Ardisia - domácí péče, reprodukce a druhy

Domovem dekorativní vždyzelené rostliny Ardisia z rodiny Mirsinovy ​​je jihovýchodní Asie. Všichni začínající pěstitelé by měli vědět, jaký druh péče je doma vyžadován, aby jí rostly zdravé a krásně kvetoucí.

Botanický popis ardisie

Na pozadí lesklých kožovitých eliptických listů se chlubí jemné květenství, které je nahrazeno jasně červenými plody.

Dodatečné informace. V přírodě se výška ardisie pohybuje od 2,5 do 8,5 m. Doma zřídka roste nad jeden metr.

Ardisia

Existuje více než 400 odrůd Ardisia, ale ne všechny jsou vhodné pro domácí pěstování:

  • Ardisia crenate je vysoký keř vysoký asi 2 m. Rostlina má krásné krajkové podlouhlé listy se zvlněnými okraji. Květenství se skládá z malých bílých nebo růžových květů.
  • Curly - vysoký keř pokrytý kožovitými smaragdovými podlouhlými prolamovanými listy. Krémově zbarvené květy vyzařují sofistikovanou vůni. Světlé korálkové bobule nespadají, dokud nový květ.
  • Nízký - krátký keř má tmavě zelenou korunu. Panikulární květenství se skládá z malých růžových květů. Hnědé červené bobule časem zčernají.
  • Solanacea je nápadná rostlina se světle červenými výhonky a světle zelenými listy. Květenství je růžové nebo bledě fialové. Světle červené plody při dozrávání ztmavnou a získají lesk.
  • Eliptická je zahradní rostlina s růžovými květy. Zpočátku jsou bobule červené barvy, ale postupem času získávají fialový odstín.

Eliptická ardisie

Ardisia: domácí péče

Aby se nenáročná ardisia zakořenila a potěšila své majitele svěží zelení a krásným kvetením, musíte se o ni řádně starat. Optimální podmínky růstu jsou při pokojové teplotě. V létě by teplota měla být od +18 do +26 stupňů a v zimě od +14 do +16 stupňů.

Světlo milující ardisia krenata potřebuje hodně slunečního světla, ale zároveň musí být chráněna před přímými paprsky. Také potřebuje pravidelné zalévání. Voda by měla být oddělena při pokojové teplotě. Při špatném zalévání vnitřní rostliny Ardisia crenate nekvetou dobře. V teplém počasí se zalévání provádí okamžitě, jakmile vrchní vrstva země vyschne. V chladném období by měla být vlhkost mírná.

Průměrná úroveň vlhkosti vzduchu potřebná pro tuto kulturu by měla být alespoň 50-60%. Pokud je vzduch v místnosti velmi suchý, musí být zvlhčen jednoduchým proudem vody.

Důležité. Zavlažování neprovádějí rostliny, ale okolní vzduch.

Květina Ardisia roste nejlépe v lehké půdě skládající se z písku, rašeliny a suchých listů. Můžete také přidat kokosové vlákno a uhlí. Mladé rostliny jsou pravidelně dvakrát za měsíc hnojeny minerálními sloučeninami, humusem a rašelinou. V zimě si dejte pauzu.

Prořezávání je při pěstování rostlin zásadní. Aby se vytvořil správný a krásný tvar koruny, oříznou se ošklivé, poškozené a suché výhonky. Postup se provádí brzy na jaře, před začátkem období květu.

Kvetoucí a plodící

Charakteristickým rysem Ardisia Crenata je krásné dlouhé kvetení.Na pozadí tmavě zelených listů se objevují květenství mnoha malých květů. Perlově růžové pupeny vydávají jemnou příjemnou vůni. První mléčné bobule se objevují v polovině prosince. Plody se zrají červeně.

Ardisia kvetou

Jak se ardisie množí

Propagace kultury se provádí semenem a vegetativní metodou.

Získání ardisie ze semen doma je docela jednoduché. Semenný materiál získaný ze zralých plodů je zaset do pískově rašelinové směsi do hloubky 1 cm, plodiny jsou pokryty fólií a umístěny na teplé, světlé místo. Když se na klíčích objeví plnohodnotné tři listy, jsou posazeny v květináčích.

Při množení odřezky z dospělé rostliny je část výhonku se 3 internodami odříznuta a zasazena do půdy pod sklem.

Důležité. Proces zakořenění by měl probíhat na teplém a světlém místě.

Mladá ardisie se transplantuje každý rok a dospělí každé tři roky. Květina je opatrně odstraněna z hrnce, přičemž je třeba dbát na to, aby nedošlo k poškození hliněné hrudky. Poté se umístí do nového hrnce, ve kterém je předem položena drenážní vrstva. Oddenky jsou posypány půdou a napojeny teplou vodou.

Možné problémy při pěstování ardisie

Porušení zemědělské technologie vyvolává u rostliny různé problémy:

  • Listy zežloutnou. Důvodem, proč listy zežloutnou a spadnou na ardisii, je suchá půda nebo suchý vzduch.
  • Kapky listí. Porušení zavlažovacího režimu může způsobit spadnutí listí.
  • Listy zblednou. Za špatného světla ztrácí kultura jasnou šťavnatou barvu.
  • Špičky listů zhnědnou. Průvan a suchý vzduch vypadají jako suché hnědé listy.

Škůdci

Stejně jako mnoho pokojových rostlin je i Ardisia náchylná k poškození mouchou, roztočem a pochvou. Provokujícím faktorem pro jejich vzhled je nesprávná péče.

Další problémy

Dalším častým problémem je nedostatek pučících. Může to být způsobeno nedostatkem vlhkosti nebo nedávnou obnovou květů.

Důležité. Navzdory zvýšenému obsahu vlhkosti v rostlině by se neměla nalít. Zamokření vyvolává hnilobu oddenků.

Pěstovací opatření

Plody Ardisia jsou jedovaté. Neměly by se jíst. V místnostech, kde žijí malé děti nebo zvířata, by měly být květináče umístěny mimo jejich dosah.

Ardisia je krásný keř, který se stane jednou z nejlepších domácích dekorací. S trochou úsilí obdrží květinářství vynikající rostlinu s vysokými dekorativními vlastnostmi.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy