Spathiphyllum - domácí péče, proč jsou končetiny suché

Spathiphyllum, nebo, jak se mu také říká, ženské štěstí, se označuje jako velkolepé a krásné pokojové rostliny. Ne vždy potěší svou starostlivou milenku. Pokud dojde k porušení pravidel péče, listy mohou blednout, být letargické a později zožltnout nebo zčernat. Listové desky se někdy zvlní, ovisnou a úplně vyschnou. Květinářství zná spoustu způsobů, jak vzkřísit spathiphyllum, vrátit jeho původní vzhled.

Obsah spathiphyllum doma - náročná rostlina nebo ne

Spathiphyllum je členem rodiny Aroidů, která zahrnuje asi 45 druhů. V přírodních podmínkách se vyskytuje na filipínských, brazilských a venezuelských územích.

Nemocný spathiphyllum

Jeho rod zahrnuje trvalky, jejichž hlavním rozdílem je absence stonků. Listy začínají růst přímo z kořenového systému, mohou být oválné nebo kopinaté. Spathiphyllum kvete v jarních dnech, květenství je představováno uchem zakrytým jakýmsi závojem. Po skončení začínajícího období je krátce odříznuta.

Spathiphyllum získal popularitu mezi pěstiteli květin díky své úplné nenáročnosti a absenci nadměrných požadavků na námluvy. Při šíření květu hrály důležitou roli dekorativní listové talíře. I přes malé požadavky vyžaduje vysokou vlhkost a hojné zalévání. Tento přístup mu umožní normální vývoj a růst.

Důležité! Porušení doporučení chovatelů uvedených v popisu spathiphyllum může vést k rozvoji různých nemocí a napadení hmyzími škůdci. Nelze jej nasadit na parapet a dvakrát za měsíc si pamatovat jeho existenci během zavlažování nebo krmení. S tímto přístupem může chřadnout, chřadnout a vysychat.

Zdravá a kvetoucí spathiphyllum

Spathiphyllum: listy zežloutnou, jak odstranit příčinu

U zdravých vzorků včerejška lze pozorovat změnu barevného gamutu. Problém se rychle rozšíří na listové desky a vyplývá z mnoha předpokladů. Obecný klinický obraz v různých lézích je podobný, takže pravděpodobnost chybné diagnózy je vysoká. Ignorování příznaků může vést k úmrtí spathiphyllum co nejdříve.

Květinářství rozlišuje mezi následujícími zdroji patologie a pro každou možnost nabízí samostatné terapeutické metody:

 • nedostatek pozornosti během námluv. Po aktivním pučení se spathiphyllum může unavit, potřebuje čas na zotavení. Dolní listí na keři začne aktivně blednout, chřadnout a chřadnout. Jako první pomoc se používá transplantace do větší nádoby s čerstvou půdou a krmení se zvláštním složením;
 • špatný přístup k osvětlení. Dlouhodobé vystavení přímému slunečnímu záření poškodí zelenou část. K úpalu dochází, když v horkém počasí není stínování;
 • zvýšená suchost vzduchu. Spathiphyllum netoleruje dobu provozu ústředního topení.Řešením problému je odvést kapacitu od baterií, používat zvlhčovač vzduchu a pravidelně stříkat. Některé ženy v domácnosti dávají přednost květině akvárium nebo nádobu s tekutinou.

Listy zežloutnou na spathiphyllum

Poznámka! Nedostatečné množství světla také negativně ovlivňuje stav spathiphyllum. Listové desky mění barvu, procesy vývoje a růstu se zpomalují, kvetení může zcela chybět.

Spathiphyllum: listy na okrajích zčernají, co dělat

Zdrojům vývoje nestandardního vzhledu je připisována řada faktorů. Botanici doporučují nejprve pochopit důvod zčernalé listových desek a teprve poté zahájit resuscitaci postiženého vzorku.

Proč špičky všech listů zčernají v spathiphyllum a jak je uložit:

 • zmrazení kořenového systému. Tropická květina preferuje růst při teplotě nejméně 15-18 ° C. Hrnec musí být přeskupen blíže ke zdroji tepla, nezapomeňte na pravidelné stříkání;
 • nesprávně vybraná půda. Spathiphyllum potřebuje volnou, snadno pro vzduch propustnou půdu. Hustý a upečený substrát způsobuje stagnaci vlhkosti a vyvolává vývoj hniloby v kořenovém systému. Důsledkem rozpadu je temnota na zelené části;
 • nízká vlhkost vzduchu. V prvních týdnech je pozorováno zežloutnutí a vysušení listů, o něco později jejich zčernalé. Exotická rostlina vyžaduje zalévání a postřikování po celý kalendářní rok. Spathiphyllum si dá pauzu jako sucho a začne se zbavovat přebytečných listů;

Listy Spathiphyllum zčernají

 • nadměrná nabídka hnojiv. Přebytek živin není o nic méně destruktivní než jejich nedostatek. Chcete-li tento problém vyřešit, musíte si udělat přestávku jeden a půl měsíce a poté dodržovat dávky uvedené výrobcem na štítku krmiva;
 • zamokření. Nastane, když je počet závlah nesprávně vypočítán. V létě se postup provádí každé 3-4 dny, v zimě - méně často. Před zaléváním se musíte ujistit, že je vrchní vrstva v hrnci dostatečně suchá;
 • úžeh. Dlouhodobé vystavení slunci vede k vážnému poškození listů spathiphyllum. Dotčené části musí být odstraněny a nádoba musí být přeskupena v částečném stínu až do úplného zotavení.

Důležité! Ihned po získání nového vzorku do sbírky byste jej neměli krmit. Přizpůsobení spathiphyllum se poskytuje nejméně jeden a půl měsíce. Při prodeji jsou rostliny zasazeny do výživné půdy, zachovává si své vlastnosti po celou stanovenou dobu.

Spathiphyllum: domácí péče, proč jsou končetiny suché

Existuje několik verzí této anomálie. Odborníci doporučují najít zdroj problému a okamžitě ošetřit spathiphyllum. Seznam navrhovaných faktorů zahrnuje:

 • nesprávný výpočet krmení. Při nedostatečném příjmu minerálů lze pozorovat podobný obraz: listy začnou postupně vysychat. Pro terapii se používá směs dusík-draslík-fosfor;
 • nedostatek vody. Zpočátku se listové desky rozjasní a zožltnou, později začnou vysychat. Pro tropickou rostlinu, která žila v mořském podnebí, je suchý vzduch velmi škodlivý. Aby se vyrovnala nedostatečná vlhkost, je třeba listy pravidelně otírat vatovým tamponem navlhčeným v kapalině a nastříkat stříkací lahví. Paleta může být pokryta oblázky, pískem a expandovanou hlínou a teprve poté do ní nalít vodu a dát ji pod hrnec;

Na okrajích nechává suché

 • nadměrná vlhkost. Také vede k vysychání špiček listů spathiphyllum. Nadměrná vlhkost, napečená zemina a nedostatek drenážní vrstvy způsobují stojatou vodu. Kořenový systém začíná hnít a listové čepele vysychají.Chcete-li problém vyřešit, vezměte dvojitý kontejner, prostor mezi stěnami je vyložen mokrou rašelinou nebo mechem.

Poznámka! Být na přímém slunečním světle nebo v chladné místnosti také není pro spathiphyllum vhodné. Při dlouhodobém pobytu v těchto podmínkách začne umírat. Jediným způsobem, jak se vyhnout tragédii, je přemístit květinu na vhodnější místo a chránit ji před slunečními paprsky.

Co způsobuje zvlnění listů spathiphyllum

Listové čepele se začínají vlnit a nové se začínají zmenšovat, pokud je to nutné, změny v režimu péče: zalévání, osvětlení nebo výživa. Zdroje problému zahrnují:

 • snížená pokojová teplota. Listy získávají tmavé odstíny až do vínově zelené barvy. Začnou se zabalit do jakési kukly. Odchylka je způsobena tím, že se nacházíte na místě, kde neustále chodí průvan, nebo se na rostlinu dostane vzduch z klimatizace;

Spathiphyllum listy zvlnění

 • nedostatek osvětlení. Problém je aktuální v zimních měsících nebo při delších a déšť trvajících deštích. K nápravě situace se používá speciální UV lampa, která pomůže vyrovnat nedostatek slunečního světla;
 • porážka mšic. Útok parazitického hmyzu je potlačen insekticidy. Zkušení pěstitelé květin upřednostňují použití actellic, který poskytuje požadovaný účinek po prvním postupu.

Pro vaši informaci! Některé druhy spathiphyllum mají vrozenou predispozici k skládání listových desek. Takový proces je charakterizován opačným účinkem - po chvíli se rozvinou samy, bez vnější pomoci.

Proč listy spathiphyllum zblednou

Blanšírování listů signalizuje narušení péče o spathiphyllum. V počátečních stadiích léze dochází k bělosti, poté se objeví žloutnutí, tmavé skvrny. Vzorek je zasažen hnilobou, vysychá a umírá.

Při správné identifikaci zdroje nemoci a včasném provedení resuscitačních opatření má rostlina šanci na zotavení.

Poznámka! Odborníci věnují pozornost tomu, že seznam primárních příznaků léze zahrnuje snížení intenzity zeleného tónu, ztrátu pružnosti a tvorbu nažloutlých skvrn po celé délce listů.

Běžné zdroje anomálie jsou uvedeny níže.

Zvýšená suchost vzduchu

Spathiphyllum vyžaduje pravidelné větrání místnosti, ale bez průvanu. Ucpaná místnost negativně ovlivňuje její celkový stav, stejně jako blízkost radiátorů ústředního topení. Je lepší jej přemístit na větrané místo, dále od topného systému.

Nesprávné zalévání - nadměrná nebo nedostatečná vlhkost půdy

Stabilní přetečení je běžnou příčinou změny barvy deskových desek. Ke kontrole podezření stačí zkontrolovat půdu, měla by být volná, měkká a mírně navlhčená.

Během přesazování je nutné zkontrolovat odvodňovací otvory v nové nádobě. Pokud chybí, kapalina bude neustále stagnovat, což způsobí hnilobu kořenů a substrát se zhorší.

Důležité! Přebytečnou vodu je nutné z jímky okamžitě odstranit.

Plísňové infekce

Kultura je náchylná k napadení houbami, často zahrnuje rez a černou skvrnu. Můžete s nimi bojovat pouze fungicidními roztoky. Terapie začíná výskytem skvrn šedivého, nažloutlého nebo nahnědlého odstínu. V postižených spathiphyllumech jsou oblasti poškozené hnilobou odříznuty, místa řezu jsou ošetřena drceným dřevěným uhlím nebo aktivním uhlím a roztokem manganistanu draselného. V budoucnu bude třeba květinu přesadit do nové nádoby s čerstvou půdou.

Zelená část je ošetřena chemikáliemi proti houbovým infekcím.Během terapie můžete květinu nakrmit zirkonem, epinem, který pomůže zvýšit imunitu rostliny, posílit její boj proti infekci a oživit ji.

Parazitický hmyz

Primární destrukce škůdců se provádí mechanickým čištěním listů pomocí mýdlového roztoku a bavlněné podložky. Souběžně se zpracovávají vnější strany hrnce, parapetu a palety. Roztok se ponechá na květu po dobu 2 hodin, poté se provede koupání ve sprše.

Při masivní porážce spathiphyllum nebude tato metoda úspěšná; je nutné parazity zničit insekticidními prostředky. Jsou efektivní a rychlé; sekundární zpracování je nutné po týdnu. Po terapii je většina květin úspěšně obnovena.

Poznámka! Během kvetení je spathiphyllum vyčerpán a následující období vyžaduje zvýšenou pozornost. Vyžaduje včasné zavedení hnojení sestávajícího z prvků dusík-draslík-fosfor. Jsou schopni kompenzovat nedostatek látek, podporovat květinu a prodloužit dobu pučení.

Exotická spathiphyllum zaujala své právoplatné místo v domovech milovníků květin v interiéru. Kromě svého vzhledu má schopnost zbavit pouzdro benzenu, formaldehydu a nahromaděných toxických látek. Rostlina je zaslouženě považována nejen za krásnou, ale také za užitečnou.

Na otázku, proč listy spathiphyllum zbarví žlutě, byste neměli očekávat kvalitní čištění vzduchu. Zelený léčitel vyžaduje pomoc od svého majitele, bude muset být znovu oživen. Ale pokud se o to postaráte správně, pak listy neztmavnou, nebudou bledé nebo žluté.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy