Euphorbia květina Mila - jak se starat doma

Mille je milkweed je také nazýván Milius 'milkweed, nebo krásné milkweed (a latinsky Euphorbia Milii). Je endemický na Madagaskaru a lze jej pěstovat doma.

Jak vypadá Euphorbia Mila?

Euphorbia Mila je vytrvalá rostlina. Je to relativně malý keř, který patří do rodiny Euphorbia.

Pro vaši informaci! Ve vědecké literatuře se této rostlině říká brilantní mléčná réva a v každodenním životě trnová koruna, protože její větve jsou hojně pokryty trny.

V přírodě může euphorbia brilantní dorůst až do výšky 1,8 m. Jeho stonek je pokryt ostrými a silnými ostny tmavě fialové barvy. Listy jsou 5 cm dlouhé a nejčastěji mají jasně zelený odstín. Květenství roste na dlouhých tenkých nohách a svým vzhledem připomíná štíty, skládá se z jasných listů, nejčastěji šarlatové barvy, i když se vyskytují i ​​jiné odstíny. Který z nich si vybrat, je otázkou vkusu samotného pěstitele. Listeny mohou být poměrně velké, až 10–12 mm široké.

Jak euphorbia Mila kvete

Běžné odrůdy

Existuje několik odrůd tohoto typu mléčné révy. Nejoblíbenější jsou:

  • Sakura Kiss je odrůda s neobvyklou barvou květenství - s bílými listeny (na rozdíl od všeobecného přesvědčení to nejsou okvětní lístky), pokryté růžovými žilkami;
  • King Yellow je kultivar se žlutými květy a skrytými listy;
  • Moonlight je odrůda s oranžovými květy a jasně žlutými listy;
  • Natali je odrůda mléčné trávy s růžovými listeny pokrytými tmavšími pruhy;
  • Sonora je odrůda s nejjasnějšími růžovými listeny.

Odrůdy Euphorbia Sakura Kiss

Navzdory vnějším rozdílům vyžadují všechny uvedené odrůdy Milius milkweed přibližně stejnou péči.

Léčivé vlastnosti

Je třeba dávat pozor na květinu. Nejen, že nemá žádné léčivé vlastnosti, ale je také jedovatý (alespoň jeho šťáva). Proto pro rostlinu musíte najít místo, kam se jí děti nedostanou.

Stručně o historii vzhledu

Tato rostlina se ve volné přírodě vyskytuje pouze na Madagaskaru. Do Evropy se dostalo díky francouzskému vládci ostrova Réunion Pierru Bernardovi Miliusovi. Byl to on, kdo přinesl první exempláře květu do Francie v roce 1820. Na jeho počest dostala euphorbia oficiální název.

Pro vaši informaci! Existuje však teorie, že ve skutečnosti se květina na Středním východě zakořenila mnohem dříve a právě z ní byla vyrobena trnová koruna Ježíše. Je to však jen hypotéza.

Vlastnosti péče o rostlinu doma

Chov této rostliny ve vnitřních podmínkách nepředstavuje žádné zvláštní potíže. S tímto úkolem se dokáže vyrovnat i začínající květinářství. Ideální podmínky pro indoor milkweed jsou chladné místnosti na jih. V zimě lze tuto rostlinu chovat v místnosti, ale v létě je lepší ji přesunout na čerstvý vzduch.

Sweet Pink Princess spurge

Teplota

V přírodě roste Mila spurge na Madagaskaru, takže není divu, že je považována za teplomilnou rostlinu. Ale ani on nepotřebuje příliš vysokou teplotu. V létě by neměla být větší než 25 ° С, v zimě - ne nižší než 15 ° С. Chlad může euphorbii vážně poškodit.

Osvětlení

Euphorbia je rostlina milující světlo.Nejlepší je, že dostává dostatek světla po celý rok, a to i v zimě.

Zalévání

V přírodě euphorbia brilantní vydrží i pouštní podmínky. Ale doma je pro něj lepší zajistit pravidelné zalévání. V létě by se to mělo provádět nejméně jednou týdně. V extrémním horku se toho dá dosáhnout ještě častěji.

Vlhkost vzduchu

Tato rostlina preferuje mírnou vlhkost vzduchu, ale na jaře a v suchém létě ji lze mírně zvýšit.

Priming

Tato květina nemá žádné zvláštní požadavky na půdu. Ale protože to patří k počtu sukulentů, můžete pro tyto plodiny použít skladovací půdu.

Top dressing

Mnoho lidí si myslí, že péče o květinu znamená v každém případě použití hnojiv. V zásadě se euphorbia cítí dobře i bez ní. Můžete však také krmit, ale pouze v období vegetativního růstu, a ne častěji než jednou za měsíc. Pro tento úkol jsou vhodná šťavnatá hnojiva.

Vlastnosti péče v zimě, období spánku

V zimě potřebuje keř hodně světla, zatímco ho můžete udržovat při pokojové teplotě. Je však vhodné umístit hrnec s rostlinou tak, aby měla půda dostatečně vysokou teplotu (můžete například najít místo poblíž ohřívače).

Na otázku, proč euphorbia nekvete doma, mnoho pěstitelů uvádí nedostatek živin. Ve skutečnosti však problémem může být nedostatek světla. S tím je spojeno zežloutnutí listů, ale jejich opadávání je způsobeno skutečností, že nejsou pozorovány vodní a teplotní režimy.

Kdy a jak kvete

Doma může Mila's spurge neustále kvést po celý rok, což ji mnozí pěstitelé milují.

Kvetoucí milkweed

Poznámka! Samotné květiny vypadají nenápadně: jsou malé, žluté, ve tvaru trochu jako brýle. Zářivě žluté, oranžové a červené okvětní lístky jsou ve skutečnosti listy a díky nim je rostlina atraktivní. Velkokvěté odrůdy se v této odrůdě nenacházejí.

Jak již bylo uvedeno, euphorbia může kvést kdykoli během roku a téměř neustále, stačí dodržovat pravidla péče. Kvetení můžete vylepšit snížením teploty na zimní úroveň a uspořádáním jasného umělého osvětlení.

Prořezávání

Pokud boční výhonky silně rostou, rostlina přestane kvést. Euphorbia tedy stojí za zastřihování kvůli bujnějšímu kvetení. Keř může navíc při zhoustnutí ztratit listy. V tomto případě by prodloužené výhonky měly být zkráceny, aby nezasahovaly do vývoje nových. Na jaře se doporučuje vytvořit korunu pouzdra.

Převod

Mladší keř je lepší znovu nenasazovat. Musíte jí dát příležitost růst. Dospělé keře se přesazují na jaře, každé tři roky. To se provádí hlavně tehdy, když se kořeny již nevejdou do starého hrnce. V tomto případě je pro něj připravena pevnější nádoba, vezmou jílovitou půdu s přídavkem humusu, přesadí ji jako obyčejné pokojové rostliny s nepostradatelnou kontrolou kořenů a prořezáním poškozených oblastí.

Jak se euphorbia Mila reprodukuje

Tato odrůda se zpravidla nerozmnožuje semeny, ale řízky. Tato metoda je považována za nejuniverzálnější.

Klíčící semena

Teoreticky se Mila's spurge může množit také semeny, a v tomto případě budou vyklíčena obvyklým způsobem, to znamená, že je zasadíte do malých nádob a uspořádáte něco jako mini-skleník. Sbírat semena doma je však ve skutečnosti docela obtížné. Kromě toho tato metoda reprodukce neumožňuje zachování jejich odrůdových kvalit. Je lepší se toho nakonec vzdát.

Zakořenění řízků

Nejlepší způsob šíření tohoto typu euphorbia je pomocí řízků. Umožní vám získat květiny stejného odstínu jako na mateřském keři. U této metody jsou řízky odebrány z vrcholů. Jsou umístěny ve stejné směsi rašeliny a písku jako při přesazování rostlin.

Důležité! Při roubování musíte nejprve snížit řezané části rostliny do vody, aby z nich vytékala jedovatá šťáva.

Aby se řízky rychleji zakořenily, umístí se poblíž baterie nádoby se sazenicemi, aby se lépe udržovala teplota půdy. Nádoby můžete zakrýt fólií stejným způsobem jako při chovu se semeny a vytvořit skleník.

Možné rostoucí problémy a nemoci

Ačkoli Milina mléčná ruda potřebuje doma minimální péči, někdy mohou nastat určité potíže.

  • Kapky pupeny a listy. Pokud rostlina vrhá listí, pak nemá dostatek světla, stačí pro ni najít vhodnější místo.
  • Listy zblednou. Důvody tohoto jevu spočívají také v nesprávné péči, tedy v nedostatku světla. Řešení bude stejné.
  • Konce listů suché. To se stane, když se objeví škůdci, způsoby řešení, které budou popsány níže.
  • Spodní listy spadnou. Může to být způsobeno nesprávným zaléváním, při kterém kořeny začínají hnít. Zasažené oblasti musí být odstraněny a musí být upraven vodní režim.
  • Škůdci. I když je to jedovatá rostlina, není příliš odolná vůči hmyzu. Nejběžnějším problémem je napadení mšicemi, šupinami, třásněnkami a jinými škůdci pokojových rostlin.

Důležité! Pokud je rostlina poškozena mšicemi, bude třeba škůdce z postižených větví odstranit ručně; při těžké infekci se výhonky odstraní jako celek.

Pokud se objeví nějaký hmyz, musíte rostlinu postříkat insekticidy. Actellik, fufan, intavir se osvědčily.

Jak vypadá květina obklopená láskou a péčí?

Stává se, že rostlina zpomalí svůj růst, její listy zežloutnou a rychle odumírají, ale na jejich povrchu nejsou žádní škůdci. V tomto případě to může být výsledek vitální aktivity kořenového červotoča. Aby se zkontrolovala jeho přítomnost, bude nutné rostlinu vyjmout z květináče. Pak na jeho kořeni bude možné vidět moučné akumulace. V takovém případě budete muset kořeny očistit ručně, odstranit z nich zbytky země a opláchnout v insekticidním roztoku. Hrnec musí být také dezinfikován.

Euphorbia Mila je tedy květina, která není pro každého vkus. Ne každého přitahují trny a malé květy na křoví. V každém případě tento zástupce flóry nevyžaduje zvláštní péči, proto je docela vhodný pro různé sbírky květin.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy