

Výsadba sazenic v otevřeném terénu

Zahradníci nedoporučují spěchat s výsadbou mladých rostlin přímo do půdy. Je lepší počkat, až se vzduch zahřeje na 15 ° C. Před výsadbou byste měli zkontrolovat předpověď počasí a zajistit, aby se mráz nevrátil.

Je lepší nespěchat s výsadbou sazenic

Kdy a jak zasadit sazenice na otevřeném terénu

Aquilegia (sazenice) vyžaduje přesazení na trvalé místo podle určitého schématu:

 1. 2 hodiny před zákrokem se rostliny hojně zalévají.
 2. Otvory se vyrábějí ve předem vybrané oblasti. Jejich velikost by měla být o něco větší než nádoba, ve které byly pěstovány sazenice.
 3. Vzdálenost mezi otvory by měla být od 20 do 30 cm. Pokud jsou vysazeny vysoké odrůdy, vzdálenost se zvyšuje na 40 cm.
 4. Sazenice se přesazují metodou překládky, čímž se zachovává hliněná hrudka na kořenech.
 5. Není nutné zakopávat rostliny do země, musí být na stejné úrovni jako v nádobách.
 6. Jamky jsou pokryty substrátem, země kolem rostliny je úhledně zhutněna.
 7. Zavlažování a mulčování se provádí.

Péče o rostliny v půdě

Z jakých činností se péče skládá:

 • včasné uvolnění Země a odstranění plevele;
 • vrchní obvaz;
 • mírná vlhkost půdy;
 • vázání vysokých rostlin provázkem na dřevěné kolíčky.

Poznámka! S růstem kořenového systému a vzhledem jeho jednotlivých částí na povrchu je nutné je zakrýt hlínou nebo hnilobou.

Výsadba a péče o aquilegii na Sibiři

Jak pěstovat aquilegii ze semen v sibiřském podnebí? Po standardních postupech pro výsadbu semen pro sazenice a jejich vývoji jsou keře vysazeny do otevřené půdy pouze v prvním měsíci letní sezóny. Kvetení rostlin lze očekávat ve druhém roce po výsadbě. Plný vývoj je pozorován ve 3. roce života. Péče o rostliny závisí na ročním období.

 • Jaro. Místo je očištěno od zbytků vegetace, kolem květu je pečlivě uvolněna půda, přidán humus, aplikována komplexní hnojiva a pravidelně zalévána.
 • Léto. Země nesmí být ponechána vyschnout. Během horkých měsíců je zásadní hojné zalévání. Kromě toho se pravidelně odstraňují plevele, uvolňuje se písek kolem květů a odstraňují se vybledlé květní stonky. Pokud tak neučiníte, zralá semena se rozloží na lůžka a rychle vyklíčí. Vrchní obvaz se provádí dvakrát za sezónu: infuze divizny (1 litr na 10 litrů vody) nebo směs superfosfátu (50 g), draselné soli (15 g), močoviny (25 g).
 • Podzim. Provádí se kontrola povodí, dotčené vzorky jsou vykopány. Mladé keře se vysazují, aby měly čas zakořenit se před prvním studeným prasknutím. Současně můžete provádět zimní množení aquilegie semeny na připravených postelích.
 • Zima. Příprava na zimu vyžaduje zvláštní pozornost. Jsou zkoumány všechny rostliny, protože u některých z nich mohou během sezóny růst kořeny a objevit se na povrchu. Aby nedošlo ke zmrznutí keřů, je nutné je zakrýt rašelinou a humusem. To pomůže nejen chránit aquilegii, ale také ji doplňovat.

Důležité! Pro Novosibirsk a region je lepší zvolit mrazuvzdorné odrůdy. Vhodný je běžný povodí jakéhokoli odstínu: od červené po tmavě modrou, froté nebo sibiřskou aquilegii.

Sibiřská Aquilegia byla právě chována pro drsné klima

Reprodukce aquilegie

Květina se může množit třemi způsoby: pomocí semen, odřezky a štěpením keřů. Vhodná metoda je vybrána na základě možností, ale častěji se používá výsadba semen.

Semena

Pěstování ze semen aquilegie může nastat také při samém setí. Abyste tomu zabránili, musíte sbírat semena včas, jak dozrávají.Zahradníci provádějí postup v různých ročních obdobích:

 • zasadit ihned po sklizni v jakékoli neobsazené oblasti;
 • rostlina na jaře. Za tímto účelem je osivo před zahájením práce uloženo na chladném místě.

S příchodem jara jsou semena zasazena do směsi vyrobené z písku, humusu a listové zeminy. Všechny přísady jsou přijímány ve stejném poměru. Po přípravě země se na ni rozloží semena a vrchol je pokryt vrstvou zeminy 3 mm. Nádoba je skladována ve stínu při teplotě 17 ° C, pravidelně zalévána, jak půda schne.

Pro vaši informaci! Jak dlouho aquilegia kvete, závisí na rychlosti tvorby a otevírání pupenů konkrétní odrůdy. U většiny rostlin začíná na začátku června a trvá několik týdnů. Některé odrůdy kvetou až do prvního mrazu.

Mnozí se zajímají, co dělat dál, až aquilegia vybledne. Bezprostředně po tom musíte řezat stopky. Pokud byly odstraněny z nemocných keřů, pak jsou spáleny, zbytek je umístěn do kompostovací jámy. Jednotlivé stonky jsou ponechány k získání osiva.

Semena květu jsou drobná, proto jsou před výsadbou smíchána s pískem.

Jak sklízet semena aquilegie a kdy je nejlepší to udělat? Je lepší to udělat v srpnu, než se krabice otevřou samy. Lepší je sušit v bytě, než se snažit sbírat miniaturní semínka ze země.

Jak sklízet semena aquilegie bez ztráty:

 1. Každá krabička je svázána gázou.
 2. Po lehkém stlačení po stranách semena padají na látku.
 3. Gáza se opatrně odstraní spolu se shromážděným sadivovým materiálem.

Důležité! Pokud ignorujete požadavky na skladování a neposíláte semena na chladné místo, neměli byste na jaře očekávat přátelské výhonky mladých keřů.

Výstřižky

Řezy se používají k výrobě nových rostlin určité odrůdy. U metody semen často nepřetrvávají kvůli schopnosti květů znovu opylovat. Mladé kořenové rozety se berou jako odřezky, které se oddělí a zakoření na jaře nebo na podzim. Předpokládá se, že stonek odebraný na jaře z mateřského keře k tvorbě listů se lépe zakoření.

Reprodukce se provádí podle schématu:

 1. Opatrně odřízněte nebo odlomte vývod na samotném povrchu země.
 2. Řez je ošetřen kořenovým stimulátorem.
 3. Připravte postele lehkým substrátem ze směsi písku a rašeliny, navlhčete.
 4. Rozety jsou zasazeny 1 cm, půda kolem je mírně zhutněná.
 5. Než se objeví první kořeny, měl by být písek neustále mokrý, poté přejít na mírné zalévání.

Výsadby jsou chráněny před přímým slunečním zářením. Větších účinků na přežití je dosaženo při vysoké vlhkosti. K jeho vytvoření je vybudován dočasný skleník nebo jsou sazenice pokryty plastovými plechovkami. Pravidelně se provádí větrání, aby se zabránilo hnilobě řízků.

Řízky jsou nejoblíbenější metodou chovu

Poznámka! Nová aquilegia je transplantována na nové místo v srpnu, pokud byly řízky vysazeny na jaře nebo na jaře při výsadbě na podzim. Pro zimní období musí být zakryty.

Rozdělení keře

Tato metoda není nejvhodnější pro zvýšení množství aquilegie. Poškození kořenového systému je květinou špatně tolerováno, poté se v nové oblasti dobře nezakládá. Staré rostliny, které se rozpadají na samostatné části, můžete rozmnožovat po 5 letech. Někdy se tato možnost používá ke zvýšení počtu vzácných odrůd a zachování hlavních charakteristik.

Jak to udělat správně:

 1. Ořezejte kořen ostrým nožem. Každé místo by mělo mít alespoň 2 pupeny.
 2. Rostliny se vysazují do předem připravených otvorů.
 3. Ihned zalévat.
 4. V budoucnu bude půda během sucha zvlhčena.

Důležité! Vrchní oblékání po rozdělení takových rostlin se neprovádí, dokud nejsou zcela zakořeněné.

Transplantace aquilegie na nové místo

Jakýkoli druh povodí nereaguje dobře na pohyb. Může být transplantován, pouze pokud je to nezbytně nutné.

Transplantace se provádějí každých pět let. Do této doby květina zmizí a na alpském kopci je nutné zachovat hustotu výsadby. Přesunuty jsou pouze mladé vzorky. Pokud se kořenovému systému podařilo proniknout hluboko do země, pak ho kopání poškodí.

Jak správně transplantovat aquilegii na jiné místo:

 1. Země je uvolněna a napojena.
 2. Starý keř je opatrně vykopán, aby se na kořenový systém aplikovalo méně trav.
 3. Kořeny jsou rozřezány na několik částí, takže každá má 2 pupeny.
 4. Oddělená část květu je umístěna do nové díry.
 5. Půda je pečlivě zhutněna do kruhu.
 6. Zavlažování se provádí.

Další zvlhčování půdy - jak rostlina potřebuje.

Na osobních pozemcích lze pěstovat jakýkoli druh aquilegie - bílá nebo modrá hvězda, Columbina, Nymph. Každá z nich pomůže květinové zahradě vypadat kompletně, potěší majitele svou krásou a originalitou.

Video

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy