Pochva na pokojové rostliny - jak bojovat doma

Šupinatý hmyz je hmyz, který parazituje na pokojových rostlinách. Vzhledem k tomu, že je docela nenáročný, může infikovat jakékoli pokojové květiny, ale nejčastěji se usazuje na dlaních, vavřínech, amarylkách a jakýchkoli citrusových plodech. Existuje názor, že šupinatý hmyz ovlivňuje pouze dekorativní listnaté rostliny, ale nejde o nic jiného než o mýtus. Škůdce si může dobře vybrat květinové vzorky.

Co je to za parazita

Existuje několik druhů šupinatého hmyzu. Podle toho, na kterém květu byl tento nebezpečný škůdce nalezen, lze předpokládat, ke kterému druhu patří.

Jak vypadá pochva na rostlině

 • epifity hmyzu v měřítku kaktusu;
 • šupinatá hnědá preferuje rostliny se šťavnatými listy, jako je yucca, dracaena, dlaň Livingstone, fíkus kaučuk, citrusové plody, oleandr, kamélie a ibišek;
 • Pochva obvykle postihuje olivovníky, noční stíny, granátové jablko, bastard, vavřín a může se také usadit na ibišku a citrusových plodech.

I ti nejpozornější pěstitelé květin se někdy ztratí a přemýšlejí, kde se tito paraziti objevili na dobře upravených rostlinách. Ve většině případů jsou larvy šupinatého hmyzu přivedeny do domu otevřenými okny a větracími otvory. Navíc vzhled hmyzu usnadňuje oslabená imunita vnitřní květiny (tento jev má dva hlavní důvody: nevhodné podmínky zadržení a nadbytek vitamínových doplňků).

Pro vaši informaci!Je docela možné odstranit pochvu z rostlin s velkými a hustými listy. Pokud však květina má malou a jemnou zeleň, pak s největší pravděpodobností nebude možné škůdce úplně zbavit.

Jakou škodu škodí vnitřním rostlinám šupinatý hmyz

Šupinatý hmyz na pokojových rostlinách představuje velkou hrozbu jak pro postiženou květinu, tak pro rostliny umístěné vedle ní. Pochva je sající parazit. Hmyz se pevně drží na listech nebo stonku květu a živí se šťávami. Na listech zasažených škůdcem se nejprve objeví načervenalé skvrny, poté listy postupně mění barvu na žlutou a odumírají. Pokud léčba nebyla zahájena, postupně se odkryje stonek rostliny zbavený některých živin, větve vyschnou a kmen se může ohnout.

Důležité! Pokud boj proti šupinatému hmyzu, který se usadil na pokojové rostlině, nepřinese výsledky, rostlina zemře.

Vnější známky poškození pochvy

Je docela snadné si všimnout šupinatého hmyzu: dospělý samičí hmyz vypadá jako malé konvexní skvrny tmavě hnědé barvy (barva se může lišit v závislosti na druhu), rozptýlené po stonku rostliny a jejích listech. To znamená, že hmyz již larvy položil. Ženský šupinatý hmyz, který se těsně drží na listu nebo stonku, ztrácí svoji pohyblivost. Je to proto, že žena pokrývá svým tělem larvy uložené na rostlině. Tělo hmyzu je pokryto voskovou vrstvou, která pevněji přilne parazita k vybrané oblasti a je jakýmsi štítem, který chrání hmyz před účinky chemických látek. V tomto případě bude zbavení se škůdců obtížnější.

Pochva na stonku rostliny

Poznámka! Přítomnost škůdce může být indikována lepivým průhledným povlakem na listech květu domu.To je obvykle známka nedávného napadení rostliny. V tomto případě bude uložení květiny mnohem jednodušší.

Falešný štít na pokojových rostlinách

Květinářství si často pletou pochvu s falešným štítem. Ve skutečnosti jsou tito dva paraziti podobní, ale existují významné rozdíly: falešný štít nemá ochrannou voskovou vrstvu, takže je mnohem snazší jej odstranit. Falešný štít je obvykle snadno zničen chemikáliemi. Je docela snadné zjistit, který hmyz se usadil na květině v interiéru: falešný štít lze odstranit posunutím prstu po infikované oblasti. Obvyklou pochvu nelze odstranit stejným způsobem.

Co je to falešný štít

Důležité!Falešný štít může vypadat stejně jako hnědý štít. První však má o něco větší velikost (přibližně 3–7 mm.)

Falešný štít se snáze odstraňuje

Pochva na pokojové rostliny: jak bojovat doma

Existují pouze dvě metody řešení tohoto nebezpečného parazita: léčba chemickými látkami a lidovými recepty. Před zahájením obnovy nemocného květu je nutné se rozhodnout, která metoda je v tomto nebo v tomto případě vhodná. Lidový lék pomůže s menší infekcí, ale v případě silného napadení parazity je úplná likvidace možná pouze pomocí „chemie“.

Důležité!Chemické látky (insekticidy) mají různé úrovně toxicity. Některé z nich nelze použít uvnitř. Před zakoupením tohoto nebo toho produktu je nutné pečlivě prostudovat pokyny.

Úrovně toxicity léků jsou rozděleny do čtyř tříd:

 • 1 třída nebezpečí - extrémně nebezpečná;
 • Třída nebezpečnosti 2 - vysoce nebezpečná;
 • Třída nebezpečí 3 - středně nebezpečná;
 • Třída nebezpečí 4 - nízké nebezpečí.

Samozřejmě, než se rozhodnete, jak zacházet se škodlivým hmyzem doma, měli byste vyhodnotit nejen úroveň toxicity chemických látek, ale také faktory, jako jsou možné alergické reakce, přítomnost malých dětí a domácích zvířat v místnosti.

Parazit způsobuje pěstitelům květin velké potíže

Chemikálie

Navzdory obrovskému výběru finančních prostředků se nejlépe osvědčily následující léky:

 • Into-Vir je účinným prostředkem v boji proti parazitům. Tato chemická látka není úzce zacílena, používá se nejen proti pochvě, je účinná proti mšicím, roztočům;
 • Aktara je jedním z nejpopulárnějších léků na hubení škůdců. Pokud rostlina není vysoká (méně než 30 cm), může být půda zbavena roztoku aktary. V tomto případě kořenový systém po absorpci insekticidu jej rozšíří po celé rostlině. Poté se květina stane jedovatou pro parazity;
 • bankol - lék, podle recenzí zahradníků, není nejspolehlivější, ale pomáhá v raných fázích infekce;
 • Actallic je silný insekticid, ale vzhledem k vysoké úrovni toxicity jej nelze použít v interiérech;
 • fitoverm je po Actaru druhou nejoblíbenější chemickou látkou. Účinné proti šupinatému hmyzu, třásněnkám a řadě dalších škůdců. S pomocí toho můžete zbavit květ parazitů, ale nejčastěji je nutné opětovné zpracování.

Před použitím jakéhokoli chemického přípravku musíte nejprve ručně vyčistit rostlinu od váhy. K tomu musíte připravit mýdlový roztok nebo alkohol, ale nezapomeňte, že alkohol může spálit listy. Nejlepší je zředit alkohol vodou v poměru 1: 1. Poté otřete stonek a listy na obou stranách vatovým tamponem navlhčeným roztokem. Po odstranění několika druhů hmyzu je vhodné disk vyměnit.

Po dokončení přípravy musíte květ nastříkat insekticidním roztokem. Jeho přípravu byste neměli brát, aniž byste se starali o ochranu pokožky rukou a dýchacích cest. Je rozumné nosit lékařskou masku a gumové rukavice.

Důležité!I když se najde pouze jeden parazit, musí být rostlina umístěna do karantény, izolována od ostatních květů. Zbytek domácí flóry by měl být pečlivě vyšetřen na kontaminaci.

Místo, kde stál hrnec s postiženou rostlinou, také vyžaduje ošetření alkoholovým roztokem nebo zbývajícím insekticidním roztokem. Pokud rostlina stála na parapetu, musí být také ošetřen povrch skla.

V některých případech je po 5-6 dnech nutné provést další zpracování rostliny. To je způsobeno skutečností, že pochva se může skrývat v listových dutinách a netrpět účinky léku.

Lidové prostředky proti pochvě

Můžete se také pokusit zbavit škodlivého hmyzu pomocí lidových prostředků. Jsou připraveny z netoxických produktů, ale mohou pomoci pouze na samém počátku infekce, zatímco škůdci ještě neměli čas na rozmnožování a způsobení významného poškození vnitřní květině. Mezi nejčastější prostředky nápravy patří:

 • roztok mýdla na prádlo;
 • alkoholový roztok;
 • odvar z tabákových listů;
 • celandinový odvar;
 • pepřová tinktura;
 • infuze čerstvé cibule;
 • infuze česneku.

Všechny tyto produkty jsou určeny k postřikování rostlin. Před zahájením postřiku je nutné provést stejnou přípravu rostliny jako v případě chemických přípravků (tj. Ošetřit postiženou květinu mýdlovým nebo alkoholovým roztokem).

Poznámka! Dalším originálním lidovým receptem je namočit květinu na několik minut do řešení Fairy.

Pravidla prevence parazitů

Všichni pěstitelé by měli:

 • dodržovat vhodný teplotní režim, frekvenci zavlažování a světelné podmínky;
 • včas přidat vitamíny a minerály v požadovaném množství;
 • pravidelně kontrolujte rostliny.

Štít na pokojových květinách je nepříjemný jev. Dodržováním základních opatření v rámci péče a včasnou detekcí škodlivého organismu však lze situaci stále napravit.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy