Dekorativní listnaté pokojové rostliny

Vnitřek bytu nebo kanceláře je veřejná instituce znatelně transformována, pokud obsahuje neobvyklé květiny v květináčích. Nemluvíme o těch, které kvetou voňavými květy, ale o těch, jejichž listy jsou nápadné svou krásou. Jedná se o dekorativní listnaté pokojové rostliny. Níže uvažujeme, jaké jsou skupiny listnatých květin a jaké podmínky by měly vytvořit pro maximální projev dekorativních vlastností.

Dekorativní listnaté pokojové rostliny

Rostliny s bizarně zbarvenými nebo řezanými listy pocházejí většinou z horkých zemí s tropickým a subtropickým podnebím. Je vhodné pěstovat trvalky doma. Zřídka kvetou, obvykle 5 nebo více let po výsadbě. Květy jsou často nenápadné, malé. Semena se tvoří jen zřídka, dlouho dozrávají, jsou černě zbarvená, mají tvrdou skořápku.

Zahrada v miniaturách z dekorativních listových sukulentů

Poznámka! Seznam dekorativních plodin pro domácnosti a kanceláře, které používají profesionální mistři designu a krajinářství, je neustále aktualizován novými odrůdami a vzácnými jmény.

Klasifikace pokojových rostlin

V závislosti na formě života se dekorativní listnaté plodiny dělí na:

  • byliny;
  • keře, keře a keře;
  • stromy.

Pro vaši informaci! Hlavním rozdílem mezi keři a stromy z trav je přítomnost stonku a kmene, které mohou nebo nemusí být křupavé.

Bylinné rostliny se zase dělí na listové, listové, popínavé. Kromě toho jsou rostliny seskupeny podle faktorů prostředí, patřících do skupin a druhů s charakteristickou strukturou listů a výhonků.

Vzhled a listy okrasných listnatých rostlin

Estetické vlastnosti jsou tvořeny následujícími vlastnostmi listů:

  • tvar a tloušťka;
  • stupeň pitvy;
  • zbarvení;
  • povaha povrchu je lesklá nebo matná.

Kromě toho návrháři kombinují dekorativní listnaté rostliny s klesajícími nebo vztyčenými rozetami.

Skupiny dekorativních listnatých rostlin

Zde jsou hlavní skupiny, které spojují jeden nebo více botanických druhů plodin okrasných listů.

Kapradiny

Skupina nejstarších rostlin na Zemi v přírodě tvoří husté houštiny v podrostu vlhkých lesů. Malé smaragdově zbarvené listy jsou uspořádány v řadách na vysokých výhoncích, které mohou klesat. Paleta kapradin zahrnuje: Nephrolepis, Maidenhair (kudrnatá kapradina), krétská a xiphoidní Pteris, kulatá, vejčitá, lysá peleta. Epifytická kapradina je Davallia, která tvoří vzdušné kořeny. V přírodě se musí lpět na stromech, které jsou „domovem“ kapradiny. S palmou je často zaměňován pohled na kapradinu Blehnum. Výhonky této rostliny mohou dosáhnout výšky 1 m.

Poznámka!Nejdekorativnější a nejnáročnější na teplo a vlhkost jsou vlasy kapradiny Adiantum Venus.

palmy

Palmy jsou velká skupina rostlin přizpůsobená širokému spektru podmínek, od silně suchých s plným světlem až po vlhké a stinné. Pěstovat je doma je docela snadné. Forma života palem jsou stromy různých výšek s dobře definovaným kmenem, který může být hustě pokrytý chlupy.

Aby většina dlaní přezimovala, je nutné snížit teplotu a vlhkost prostředí. S příchodem jara a léta je pro ně optimální teplota vzduchu 23-25 ​​° C. Nejdekorativnější jsou washingtonské nitě, kanárské datum, Fortchunův trachikarpus.

Ampel rostliny

Ampel rostliny - tkaní nebo liány, které jsou velmi oblíbené pro vytváření dekorativních zelených stěn. Břečťan je nenáročný a odolný vůči stínům, nevyžaduje hojné zalévání, dobře čistí vnitřní vzduch. Tradescantia jsou tradiční a velmi nenáročné. Při výběru popínavé rostliny se věnuje pozornost tomu, zda kultura vytváří přísavky nebo ne.

Důležité! V některých případech mohou keře poškodit obklady stěn a vyžadují organizaci zvláštních mříží.

Sukulenty

Tato dekorativní listová forma je přizpůsobena jasnému světlu a mírnému suchu, má masité listy, velmi omezený růst. Moderní druhy mají listy různých barev. V designu se používají k vytváření miniaturních zahrad.

Sukulentní druhy zahrnují sedum Morgan, aeonium ve tvaru disku, kotyledon zvlněný, euphorbia tirucalli, haworthia s perlami, Rowleyho červenohnědé.

Poznámka! Sukulenty doma jsou náchylné k hnilobě, měli byste přísně dodržovat režim zavlažování bez prudkých výkyvů vlhkosti půdy.

Klasifikace okrasných listnatých rostlin podle teplotních podmínek

Listnaté pokojové květiny jsou většinou teplomilné plodiny. Na zimu vyžadují snížení vnitřní teploty. Hrnce by se však neměly uchovávat na studené podlaze, kde teplota klesne pod 10 ° C. Kořenový systém listnatých květů je citlivý na chlad.

Milující teplo

Mezi teplomilné plodiny patří ty, které vyžadují v létě teplotu 25–28 ° C a v zimě 20–22 ° C. Alocasia je prominentní představitel. Tato výkonná rostlina se používá v interiérech jako sólová forma. Listy jsou velmi velké a tmavě zelené barvy.

Pro vaši informaci! Existují odrůdy s pruhovanou barvou a vlnitými okraji.

Alocasia (Alocasia calidora)

Mrazuvzdorný

Pro vnitřní kulturu není mrazuvzdornost tak relevantní. Arrowroot je však velmi dobře přizpůsoben širokému spektru podmínek. Jeho listy se mohou složit, aby si udržely vlhkost. Tento druh snáší chlad a mírný mráz.

Odolný vůči chladu

Druhy rostlin, které vyžadují v zimě pokles teploty na 8–10 ° C, v létě snášejí teplotu 18–22 ° C. Mezi tyto plodiny patří aucuba, araucaria a citron.

Klasifikace dekorativních listnatých rostlin podle vlhkosti vzduchu

Opadavé pokojové rostliny vykazují různé nároky na vlhkost okolního vzduchu.

Poznámka! Rostliny s velkými listy vyžadují větší vlhkost vzduchu než rostliny s podlouhlými a hustě rozřezanými listy.

Vlhkost milující

Vlhkost milující druhy - Kalidora alocasia, Kréta aglaneoma, dekorativní opadavé begónie.

Aglaneoma Kréta

Druhy kodia vyžadují v létě a v zimě velmi vysokou vlhkost vzduchu. Denně se stříkají teplou vodou z rozprašovače. Calathea, i přes tvrdé listy, vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, ale netoleruje vysoké letní teploty nad 24 ° C.

Calathea

Výjimkou jsou nejnovější hybridní begónie, které jsou vždy kvetoucími druhy s krásnými listy, jako jsou begónie Dragonwing.

Tolerantní k suchu

Dracaena jsou považovány za druhy odolné vůči suchu. Můžete bezpečně jet na dovolenou, dokonce i v létě.Tyto dlaně přežijí nepřítomnost zálivky po dobu 10–12 dní, aniž by obětovaly své okrasné vlastnosti.

Poznámka! Pokud plánujete květinu nezalévat delší dobu, doporučujeme použít hydrogel.

Klasifikace dekorativních listnatých rostlin podle osvětlení

Dekorativní listové pokojové rostliny většinou netolerují přímé sluneční světlo. Mezi těmito kulturami má někdo rád silné osvětlení, jiný ne. Existují druhy, které jsou stejně dobře přizpůsobeny světelným podmínkám, například zamioculcas.

Fotofilní

Docela módní listnaté pokojové rostliny jsou fotofilní, ale pro vysokou dekorativitu jejich listů je potřeba rozptýlené světlo. To jsou dizigoteka, dieffenbachia.

Ktenanta

Stín tolerantní

Mezi druhy odolné vůči stínům patří dracaena marginata, vonné a jiné druhy. Mohou být umístěny uprostřed místnosti s okny orientovanými na západ nebo na jih.

Použití rostlin okrasných listů pro dekoraci interiérů

Je důležité si uvědomit, že letničky se téměř nikdy nepoužívají pro terénní úpravy interiérů. Okrasné listnaté rostliny jsou uspořádány do skupin podle tvaru a barvy listů, výšky, větvení a šíření. Používá se kombinace vyvážené harmonie. Velmi módním trendem jsou živé ploty a stěny v kancelářích, foyer a dalších místnostech.

Zelená zeď dekorativních listových rostlin

Každá místnost je znatelně transformována, pokud obsahuje dekorativní listové květiny. Podle doporučení můžete vytvořit nádherný interiér a zlepšit mikroklima místnosti. Listy absorbují oxid uhličitý, adsorbují prach a jiné škodlivé částice a obohacují prostor kyslíkem.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy