Jak doma ořezávat Dracaenu

Prořezávání Dracaena je jednou z hlavních složek péče o rostliny. Postup pomáhá předcházet některým nemocem. Níže se uvažuje o tom, zda je možné v určitých případech dracaenu ořezat, proč by se to mělo dělat a jaké metody prořezávání existují.

Důležitost pravidelného prořezávání

Pro dracaena je prořezávání nesmírně důležité. Provádí se, pokud zařízení:

 • ztratil estetickou přitažlivost;
 • neúměrně „natažený“;
 • onemocněl nebo se zlomil.

Dracaena v místnosti

Dracaena vyrůstá velmi rychle, začíná se lámat, ohýbat. Optimální výška pro palmu je 40 cm a právě tato hodnota je považována za nejlepší pro zachování dekorativních vlastností a kompaktnosti. Prořezávání podle tohoto principu se také provádí za účelem omlazení falešné dlaně.

I když již bylo provedeno sevření, aby se vytvořila korunka, musíte to udělat znovu. Jinak palma poroste dále a ztratí svoji dřívější přitažlivost. Je to prořezávání, které vám často umožňuje zachránit trvalku v případě nemoci, fragmentů kmene, větví.

Všechny druhy falešných dlaní pěstovaných doma musí být prořezávány, jediný rozdíl je ve frekvenci. Doma se nejčastěji pěstují:

 • dracaena se rozvinula. Malá trvalka dorůstající v místnosti až 1 m má xiphoidní, ostré listy až 20 cm, které sahají přímo od kořene větve. Rostlina je spíš jako keř, potřebuje malé prořezávání;
 • Dracaena uniká. Liší se od ostatních druhů dracaena, protože větev stonků. Navenek rostlina připomíná načechraný keř. Má šťavnaté oválné listy s bílými, béžovými skvrnami, výhonky vysoké až 90 cm;
 • voňavá dracaena. Doporučeno pro profesionální pěstování. Rostlina má silný, špatně rozvětvený kmen. Doma dorůstá až 3,5 m. Jeho lesklé tmavě zelené listy se světlými pruhy dosahují délky půl metru. Je velmi obtížné vytvořit korunu prořezáváním;
 • marginata nebo madagaskarský dračí strom. Roste až do výšky 2 m. Má lignifikovanou stonku, tenké dlouhé listy s načervenalým okrajem. Vzhled palmy je nejčastěji spojován s Dracaena Marginata.

Poté, co bylo rozhodnuto aktualizovat dracaena, měli byste zjistit, kdy je nejlepší to udělat. Nejvhodnější čas je duben-květen. Během tohoto období začíná rostlina tokem šťávy, produkcí fytohormonů (cytotoxiny, auxiny). Tyto procesy stimulují vývoj postranních výhonků, poskytnou raně také rychlý růst.

Na otázku: je možné Dracaenu stříhat v zimě nebo na podzim, odpověď je jedna - je to nemožné. Snížená aktivita, náchylnost k infekcím během tohoto období ji může zničit. Prořezávání falešné dlaně je v tuto chvíli povoleno, pouze pokud:

 • zlomení stonku;
 • rozpad výhonku nebo poškození škůdcem.

Důležité! Zimní a podzimní prořezávání je možné pouze v extrémních situacích.

Příprava na postup

Příprava na postup prořezávání je následující:

 • po přesazení nebo „přestěhování“ do nového domu je nutné nechat rostlinu aklimatizovat;
 • je důležité určit výšku, protože hlavní kmen po prořezání neroste;
 • několik dní před plánovaným postupem zalijte a nastříkejte dracaenu přípravkem „Epin“. Tento lék pomůže rostlině přežít šok posílením imunitního systému;
 • musíte vzít ostré nástroje, vydezinfikovat je - zapálit nad ohněm nebo ošetřit alkoholem. Chcete-li oříznout stonku, vezměte nůž, na listy - nůžku.

Prořezávání bočních výhonků

Neestetický vzhled dracaeny často vyzve majitele k prořezávání, aby získal boční výhonky. Důvody mohou být následující:

 • potíže s opuštěním kvůli skutečnosti, že rostlina je natažena ke stropu;
 • nahý, deformovaný stonek, křivé výhonky vypadají špatně.

Zde je podrobný plán, jak oříznout dracaena pro boční výhonky:

 1. rozhodnout o budoucí výšce kmene rostliny. Pokud je kmen dracaena vyšší než 30 cm od země ke koruně, pak je obvykle zkrácen a ustupuje 10 cm od vrcholu;
 2. proveďte vodorovný řez čistým ostrým nožem. Roztrhané hrany, drcení jsou nepřípustné;

Řezání kufru nožem

 1. část by měla být chráněna před infekcemi zahradním lakem nebo voskem;
 2. místo řezu je zabaleno do mechu nebo polyethylenu, aby se vytvořil skleníkový efekt. "Ochranu" odstraňte až po objevení se ledviny.

Falešná dlaň má ve spirále spící pupeny, takže se nemusíte obávat růstu nových listů. Květinářství obvykle zanechává tři silné výhonky, aby se volně rozcházely podél kmene palmy.

Sanitární prořezávání

Sanitární prořezávání se používá k odstranění postižených listů, výhonků a prevenci nemocí.

Dracaena listy suché

Většina nemocí dracaena je důsledkem nedostatečné péče: průvan, suchý vzduch, nesprávné zalévání. Z tohoto důvodu listy rostliny zežloutnou a spadnou, kmen je holý. Tyto problémy jsou řešeny pomocí fungicidů a následného sanitárního prořezávání.

Tento postup se provádí podle klasického schématu. Sterilní nástroje maximálně odřezávají poškozené výhonky. Sekce jsou dezinfikovány a utěsněny.

Kořenová aktualizace

Pokud dracaena vypadá nudně: vrcholy ztrácejí turgor, spodní část sklepa je měkká, pak to často naznačuje špatný stav kořenů. A jak aktualizovat dracaena doma, pokud jsou ovlivněny kořeny?

Prvním krokem je odstranění rostliny z květináče, odstranění zbytku půdy, aby nedošlo k přenosu infekce na novou půdu. Je důležité oddělit pouze to, co se dobře odděluje, zbytek se odstraní po namočení ve vodě.

Falešné kořeny dlaně

Zdravé kořeny falešné dlaně vypadají jako oranžové hladké tkaničky bez uzlů. Zkažené nebo napadené houbami se zevnitř vyprázdní, horní látky se odstraní potahem. V této situaci musíte oříznout nemocné části rostliny. Po rozpadlých oblastech by neměly být žádné stopy.

„Operace“ by měla být provedena ostrým nožem nebo nůžkami. Po odstranění postižených částí je kořen namočen v roztoku manganistanu draselného. Řezy musí být pokryty popelem ze dřeva, stimulačním práškem pro dezinfekci a zasazeny do čisté půdy.

Pokud hniloba zasáhla kořenový systém i kmen, je lepší úplně odříznout spodní část rostliny. Tím se vytvoří vrcholový stonek, který se umístí do vody pro další zakořenění. Zde můžete přidat aktivní uhlí, „Kornevin“.

Palma Dracaena: jak se stříhat na větvení

Tuto metodu prořezávání lze provést, když se listy vylučují, nebo dát koruně nádheru. K tomu se používá standardní technologie. Prořezávání dracaena pro větvení, jako operace, se provádí ostrým nožem. V tomto případě je horní část květiny odříznuta a zapečetěna parafínem (voskem). Pokud má rostlina 2–3 větve, jsou všechny odříznuty a v každém z nich zůstanou 2–3 pupeny, které se vylíhly.

Prořezávání pro větvení

Po ukončení procedury je rostlina umístěna mimo přímé paprsky. Regulace teploty je důležitá, udržuje se na 22-24 ° C. Pokud byla palma již prořezána, ale rostla, je nutné to udělat znovu.

Měli byste vědět! Je nemožné rychle větvit dracaenu.Minimální doba, po které lze očekávat růst postranních výhonků, jsou tři měsíce.

Vrcholy jsou často řezány v různých výškách. To dodá rostlině další objem, víceúrovňový. Horizontální vložení mezi stonky také pomůže přidat nadýchanosti trvalky.

Dracaena omlazení s prořezáváním

Dolní listy trvalky často slábnou s věkem, rozpadají se a odhalují kmen. On, podle pořadí, také stává neatraktivní - ohýbá, prodlužuje. Jak omladit dracaena prořezáváním? Postup spočívá ve zkrácení starého kmene. Jeho minimální doporučená výška je 5 cm, rostlinu však můžete odříznout na základnu a ponechat 3 spící pupeny.

Řez musí být otevřený, dokud nezaroste. Aby postranní pupeny vstoupily do fáze aktivity (staly se centrálními kmeny), místo pod řezem je namazáno stimulátorem růstu a pokryto mechem.

Bonsai prořezávání

Bonsai je umění pěstování miniaturních stromů. Doslovně přeloženo jako „strom v misce“. Toto umění pochází z Číny a Japonska, proto se častěji používají orientální stromy. Bonsaje lze pěstovat také z pokojových rostlin, na které jsme zvyklí, jako je například dracaena.

Bonsai

Takový návrh závodu není otázkou jednoho roku. Pravý bonsai z falešné palmy je obtížné získat, protože může růst docela vysoko a mnoho odrůd má velké listy. Můžete to však zkusit. Zde je několik tipů, jak si doma vytvořit dracaenu ve stylu bonsai:

 • je nutné vzít rostlinu ne více než 30 cm vysokou, s vyvinutou korunou;
 • před umístěním dracaena do speciální mísy jsou kořeny sníženy o třetinu. Následně se stříhají jednou za dva roky;
 • po transplantaci by měl kořenový límec vypadat ze země o 1-2 cm;
 • řez hlavního kmene se provádí o průměru asi 5 cm;
 • boční kmeny jsou zkráceny co nejblíže k základně, což vede k výskytu dalších klíčků (vrcholů). V důsledku toho také hlavní kmen zesílí;
 • poté se provádí řezání následujících větví;
 • na centrálním kmeni lze ponechat jeden silný výhonek, který vytvoří listy, a zbytek lze systematicky odstranit.

Tvorba koruny se provádí takovým prořezáváním. Majitel by měl být trpělivý.

Péče o dracaena bonsaje je velmi obtížná. Rostlina by neměla postrádat vlhkost. K tomu by měl být mech zasazen do země poblíž stromu, zadržuje vodu. Je důležité trvalku pravidelně stříkat; na paletě by měl být neustále mokrý štěrk. Je nutné včas odstranit prach z listů, odříznout suché.

Důležité! Jednou za 3-4 dny by měl být dracaena bonsai otočen do pravého úhlu ke světlu, aby se paprsky rovnoměrně rozdělily.

Dracaena pečuje po prořezávání

Po ořezání je důležité správné zpracování řezu, který by měl být „zapečetěn“ parafínem nebo voskem, aby se zabránilo odpařování vlhkosti. Za tímto účelem zapalte svíčku a nakapejte několik kapek na řezaný povrch. Pokud z „rány“ vytéká šťáva, otřete ji vatou.

Utěsněný plátek

Důležité! Roztavený parafín by se neměl dostat na listy rostliny, aby nedošlo k popáleninám.

Je nutné určit tok světla, které po obnovení dopadne na rostlinu. Tato skutečnost také pomůže při úpravě budoucí výšky dříku. Je lepší umístit trvalku poblíž východního nebo západního okna.

Majitelé dlaní by měli vědět, jak pěstovat mnoho nových dracaena najednou prořezáváním vrcholů. Ve skutečnosti je to jeden ze způsobů jeho reprodukce.

Reprodukce

Za tímto účelem se používají pouze zdravé výhonky. Po 48 hodinovém sušení se řezání umístí do čisté vody, ponoří se do mechového polštáře nebo hydrogelu. Pro lepší klíčení je vhodné vyrobit skleník z polyethylenu. Kořenové kořenění nastává přibližně po 30 dnech. Když k tomu dojde, rostlina se přesadí do stacionární půdy.

Možné problémy s prořezáváním

Pokud dracaena úplně ztratila své listy, zalévání by mělo být řezáno, jinak může kořen hnít. Při vystavení rostliny světlu je důležité jej pravidelně otáčet, aby se plně rozvinul pupen.

Jednou z komplikací obřízky je rozpad špičky. K tomu dochází v důsledku infekce zraněné tkáně. V tomto případě je nutné provést ořez znovu pod poškozenou oblastí, v souladu se všemi pravidly.

Prořezávání Dracaena je nezbytný postup, aby byl strom zdravý. Rostlina je také prořezána, aby získala atraktivní vzhled.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy