Spathiphyllum - druhy květin, popis toho, jak vypadají

„Ženské štěstí“ - toto jméno dostalo květině z tropických lesů, kterou milovali pěstitelé květin. Už dávno si všimli, že spathiphyllum aktivně roste pouze v tom domě, kde vládne láska a harmonie. Jeho zvláštností je rozmanitost druhů, kterých je asi 40. Mohou se výrazně lišit ve vzhledu, takže stojí za výběr na základě parametrů místnosti a jejího designu.

Jak vypadají spathiphyllums

Spathiphyllum objevil v 19. století botanik Gustav Wallis v Kolumbii, kde se dodnes vyskytuje ve volné přírodě. Typickými stanovišti jsou mokřady: břehy jezer, řek a podrost tropických lesů. Květina je již dlouho oblíbená jako pokojová rostlina, ale práce na výběru spathiphyllum pro získání nových odrůd začala až v 50. až 60. letech 20. století.

Kvetoucí spathiphyllum v květináči

Spathiphyllum je velmi rozšířený, jeho rozsah je prasklý - rostlina se nachází ve Střední a Jižní Americe, stejně jako na ostrovech Starého světa. Stejně jako mnoho tropických květů, ani jeden z jejích druhů nevyhazoval listy. Všechny odrůdy spathiphyllum jsou trvalé evergreeny.

Mají charakteristickou strukturu: krátký kořen, žádný stonek a bílý květ. Tvar listů je oválný, žíla uprostřed je výrazná, ze které procesy probíhají po celé ploše listu. Bílý kryt okvětních lístků je delší než klas, semena jsou hladká, zakřivená.

Popis běžných druhů a odrůd

Spathiphyllum, jehož druh tvoří obrovskou skupinu, je pokojová rostlina - neměla by být vysazována venku na zahradě.

Špičaté listy a bílý závoj spathiphyllum

Navzdory charakteristické struktuře jsou odrůdy této květiny zcela odlišitelné. Chcete-li to provést, musíte věnovat pozornost několika parametrům:

  • barva listu;
  • velikost listů;
  • velikost květu;
  • odstín okvětních lístků;
  • výška rostliny.

V péči jsou všechny odrůdy spaliphyllum nenáročné, takže si musíte vybrat ten, který dobře zapadá do designu místnosti a bude odpovídat měřítku zeleného rohu.

Spathiphyllum hojně kvetoucí

Spathiphyllum Floribundum je jedním z nejoblíbenějších druhů a lze jej nazvat klasickým.

Světle zelené listy (u mladých výhonků jsou jasnější), řapík je tenký, žíla uprostřed je jasně viditelná. Délka listů je 20 cm, řapík je 10 cm, stopky jsou vysoké a okvětí není velké. Vhodný pro zdobení parapetu, protože kvete po celý rok.

Spathiphyllum je příjemný

Liší se velkými listy, jejichž tvar je spíše eliptický než podlouhlý. Latinský název je Spathiphyllum Blandum.

Délka řapíku a listů dosahuje 30 cm, listena je o 10 cm nižší. Kvete pravidelně, s dobrou péčí - neustále.

Spathiphyllum cannoli

Tato rostlina, známá také jako Spathiphyllum Cannifolium, se od ostatních odrůd liší prodlouženým tvarem listu a hustou strukturou.

Bílá přikrývka může být nazývána obří, její délka je nejméně 15-22 cm. Charakteristické rysy: květenství má vůni a klas je hladký, není drsný.Ve volné přírodě roste v Jižní Americe a na ostrově Trinidad.

Důležité! Tento typ je ideální pro terénní úpravy malého domu - vypadá miniaturně a přísně.

Spathiphyllum ve tvaru lžíce

Tato odrůda má tak neobvyklý název díky tvaru bílého přehozu: zachovává si zakřivení po celý růst rostliny.

Poprvé byl objeven v Brazílii, lze jej nazvat obrovským spathiphyllum: dorůstá až 1 metr, šířka listu může dosáhnout 15 cm a délka je téměř půl metru! Řapíky mohou být dokonce 70 cm dlouhé.

Wallis Spathiphyllum

Spathiphyllum Wallisii Regel je nejběžnějším druhem.

Kompaktní parametry - výška 35 cm, délka listů asi 22-24 cm a květenství s poloměrem až 3 cm z něj činí vynikajícího nájemce květinového aranžmá. Zároveň jsou listy protáhlé, na pružných řapících se nakonec nakloní k zemi.

Spathiphyllum Wallisii Regel

Tento druh kvete pravidelně - od dubna do září se bílá přikrývka stává bohatě zelenou s růstem klasu. Ucho také postupně mění barvu od krémové po zelenou. Pokud jde o užitečnost čištění vzduchu, je na stejné linii s novým břečťanem Hedera Helix.

Chovatelé odvedli skvělou práci při získávání nových druhů spathiphyllum, které jsou nyní k dispozici na stejné úrovni jako původní odrůdy. Výsledky byly vynikající a některé odrůdy se staly velmi populární.

Důležité! Nesmíme zapomenout na důležitý fakt o jakémkoli spathiphyllum - domovina rostliny je v tropech, takže podmínky péče se nemění v závislosti na odrůdě.

Spathiphyllum Lauretta

Lauretta new spathiphyllum, odvozená v roce 2001 z odrůdy Wallis, má dlouhé stonky a velké listy. Královská spathiphyllum se také vyznačuje velkou velikostí.

Spathiphyllum Mauna Loa

Mauna Loa, miniaturní nápadná rostlina, má eliptické listeny, které krémové ucho zcela zakrývají. Listy mají jasně zelenou barvu, podpůrné řapíky jsou dlouhé až 10 cm a Kolumbie je domovem této odrůdy.

Odkaz! Tato odrůda neustále kvete, aby květenství nespadlo, lze je odříznout. Při běžné pečlivé péči dokážou po dlouhou dobu udržet svěží vzhled.

Spathiphyllum Bellini

Klasický vzhled rostliny ji odlišuje od ostatních: svěží vzpřímená koruna a půvabné středně velké květenství. Je snadné se o ni starat, je vhodné ji mít v kancelářích nebo na malém parapetu.

Spathiphyllum Chopin

Praktické řešení pro kancelář - odrůda Chopin, navzdory své miniaturní velikosti, odvádí skvělou práci při osvěžení vzduchu a zdobení interiéru.

Jeho listy jsou tmavě zelené a mají špičaté konce a jeho dlouhé řapíky (vzhledem k listům) mají klasy a bílé přehozy. Až do večera tato květina vyzařuje příjemnou vůni, díky níž je nákup ještě atraktivnější.

Spathiphyllum domino

Spathiphyllum Domino one je vzácný nález pro pěstitele květin, který je třeba chránit a umístit na prominentní místo. Jedná se o vzácnou odrůdu, která se vyznačuje úžasným druhem listoví - smaragdový odstín je plný bílých skvrn.

Jeho výška sotva dosahuje 35-40 cm, dává přednost určitým podmínkám růstu: částečný stín, nedostatek přímých paprsků, průvan a hojné zalévání. Vůně je cítit až do poledne, po obědě klesá její intenzita.

Spathiphyllum Gemini

Listena má špičaté listy a pestrou barvu - tato odrůda je vzácná.

Pro referenci: spathiphyllum Domino a Gemini jsou často zaměňováni, rozdíl ve výšce - první vyroste a vypadá vyšší.

Spathiphyllum Alfetta

Nenáročný typ, Alfetta je ideální pro zdobení místnosti v jednoduchém stylu.

Oválné, špičaté listy a dlouhé kvetení mu dodávají zvláštní kouzlo. Domácí vzorky je třeba pravidelně zalévat, tato odrůda miluje vlhkost.

Spathiphyllum Vivaldi

Rozšiřující se koruna, která roste na krátkém stonku, odlišuje tuto odrůdu od ostatních.Listy jsou tmavě zelené se žílou uprostřed, konce talíře visí dolů. Květenství je krémové, květy jsou středně velké.

Obrázek od Vivaldiho

Spathiphyllum Silver Cupido

Skutečně tropický vzhled, má světlé listy salátu a velké půvabné květenství. Osvěží jakýkoli interiér. Spathiphyllum Silver Cupido je v péči nenáročný. Tento druh je také někdy označován jako Pearl Cupido.

Spathiphyllum Angel Baby

Nenadarmo se tak jmenuje miniaturní spathiphyllum Angel Baby: snadno jej poznáte podle úzkých světlých listů se vzácnými tmavými pruhy. Vytrvalá rostlina s podlouhlými bílými okvětními lístky.

Spathiphyllum Picasso

Stejně jako domino je i tento druh úspěšným chovatelem. Nachází se ještě méně často, velmi se liší od ostatních odrůd - bílá barva přehozu sahá až k listům a zabírá jejich významnou plochu. I okvětí vykazuje krémovou stopu!

Picasso nevyžaduje zvláštní péči, potřebuje pouze rovnoměrné tlumené světlo a pravidelné zavlažování.

Spathiphyllum Cupido

Odrůda chovaná v Nizozemsku je ztělesněním lakonismu a minimalismu: úhledně tvarované špičaté listy, středně velké bílé přikrývky na dlouhých řapících.

Cupido nevyžaduje pečlivou péči, vyzdobí jakýkoli interiér, aniž by zabral spoustu místa.

Spathiphyllum Alana

Velkolepá rostlina Alana s rozlehlými, ale vzpřímenými listy. Díky výšce půl metru zachovává štíhlost koruny. Listy jsou lesklé a tmavě zelené, mají jasnou žílu a široké listeny.

Alana

Spathiphyllum červená

Na nezkušeného pěstitele může snadno zapůsobit spathiphyllum se šarlatovými listeny. Ale podezření z umělého rušení neobvyklým odstínem je neopodstatněné.

Faktem je, že existuje květina podobná spathiphyllum - to je anthurium. Díky úsilí botaniků mohou mít růžové, červené a vínové přehozy.

Červená spathiphyllum je ve skutečnosti antárium

Dodatečné informace! Kvůli podobnostem mezi těmito dvěma rostlinami v Evropě jsou často označovány jako běžná fráze „pece lily“.

Spathiphyllum je jedovatý nebo ne

Patří do rodiny Aroidů, proto je považována za podmíněně jedovatou.

Jeho výhonky obsahují šťavelany vápenaté a kyselinu šťavelovou, které jsou pro člověka nebezpečné, které při požití dráždí sliznice a pokožku. Jíst výhonky může být nebezpečné. Proto je za přítomnosti velmi malých dětí bezpodmínečně nutné zajistit, aby nechtěně nejedly výhonky. Náhodné použití může způsobit bolest žaludku, poruchy trávení. Ve vzácných případech dochází k alergické reakci.

Možné problémy při pěstování spathiphyllum

Než se pustíte do léčby rostliny, která náhle ztratila svou krásu, stojí za to analyzovat péči o ni. Často jsou to chyby květinářství, které vedou k tomu, že květina je napadena chorobami a škůdci.

Nemocná rostlina vypadá neatraktivně

Od mladé rostliny by se nemělo očekávat rychlé kvetení, čehož je schopna pouze dospělá rostlina, jejíž kořeny zcela obsadily hrnec. Mezi další běžné problémy patří:

  • Zažloutlé listy - nedostatečné zalévání a stará půda.
  • Pokud špičky zežloutly, je třeba hledat příčinu v nadměrné tvrdosti vody.
  • Sušení výhonků a jejich ztráta - nízká vlhkost vzduchu lze vyřešit umístěním podnosu s vodou. Postřik je k ničemu!
  • Zčernalé konce listů naznačují problémy se zaléváním. Změnou zavlažovacích vzorů poznáte své chyby.

Pokud jde o škůdce, nejnebezpečnější jsou roztoči a mšice, které obklopují rostlinu po celé listí. Chcete-li porazit první, musíte umýt rostlinu v mýdlovém roztoku - škůdce takový postup nevydrží. Mšice jsou houževnatější, budete muset jednat okamžitě a opakovaně (možná). Je nutné ošetřit květinu roztokem nikotin sulfátu (1 g na 1 litr vody).Pokud pochva zaútočila, ošetřete spathiphyllum roztokem tabákového mýdla, pak pouze mýdlovou vodou. Dokončením je ošetření insekticidem s vhodným složením.

Spathiphyllum je jasná a neobvyklá rostlina, která dokáže proměnit interiér i sama. Nevyžaduje zvláštní podmínky, stačí jej pravidelně zalévat a chránit před slunečním zářením. Obrovská rozmanitost odrůd vám umožňuje vybrat možnost, která vyhovuje velikosti a stínu listů.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy