Spathiphyllum - listy na okrajích zčernají, co dělat

Jako pokojovou květinu si spathiphyllum často vybírají jak začátečníci, tak zkušení pěstitelé květin. To je způsobeno atraktivním vzhledem pupenů a listů a snadnou údržbou. I s touto nenáročnou květinou však někdy nastanou problémy. Hlavní je, že špičky listů zbarvují žlutě a černě v spathiphyllum.

Známky suchého a mokrého černění listů spathiphyllum

Zdravá rostlina se vyznačuje listy sytě zelené barvy s hustou strukturou. Zároveň Spathiphyllum rychle roste a pravidelně kvete. Na listové desce nejsou žádné skvrny. Pokud květina začne ztrácet některý z těchto znaků, může to znamenat nemoc nebo nesprávnou péči.

Spathiphyllum se zčernalými konci listů

Existují 2 typy černění:

  1. Suchý. Listy zčernají, uschnou a začnou se rozpadat.
  2. Mokré. Je charakterizován hnilobou listové desky, na postižené části se objevují spóry hub a plísně.

Podobným způsobem rostlina nejčastěji signalizuje nesprávnou péči nebo houbovou infekci. Pokud však květiny začnou zčernat, měli byste se začít starat o zdraví spathiphyllum.

Mokré zčernalé květinové listy

Proč listy květu "ženské štěstí" suché a zčernají

Ve většině případů spočívá důvod pro zažloutnutí a zčernalé listy pokojové květiny v nesprávné péči. Je nutné uspořádat pro rostlinu pohodlné podmínky, aby potěšila pravidelným kvetením.

Nedostatečná vlhkost vzduchu

Spathiphyllum je tropická rostlina, a proto je pro ni dostatečně vysoká vlhkost vzduchu pohodlná. Doma je nutné ji udržovat na úrovni 50-60%, aby listy květu nezůstaly letargické a nezačaly zčernat. Suchý vzduch může být pro tuto rostlinu nepříznivý.

Za těchto podmínek začíná spathiphyllum signalizovat své problémy pomocí listů: začnou tmavnout a vysychat. Ošetření spočívá v zvlhčení stříkáním stříkací lahví.

Poznámka! Během procedury stojí za to zajistit, aby vzduch v místnosti nebyl chladný. V opačném případě může nadměrná vlhkost květu začít odumírat jeho kořenový systém.

Zčernalé a suché listy

Stagnující vlhkost v květináči kvůli zalévání nebo těžké půdě

Zalévání je důležitou součástí péče o spathiphyllum. Nejen objem může ovlivnit stav listů „ženského štěstí“, ale také kvalita vody. Měl by být dobře udržován a udržován při pokojové teplotě. Měkkost vody je klíčem k plnému rozvoji vnitřní květiny.

Přebytek vody často vede ke stagnaci v půdě. Následně to způsobí rozpad kořenového systému. Zalévání by mělo být pravidelné, ale to neznamená, že při provádění procedury existuje konkrétní plán. Je nutné sledovat stav půdy.Zalévat se vyplatí až po úplném zaschnutí vrchní vrstvy podkladu a po několika hodinách je nutné vodu z pánve vypustit.

Vzhled zatopené spathiphyllum

Ale i včasný postup může přispět k hromadění vlhkosti v půdě, protože Země je těžká. V tomto případě je narušena výměna vzduchu v substrátu a kořeny začnou hnít. Stojí za to léčit transplantací květin. Současně však stojí za to pečovat o půdu předem - je lepší koupit speciální pro rostliny aroid nebo pro spathiphyllums.

Univerzální substrát nejčastěji vysoké kyselosti a dostatečně těžký pro tuto květinu. Půda by měla být mírně kyselá nebo neutrální, lehká, volná. Ke zvýšení propustnosti vzduchu se do půdy přidává písek. Ke snížení kyselosti lze použít dolomitovou mouku nebo hašené vápno. Určitě byste se měli postarat o drenážní vrstvu v květináči. Může být vyroben z oblázků, keramzitu nebo cihelných třísek.

Úžeh

Když pěstujete spathiphyllum doma, musíte se postarat o výběr správného místa pro jeho umístění. Můžete si vybrat libovolné parapety, kromě těch, které směřují na sever.

Přímé sluneční světlo na plechovou desku má negativní důsledky. Na listech se objevují žluté skvrny, které následně začínají černit. Chcete-li chránit květinu před spálením, stojí za to rozptýlit světlo.

Spathiphyllum zanechává úpal

Plísňové infekce

Plísňová infekce postihuje především kořenový systém rostliny. Vyvíjí se v důsledku nadměrné vlhkosti půdy ve spojení s nízkou teplotou vzduchu v místnosti. Zevně se přítomnost infekce projevuje následovně: listy získají volnou strukturu, zčernají. Mohou se objevit hnědé skvrny.

Důležité! Plísňové spory mohou být přenášeny vzduchem, a proto mohou být infikovány také rostliny v blízkosti spathiphyllum.

Spathiphyllum listy postižené plísňovou infekcí

Průvan a náhlé změny teploty

Správné místo pro umístění květináče s spathiphyllum znamená absenci průvanu. V opačném případě může vzhled rostliny trpět. Rostlině škodí i náhlé změny teploty. Je třeba mít na paměti, že tropická květina je teplomilná.

Když teplota vzduchu v místnosti klesá, listy začnou zčernat a klesat. Spathiphyllum se může brzy zotavit, pokud bylo podchlazení nevýznamné. Zčernalé části však zůstanou na listech.

Přebytek nebo nedostatek živin

Zpočátku mohou listy kvůli koncentraci živin v půdě zožltnout a poté zčernat. V tomto případě stojí za zapamatování, jak často pěstitel zavádí do substrátu hnojiva. Pokud se postup provádí zřídka nebo vůbec, pak je důvodem nedostatečné množství výživových složek.

Vrchní obvaz by měl být do půdy zaveden od března do září, kdy je rostlina ve vegetačním období. Tráví spoustu energie na pěstování zelené hmoty a kvetení. Hnojiva by měla být aplikována jednou za 1–2 týdny. Během doby odpočinku by měl být počet procedur snížen na 1 za měsíc. V obvazu musí být přítomny všechny potřebné součásti kvetoucí rostliny.

Jejich nadbytek však také škodí spathiphyllum, a proto nemusíte být horliví. Pokud konec listové desky získal hnědou barvu, stojí za to revidovat nejen frekvenci krmení, ale také jejich složení. Množství minerálů poškozuje vnější vlastnosti květu. Rostlinu můžete zachránit odříznutím všech poškozených listů a zastavením zavádění nových dávek hnojiv.

Lokalizace a léčba zčernalé

V závislosti na lokalizaci černění můžete zjistit, co způsobilo spuštění tohoto procesu.Je nutné ošetřit květinu v každém jednotlivém případě různými metodami. Pokud je problémem nesprávná péče, můžete situaci napravit. S plísňovou infekcí nebo rozpadem kořenů je však nutné rychle se orientovat a zahájit léčbu, jinak květina zemře.

Jak ušetřit spathiphyllum, pokud listy úplně zčernají

Zčernání celé listové desky nebo výskyt hnědých skvrn na ní znamená přítomnost plísňového onemocnění. Nejčastěji je to černá hniloba. Je nutné zahájit léčbu co nejdříve, aby rostlina nezemřela.

Zcela zčernalé listy rostlin

Nejprve by měla být rostlina izolována od ostatních pokojových květů, protože plísňová infekce se může šířit vzduchem. Poté musí být spathiphyllum odstraněn z hrnce a pečlivě prozkoumat kořenový systém. Doporučuje se nejprve připravit nový substrát a nádobu, do které bude rostlina následně přesazena.

Poškozené kořeny a listy se doporučuje odříznout ostrým zahradním nožem. Nástroje použité při transplantaci musí být před a po zákroku dekontaminovány. Sekce by také měly být dezinfikovány; lze to provést pomocí aktivního uhlí nebo dřevěného uhlí, stejně jako mleté ​​skořice.

Rostlina musí být zpracována. Nejčastěji pro tyto účely užívejte roztoky „Fundazol“ nebo „Topsin“ 0,2%. Nejúčinnější úpravou je ponoření nádoby s květinami do naředěného přípravku. Poté můžete přistát v předem připravené půdě. Následně stojí za to se o rostlinu řádně starat. Několik týdnů po transplantaci bude nutné opětovné ošetření fungicidním roztokem.

Co dělat, pokud ztmavnou pouze končeky listů

Existuje mnoho důvodů pro ztmavnutí výlučně špiček listů spathiphyllum. Nejoblíbenější z nich je časté zavádění minerálních doplňků. Pěstitel obvykle rostlinu jednoduše přestane hnojit na dlouhou dobu, dokud se nevrátí do normálu. To však nemusí vždy pomoci, a proto léčba spočívá v přesazení květiny do květináče s novým substrátem.

Zčernalé listy

Při provádění postupu stojí za to dodržovat následující plán:

  1. Připravte si nový substrát tak, že si ho vyrobíte sami nebo zakoupením hotové směsi. Při volbě druhé možnosti pro uvolnění a lehkost se doporučuje přidat k ní vermikulit nebo perlit.
  2. Odstraňte spathiphyllum z květináče a setřeste přebytečnou půdu z kořenů.
  3. Zbytky podkladu se doporučuje opláchnout hnojivy teplou tekoucí vodou.
  4. Přesaďte rostlinu.

Poznámka! Nedoporučuje se krmit rostlinu po dobu nejméně 2 měsíců po transplantaci. Na konci tohoto období by mělo být hnojivo aplikováno v nižší koncentraci než obvykle.

Příčinou vadnutí může být také přítomnost bakteriálního onemocnění - gommózy, která se vyznačuje zčernalím špiček a okrajů listové desky a je doprovázena jejím postupným zvrásněním. Často se přenáší z určitých druhů rostlin, které rostou poblíž. Chcete-li odstranit onemocnění, stojí za to odříznout postižené listy a opláchnout zdravé mýdlovou vodou.

Poté by měl být léčen léky jako "Alirin", "Gamair" nebo "Glyocladin". Listy květu musí být postříkány stresovými geny. Pak stojí za to postarat se o správné umístění rostliny a další péči o ni.

Na okrajích zčernalý list

Jak zacházet se „ženským štěstím“, pokud listy i květy zčernají

Zčernáním nejen listů, ale i květů může spathiphyllum reagovat na přebytečnou vlhkost nebo těžkou půdu. Nejprve se doporučuje naučit se, jak správně zalévat rostlinu. Mělo by to být pravidelné, ale ne příliš časté. Navzdory skutečnosti, že květina roste ve volné přírodě v mokřadech poblíž řek a nádrží, stagnace vody v květináči ho vůbec nepoteší.

Zalévání by mělo být provedeno po zaschnutí vrchní vrstvy půdy.Čtvrt hodiny po ukončení procedury je nutné vypustit vodu z jímky. V zanedbaném případě bude muset být spathiphyllum transplantován. Totéž je vyžadováno při nesprávném výběru podkladu. Je také důležité nezapomenout na drenážní vrstvu na dně nádoby s pokojovou rostlinou.

Spathiphyllum se zčernalými květy a listy

Zabraňuje mokrému a suchému zčernání

Pokud se po ošetření květu příznaky znovu objeví, doporučuje se přemýšlet o preventivních opatřeních, která pomohou posílit spathiphyllum. Je nutné omezit vnější faktory. K tomu se nedoporučuje, aby do místnosti vstoupil studený venkovní vzduch, aby se květina nevětrala. V létě můžete vzít spathiphyllum venku.

V bytě stojí za to vytvořit nejpohodlnější podmínky pro nalezení exotické rostliny. Teplota by měla být +23 stupňů Celsia. Rovněž stojí za to udržovat vlhkost vzduchu v oblasti 50–60%. Nedoporučuje se zapomenout na postřik listů květiny, ale je nutné tento postup provést podle potřeby.

Květináč by měl být umístěn na slunném místě, ale paprsky by měly být rozptýleny pomocí speciálních látek a markýz. Pravidelné zavlažování zahrnuje kontrolu hladiny vlhkosti v půdě.

Vrchní oblékání by mělo být provedeno v závislosti na ročním období a potřebě. Pokud byly aplikovány příliš často nebo ve vysoké koncentraci, stojí za to se na chvíli zdržet hnojení. Pokud však květ uschne kvůli nedostatku živin v půdě, je nutné vytvořit speciální komplexy pro aroidní rostliny.

Dodatečné informace! Stojí za to vyzvednout určité sousedy pro vnitřní květinu. Nedoporučuje se uchovávat jej v blízkosti lilie kala, dieffenbachie a anthuria, protože z nich může být spathiphyllum infikován gommózou.

Docela často dochází k situaci, kdy listy pokojového květu spathiphyllum na okrajích zčernají, co dělat v tomto případě, ne každý květinář ví. Vypořádat se s problémem je docela jednoduché, stačí včas pochopit příčinu tohoto jevu a také přijmout opatření k jeho odstranění. Měli byste se naučit, jak se o rostlinu správně starat, aby spathiphyllum potěšilo pravidelné kvetení a barevnost listů.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy