Jak propagovat Decembristu doma

Schlumberger a v každodenním životě pěstitelů květin je Decembrist jednou z nejkrásnějších a neobvyklých pokojových rostlin. Zajímavý tvar listů a květů různých jasných barev umožňuje této květině obsadit samostatný, čestný výklenek mezi fialkami a muškáty. Dostalo své běžné jméno, protože vrchol jeho kvetení nastává v zimě, zejména v prosinci. Jeho kultivace a reprodukce má své vlastní vlastnosti.

Popis květiny

Decembrist je druh kaktusu, jinak se tomuto druhu říká zygocactus. Jeho struktura připomíná designéra: listy se zdají být vysazeny na sebe. Jehly zcela chybí a na první pohled Schlumberger nijak nepodobá zlému trnu. Tvar listů má však někdy ostré hrany, charakteristické pro některé druhy kaktusů, například opuncie.

Schlumbergerův zygocactus

Listy Decembrist jsou kožovité a hladké, husté, ale ne masité. Květy, v závislosti na druhu rostliny, mohou být umístěny jak na koncích výhonků, tak zcela zakrýt rostlinu.

Decembrist: chov doma

Chcete-li vyzdobit dům Decembristem, není vůbec nutné zakoupit rostlinu ve specializovaném obchodě. Samokultivační metody jsou velmi populární. K reprodukci doma může dojít několika způsoby:

  • výstřižky;
  • semena;
  • vrstvení vzduchu;
  • listy;
  • dělení kořenů.

Níže je podrobnější informace o každé možnosti chovu zygocactus.

Šíření Decembristu řízky

Vzhledem k tomu, že Decembrist reprodukuje nejjednodušší způsob pomocí řízků, měla by se nejprve zvážit tato metoda. Nejvhodnější doba pro rozmnožování této květiny řízky je na konci vegetačního období. Spadá koncem dubna - začátkem května. Řezání prováděné kdykoli v roce může také vést ke zdravé a robustní rostlině.

Chcete-li použít metodu roubování, je nutné nejprve připravit výsadbový materiál. Než začnete fotografovat od Decembrista, musíte se ujistit, že rostlina je silná a zdravá. Stopku lze vzít z jakékoli rostliny, která se vám líbí.

Poznámka! Stopka by měla sestávat ze tří designových listů. Je nutné zvolit zdravý a silný výhonek, a pokud jsou na segmentech vzdušné kořeny, pomůže to rostlině rychleji zakořenit.

Je nutné oddělit segmenty od mateřské rostliny mimořádně pečlivě a pečlivě. Nepoužívejte nůžky ani nože. Únik musí být proveden oběma rukama na obou stranách spojení listů a opatrně odšroubován, aby nedošlo k poranění Decembristu.

Důležité! Pokud se při odtržení řezu ukázalo, že se odloupne od kůže nebo jiným způsobem poraní rostlinu, je nutné ránu zakrýt zeminou ze stejného hrnce.

Ředění pomocí apikálních řízků lze provést dvěma způsoby: suchým a mokrým. V první metodě by měl být řezán umístěn na suchém stinném místě, teplota by měla být 15-18 ° C. Po několika dnech udržování v takových podmínkách se na místě zlomení segmentu vytvoří průhledný film. Když se objeví, mladého Decembrista lze umístit do malé nádoby s výživnou půdou.

U mokré metody je řezání umístěno do čisté měkké vody.V závislosti na řadě faktorů: kvalita vody, stav natáčení, sluneční světlo a pokojová teplota, segmenty Decembrist vytvoří počáteční kořenový systém během 10-30 dnů.

Důležité! Voda, ve které výhonek klíčí, nelze změnit, je možné ji přidávat pouze podle potřeby. Musíte také zajistit, aby obsah chloru ve vodě byl minimální, protože řezání může zemřít.

Naklíčená stonka Decembrista

Aby květ původně získal bujnou, hustou formu, je nutné umístit několik vyklíčených řízků do jednoho hrnce.

Šíření semen

Nejobtížnější a časově nejnáročnější metodou reprodukce Decembristu je semeno. Začínající pěstitelé tuto metodu používají zřídka, ale zkušení ji často volí. Před šířením Decembristu semeny byste měli správně vypočítat sílu a schopnosti a také pečlivě prostudovat algoritmus krok za krokem.

Rostlinný materiál lze zakoupit ve specializovaných prodejnách a připravit se doma.

Pro vaši informaci! Decembrist je rozmnožován semeny, aby přinesl novou barvu nebo odstín Schlumberger.

Při samovolné přípravě semen s novým odstínem květů je zpočátku nutné opylovat. Chcete-li to provést, musíte určit nejsilnější a největší květiny, shromáždit z nich pyl a pomocí běžného štětce je přenést na pupen jiné barvy.

Po několika dnech se na znovu opylovaném pupenu objeví ovocný vaječník. S příznivým vývojem bobule Decembrist dozraje za 180-240 dní. Poté musíte z něj odstranit semena a vysušit je. Pokud jde o klíčení, nejúčinnější jsou semena, která byla připravena rok před klíčením, ale jejich kvalita se neztrácí po dobu 4-5 let.

Zygocactus by měl být zaset na jaře. Před zasetím musí být semena 48 hodin zahřívána na teplotu 45-60 ° C. Poté máčet po dobu 2 hodin ve slabém roztoku manganistanu draselného. Semena jsou rozložena do připravené výživné půdy a mírně do nich vtlačena, ale nejsou pokryta zemí.

První výhonky Decembrista

Asi po 20 dnech začnou klíčit první výhonky a v příštím desetiletí by semena měla zcela vyklíčit. Sazenice musí být po dobu šesti měsíců vybaveny včasným zaléváním, krmením a osvětlením. Poté lze sazenice Decembrist zasadit do samostatných nádob.

Propagace vzduchovými vrstvami

Vzdušné kořenové vrstvy velmi usnadňují práci pěstitele, protože Decembrist může být transplantován rychleji než běžné řízky. Za tímto účelem jsou vybrány segmenty s vyvinutými kořeny vzduchu a pečlivě odděleny od mateřské rostliny. Pak je nutné umístit výhonek na jeden den do nádoby s roztokem vody a prostředkem, který stimuluje růst kořenů. Ve specializovaných odděleních existuje mnoho takových fondů, například root nebo fytosporin. Poté je vyzrálý výhonek zasazen do výživné půdy.

Vrstvení vzduchu Decembristu

Reprodukce listu Decembrist

Schlumbergerovy výhonky nejsou plnohodnotnými listy, pouze jim připomínají tvar a strukturu. Před zasazením Decembristu z listu musíte vybrat nejzdravější a nejhustší segmenty. Pro zaručené klíčení je nejlepší pořídit několik výhonků z různých stran mateřské rostliny. Poté se listy suší po dobu 48 hodin, stejně jako během roubování, a umístí se do nasycené půdy. List je zasazen do země do středu a povrch půdy je posypán vlhkým pískem. Poté musíte sazenice zakrýt polyethylenem po dobu 3-5 dnů.

Reprodukce květiny Decembrist doma s částí kořene

Vzhledem k tomu, že se květiny decembristů reprodukují poměrně jednoduše a nenáročně, snadno snášejí i rozdělení dospělého keře na části. Chcete-li to provést, musíte počkat až do konce období květu a odstranit staré a ochablé výhonky.Poté rostlinu opatrně vyjměte z květináče a ostrým nožem nakrájejte dřevité kořeny Decembristu. Poté zasaďte části rostliny do samostatných nádob naplněných čerstvou výživnou půdou.

Pro vaši informaci! Zkušení pěstitelé mohou použít i jiné metody množení rostlin. Například takový způsob, jak rootovat Decembrist bez kořenů pomocí roubování. Ale toto je extrémně složitý a nepředvídatelný proces.

Proces zakořenění a výsadba

Pokud mají řízky, výhonky nebo listy silný kořenový systém, musí být přesazeny do připravené půdy. Když jsou ve vodě, kořeny jsou jasně viditelné, ale pokud jsou segmenty obsaženy v substrátu, může být vývoj kořenů určen růstem a novotvarem.

Ideální půda pro přesazení mladého Decembristu bude směs skládající se ze stejného podílu písku, humusu, rašeliny a běžné půdy. Aby se zabránilo chorobám a škůdcům, musí být každá část zapálena při požáru.

Důležité! Před naplněním hrnce půdou musíte na dno položit drenáž.

Následná péče o sazenice

Schlumberger preferuje rozptýlené sluneční světlo a mírné zalévání. Optimální teplota pro pohodlný růst a kvetení je 17-24 ° C. Decembrist potřebuje pravidelné krmení; k tomu jsou vhodná minerální a organická hnojiva.

Je třeba se vyvarovat stresu, aby rostlina byla svěží a kvetla co nejdéle. Vnitřní květinu byste neměli přeskupovat z místa na místo.

Nemoci a škůdci během reprodukce Decembristu

Pokud při výsadbě květiny dodržíte všechna opatření a předem vydezinfikujete půdu a nástroje, pak zygocactus neohrožuje problémy. Jediná výhrada může vzniknout, když je rostlina nadměrně napojena. Pokud kořenový systém Decembristu zůstane dlouho ve zatuchlé vodě, pak místo vývoje dojde k rozpadu a rostlinný materiál bude ztracen.

Kvetoucí Decembrist

Decembrist je nenáročná květina, která si zaslouží lásku a pozornost. Pokud se naučíte zvláštnosti reprodukce a péče o ni, pak budou pupeny mimořádné krásy moci potěšit dům po celou zimu.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy