Životní cyklus kapradiny - fáze vývoje a reprodukce

Předpokládá se, že kapradiny existovaly před více než 358 miliony let. Jedná se o nejstarší z kultur spor. Vezmeme-li moderní uhlí, je to přesně výsledek hniloby starodávných rostlin, včetně kapradin. V rodině jsou nejvíce studovaní kapradí, pštrosi a trpaslíci. V cyklu vývoje kapradin, stejně jako v přesličkách, lymfoidech, dominuje sporofyt.

Vlastnosti životního cyklu kapradiny

Ať už kapradina skutečně kvete, nebo je to klam, člověka zajímají už od starověku. K objasnění problému byste měli sledovat vztah příčiny a následku. Jak víte, květ rostliny po vadnutí tvoří varlata. To znamená, že pokud je určitá kultura pěstována ze semen, měla by zpočátku kvetnout. Měly by se vytvořit a rozkvétat alespoň některé pupeny.

Kapradina

K šíření semen dochází podle klasického scénáře:

 • semena jsou zaseta;
 • objeví se klíčky;
 • z výhonků se vytvoří mladá rostlina;
 • rostlina dosáhne dospělosti;
 • květy;
 • po uschnutí pupenu se na jeho místě objeví varle;
 • semena jsou zralá a připravená k novému setí.

V případě ovocných plodin se semenný materiál formuje a dozrává v plodu. Mohou to být semena nebo semena.

Mezitím se nejstarší rostlina na planetě, kapradina, množí spory. Semena nemají odkud pocházet, protože květiny nekvitnou. Mimochodem, mechy, přesličky, placuny také patří do skupiny tajných manželek.

Z této skutečnosti vyplývá, že kapradina nekvete. Další úhel pohledu je spojen výlučně s mystikou. Legenda se stala obzvláště populární po uvedení filmu o noci na Ivana Kupalu. Tradice říká, že v tuto noc rostlina kvete úžasným červeným květem. Každý, kdo ho uvidí, najde štěstí.

Lze pochopit i lidskou iluzi. Vyskytuje se na základě tvaru a barvy prachu spór. Hromadí se na vlhké straně listu jako červenohnědý mrak. Hromadění jasných spor může být zaměňováno s květinami. Někdy sférické kadeře podél obrysu listu jsou zaměňovány s pupeny.

Hlavní fáze vývoje kapradiny

V rodině kapradin bylo studováno více než 3 sta rodů a asi 10 tisíc druhů.

Zajímavý fakt! Kapradina má sadu chromozomů přes 1200.

V závislosti na podmínkách růstu jsou kapradiny krátké a vysoké. V průměru je výška keře 0,3-1 metru. Členové rodiny dávají přednost vlhkým stinným oblastem lesa. Pro člověka hrají tyto rostliny hlavně dekorativní roli. Ačkoli existují jedlé druhy (kapradina, pštros), a některé jsou léčivé. Například oddenky mužského trpaslíka se používají k výrobě antihelmintického činidla.

Životní cyklus kapradiny

Zpočátku se rostlina může množit pouze spórami. Všechny ostatní metody šlechtění jsou založeny na existující rostlině. Například rozdělení oddenku, výsadba nebo boční pupeny.

Zralé a padlé spory tedy procházejí cykly sporofytů a gametofytů. Životní cyklus kapradiny zahrnuje sled fází:

 • spory dozrávají;
 • z kapradiny se vyvíjí výrůstek (gametofyt);
 • vznikají zárodečné buňky - spermie a vejce;
 • vzniká zygota;
 • embryo roste;
 • roste nový keř.

Tím je dokončen vývojový cyklus kapradiny. Mladá rostlina to zopakuje znovu. Výsledkem je, že doba cyklu sexuálního vývoje je velmi krátká.

Poznámka! V životním cyklu kultury převládá nepohlavní generace. Je to to, co dává rostlině život.

Fáze gametofytu

Zpočátku se tvoří spóry, které dozrávají na spodní straně listové desky. Poté jsou odděleny od listu a rozšířeny po celém území. Spora, fixovaná na povrchu půdy, vyklíčí a promění se v kapradinový gametofyt, což je proces podobný srdci. Místo kořenů má vláknité rhizoidy.

Kapradina je bisexuální. Vajíčka a spermie dozrávají v různých kapsách. K jejich splnění je zapotřebí voda. Tato fáze se nazývá sexuální.

Fáze sporofytů

Sporofyt kapradí je následkem. Tvar přerůstání předpokládá pomalý tok vody po povrchu. Kapičky zachycené na dně přispívají k postupu spermií do vajíčka. Nastává oplodnění. Výsledná buňka (zygota) je základem pro tvorbu sporofytů. Toto je bezpohlavní generace kapradiny.

Zajímavý! Embryo nejprve vezme potravu ze zárodku. Po objevení prvního listu můžeme mluvit o konci životního cyklu kapradiny.

Reprodukce kapradin doma

To, jak se kapradiny množí, závisí na podmínkách pěstování. Ve svém přirozeném prostředí reprodukuje:

 • spory;
 • střílí.

Spory kapradiny

V domácím chovu se spory používají jen zřídka. Nejjednodušší a nejúčinnější je vegetativní reprodukce. Nový závod se získává od:

 • podíl;
 • zakořeněné řízky a výhonky (boční vzdušné výhonky);
 • plodové pupeny.

Vegetativní rozmnožování

Boční výstřel lze popsat jako šíp nebo úponek na listové čepeli. Právě ona se používá k reprodukci. K hrnci stačí postavit další nádobu se zeminou, ohnout ji a vykopat na ní šíp. Ve vlhkém substrátu a na světle se úponka zakoření za 1,5–2 měsíce. Mladou rostlinu lze dále oddělit od mateřského keře a pěstovat jako obvykle.

Rozdělení keře

Další vegetativní metodou je zakořenění plodových pupenů. Takový boční proces se objevuje na řapíku listové desky. Vytvořený pupen dobře zakoření v úrodném, vlhkém substrátu.

Zajímavý! Zakořenění proběhne rychleji, pokud budou pro sazenice vytvořeny skleníkové podmínky.

Velmi jednoduchá metoda chovu je rozdělení keře. Postup se provádí s dospělou rostlinou. Proces vypadá takto:

 1. Půda v květináči je hojně napojena.
 2. Keř je vytažen.
 3. Kořenový systém je rozdělen do několika částí.
 4. Každá sekce je zasazena do samostatné nádoby.

Důležité! Mladou rostlinu je třeba každoročně znovu vysazovat. Na rozdíl od jednoletých rostlin se kapradí s věkem stává bujnější a krásnější.

Pro dobrý vývoj vnitřní květiny je třeba dodržovat následující podmínky:

 • Udržování vysoké vlhkosti. Zvláště po zapnutí topných zařízení. Vedle hrnce můžete postavit nádobu s vodou, neustále navlhčovat keramzit na paletě, stříkat ji teplou usazenou vodou několikrát denně.
 • Zalévání přesně podle plánu. Poté by měla být voda z palety vypuštěna.
 • Oplodnění. Rostlina asimiluje vrchní obvaz lépe v rozpuštěné formě. Četnost aplikace je nejméně dvakrát za měsíc. Je lepší použít speciální formulace. Musíte začít krmit ve druhém roce po výsadbě.
 • Osvětlení. Kultura vyžaduje dlouhé denní hodiny, ale v krajkovém stínu nebo stínování. V zimě jsou vhodná jižní okna, a když je horko - východ a západ.
 • Teplota. Optimum se uvažuje od +22 do +25 stupňů.

Sexuální reprodukce sporami

Výsev spory pro zahradnické pěstování se provádí po nástupu stabilního tepla. Chcete-li získat domácí rostlinu, spory lze zasít na jaře a na podzim. K setí jsou vhodné pouze dospělé spory. Proces setí:

 1. Půda se připravuje.
 2. Dobře zvlhčuje.
 3. Výtrusy jsou zasety.
 4. Nalije se na ně vrstva půdy (2-3 cm).
 5. Nádoba je pokryta fólií.

Vyrůstat ze spor

Po růstu růstu se film postupně otevírá.

Musím vědět! Proces klíčení spór je dlouhý. Účinnost závisí na odrůdě.

Šíření kapradin v přirozeném prostředí

Schéma a popis reprodukce kapradiny v přírodě jsou následující:

 1. Na listech se tvoří sporangium se spórami uvnitř.
 2. Zralé výtrusy se vytrhávají z mateřského keře a šíří se oblastí pomocí vody nebo větru.
 3. Za optimálních podmínek tvoří spór přerůstání a rhizoid je připevněn k půdě.
 4. Na slané straně výrůstku dozrávají ženské a mužské pohlavní buňky, dochází k oplodnění.
 5. Zygota se tvoří z oplodněné buňky. Z toho kořenový systém roste do země.

Musím vědět! V kapradině nejsou všechny listy spór. Existují sterilní a nepohlavní.

Originální kapradina

Pro vnitřní chov jsou trvalé kapradiny perfektní. Možnost získat nový závod několika způsoby pouze usnadňuje proces. Je zřejmé, že absence květin ani v nejmenším nezhoršuje dekorativnost starověké kultury. Nezáleží na tom, zda kvete kapradina nebo jen krásná legenda. Navíc přitahuje všestrannost kapradiny. Může zdobit obytné i veřejné prostory. Hlavní věcí je dodržovat jednoduchá pravidla péče o něj.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy