Proč listy pokojových květů zežloutnou - co dělat

Mnoho rostlin žije v domácnostech a kancelářích. Každá odrůda a typ pokojových květin má své fanoušky. Někdo miluje růže a fíkusy, zatímco někdo má rád skromné ​​pelargónie. V péči o domácí výsadbu se začínající a zkušení pěstitelé květin potýkají s různými problémy. Pokojové rostliny místo toho, aby potěšily svůdnou zelení a bohatým kvetením, začnou mizet, bolet, jejich listy vyblednou a uschnou. Proč listy pokojových květů zežloutnou - co dělat v tomto případě je popsáno v tomto článku.

Příčiny zažloutnutí listů a jak problém vyřešit

Když listy pokojových rostlin zežloutnou, než něco uděláte, musíte zjistit důvody. Každý problém má své vlastní řešení. Situaci se zažloutlými listy zhoršuje skutečnost, že existuje mnoho důvodů vedoucích k tak smutnému výsledku. Nejčastěji vyžadují komplexní řešení.

Cyclamen je jednou z nejzajímavějších pokojových rostlin

Ztracenou barvu zelených listů je možné obnovit až po zjištění příčiny zažloutnutí a zbavení se jí. Rizikové faktory, proč vnitřní květiny zežloutnou, se obvykle dělí do dvou velkých skupin:

 • Porušení rostlinné agrotechnologie. Tyto důvody jsou nejčastější. Speciálně pro začínající květinářství. Změna barvy listové desky je první reakcí rostliny na nevhodnou péči. Každá květina samozřejmě potřebuje individuální přístup. Ale protože jsou všechny obsaženy v domech, řešení pro různé typy se často shodují.
 • Škůdci a nemoci. Jsou nebezpečné v tom, že se mohou šířit z jedné infikované rostliny do dalších. Postižené vzorky musí být urgentně ošetřeny nebo, pokud je nemoc nevyléčitelná, zničeny.

Zažloutlé listy

Níže jsou podrobně popsány různé příčiny žlutých listů a způsoby jejich opravy.

Suchý vzduch jako příčina žloutnutí

Suchý vzduch je zimní problém. Vyschlý radiátory ústředního topení čerpá vlhkost z listů. Rostliny s tenkými jemnými listy jsou první, které trpí. Žloutnou a vysychají.

Pozornost! Udržování optimální vlhkosti je klíčem k dobrému zdraví a aktivnímu rozkvětu pokojových rostlin.

Vzduch můžete zvlhčovat pomocí speciálních domácích spotřebičů a pomocí zařízení vyrobených ze šrotu.

Problém lze vyřešit pravidelným postřikem, ačkoli tato metoda není vhodná pro rostliny s pubertálními listy, stejně jako pro begónie a některé další druhy. Dobrou volbou může být nádoba s vodou nebo mokrou keramzit nainstalovaná vedle hrnců.

Nedostatečné zalévání

Žloutnutí špiček listů je jistým znamením, že rostlina potřebuje vlhkost. I při pravidelném zavlažování a vlhkém podkladu se může stát, že kořeny ho nedostávají dostatek.

Použití neupravené vody k zavlažování může také způsobit žluté listy. Tvrdá, neusazená voda z vodovodu způsobí zežloutnutí a vadnutí rostlin.

Zalévání se provádí, dokud se v pánvi nezačne objevovat voda.U velmi suché půdy můžete květinu zalévat tak, že hrnec na 2/3 ponoříte na chvíli do vody a necháte vodu nasáknout celou hrudku.

Nedostatek osvětlení

Při nedostatku světla ztrácejí listy pokojových květin barvu nerovnoměrně a často úplně opadávají. Podobný listový list je typický pro ibišek.

Pozornost! Pokud listy zežloutnou pouze na jedné straně rostliny, je to jasná známka nedostatečného osvětlení.

Květy zežloutnou, pokud jsou květináče příliš daleko od zdroje světla nebo na parapetech oken orientovaných na sever, severozápad.

Rostliny milující světlo trpí zejména nedostatkem slunečního světla. Nedostatek přirozeného světla lze snadno kompenzovat umělým světlem. Svítidlo se zářivkou bude stačit. Takové osvětlení nepřehřívá květinu, spotřebovává minimum energie.

Někdy můžete problém vyřešit otočením zažloutlé části rostliny směrem ke světlu.

Nadměrné osvětlení

Přímé sluneční světlo je pro rostliny stejně škodlivé.

Jasné paprsky zanechávají na listech popáleniny. Tyto žluté skvrny se objeví na osvětlené straně rostliny.

Stín milující druhy vyžadují méně světla a mají větší riziko poškození nadměrným osvětlením.

Nedostatek hnojiv a živin v půdě

Nedostatek živin v půdě ovlivňuje metabolické procesy rostliny. Nedostatek konkrétní látky lze určit podle konkrétních znaků:

Vrchní obvaz je důležitý pro pokojové rostliny

 • Dusík. Makronutrient, pokojové květiny, rostoucí po dlouhou dobu ve stejném substrátu, trpí jeho nedostatkem. Listy jsou světle zelené nebo žluté, smršťují se a vadnou.
 • Nedostatek vápníku je určen specifickým zažloutnutím špiček listových čepelí.
 • Hořčík. Jeho nedostatek lze určit malými skvrnami mezi žilkami, které se postupem času zvětšují. Pokud hořčík není rostlině dodáván vůbec, pak se žlutá barva listů změní na oranžovou a červenou.
 • Nedostatek mědi je podobný nedostatku hořčíku, ale k příznakům se přidává vadnutí listů.
 • Nedostatek manganu se projeví získáním šedo-žlutých nebo žlutozelených listů. Tato barva bude na listech rostliny zasadené do substrátu se silnou alkalickou reakcí.
 • Molybden. Okraje a oblasti mezi žilkami zčervenají, zatímco listy a lístky se zvlňují - signál hladovění molybdenu.

Problém nedostatku živin v půdě je vyřešen jednoduše. Zavedení komplexních hnojiv, nejlépe obsahujících prvky v chelátové formě, obnoví zelenost květů. Při krmení stojí za zvážení vlastnosti rostliny a fáze jejího životního cyklu. Během aktivního růstu potřebuje květina dusík, během období květu - draslík a fosfor.

Zkušení pěstitelé květin doporučují používat minerální obvazy, protože se dávkují snadněji, je vyloučeno riziko zavlečení parazitů a chorob.

Důležité! Je třeba mít na paměti, že jednoduchá transplantace rostliny do půdy vyšší kvality může být pro ni výhodnější než řada obvazů.

Přebytečné hnojivo

Nadměrné krmení povede k chemickému popálení listů a kořenů, což nakonec způsobí smrt rostliny.

Důležité! Ve většině případů je lepší „podávat“ než „překrmovat“.

Nevýhody teplotních podmínek

Pokojové rostliny, na rozdíl od zahradních, nejsou přizpůsobeny větru a průvanu.

 • Pracovní verze

Pokud listy rostliny stojící pod klimatizací nebo u otevřeného okna zežloutnou, stačí změnit místo jejího pobytu.

 • Náhlé změny teploty

Změny teploty, jak ve směru snižování, tak ve zvyšování, mohou způsobit stres pro rostlinu.

 • Studené povrchy

V chladných zimách mohou listy v kontaktu s okenními skly zežloutnout. V tomto případě existuje nebezpečí smrti rostliny z podchlazení.

Žluté listy musí být odstraněny, květ musí být odsunut od skla.

Hrnec na pokojovou květinu

Nevhodný hrnec může způsobit onemocnění rostlin.

 • V příliš velkém hrnci vlhkost stagnuje, kořeny hnijí.
 • Ve velmi malém substrát rychle vysychá a kořenový systém se nevyvíjí, navíc je málo živin.

Strom, který roste v malém květináči, je odsouzen k pádu listů, a to i při té nejlepší péči.

Důležité! Ujistěte se, že potřebujete kvalitní odvodnění z keramzitu a rozbitých hliněných nádob.

Chyby při výběru půdy ovlivní stav zvířete. Použití univerzálního základního nátěru je nepřijatelné. Každý druh vyžaduje jiné složení půdy.

Infekční choroby

Infekce, která se objeví na jednom květu, se může rychle šířit k sousedům, takže je třeba rychle rozpoznat a léčit nemoci. Infekce vedoucí ke zežloutnutí listů a způsoby jejich léčby jsou uvedeny v tabulce.

ChorobaOvlivněné rostlinyZnameníLéčba a metody prevence
Kořenová hniloba různého původuOrchideje, sukulenty, kaktusy, saintpaulias, sheflera.Vadnoucí, žloutnutí listů, hniloba na kořenovém límci.Ošetření: vyjměte rostlinu z květináče, opláchněte kořeny, ošetřete fungicidem. S velkým množstvím poškození je nevyléčitelné.

Prevence: prodyšná, lehká půda, dodržování zavlažovacího režimu.
Okurková mozaikaBegónie.Žluté skvrny a kroužky. Listy jsou zdeformované.Nemoc je nevyléčitelná. Rostlina musí být zničena, hrnec a parapet musí být dezinfikovány.
FusariumOrchideje, anthurium.Rozpad kořenů a kořenového krčku, zažloutnutí listů.Léčba: prakticky nevyléčitelná. Rostlina spolu s půdou musí být zničena. V počátečních fázích může pomoci transplantace a léčba fungicidy.

Prevence: sterilní nástroje pro roubování.
Žloutenka rostlinKala, orchideje, pelargonium, prvosenka, begónie, vánoční hvězda.Žluté skvrny na listech, vadnutí.Léčba: prakticky nevyléčitelná. Rostlina spolu s půdou musí být zničena. V počátečních fázích může pomoci transplantace a léčba fungicidy.

Prevence: dodržování zemědělských postupů.
Pozdní plíseňSukulenty, kaktusy, azalky, orchideje.Nekrotické skvrny žluté nebo hnědé barvy, rozpad dna stonku.

Škůdci pokojových květin

Paraziti rostlin v domácnosti se živí buněčnou šťávou a ovlivňují listy a stonky. Kromě přímého poškození jsou hmyz a klíšťata nositeli virových a bakteriálních onemocnění, která často nelze léčit. Nejběžnější jsou následující škůdci květin:

ŠkůdcePopisZnámky vzhleduRiziková skupinaMetody řízení
Spider roztočVrcholem aktivity je zima a brzy na jaře, když je vnitřní vzduch suchý. Odkazuje na pavoukovce. Běžné typy: běžné, cyklámenové, červené.Listy mizí, ztrácejí barvu, začínají mizet, na spodním povrchu se objevuje pavučina.Hibiscus, ficus, dracaena, břečťan, tradescantia, fuchsie, citrusy.1. Teplá sprcha.

2. Zpracování mýdlovou vodou nebo česnekovým nálevem.

3. V případě vážného poškození - akaricidy, systémové insekticidy
MšiceSvětle zelený nebo nažloutlý hmyz obývá velké kolonie.Nezdravé, zkroucené listy, poškozené pupeny a růstové body.Rostliny s jemnými listy a výhonky. Zvláště zranitelné jsou malolisté druhy.V raných fázích je rostlina umístěna do karantény a ošetřena silným mýdlovým roztokem.

Pokud existuje mnoho škůdců, pomohou insekticidy: Actellik, Aktara, Inta-vir a další.
ŠtítHmyz z čeledi červů je tělo pokryto voskovým štítem, což ztěžuje boj proti škůdcům. Nachází se na vnitřním povrchu listu, v oblasti žil.Žluto-hnědé skvrny podél listových žil. Ovlivněné listy ztrácejí barvu a vadnou.Kapradiny, chřest, břečťan, citron, begónie.Obtížně léčitelné. Kombinace mechanického čištění a ošetření přípravkem Aktara je účinná. Ženy lze zničit pouze mechanicky.
TřásněnkySání škůdců.Larvální stádium se odehrává uvnitř listu, létající černí dospělí mohou rychle infikovat celou sbírku květin.Larvální stádium lze identifikovat podle světlých teček a pruhů na listech. List je zdeformovaný, jeho struktura je narušena, barva se ztrácí, odumírá.Palmy, citrusové plody, hoya, monstera, vavřín, syngonium, saintpaulia.V larválním stádiu se léčí systémovými insekticidy.
Kořenové hlísticeLarvy žijí v půdě. Jakmile se nacházejí v kořenech, vyvíjejí se tam a vytvářejí výrůstky, které blokují tok vody a minerálních solí do výhonků.Pomalý růst, žluté listy, otoky na kořenech.Ohroženy jsou rostliny zasazené do kontaminované půdy.1. Dezinfekce kořenů fungicidem.

2. Výměna podkladu.

3. V obtížných případech je lepší rostlinu okamžitě zničit.

Spider roztoč na růži

Poznámka! Lidové léky, jako je ošetření mýdlovou vodou, infuze atd., Pomáhají pouze v rané fázi napadení škůdci.

Přirozené stárnutí rostlin

V dospělé rostlině staré listy dříve či později odumírají.

Pokud nejsou žádné známky chorob, škůdců, není porušena zemědělská technologie, neměli byste se bát takového pádu listů. Některé rostliny, jako je cyklámen a ibišek, po celý rok vylučují jednotlivé listy.

Jak se starat o květiny, aby listy nezožloutly

Pravidlo, že onemocnění je snazší předcházet než vyléčit, platí také pro péči o pokojové rostliny.

Rostliny na okně

Mezi hlavní metody prevence zažloutnutí listů domácích květů patří:

 • Zalévat květiny, až když zemitý hrudník vyschne asi z poloviny.
 • Pravidelná transplantace rostlin, výměna půdy.
 • Provádění obvazů, zatímco dávka se používá o něco méně, než vyžadují pokyny pro lék.
 • Poskytuje dlouhé světelné období, s výjimkou přímého slunečního záření. V zimě můžete použít fytolampu.
 • Dodržování teplotního režimu a úrovně vlhkosti vzduchu požadované pro každý typ.
 • Volba hrnce podle velikosti a stáří rostliny, stavu kořenového systému.
 • Je nutná drenáž.
 • Eliminujte průvan, proudění studeného vzduchu.
 • Provádění týdenních kontrol vaší sbírky domácích rostlin, sledování vlhkosti půdy, vzhledu a stavu každé květiny, známky škůdců, nemocí.

Než zachráníte svého domácího mazlíčka před zažloutlými listy, musíte posoudit životní cyklus rostliny. Pokud to není přirozený průběh událostí, můžete začít provádět záchranná opatření. Pomocí poskytnutých informací musíte zjistit důvody vadnutí a poté systematicky obnovit svou oblíbenou květinu.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy