Jak se starat o kaktus: příklady doma

Kaktusy jsou nenáročné pokojové rostliny. Existuje názor, že květiny vůbec nepotřebují péči. U takových rádoby pěstitelů květin však kaktusy nikdy nebudou kvést, protože jim není věnována potřebná pozornost. Jak se starat o kaktus doma, abyste si užili nádheru červených, žlutých, fialových, sněhově bílých a modrých květin?

Péče o kaktus doma

Následující agrotechnické techniky vám pomohou získat zdravou kvetoucí rostlinu. Péče o kaktus nezpůsobuje žádné zvláštní potíže.

Rozmanitost světa kaktusů

Zalévání

Četnost zalévání závisí na umístění hrnce, přítomnosti nebo nepřítomnosti přímého slunečního záření a ročním období. Důležitou roli hraje také vnitřní vlhkost.

V létě dochází k intenzivnímu růstu, takže musíte zalévat častěji než obvykle. Je lepší to udělat ráno a za tímto účelem použít usazenou vodu.

S příchodem podzimu by měla být zálivka postupně omezována. V zimě by nemělo být povoleno zamokření hliněného kómatu, protože kořen může hnít.

Uměle barvené trny s potravinářským barvivem

Teplota

Zimní údržba by měla probíhat v chladné místnosti. Tato podmínka je nezbytná pro nastavení poupat a budoucí kvetení.

Důležité! Na jaře a v létě je vhodné kaktusy zastínit před spalujícími paprsky.

Vlhkost vzduchu

Rostliny vyžadují mírnou vlhkost a stálé větrání. Kaktusy nebudou růst v zatuchlých skleníkových podmínkách. Být v neustálém průvanu je však plné rozvoje kořenové hniloby.

Doporučuje se výsadbu stříkat častěji, zejména v létě. Je lepší to udělat večer, když slunce nespadne na květiny, jinak se vegetativní části popálí, trochu pokrčí.

Osvětlení

Péče o kaktusy je především o výběru správné úrovně světla. Netolerují nadbytek osvětlení i jeho nedostatek.

Poznámka! Pokud rostlina vypadá letargicky a trny ztratily svůj dekorativní efekt, zblednou, pak je osvětlení příliš jasné. Zatažením za kufr se ukazuje, že vnitřní kultura přijímá málo světla.

Půda a hnojení

Vrchní obvaz by měl být prováděn komplexními hnojivy s nízkým obsahem dusíku. Pokud je v půdě přebytek této složky, pak je kaktus charakterizován rychlým růstem, který negativně ovlivňuje samotnou rostlinu. To dává mnoha dětem na úkor kvetení, kůže praskne, protože jemná tkáň se jednoduše ztenčí.

Domácí kolekce

Po obdržení odpovědi na otázku, jak se správně starat o kaktus doma, je důležité učinit závěr, že pro dobrý růst je nutné obklopit rostlinu pozorností a péčí.

Možnosti transplantace kaktusu

Mnoho lidí kaktusy netransplantuje ze strachu, že si poraní trny. Abyste předešli poranění kůže, doporučujeme vám uchýlit se k některým trikům.

Je vhodné transplantovat pinzetou. To však ne vždy přináší pozitivní výsledek, protože některé trny se zlomí a rostlina ztratí svůj dekorativní vzhled. Lepší je použít plastovou pinzetu.

Můžete použít papír. Zabalí to kaktusem, převrátí hrnec, zaklepe na dno. Rostlina se tak z květináče odstraní docela snadno.

Důležité! Při přesazování je důležité prozkoumat kořenový systém, odstranit shnilé a slabé kořeny.

Na dno nového květináče musí být nalita drenážní vrstva a poté musí být dospělý vzorek přenesen a zasazen. Prázdnota by měla být vyplněna zeminou. Expandovaná hlína, kousky rozbitých cihel lze použít jako drenážní plnivo.

Kaktusy se obvykle pěstují v miniaturních květináčích, které jsou mnohonásobně menší než samotné rostliny. Aby trnitý obr stál stabilně na okně a nepřevrátil se, nerozptyloval půdu a nezlomil se při pádu, doporučuje se na dno hrnce dát něco těžkého, například kámen.

Pro vaši informaci! Mnoho lidí doporučuje setřást starou Zemi. Takový postup však může poškodit kořeny, proto je vhodné jej odmítnout.

Po přesazení musí být rostlina umístěna do karantény; nesmí být napojena po dobu 3 dnů.

Jaký čas zvolit pro přesazení, protože v zimě jsou v klidu, na jaře nebo v létě bohatě kvete a na podzim je aktivní příprava na odpočinek?

Příprava na transplantaci

Rostliny jsou často přetížené, což znamená, že transplantace je možná kdykoli během roku. Prosinec je ale považován za nejoptimálnější. Přestože má rostlina pupeny a květiny, můžete ji kdykoli přesadit.

Kvetoucí kaktus

Bohužel kvetení trvá velmi málo. Některé exempláře vyhazují dlouhé stonky, na kterých kvetou nádherné květiny. Ale trvají jen den. Dlouhé kvetení je pozorováno u Mamillaria.

Požadované podmínky pro kvetení

Chcete-li počkat, až kaktus kvete, je nutné uspořádat spící období v chladné místnosti, zejména to vyžaduje Decembrist. Tato odrůda neukáže krásu svých květů, pokud není vybavena chladným obsahem. Vzhledem k tomu, že rostlina začíná kvést v prosinci nebo lednu, měla by být v chladné místnosti v říjnu a listopadu.

Poznámka! Jakmile je patrné, že se objevily pupeny a rostlina brzy kvete, v žádném případě by kaktus neměl být přeskupován z místa na místo. Také nemůžete otočit banku.

Nádherný květ

Po odkvětu se semena mohou začít na rostlině usazovat. Pokud plány neobsahují reprodukci semen, nečekejte, až bude semenný semen zcela zralý. Rostlina na to vynakládá spoustu energie, takže je lepší odříznout vybledlou květinu.

Prořezávání kaktusu

Jaký je postup a jak správně prořezat kaktus? Jak aktualizovat rostlinu? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek jsou níže.

Je možné prořezat kaktus

Některé odrůdy kaktusů vyžadují prořezávání. Pro ně je postup zásadní. Někteří lidé potřebují prořezávání pro opětovné zakořenění, například pokud je zjištěna skutečnost, že kořenový systém hnije.

Oříznutí je nutné, pokud:

 • tvar rostliny se výrazně změnil;
 • je pozorován asymetrický vývoj;
 • stonek se ztenčil, natáhl.

Nemoci kaktusů se vyskytují v důsledku nedodržování pravidel péče. Spolu s nimi jsou škůdci spojeni s rostlinami.

Poznámka! Zimní údržba v teplé místnosti vede k oslabení a snížení imunity. Oslabené vzorky již nemohou odolávat chorobám.

Je-li hniloba zapříčiněna zanedbáním správné péče, je nutný prořezávání:

 • nadměrné zalévání;
 • použití nevhodné půdy;
 • nedostatek odvodnění;
 • velký objem hrnce.

Prořezávání v důsledku detekce hniloby je prostě nutné, protože to bude mít za následek smrt úrody.

Pravidla prořezávání

Před prořezáváním je důležité připravit sterilní materiály a nástroje. Postup můžete provést administrativním nožem, je poměrně ostrý, takže s jeho pomocí bude možné provést rovnoměrný řez a neporušit jemné tkáně.Před ořezáváním musíte dezinfikovat nástroj dezinfekcí čepele alkoholem.

Aby se do kůže rukou nedostala trnová hmota, doporučuje se připravit ručník nebo obyčejný papír složený do několika vrstev. Plastová pinzeta pomůže vyjmout rostlinu z květináče.

Resuscitace rostlin

Prořezávání sukulentů doma, podrobné pokyny:

 1. Je nutné připravit mateřskou rostlinu, která potřebuje prořezávání.
 2. Kaktus vyšší než 15 cm by měl být řezán z horní části hlavy. Nejprve je třeba z hrnce odebrat malý vzorek.
 3. Prořez by měl být proveden do zdravé tkáně. To je důležité, pokud dojde k hnilobě.
 4. Poté musíte jeho základnu naostřit jako jednoduchou tužku. Poté, co byla rostlina ponechána na chvíli zaschnout, ostrý střed bude zatažen dovnitř. Sušení se provádí během 2-3 týdnů.
 5. Na konci musí být všechny sekce ošetřeny dřevěným uhlím.

Jak správně zakořenit kaktus po obnovení? Po zaschnutí je řez položen do země a čeká, až se zakoření.

Jak šířit kaktus

Reprodukce kaktusů je možná semeny a větvemi ze základny - dětmi.

Děti

Šíření dětmi je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak získat nové rostliny, které rychle začnou růst.

Po oddělení výhonků od mateřské rostliny se doporučuje několik dní je sušit. Tímto způsobem klíčky rychle vypěstují svůj vlastní kořenový systém.

Mělo by být zasazeno do země až po uzdravení místa oddělení od mateřské rostliny dítěte.

Přistání se provádí v suché zemi, aniž by se prohlubovalo na velkou vzdálenost.

Důležité!Je lepší oddělit dítě od dospělého vzorku odšroubováním, nikoli řezáním. Klíček tedy vyraší rychleji.

Stonek kaktusu lze rozřezat na několik částí, to platí zejména pro mléčné révy. Je však důležité si uvědomit, kde je dno a kde je nahoře, protože rostlina nebude schopna růst vzhůru nohama. Takto zasazený vrchol rychle zhnije.

Jak se kaktusy množí dětmi

Během pořizování výhonků je nežádoucí umožnit mateřské rostlině zůstat nahá a ne krásná. Musíte oddělit pouze ty děti, které rostou asymetricky.

Květinářství se při přesazování jako kořenová hniloba často potýká s takovým problémem. Onemocnění se vyvíjí v důsledku nedostatečného vysušení řezu dítěte. Dostane se do ní infekce a vzorek zemře.

Abyste se vyhnuli hnilobě, musíte dodržovat 2 jednoduchá pravidla.

 • Za prvé, oddělené dítě by nikdy nemělo být okamžitě uloženo na trvalé místo. Je nutné povinné sušení.
 • Před výsadbou můžete řez namočit do zahradní síry, odříznout pouze ostrým nožem.

Vysazené děti je třeba zalévat opatrně.

Semena

Kaktusy se snadno množí semenem. U Echinocactus je pozorována vysoká klíčivost semen. V květinářství najdete semínka mixu: rebutia, opuncie, mammillaria. Při pěstování z takového sadby však musíte být trpěliví, protože kaktus roste poměrně pomalu.

Na internetu najdete informace o tom, že klíčení semen trvá dlouho, téměř rok. Jedna věc je jistá, dlouhé čekání je způsobeno nesprávně vytvořenými podmínkami. Za příznivých podmínek semena klíčí velmi rychle. Do 2 týdnů lze na povrchu půdy vidět malé výrůstky.

Sazenice však rostou dlouhou dobu. To je pravda. Semena můžete vysadit kdykoli během roku. Vysévají se na povrch navlhčené půdy. Doporučuje se zakrýt nádobu s výsadbou sklem a v zimě ji umístit na nejteplejší místo nad baterii.

K šíření kaktusu mammillaria lze použít děti a semena. Je samozřejmě lepší chovat s dětmi, avšak s tímto přístupem dochází k rychlé degeneraci odrůdy. Mammillaria se zmenšuje, červené, bílé, žluté květy se objevují zřídka, rostou pomalu.K aktualizaci kolekce je lepší použít šíření semen.

Jasné barvy na parapetu

Péče o kaktusy je snadná. Neměli byste však poslouchat ty budoucí pěstitele květin, kteří jednomyslně opakují, že sukulenty vyžadují minimální pozornost. Ano, za takových podmínek samozřejmě nezemřou, ale jejich vývoj nebude odpovídat normám. A také nebudou kvést. Všechno by mělo být s mírou as duší.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy