Dracaena Marginata - jak pěstovat a pečovat

Dracaena je rostlina, která roste ve volné přírodě. V podmínkách domů a bytů mohou růst pouze některé odrůdy. Jedním z nejbystřejších a nejatraktivnějších představitelů je Dracaena Marginata.

Jak vypadá Dracaena Marginata, do které rodiny patří?

Dracaena marginata je vždyzelená vytrvalá rostlina, která patří do rodiny chřestu. Je to strom s hladkým kmenem a dlouhými úzkými listy nahoře, jejichž výška dosahuje doma od 1,5 do 3 metrů. V přírodě může dorůst až 5 metrů.

Dracaena marginata

Listy dlouhé až 70 cm mají červené pruhy ohraničující okraje. Pro tuto rostlinu získala jiné jméno - dracaena ohraničená.

Běžné typy

Rozdělení na druhy je založeno na pruzích na listech a jejich barvě. Níže jsou uvedeny nejznámější druhy dracaena Marginata:

 • dracaena magenta (purpurová). Rostlina nenáročná na péči s tmavě zelenými listy ohraničenými malinovým pruhem;
 • dracaena margarita. Kompaktní strom s bohatými zelenými listy;
 • dracaena colorama. Pruhy na listech jsou červené a široké. Zabírají většinu z nich, takže jasně zelenou barvu lze vidět pouze na zadní straně;
 • dracaena trikolóra. Listy druhu obsahují nejen červenou a zelenou barvu, ale také žlutou. Tato odrůda vytváří jemný odstín.
 • lracena bicolor. Listy této rostliny jsou ohraničeny úzkým červeným pruhem.

Léčivé vlastnosti

Samotná rostlina není droga. Má však užitečné vlastnosti. Roste v domácnostech a bytech, čistí vzduch a ničí škodlivé bakterie. Speciální přípravky na bázi dracaena pomáhají zvládat a předcházet nemocem spojeným s kardiovaskulárním systémem, nervovými poruchami. Rostlina pomáhá posilovat zuby, kosti a svalový systém. Absorbuje škodlivé elektromagnetické záření z domácích spotřebičů a počítačů.

Rostlina v přírodě

Dracaena se často používá v alternativní medicíně a kosmetologii. Vyrábí se z něj krémy a pleťové masky, které zlepšují barvu pleti a vyhlazují vrásky.

Historie vzhledu

Dekorativní strom pochází z ostrova Madagaskar. Nazývá se také Madagaskarský dračí strom. Vědci dosud neurčili, kdy a jak se dracaena objevila. Existuje několik legend o tom.

Slovo „drak“ v názvu není náhodné. Podle jedné z legend, už dávno, draci bojovali se slony. Jednoho dne však umírající slon spadl na zraněného draka. Jejich krev se mísila a stříkala na blízký strom. To vysvětluje červenou šťávu a stejné zbarvení některých druhů.

Vlastnosti péče o květiny

Dracaena Marginata je strom, který je nenáročný na péči doma. Musíte být opatrní a dodržovat základní požadavky.

Teplota

Vlastí rostliny je slunečný Madagaskar.Z tohoto důvodu je to velmi náročné na teplo. Optimální teplota pro Dracaena Marginata je 20-25 ° C. Při teplotě + 16 ° C se růst může zastavit. Pokud teploměr klesne pod + 12 ° C, rostlina zemře.

V domě by zařízení mělo být chráněno před zdroji tepla, mělo by být zabráněno průvanu a blízkosti klimatizačních jednotek a ventilátorů. V létě je povoleno přemísťovat jej venku na stinném místě bez průvanu.

Osvětlení

Dracena má ráda dobře osvětlená místa, ale musí být chráněna před nadměrným vlivem přímého slunečního záření. Pestré odrůdy by měly být pěstovány mimo okna pomocí umělého osvětlení. Odrůdy se zelenými listy takové podmínky nepotřebují.

Zalévání

Rostlina netoleruje přebytečnou vlhkost. Navlhčena by měla být pouze nejvyšší vrstva půdy. Zalévání se provádí s mírou - 1-2krát týdně. V tomto režimu bude půda v kořenech vždy mírně vlhká.

Důležité! Zalévání by mělo být prováděno na dně nádoby, aby kmen zůstal suchý. Zvlhčování pomocí odkapávací misky není povoleno.

Stříkání

Pro lepší růst a vyčištění od prachu můžete dracaenu nastříkat teplou vodou nebo jednou týdně použít teplou sprchu. Je lepší používat jemné atomizéry. Tento postup lze použít, pokud není dostatek vlhkosti a konce listů vyschnou.

Péče

Vlhkost vzduchu

Optimální vlhkost pro dracaena je 40%. Na nižší úrovni začnou listy vysychat. Chcete-li zvýšit vlhkost, můžete nastříkat listy a vzduch kolem rostliny. Bylo by moudré otřít listy vlhkým hadříkem dvakrát týdně. Vedle rostliny můžete umístit nádobu s vodou.

Priming

Mírně kyselá půda je vhodná pro pohodlný růst stromu. Můžete si koupit hotový substrát pro palmy a sukulenty. Pokud existuje touha, pak je možné to udělat vlastními rukama. Je nutné smíchat zahradní půdu, písek a humus ve stejném poměru.

Důležité! Nemíchejte jíl do půdy. Půda bude těžší a méně prodyšná.

Top dressing

Kořenový systém dracaena rychle roste a nutriční hodnota půdy klesá. Abyste tomu zabránili, musíte rostlinu krmit tekutými hnojivy 1-2krát měsíčně. Doplňky jsou vhodné pro palmy a dracaeny nebo listnaté stromy.

Před hnojením musí být rostlina zalita více než obvykle. A poté aplikujte hnojivo zředěné ve vodě.

Vlastnosti péče v zimě, během odpočinku

V chladném období nedochází k žádným zvláštním změnám v péči o ohraničené dracaeny. Zalévání se snižuje na jednou týdně. Rostlina musí být také pravidelně stříkána. Nenechávejte jej v blízkosti radiátorů.

Květ

Ve vnitřních podmínkách dracaena prakticky nekvete. V přírodě je jeho kvetení nenápadné a vybledlé. Na rostlině se tvoří malé bílé květy. Květy se shromažďují v květenstvích - latách. Mají příjemnou jemnou vůni.

Prořezávání

Aby si dracaena zachovala svůj reprezentativní dekorativní vzhled, je třeba ji omladit prořezáváním. Odříznutý kmen a korunu nelze vyhodit, ale slouží k reprodukci.

Podrobné pokyny pro prořezávání:

 • odřízněte stonku ostrým čistým nástrojem a ponechejte malý pahýl;
 • posypte řez drceným uhlím, abyste zabránili infekci a nemoci. Lze plnit parafínem;
 • položte na pařez plastový sáček a pevně jej zajistěte;
 • po asi 20 dnech se objeví pupeny a objeví se nové výhonky;
 • po objevení prvních výhonků udržujte skleník další 1-2 měsíce;
 • pak je vak odstraněn a rostlina pokračuje v růstu.

Prořezávání

Jak se Dracaena Marginata reprodukuje

Dracaena se množí několika způsoby.

Klíčící semena

Šíření semen je velmi vzácné. Semena rychle ztrácejí klíčivost a stávají se nepoužitelnými. Pokud se přesto zachytí semena kvetoucí dracaeny, potom tvorba pupenů začne až v 10. roce života, a to za všech podmínek.

Semena mohou být zaseta na konci zimy přímo do země nebo nejprve vyklíčena na ubrousku.Podle první možnosti se semena namočí do roztoku růstového stimulantu a vysejí se do půdy ve vzdálenosti 5 cm. Poté, co klíčky dosáhnou výšky 5 cm, se vysejí samostatně.

Ve druhé možnosti jsou semena položena na navlhčený ubrousek, který je pak zabalen. Zabalený ubrousek se umístí do nádoby s malým množstvím vody. Po vyklíčení se semena zasadí do samostatných nádob.

Zakořenění řízků

Postup šíření řízky je následující:

 • horní část je odříznuta spolu se stonkem (10-15 cm);
 • zbytek stonku je nakrájen na řízky;
 • místa horních částí jsou ošetřena parafínem;
 • schnout asi hodinu.

Pak můžete začít zakořenit. Existují dva způsoby: ve vodě a v půdě.

Ve vodě:

 • řízky se ponoří do nádoby s vodou;
 • předtím se tam přidá tableta s aktivním uhlím. Voda by měla mít pokojovou teplotu;
 • kořeny se začnou tvořit za pár týdnů. Poté, co je necháte dorůst další 4 centimetry, můžete řízky zasadit do půdy.

V zemi:

 • řízky jsou ošetřeny suchým kořenovým stimulantem;
 • jsou zasazeny do země;
 • shora jsou pokryty filmem, který vytváří improvizovaný skleník;
 • každý den musí být film zvednut větráním řízků po dobu 15-20 minut;
 • měly by být lehce nastříkány a přimíchávat hnojiva do vody ke krmení kořenů;
 • zakořeněná stonka bude růst ve výhoncích.

Reprodukce

Vrstvení vzduchu

Na kufru musí být proveden úhledný řez. Aby se zabránilo růstu kůry, do řezu se vloží plastový proužek. Potom je místo řezu zabaleno do malého vlhkého mechu sphagnum a nahoře svázáno filmem.

Rada. Pokud sphagnum není po ruce, můžete použít zvlhčený písek nebo půdu.

Po chvíli se na stonku začnou vytvářet kořeny. Když jsou již dostatečně staré, stonek se odřízne pod filmem. Dále je část stonku s kořeny zasazena do samostatného květináče. Pařez zbývající na dospělé rostlině také v průběhu času poskytne nové výhonky.

Jiné možnosti

Existuje také metoda - také pomocí řízků. Řezané řízky nejsou vysazeny, ale jsou umístěny vodorovně do nádoby se substrátem. Poté jsou mírně vtlačeny do země, aniž by zaplňovaly své konce. Zakořenění by se mělo očekávat za 1,5 měsíce a po 2 - klíčky se již objeví. Rostlina se prakticky vytvořila, zbývá se o ni řádně starat.

Převod

Před zahájením transplantace by měl být nový hrnec omyt nasyceným roztokem manganistanu draselného. Samotná nádoba by měla mít průměr o 2 cm větší a o pár centimetrů vyšší než ta stará. Není potřeba příliš velký hrnec, může v něm stagnovat vlhkost, což povede k přímému hnilobě rostliny.

Je lepší přesadit pomocí metody překládky. Pokud je pozorováno hnití kořenového systému, je poškozená část kořenů odříznuta a místa řezů jsou posypána drceným uhlím. Transplantace se provádí následovně:

 • pro začátek se do hrnce nalijí 4 cm drenážní vrstvy (keramzit nebo jemný štěrk);
 • pak je rostlina úhledně umístěna;
 • posypané nahoře vrstvou zeminy. Neměl by stoupat o více než 3 cm nad horní kořeny.

Důležitý bod! Během transplantace nehlubujte kořenový límec stromu.

Po úspěšném provedení této operace by měl být dracaena trochu napojen (stačí 100 ml vody). Země by neměla být navlhčena hlouběji než horní kořeny. Zalévání by se mělo provádět jednou týdně.

Možné rostoucí problémy a nemoci

Dracaena je pokojová rostlina, proto není náchylná k mnoha chorobám. Pokud však není řádně ošetřen, může se stát terčem hmyzu nebo onemocnět.

Problémy se stromy

Listy padají

Padající listí je přirozený proces. Pokud však odpadnou ve velkém množství - je to alarmující znamení. Existuje několik důvodů pro tento problém: narušení kořenového systému, nedostatek vody, její přebytek, nedostatek hnojiv. V každém případě rostlina postrádá výživu, a proto se snaží zbavit přebytku, tedy listů.

Objeví se světlé skvrny

Takové obtěžování je příznakem spálení sluncem. Rostlina by měla být odstraněna na tmavší místo.

Listy zežloutnou a uschnou

Pokud k tomu dojde, je naléhavě nutné revidovat zavlažovací plán. Dracaena nemá dostatek vody, takže listy (v závažnějších případech a stonek) vyschnou a zožltnou. Zvyšte množství vody pro zavlažování.

Stonek je měkký, objeví se mouchy a nepříjemný zápach

Tyto příznaky jsou známkou podmáčení a rozpadu kořenů. Aby se zabránilo dalšímu odumírání rostliny, je nutné ji vykopat a odříznout poškozené části kořene. Pokud je poškození příliš velké, je lepší odříznout řízky ze zdravé části stonku a získat novou kopii.

Škodlivý hmyz

Škůdci

Hlavní škůdci:

 • mšice. Hmyz aktivně jedí mladé listy a vrchol. Pomůže teplá mýdlová voda a poté sprcha. Takové akce se musí opakovat několik dní, dokud hmyz úplně nezmizí;
 • pochvy. Ovlivněné listy jsou pokryty tmavými plaky. Ve zvláště závažných případech zčervenají a zbarví do žluta a půda zčerná. Proti hmyzu jsou užitečné strojní oleje, neředěný ocet nebo třecí alkohol. Jejich otřením těmito látkami se škůdci během několika hodin oslabí a lze je opláchnout teplou sprchou. Poté by měla být půda vyměněna;
 • červotoč. Útok tohoto hmyzu se projevuje šedými vločkami na listí. Nejprve jsou ošetřeny mýdlovou vodou a omyty teplou sprchou. Během následujících 10–12 dnů by měla být rostlina ošetřena léky jako „Calypso“;
 • třásněnky. Při prvním poškození se vytvoří stříbřité skvrny, poté zčernají a zesílí. Prostředky „Spintor“, „Actellik“ pomohou;
 • roztoč. Malý škodlivý hmyz, který se po rostlině motá niti, podobně jako pavučiny, může hodně ublížit. Nejprve je třeba dracaenu ošetřit jakoukoli alkoholovou směsí a po 20–25 minutách ji opláchnout teplou sprchou. Pomohou také prostředky „Apollo“, „Neoron“, „Sunmight“. Pro prevenci můžete listy osvětlit ze všech stran křemennou lampou.

Další problémy

Někdy může dracaena onemocnět bakteriálními nebo virovými chorobami. Příznaky jsou následující - mokré skvrny na listech, žluté podélné pruhy, zakrnělý růst. Taková onemocnění jsou nevyléčitelná, nejlepší možností by bylo zničit rostlinu a dezinfikovat nástroje a nádobu.

Znamení a pověry

Jedno velmi zajímavé znamení je spojeno s dracaenou. Pokud takovou rostlinu zasadíte doma, pak určitě přinese štěstí a prosperitu. Kořeny tohoto znamení vyrůstají ze starověké aztécké legendy.

Jednou se jednoduchý válečník zamiloval do dcery velekněze. Umožní muži, aby se oženil s jeho dcerou, pokud dokáže dostat hůlku k rozpuštění listů. Mladý muž polil každý den hůl a na ní se objevily listy. Předpokládá se, že kousek kůry odříznutý za úplňku tohoto stromu přinese štěstí.

Dracaena Marginata je speciální rostlina. Za nepopsatelným vzhledem, připomínajícím palmu, stojí jedinečný strom, který může majitele udělat šťastným, a to nejen kvůli legendě.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy