Zahradní kapradina - výsadba a péče

Mnoho lidí chce vyzdobit své stránky dekorativními a nenáročnými rostlinami. Zahradní kapradina je kultura, která nevyžaduje zvláštní péči. Rostlina je dekorativní, dobře se hodí ke květinám, často se používá ve skalkách a na alpských skluzavkách. Mnoho lidí se proto zajímá, jak správně zasadit kapradinu, aby získali krásné místo.

Zahradní kapradina - co je to za rostlinu

Existuje poměrně mnoho druhů kapradin. Exotické odrůdy se často pěstují doma; do zahrady se naopak hodí rostliny, které snadno snášejí mráz, teplo a déšť. Pro výsadbu je lepší zvolit odrůdy ze stejné oblasti, pak si můžete být jisti, že kultura se zakoření a dobře roste.

Kapradina v zahradě krásně poroste a potěší oko

Zahradní kapradina je vytrvalá rostlina s velkými šířícími se listy, není jedovatá. Velikosti jsou různé: od nejmenších po velmi vysoké. Nízká údržba, upřednostňuje stínované oblasti.

Pro vaši informaci! Rostlina má silný kořenový systém, který se rychle šíří po celé oblasti.

Kombinace s jinými rostlinami v krajinářském designu

Kapradiny se často používají v krajinářském designu k výzdobě území. Při výsadbě se doporučuje vzít v úvahu přítomnost rychle rostoucích kořenů. Rostlina navíc přichází v různých velikostech a může stínovat další květiny. Proto se doporučuje před výsadbou nastínit umístění kapradiny a dalších plodin.

Takové rostliny se často používají k zdobení rutaria a skalky a jsou vysazeny podél okrajů umělých rybníků. Kapradina v zahradě je úspěšně kombinována s liliemi a strečinkami. Použití různých typů vám umožní získat dekorativní efekt.

Kultura se také používá k výzdobě budov a je zasazena podél zdí.

Kapradiny jsou často vysazeny podél zdí

Jaké typy jsou vhodné pro pěstování na zahradě

Existuje asi deset tisíc druhů kapradin. Některé z nich jsou nejoblíbenější pro zahradničení.

Mužský štítový červ

Jeden z nejvyšších stupňů. Bushwort může dosáhnout výšky jeden a půl metru, ale roste velmi pomalu. Nenáročná rostlina, nevyžaduje zvláštní péči. Ideální pro zdobení spiknutí. Propagováno částmi oddenku.

Mužský štítový červ

Žena kochedyzhnik

Nejslavnější a nejkrásnější kapradina. Má prolamované velké listy, shromážděné ve velké partě. Vai může dosáhnout 1 m při zachování stejné vzdušnosti.

Poznámka! Šíří se spory, které dozrávají do července. Vlastností je neustálá tvorba nových listů.

Bushův výrobce štítů

Vytrvalá rostlina, která se množí spory. Dosahuje výšky 1,2 m. Velká rostlina s růžicí kopinatých listů, které tvoří krásnou pravidelnou misku. Oddenek je velký a silný.

Asplenium

Existuje několik odrůd této rostliny. Někteří dobře snášejí mráz, jiní milují jen teplo.Při výběru proto stojí za to konzultovat s odborníkem. Obecně je to krásná rostlina s šířícími se listy a dekorativním vzhledem.

Společná stonožka

Průměrná rostlina s dlouhým oddenkem rychle zabírá celé území. Často se používá k výzdobě skalky a skalky. Světlé květiny vypadají skvěle na pozadí. Při vystupování se bere v úvahu směr růstu a v případě potřeby se instalují podpěry.

Obyčejný pštros

Vysoký keř s krásnými, jemnými listy, které připomínají peří. Používá se k vytváření obrubníků, trávníků. Rostliny s jasnou barvou vypadají výhodně na pozadí.

Japonský leták

Rostlina je neobvyklého vzhledu, listy jsou náhodně uspořádány a mají tmavě zelenou barvu. Velikost dospělého keře dosahuje 40 cm a používá se pro alpské skluzavky. Dobře snáší částečný odstín.

Maidenhair noha

Krásná rostlina, která dorůstá až 30 cm. Dospělá rostlina je velmi podobná fontáně, listy rostou na úrovních. Kapradina je skvělá pro zahradu.

Poddimenzované lesy

Kapradina je malé velikosti, často se vyskytuje v přírodě na kamenných římsech. Výška rostliny dosahuje 20 cm a někdy i méně. Roste poměrně dlouho, na jednom místě vydrží déle než 30 let.

Metody reprodukce

Existuje několik způsobů, jak šířit pouliční kapradinu v zemi. Volba závisí na přáních a preferencích zahradníka. Rozlišují se následující techniky:

  • spory. Dlouhodobá metoda, zřídka používaná. Zralé výtrusy spolu s listy se na podzim vloží do papírové obálky. V lednu je obsah zaset do připravené půdy, navlhčen, nádoba je pokryta sklem. Po několika měsících se objeví první výhonky, které, jak rostou, jsou usazeny v různých šálcích. Hotové sazenice se vysazují po skončení mrazu. Touto metodou lze pěstovat různé odrůdy;
  • rozdělení keře. Jednoduchou metodou chovu je rozdělit velký keř na několik částí brzy na jaře a zasadit je po úplném teplém počasí. Toto je nejjednodušší a nejúčinnější způsob;
  • pučící. Při použití podobné metody se ukáže, že některé druhy se množí. Zdravý list je nakloněn k půdě, posypaný zemí kolem okrajů, aniž by se dotýkal střední žíly. Po chvíli se objeví nové výhonky, které lze oddělit od dospělé rostliny;
  • oddenkový knír. Některé odrůdy mají oddenkové vousy. Jsou umístěny na vrcholu země, takže je stačí je mírně zakopat, abyste získali novou rostlinu;
  • vykopat hotový keř. Nejjednodušší je vykopat rostlinu v lese a přesadit ji na zahradní pozemek.

Žena kochedyzhnik

Výsadba a péče o okrasnou zahradní kapradinu

Zahradní kapradina je nenáročná rostlina, ale je důležité se o ni starat, stejně jako o jakoukoli jinou plodinu. Správná výsadba a péče vám umožní získat kvalitní rostlinu, která zdobí vaši zahradu.

Jak si vybrat místo na místě pro výsadbu zahradní kapradiny

Aby se kultura zakořenila a rostla, musíte najít vhodné místo a vědět, jak správně zasadit kapradinu. Ve většině případů je zasazen poblíž domu na omezeném prostoru. Je povoleno vysazovat rostliny do speciálních květináčů, ohradit je pařezy a kulatinami.

Poznámka! Všechny kapradiny mají rád zastíněné oblasti s vlhkou půdou.

Dlouhodobá nepřítomnost slunečního světla však může také negativně ovlivnit stav listů, stane se matným a žlutým. Pro rostlinu je nejvhodnější rozptýlené sluneční světlo; přímé sluneční paprsky mají nepříznivý vliv na kulturu.

Před výsadbou musíte určit velikost rostliny a připravit vhodný výsadbový otvor. U velkých odrůd by průměr otvoru měl být až půl metru a hloubka by měla být až 40 cm.

Kořeny sazenice jsou narovnány, je lepší se listů moc nedotýkat. Po umístění rostliny do otvoru zakryjte zem, je možné přidat trochu rašeliny.Sazenice je dobře napojena teplou vodou a půda kolem je mulčována pilinami nebo starou trávou.

Jak zalévat

Zahradní kapradina miluje vlhkost, takže v prvním roce se zavlažování provádí pravidelně - jednou za 5-7 dní. Během sucha a horka, stejně jako během jarního růstu, se zvyšuje zalévání. Doporučuje se nejen nalít vodu pod kořeny, ale také postříkat listy, jak to kultura miluje.

Důležité! Po zalévání je půda mulčována jehličnatými větvemi. To pomůže udržet vlhkost v půdě až do dalšího zalévání.

Kapradiny lze snadno vykopat v lese a vysadit doma.

Péče o půdu

Půda by měla být vlhká a volná. Zpracovávají to po zalévání, nenechte půdu vyschnout. Je nutné zajistit, aby nedocházelo ke stagnaci vody, jinak by mohlo dojít k hnilobě kořenového systému.

Kapradí krmení v zahradě

Zahradní kapradina nevyžaduje neustálé krmení. Použití hnojiv vám však umožní získat silnější a rozvinutější rostlinu s krásnými listy.

Jaro je považováno za nejlepší čas na krmení, kdy se začínají objevovat mladé výhonky. Je povoleno používat jak organická, tak anorganická hnojiva.

Pro vaši informaci! Pokud kapradina začne blednout, listy zožltnou, pak možná budete muset půdu jen nakrmit a zalévat.

Příprava na zimování

Ne všechny kapradiny dobře snášejí zimu a mráz, takže je důležité správně identifikovat odrůdu vysazené rostliny. Na zimu bude muset být některé plodiny pokryty listy nebo speciálními textiliemi. Ve většině případů kapradiny přezimují samy bez přístřeší.

Pokud keře rostly v květináčích, pak jsou v chladném období přeneseny do interiéru nebo předem zasazeny do otevřeného terénu.

Převod

Mnozí se zajímají o to, jak přesunout kapradinu na jiné místo v zemi. To je docela snadné, pokud dodržíte některá pravidla. Transplantace se provádí na jaře, kdy rostlina teprve začíná růst.

Pokud to nepomohlo, doporučuje se vykopat keř s hliněnou hrudkou, aby nedošlo k poškození kořenového systému. Poté je rostlina přesazena na jiné místo.

Pozornost! Horní část kořenového systému, ze které vyrůstají listy, by měla být na povrchu.

Bush je umístěn v díře, doplněn vodou na vrchol, poté se země nalije přímo do vody. V budoucnu bude kapradina krmena organickými hnojivy.

Kapradiny milují oblasti s okolním světlem.

Nemoci a škůdci

Zahradní kapradiny jsou zřídka náchylné k chorobám. Pokud jsou však podmínky růstu porušeny nebo pokud existuje řada nemocných rostlin, není vyloučena infekce houbovými a bakteriálními infekcemi. U kapradiny začnou listy žloutnout, poté získají hnědou barvu a na konci odumřou. Když se na jedné z částí listu objeví tmavý květ nebo je-li poškozena centrální žíla, můžeme hovořit o háďátku listovém. V tomto případě je jedinou možností úplně zničit rostlinu a půdu pod ní.

Plísňových chorob se můžete zbavit odstraněním všech zasažených listů. Poté je rostlina ošetřena speciálním fungicidním činidlem.

Důležité! Je nutné pečlivě sledovat stav půdy a zalévání.

Mšice, šupinatý hmyz, červi jsou považováni za nebezpečný hmyz pro kapradiny. Je možné se jich zbavit ošetřením rostliny insekticidními přípravky.

Zahradní kapradina je rostlina, která zkrášlí každou zahradu. Po výběru nejvhodnější odrůdy můžete web vyzdobit. Výsadba a péče o kapradinu na zahradě netrvá dlouho, takže ji zvládne i začátečník. Pokud je to nutné, rostlina se zalévá a hnojí, aby se získala načechranější koruna a zelené listy.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy