Květina Euphorbia - druhy a oblíbené odrůdy

Euphorbia patří k okrasným plodinám. Úžasný vzhled rostliny a její nenáročnost jsou nepochybnými výhodami. Pěstitelé květin často říkají euphorbia euphorbia. Kvůli přítomnosti užitečných vlastností se okrasná kultura často používá v lidovém léčitelství.

Takové ošetření se však nedoporučuje bez rady odborníka, protože mléčná šťáva v listí a stopkách mléčné révy, která obsahuje jed a může poškodit lidské zdraví.

Jak vypadá květ euphorbia

Popis květiny

Jak vypadá spurge? Euphorbia je rostlina, která patří do kategorie jednoletých nebo víceletých bylin, které jsou členy rodiny Euphorbia. Křehké a šťavnaté šťavnaté stonky a listy jsou schopné akumulovat vlhkost. Při sebemenším poškození listové desky se uvolňuje mléčná šťáva, která účinně chrání kulturu před invazí škůdců. Šťáva obsahuje:

 • aminokyseliny;
 • sterol;
 • guma;
 • esenciální olej;
 • pryskyřice a cukr.

Důležité! Vniknutí mléčné šťávy na kůži může vyvolat popáleniny a záněty. Při péči o květiny je velmi důležité používat rukavice.

Euphorbia může růst jako strom nebo keř. Vzhled kultury připomíná kaktus. Sukulenty jsou široce rozšířeny v oblastech s tropickým a subtropickým podnebím. Listy zástupců rodiny Euphorbia mohou mít různé tvary:

 • úzký;
 • ovál;
 • vejcovitý;
 • ozubený;
 • all-edge.

Listové desky kaktusu euphorbia jsou umístěny opačně. Každé květenství se skládá z malého počtu tyčinek mužského typu a jednoho květu pistillate. Každá skupina květin je obklopena párem listen malovaných různými barvami. Kvetení začíná na začátku nebo v polovině léta.

Poznámka! Některé druhy mléčných květů kvetou až na podzim.

Běžné druhy a odrůdy

Existuje mnoho odrůd euphorbia. Níže jsou uvedeny nejběžnější druhy mléčných řas.

Euphorbia bordered je nejoblíbenějším typem mezi květinářstvími

 • Euphorbia multiflorous je nenáročný keř, jehož výška dosahuje 55-70 cm. Odrůda, stejně jako pestrý druh, je mrazuvzdorná a elegantního vzhledu. Květenství umístěné na koncích výhonků je namalováno ve žlutozlaté paletě. Stín květenství se v průběhu sezóny mění. Žluto-zlatá paleta postupně získává světle zelený tón. Období květu trvá od pozdního jara do července. Navzdory krátkému květu si však keře zachovávají své dekorativní vlastnosti až do poloviny podzimu, což potěší majitele místa citronovými listy.
 • Euphorbia je nejkrásnější, která se často nazývá vánoční hvězda. Kvetení odrůdy začíná ve dnech 14. až 21. prosince. Pod květenstvími se nacházejí jasně zelené listy, které lze namalovat jasně červenou, růžovou a bílou. Květenství zároveň vypadá nenápadně. Krásná odrůda milkweed preferuje dobře osvětlené oblasti. V horkém období je nutné rostlinu zastínit před přímým slunečním zářením, abyste zabránili spálení sluncem. Teplota v místnosti, ve které se vánoční hvězda udržuje v zimě, by měla být v rozmezí 8-9 ° C. Poskytnutím správné péče o rostlinu můžete dosáhnout bohatého kvetení.
 • Euphorbia mandle je keř, jehož výška dosahuje 55-60 cm.Listy kultury jsou namalovány v jasných světle zelených tónech. Můžete obdivovat nádherné kvetení od poloviny jara do posledních červnových dnů. Odrůda preferuje teplé podnebí. Je důležité chránit rostlinu před silným větrem a průvanem. Mandle euphorbia euphorbia je ideální pro pěstování v interiéru.
 • Euphorbia fringed patří do kategorie jednoletých bylin, jejichž výška nepřesahuje 80 cm. Luxusní kvetení se stalo příčinou vzniku druhého jména mléčné révy. Lidé mu často říkají nevěsta. Zasněžené bílé listové rostliny efektivně zdobí trávu. Odrůda se vyznačuje dobrým rozvětvením. Pokud v květinové zahradě zasadíte několik keřů ohraničené odrůdy mléčné révy, získáte dojem, že záhon je pokryt sněhem. Každá listová deska je vybavena bílým okrajem. Malé květy jsou umístěny v horní části výhonků. Během sezóny se barva listí mění. Listy tohoto typu euphorbia mohou mít různé tvary. Je důležité chránit květiny před průvanem a silným nárazovým větrem. Milkweed bloom Mountain snow, jak se této odrůdě také říká, vydrží od začátku léta do října.
 • Euphorbia myrta (aka tuk spurge) je dekorativní odrůda mléčné révy, jejíž výhonky se plazí po povrchu půdy. Listové desky myrty euphorbia jsou přirozeně obdařeny modrým odstínem. Listy hustě pokrývají stonky. Výška vytrvalé okrasné kultury, jako trojúhelníková odrůda, dosahuje 20–25 cm, obrysy listů připomínají jasné geometrické tvary. Během vegetačního období mění květy listu myrty mléčné své barvy. Světlé pupeny mají příjemnou vůni. Zkušení pěstitelé doporučují výsadbu keřů ve světlých oblastech s vápencovou půdou. Odrůdu, stejně jako euphorbia synadenium, lze množit dělením keřů a metodou osiva.
 • Cypress spurge je vytrvalá dekorativní kultura, která je rozšířená v západní Evropě. Listy rostliny jsou jehlicovité. Časovým prořezáváním pryšce můžete vypadat jako načechraný míč. V prvních červnových týdnech jsou na keřích vidět malé květy malované ve žlutých nebo světle růžových odstínech. Péčí o plodinu můžete dosáhnout opětovného kvetení v podzimních měsících. Listy během vegetačního období mění svůj odstín do modravé barvy. Odrůda patří k suchu odolným a mrazuvzdorným rostlinám, které často využívají krajinářští návrháři při vytváření alpské skluzavky, skalky nebo mixborder. Cypress spurge vypadá efektně v kombinaci s duhovkami. Listy a stonky rostliny obsahují mléčnou šťávu, která obsahuje jed.
 • Euphorbia Akalifa se často nazývá liška. Rostlina patří do kategorie vždyzelených silně větvících se keřů, jejichž výška nepřesahuje 60 cm, vejčité listové desky jsou přirozeně obdařeny malými denticly. Květy shromážděné v květenstvích ve tvaru hrotu jsou namalovány v jasně červených tónech. Kvetení začíná v březnu a trvá do října. Správnou péčí o okrasnou plodinu můžete dosáhnout bohatého kvetení. Během tohoto období je důležité hojně zvlhčovat půdu a nanášet vrchní obvaz. Keře mléčné révy Akalifa jsou vysazeny v dobře osvětlených oblastech. Kultura, stejně jako euphorbia, může být množena řízky.
 • Euphorbia bupleurumolistny je poměrně vzácný typ euphorbia. Slabě větvící se keř dosahuje výšky 18-22 cm, spirálové tuberkulózy jsou umístěny po celé délce stonků a větví. Květy na vysokých stopkách v horní části keře. V zimě nepotřebuje prospěšná rostlina zalévat. Euphorbia tohoto druhu lze rozmnožovat pouze semenem.
 • Kanárské pryšec - stromy, které dorůstají až do výšky 11-12 m. Odrůda není o nic méně oblíbená než žebrovaný, žlutý a zubatý. Průměr větví je 5 cm.V oblasti žeber má rostlina malé tuberkulózy a dvojité trny, malované hnědými tóny. Kanárská pryšec se často pěstuje v soukromých domech a bytech. Odrůdu lze rozmnožovat řízky a semeny. Odborníci doporučují v horkých letních dnech hojně zalévat dlaň Euphorbia.

Euphorbia canary - skutečný strom

Jakýkoli pryšec, jehož typy jsou uvedeny výše, se vyznačuje nádherným kvetením.

Vlastnosti péče o rostliny

Správnou péčí o okrasnou plodinu doma můžete dosáhnout bohatého kvetení. Vlastnosti péče jsou uvedeny níže.

Výsadba a přesazování

Kromě počáteční výsadby mladé sazenice potřebuje rostlina roční transplantaci. Doporučuje se pěstovat plodinu v květináčích na jaře, na začátku vegetačního období. Pro výsadbu trvalky mléčné v pokojových podmínkách je nutné použít půdní směs, která zahrnuje:

 • rašelina;
 • písek;
 • sodná půda;
 • rašelinová půda;
 • třísky z cihel;
 • listnatá země.

Poznámka! Při přesazování rostlin je nutné použít novou nádobu, jejíž výška je o 1,5-2 cm vyšší než ta předchozí.

Kvet euphorbia je nesrovnatelný

Drobek cihel lze nahradit vermikulitem. Při přesazování rostlin starších než čtyři roky se doporučuje přidat do půdy prošívaný kompost. Země by měla být dobře odvodněná a při zavlažování umožňovat průchod vody. Na povrchu dna nádoby je povinná drenážní vrstva.

Prořezávání

Jakmile je kvetení rostliny dokončeno, můžete začít stříhat natažené výhonky. Při prořezávání se doporučuje odstranit horní části výhonků, které vytvoří korunu keře. Suché stonky se odstraní a obnovovací výhonky se zkrátí. Po takovém prořezávání začne rostlina kvést v sezóně, ale bude tam mnohem více pupenů.

Osvětlení

Euphorbia potřebuje dobré osvětlení, a to jak v zimě, tak v létě. V příliš horkých dnech je lepší zatínat keře speciální zahradní sítí, aby nedošlo k popálení. Odborníci doporučují doplňkové osvětlení s fytolampou v zimě doma.

Poznámka! Odrůdy mléčných semen, které mají podobný vzhled jako kaktusy, potřebují přímé sluneční světlo. Bílý pruhovaný a trojúhelníkový typ euphorbia roste dobře i ve stínu. Ranní a večerní sluneční světlo jim stačí.

Euphorbia v zahradě - epicentrum pozornosti

Hnojivo

Když začne aktivní kvetení, odborníci doporučují provést speciální hnojení, které je určeno pro kaktusy a sukulenty. Hnojivo se v této době aplikuje každých 10-14 dní. Pokud je to žádoucí, můžete použít vrchní obvaz určený pro kvetoucí plodiny. Pokud se pro pokojové květiny používá univerzální hnojivo, je nutné aplikovat dávku dvakrát nižší, než doporučuje výrobce. Můžete také použít hnojivo na orchideje.

Důležité!Je nepřijatelné aplikovat dusíkaté hnojení na odrůdy mléčné révy Euphorbia, které mají silné kulovité stonky. Přebytek této složky může vyvolat popraskání kůže.

Vlhkost vzduchu

Okrasná kultura je schopna trvale snášet období sucha. Stříkání by mělo být prováděno pouze v obzvláště suchých dnech nebo z hygienických důvodů.

Reprodukce

Rostlina euphorbia může být množena řízky. Posypte každý řez drceným dřevěným uhlím. Pěstitelé květin navíc používají osivovou metodu a zasévají ji do rašelinové půdy s malým množstvím říčního písku. Je nutné zasadit semena kulatého tvaru do prostorných nádob. Jsou položeny v kontejneru ve vzdálenosti 5 cm od sebe. Sazební materiál je posypán malým množstvím písku a navlhčen stříkací lahví. Nádoba je pokryta sklem nebo celofánem.Pravidelné větrání pomůže zabránit nadměrné vlhkosti.

Bohatá nevěsta je oblíbená odrůda, která kvete pouze v noci.

Pro vaši informaci! Většina odrůd, jako je odrůda s bílými plísněmi, Tirucalli euphorbia, pryskyřičná euphorbia, se může množit samo setím. Po zrání začnou plody střílet se semeny, která mohou růst kdekoli.

Euphorbia je jednou z nejběžnějších rostlin po celém světě. Odborníci identifikují více než 2000 odrůd dekorativní kultury. Při zušlechťování osobního pozemku používají krajinní designéři velké množství odrůd. Kromě dekorativních vlastností obsahuje kultura užitečné látky, které pomáhají zvládat nemoci. Je však třeba mít na paměti, že některá z odrůd obsahuje toxické látky. Při samoléčbě je třeba mít na paměti, že jed může vyvolat otravu a další zdravotní problémy. Ošetření lze provádět pouze pod dohledem lékaře.

Video

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy