Noční hnízdo: příklady péče a hlavní odrůdy rostlin

Rostlina solanum (Solanum) nebo hnízdo z čeledi Solanaceae je ve vnitřních květinářství zcela běžná. Neobvyklý a dekorativní vzhled mu dodávají světlé kulaté plody a bobule a bohatá zelenina. Po zahájení této exotické květiny doma byste se měli seznámit s pravidly péče o ni.

Hlavní typy vnitřních hnízd

V přírodě existuje mnoho druhů lilku, původem z deštných pralesů Jižní Ameriky. Pouze několik z nich se pěstuje doma. To se vysvětluje určitou náročností krytého nočního hnízda na péči a podmínky růstu.

Solanum pokoj

Falešný lilek

Vždyzelený keř se vztyčenými výhonky, dosahující ve svém přirozeném prostředí výšky 120 cm.

Listy jsou oválné, s krátkými řapíky. Bílé květy o průměru asi 1 cm jsou uspořádány jednotlivě nebo tvoří malé shluky.

Plody jsou bobulovité koule o průměru asi 1 cm, když jsou zralé, získávají oranžově červenou, někdy žlutou barvu.

Pepřový lilek

Vypadá podobně jako lilek pseudo-pepřový, ale má některé vynikající parametry:

  • menší velikost samotného keře;
  • menší lignifikace výhonků
  • šedivý okraj na mladých výhoncích,
  • menší velikost ovoce
  • léčivé vlastnosti (pomáhá při léčbě anginy pectoris).

Pro referenci: populární odrůdy zahrnují Variegatum, které má pestrou barvu listů, a Craigii, které mohou mít bílou nebo červenou barvu.

Žlutý papilární lilek

Pro jasně žluté plody neobvyklého tvaru se této odrůdě říká také „kravské vemeno“.

Keř je pokryt měkkými listy, které vypadají jako malé lopuchy. Stonky jsou silné a pichlavé. Květy jsou malé, fialové nebo bílé. Na jejich místě se tvoří plody žluté nebo oranžové barvy.

Volný jasmínový lilek

Stálezelená lezecká liana - tenké, hladké zelené výhonky mohou dosáhnout délky 2 metrů. Listy jsou vejčité, mírně podlouhlé, až 7 cm dlouhé a až 3 cm široké.Květy jsou asi 2 cm v průměru, světle modré nebo téměř bílé, shromážděné v latě květenství.

Kvetení trvá od časného jara do poloviny podzimu. Plody jsou kulaté bobule o velikosti 1,5 cm, korálově červené barvy.

Existuje mnoho divokých odrůd rostliny, včetně pichlavého lilku, pojmenovaného podle jehličí rostoucích na kořenech a květinách. Tato odrůda způsobuje hospodářským zvířatům vážné škody a je považována za plevel, který může vytlačit veškerou bylinnou vegetaci v místech přirozeného růstu.

Odrůdy hnízda

Podmínky domácí péče

Při pěstování nočníku jako pokojové rostliny musíte pro něj vytvořit zvláštní podmínky a řádně se o květinu starat. Jedná se o správný výběr půdní směsi, udržování teplotního režimu, dodržování harmonogramu zavlažování a vrchní úpravy.

Teplota

Během aktivního růstu a kvetení by teplota v místnosti neměla překročit 20 ° C. Jinak hrozí, že na rostlinu zaútočí roztoč, z něhož domácí lilek uschne a přijde o ovoce.

S nástupem podzimu je teplota snížena na 18 ° C, v zimě potřebuje květina ještě více chladu - 10-16 ° C.Bez chladného zimování nemusí solanum na jaře kvést, což znamená, že nezačne přinášet ovoce.

Top dressing

Chcete-li nakrmit domácí květ lilku, musíte začít od samého začátku pěstování, kdy sazenice vzroste na 10 cm na výšku.

Během vegetačního období je rostlina krmena nejméně jednou za 2 týdny, někdy i častěji, protože se rostlina velmi aktivně vyvíjí, kvete a rodí. K tomu se používají univerzální komplexní kompozice pro kvetoucí rostliny. Blíže k podzimu se počet obvazů postupně snižuje a v zimě se snižuje na nic.

Důležité! Během období květu musí být lilek ošetřen širokospektrálními insekticidy, aby byl chráněn před napadením škůdci!

Půda

Při opětovném výsadbě květu nočního hlíny použijte připravenou půdu pro kvetoucí rostliny, i když si můžete směs připravit sami. K tomu jsou následující součásti smíchány ve stejných částech:

  • zahradní pozemek;
  • rašelina;
  • humus;
  • hrubý říční písek.

V každém případě musí být půda před použitím dezinfikována, aby byl keř chráněn před různými chorobami.

Příprava půdy

Zalévání

Současně s nárůstem teploty po zimování se postupně zvyšuje počet zalévání. Květina může špatně reagovat na prudkou změnu zavlažovacího režimu a zlikvidovat listy.

Během kvetení a plození je důležité zajistit co nejhojnější vlhkost, i když byste to neměli přehánět, aby kořeny nehnily. Předpokladem je přítomnost drenážní vrstvy na dně nádoby a otvorů pro odtok přebytečné vody. V letních měsících je vhodné dodatečně nastříkat hnízdo.

Od listopadu do jarního tepla se frekvence zavlažování sníží na minimum, což půdě umožní dobře vyschnout. Nejméně vlhkosti je pro keř zapotřebí v zimě, během období spánku.

Transplantace rostlin

Okrasná lilek se přesazuje každoročně, bezprostředně po zimování a před začátkem období aktivního růstu a kvetení. V této době keř obvykle vylučuje ovoce a listy, a proto je snazší tolerovat takové manipulace.

Transplantace se provádí metodou překládky, která se snaží zachovat hliněnou hrudku a nenarušit kořeny. Hrnec se vezme o 2–3 cm větší než ten předchozí. Výhonky se výrazně zkrátí ostře naostřenými sterilními nůžkami asi o 1/3. S počátkem vegetačního období se solanum rychle zotaví.

Prořezávání lilek

Plánované prořezávání květin se provádí na jaře současně s transplantací. Vnitřní hnízdo navíc vyžaduje neustálé formativní štípání výhonků, protože roste velmi rychle.

Tento postup pomáhá dát keři tvar koule, což má příznivý vliv na její dekorativní vlastnosti.

To je zajímavé! Můžete pěstovat solanum ve formě kmene. Za tímto účelem je několik mladých rostlin zasazeno do jednoho společného květináče a jak rostou, odstraňte spodní výhonky, odkryjte centrální a otočte je dohromady.

Plodit

Nightshade vypadá velmi atraktivní téměř po celý rok. Období kvetení je postupně nahrazováno tvorbou plodů, keř je pokryt lesklými bobulemi, které nakonec získávají jasně oranžovou barvu. Poté, co plody dozrají a spadnou, rostlina začne znovu kvést.

To, zda dekorativní noční koš začne kvést a přinést ovoce doma, závisí na péči: vlhkosti vzduchu, teplotě a dostatečném zalévání. Po splnění podmínek bude hojná tvorba pupenů a plodů.

Pokud je počet plodů podobných třešní příliš malý, doporučuje se v příští sezóně provést umělé opylování květin.

Kvetoucí solanum pokryté ovocem

Metody reprodukce

Rostlina lilek může být množena řízky a setím semen. Mělo by se však pamatovat na to, že v druhém případě mladá rostlina později začne kvést a přinášet ovoce.

Propagace řízky

Postup šíření solanum řízky se obvykle kombinuje s prořezáváním a přesazováním květů.

Sklizené výhonky se šikmým spodním řezem se umístí do vody s přidáním růstových stimulantů. Řízky se udržují ve vodě, dokud nezakládají kořeny, poté se zasadí do země.

Je povoleno okamžitě zasadit řízky nočníku do země, ale pak musí zajistit podmínky skleníku zakrytím průhlednou skleněnou nádobou nebo natažením filmu.

Šíření semen

Poté, co jste se rozhodli vyklíčit lilek ze semen, se do vhodné nádoby nalije prosetá listová půda. Semena jsou opatrně rozptýlena po povrchu půdy, pokryta 1 cm vrstvou písku nahoře, poté jsou opatrně navlhčena postřikem, aby se semena nevytlačila, a pokryta sklem.

Noční stín vypěstovaný ze semen

Nádoba se sazenicemi se umístí do místnosti s teplotou vzduchu asi 22 ° C. První výhonky se objeví po 2 týdnech. Jak rostou, potápějí se a později jsou zasazeny do samostatných nádob.

Pěstování okrasných rostlin vyžaduje pozornost, zejména jsou-li to tropické květiny. Je důležité přísně dodržovat pravidla péče doporučená zkušenými pěstiteli pro pěstování této pokojové rostliny s jasně červenými bobulemi. Pouze v tomto případě potěší svěží kvetení a hojnost ovoce.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy