Květ Chlorophytum - druhy a odrůdy rostlin

Jen málo lidí ví, že chlorofyt pocházel z tropického podnebí, protože tuto rostlinu zná mnoho z dětství. Každá odrůda je svým způsobem jedinečná: spirálové a pruhované listy, oranžové řapíky, závěsné rozety. Rostlina vypadá skvěle v interiéru a nevyžaduje zvláštní péči: o čem jiném může každý pěstitel snít?

Stručný popis rostliny

Chlorophytum přirozeně roste ve stínu, ale jeho domovinou je Afrika, takže se ho nebojí ani slunce ani teplo. V Evropě začala rostlina růst v 19. století.

Světlé listy chlorofytu

Chlorophytum je vytrvalá rostlina s dlouhými visícími listy a úponky, ze kterých se přímo ve vzduchu tvoří nové růžice. Listy mohou být podle druhu bílozelené, krémově zelené nebo čistě zelené.

Jedná se o jednu z nejnáročnějších rostlin, a proto je tak populární v kancelářích, kde je jí věnována velmi malá pozornost. Podle některých zdrojů patří do rodiny chřestu, podle jiných - do rodiny Agavovů.

Keř se cítí skvěle za jakéhokoli světla a aktivně se vyvíjí v jakékoli půdě. Chlorophytum není vytrvalá zahradní rostlina, ale výhradně pokojová rostlina.

Kořeny Chlorophytum Green jsou schopné akumulovat vlhkost, proto vzácná zálivka nijak neovlivňuje výhonky. Pokud je květina vybavena ideálními podmínkami pro růst, uvolní dlouhé listy a několik visících dětí.

Délka každého listu může dosáhnout 80 cm, průměr až 50 cm. Životnost rostliny přesahuje 10 let, poté ji lze obnovit.

Chlorophytum v interiéru.

 

Zajímavý! Chlorophytum green přináší ostatním značné výhody. Jeho výhonky jsou schopné hromadit škodlivé látky, které jsou ve vzduchu.

Pro zvýšení blahodárných účinků rostliny lze do půdy nebo na hrnec hrnce vložit kousky uhlí, které také nasávají toxiny. Společně neutralizují cigaretový kouř, výfukové plyny, bakterie.

Chlorophytum: typy pro domácí pěstování:

 • Chocholatý;
 • Curly (Bonnie);
 • Pelerína;
 • Okřídlený (oranžový);
 • Pestrý;
 • Laxum.

Závod je umístěn v dětských pokojích, školách, nemocnicích. Kromě toho je odolný vůči květinovým parazitům a chorobám.

Chlorophytum chocholatý

Chlorophytum chocholatý (Chlorophytum comosum) má krátkou stonku a světle zelené výhonky. Tvar listu je úzce kopinatý, uspořádání je obloukovité. Každý list je dlouhý a zakřivený, pruhovaný.

Na každém vzorku jsou na koncích výhonků vytvořeny květy, které jsou později transformovány na výhonky. Délka stopek je až 1 metr. Mají lišty a kořeny, takže se používají k reprodukci.

Zralé rostliny produkují tolik výhonků, že tvoří jakousi záclonu. Jsou to listy, které dávají vzhled dekorativnosti, a květiny, které nejsou vždy patrné na pozadí.

Jak kvete rostlina chlorophytum

Doma kvete zřídka kvůli nedostatečnému osvětlení nebo teplotě. Toho lze dosáhnout pouze ve skleníku.

V lidech a v obchodech můžete často slyšet jméno chlorophytum komosum, mluvíme o druzích chocholatých druhů a z latiny je název přeložen jako „zelená rostlina“.

Poznámka!Rostlina vyzařuje aroma, které přitahuje kočky a psy, ale míza keře není jedovatá a nepoškozuje zvířata ani lidi.

Chocholatý pohled

 

V procesu kultivace, který trvá již více než 200 let, se na parapetech pěstitelů květin chlorofyt chocholatý přizpůsobil domácímu podnebí a stal se odolný vůči různým chorobám.

Populární odrůdy

Nejběžnější odrůdy jsou uvedeny níže:

 • Vittatum - má zelený list s podélným bílým pruhem uprostřed.
 • Variegatum - naopak, list je uprostřed zelený a okraje stříbřité.
 • Maculatum - žluté pruhy probíhají po celém listu.
 • Curty Locks - listy jsou dlouhé, široké, zkroucené do spirály.
 • Mandaianum se vyznačuje jedním podélným žlutým pruhem.
 • Oceán - listy mají světlé lemování, tvar výhonků je spirálovitý.

Samostatně stojí za to zdůraznit některé jedinečné odrůdy. První je Chlorophytum cv Charlotte. Charakteristickým rysem je absence kníru, takže reprodukce se provádí výhradně dělením keře a semen.

Jak vypadá chlorophytum Citron je nízká odrůda, maximální výška až 30 cm. Odolná vůči stínu, milující vlhkost, preferuje lehce odvodněné půdy. Odrůda byla pojmenována Chlorophytum Lemon kvůli barvě listů, které mají žlutý odstín.

Mnoho otázek vyvolává odrůda Blue Pearl nebo Pearl Chlorophytum. Čínské online obchody aktivně nabízejí na nákup visící perly chlorofyt pro pěstování ze semen. Prodejci vystavují fotografie rostliny s dlouhými visícími výhonky posetými modrými korálky. Je těžké projít takovým návrhem, ale zkušení pěstitelé květin vědí, že to není nic jiného než podvod.

Tajemství bylo odhaleno! Podobná rostlina, která se mění v editorech fotografií, se nazývá Rowley's Ragwort. Jeho výhonky jsou opravdu pokryty malými kuličkami, nicméně zelené barvy. Ve skutečnosti květina s modrými perlami neexistuje.

Rowleyho kmotřenec

Relativně novou odrůdou je Ocean, která se objevila v roce 2012. Rostlina netvoří děti, listy jsou světle zelené, až 60 cm dlouhé, jak rostou, stočí se do spirály.

Okrídlená odrůda (Orange, Marmalade, Orchidokhvezdny) má zelené listy, výhonky výhonků jsou jasně oranžové, okraje listů mají také tenký oranžový obrys. Listy z husté růžice dorůstají až do délky 10 cm. Stopka je dostatečně malá a květy jsou vůči sobě spirálovitě.

Každá visící růžice může být zasazena do samostatného květináče, čímž se získá samostatný rostlinný vzorek. Používají se rozety se 4 až 5 listy a malými vzdušnými kořeny. Rozety, aniž by odtrhly výhonek, jsou pohřbeny v půdě a napojeny. Po 2-3 týdnech se dítě zakoření a může být odříznuto.

Mladé vzorky se přesazují do misek nebo malých nádob. Ze listů, trávníku a humusové půdy se připraví směs ve stejném poměru, přidá se písek.

Chlorophytum kudrnaté

Chlorophytum Curly nebo Bonnie (Chlorophytum comosum variegatum Bonnie) nemá listy visící dolů, ale omotané kolem hrnce. Podél zeleného listu vede široký bílý pruh; na koncích výhonků se tvoří děti.

Tvar listu je lineárně kopinatý, kořenový systém je hlízovitý, silný, díky čemuž je rostlina schopna akumulovat velké množství vody, která se používá v suchých dobách.

Když chlorofyt začne kvést, rostlina produkuje dlouhý knír, na jehož okraji se objevují malé bílé květy. Doba květu je 6 měsíců, která začíná v březnu a končí v srpnu. Na konci období jsou plody svázané a objevují se růžičková miminka se vzdušnými kořeny.

Důležité! Knír uvolňují pouze dospělí, takže můžete počítat s rozkvětem a množením keře dětmi dva roky po výsadbě.

Když rostlina roste, koruna zcela pokrývá stonek a půdu. Aby měl keř dekorativní vzhled, provádí se každoroční formativní prořezávání a štípání. Listy se odřezávají u kořene pouze v případě slabosti nebo choroby rostliny.

Péče o kudrnaté chlorofyty

Chlorophytum Bonnie téměř nevyžaduje domácí péči. Dobře snáší dlouhodobé sucho, vydrží, i když není zaléváno celý měsíc. Je to od kořenů, které bude po celou dobu brát vlhkost. Vizuálně bude rostlina vypadat nudně a letargicky, kudrlinky se rychle narovnají. Ale první se obnoví s prvním zaléváním.

Kudrnatý pohled

Dobré vědět! Nedostatku nebo přesycení vlhkosti můžete zabránit pozorováním vzhledu listů. Nedostatečné nebo nadměrné zalévání je indikováno hnědou barvou nebo skvrnami na listech.

Pokud listy rostliny vyschly, jednoduše se odříznou, nebude to mít vliv na zdraví rostliny. V zimě se zalévání snižuje na 1 krát týdně.

Chlorophytum miluje stříkání a sprchování, pravidelně je třeba listy otřít z prachu a nečistot, zejména v prohlubni.

Špatné podmínky zadržení mohou vést k infekci pruhovaného chlorofytu parazity:

 • mealybug;
 • mšice;
 • štít;
 • roztoči.

V případě nemoci se používá mechanický peeling listů a insekticidy.

Známá odrůda rostlin je Curty Locks. Má listy podobné barvy, které jsou stočeny do spirály.

Každý typ chlorofytu, který produkuje knír s růžicí, potřebuje transplantaci jednou za 2-3 roky. Takové vzorky rostou velmi rychle a zcela zaplní celý objem květináče kořeny. Se špatným hrncem rostlina přestane růst a dávat květní stonky.

Optimální složení půdy:

 • listnatá země;
 • blbá země;
 • humusová země;
 • písek.

Zralé keře dobře reagují na přidání kostní moučky do půdy. Pokud je keř příliš velký, lze jej rozdělit na několik malých keřů. Rozdělení pouzdra nejen zmenší jeho velikost, ale také omladí a prodlouží životnost pouzdra.

Postup se provádí následujícím způsobem. Předem je květina hojně napojena, takže celá půda je mokrá a měkká. Po několika hodinách lze rostlinu vyjmout z květináče, aniž by hrozilo poškození kořenů.

Po odstranění keřů se kořeny rozpadnou. Chlorophytum je rozdělen na několik částí a je zasazen v květináčích s lehce výživnou půdou. To je místo, kde manipulace končí, takže metoda je oprávněně považována za nejjednodušší a nejrychlejší.

Chlorophytum Cape

Cape chlorophytum (Chlorophytum capense) se vyznačuje úzkými kopinatými listy dlouhými až 60 cm, které jsou u základny stejně tenké jako na koncích. Střed listu je široký a dosahuje 3 centimetrů. Barva listů je světle zelená, okraj bez kýl, ne pichlavý, listy rostou z růžice, kořeny jsou hlízovité.

Pokud se podíváte pozorně, můžete najít drážku na horní straně listu a kýl na spodní straně. Tento druh nemá žádné procesy, stopky jsou dlouhé. Květenství se tvoří na paždí listů, které jsou umístěny na stopce.

Tento druh je odolnější, může se vyvíjet při nízkých teplotách pod bodem mrazu. Květina nemá žádné odrůdy.

Cape rozeta

Chlorophytum Laxum je samostatný druh, i když je často označován jako mys. Má dlouhé listy, které rostou z růžice, i když okraj listu má bílý okraj. Rostlina netvoří děti, proto se reprodukce provádí pouze pomocí semen. Podobnost semen je pouze 25-40%, proto při pěstování rostliny tímto způsobem budete muset být trpěliví. Požadavky na péči jsou stejné jako u jiných druhů.

Důležité! Aby rostlina aktivně rostla a neztratila jasnou barvu, na jaře a v létě je půda oplodněna dvakrát týdně. Tekutá komplexní minerální hnojiva se používají pro dekorativní listnaté rostliny. V zimě chlorofyt nevyžaduje další výživu.

Okřídlené chlorofyt

Okřídlený chlorophytum (Chlorophytum amaniense) se vyznačuje širokými kopinatými listy tmavě zelené barvy s úzkou základnou.

Okřídlený druh má následující odrůdy:

 • Zelená oranžová;
 • Požární blesk.

Obě odrůdy vnitřního chlorofytu mají široké, tmavě zelené listy a oranžové řapíky.Aby květina neztratila sytost barev, je lepší odstranit stopky. Doporučuje se je ponechat, pouze pokud je nutná další reprodukce.

Můžete si koupit semena k rozmnožování nebo je můžete sbírat sami z plodů, které se vyvíjejí od února do března. Před výsadbou jsou semena namočena ve vodě po dobu 24 hodin, poté jsou umístěna do lehké vlhké půdy, ideální je směs listové zeminy, rašeliny a písku. Semena trochu vtlačím do půdy, ale nepochovávám je.

Miska se semeny je pokryta sklem nebo fólií a umístěna do místnosti, kde je teplota vzduchu vyšší než 22 ° C. První výhonky se objeví asi za 1,5 měsíce. Půda musí být neustále vlhká, proto je pravidelně stříkána.

Postupně se sklo na několik minut odstraní, aby se klíčky přizpůsobily čerstvému ​​vzduchu. Mladé chlorofyty lze přesadit do samostatných nádob, když se objeví 2-3 pravé listy.

Unikátní odrůda Zelená Oranžová

Každý typ a odrůda chlorophytu má své vlastní vlastnosti, ale navenek je většina z nich podobná. Po obdržení takové rostliny se nemusíte starat o její péči, ale jen si užívejte jedinečný a jasný vzhled variegat chlorophytum a dalších odrůd.

Video

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy