Květina Ehmeya - péče a reprodukce doma

Živá a exotická květina se často vyskytuje mezi chovateli a milovníky neobvyklých rostlin. Ehmeya je krásná sama o sobě, ale její velkolepé kvetení stojí za to, aby se tato krása usadila doma. Tato „dáma“ navíc není nijak zvlášť náročná na odchod.

Jak to vypadá, do které rodiny patří

Ehmeya je epifytový květ rodiny Bromyel, blízký příbuzný ananasu. Vlasti této exotiky je Jižní Amerika. V tropických lesích se tato rostlina schovává na stromech, v záhybech nebo ve vyšších vrstvách suchého listí.

Krása je schopna vyzdobit jakýkoli interiér

Těsné, pásovité listy jsou u základny zkroucené, aby vytvořily hustou růžici. V přírodě taková růžice listů vytváří mísu pro sběr vody během dešťů. To je přesně výživa rostliny. Listy dorůstají až do délky 50 cm. Na okrajích jsou pokryty trny, mohou být jednobarevné nebo potiskované. Ehmeya má asi 300 druhů, s různou barvou listů, tvarem a odstíny květenství.

Zajímavý fakt!Jmenovec exotů se stal hrdinou populárního anime filmu - princ Ehmey "Země drahokamů".

Ehmeya: domácí péče

Rostlina se dokonale zakořenila v klimatu ruských bytů, je v péči naprosto nenáročná. Z bytu nebudete muset dělat skleník, ale přesto bude Ehmeya ráda, když bude blízko svého domova.

V přírodě je barva exotiky mnohem jasnější a bohatší.

Teplota

Teplomilná ehmeya žije v létě dobře na balkonech nebo otevřených verandách. V létě bude optimální teplota až 26 ° C. Během chladného období by mělo být asi 18 ° C. Pokles teploty na 15 ° C může květině ublížit. To platí zejména pro odrůdy s jasnou barvou listů, jako je pruhovaná ehmeya.

Doba odpočinku rostliny není jasně vyjádřena. Ehmeya je ve stavu spánku po celé zimní období. A to vše proto, že v její domovině nedochází k sezónním poklesům teploty.

Zajímavé vědět! Přirozené denní poklesy teploty vyvolávají kvetení.

Osvětlení

Pro ehmei by mělo být hodně světla. V horkém odpoledni musíte chránit listy před přímým slunečním světlem. V létě umístěte na parapety východním nebo západním směrem. S nástupem chladného počasí se přesuňte na jih.

Jasná barva rozmanitých odrůd echmea udržuje dostatečné množství světla

Zalévání

Správné zalévání rostliny je klíčem k jejímu zdravému růstu a kvetení. Čím vyšší je teplota, tím více exotické vody potřebujete.

Pravidla zavlažování:

 • S nástupem stabilního tepla by zalévání mělo napodobovat tropické srážky. Musíte použít usazenou teplou vodu a nalít ji přímo do vývodu květu a trochu do země. Jediným rozdílem od podmínek divokého růstu je, že přebytečná voda musí být po chvíli vypuštěna z výstupu. Zalévání vyžaduje časté, ale bez stagnace vody v půdě.
 • S nástupem chladného počasí se zalévání snižuje a zalévá se pouze půda. Zalévání do zásuvky může vyvolat úpadek a rozvoj nemocí.
 • V zimě je lepší zcela vyloučit zalévání a nahradit ho postřikem.

Stříkání

Ehmeya je epifyt, což znamená, že jeho kořenový systém slouží spíše jako připoutání. A exotika se živí svými dlouhými a širokými listy. Postřik je hlavní zálivkou pro ehmeya.V podzimních a zimních měsících je postřik omezen, ale není zcela vyloučen.

Vlhkost vzduchu

Denní postřik vytváří kolem květu vlhkost. V letním horku je hrnec umístěn na paletě s mokrou keramzitem nebo oblázky. Pro blaho exotů je také nutné pravidelně ventilovat místnost, ve které žije.

Důležité! Světlá krása se bojí průvanu, což je třeba vzít v úvahu při vysílání.

Priming

Krásný ehmei má požadavky na půdu - Země by měla být lehká, vzdušná a neměla zadržovat vodu. Sodík a listnatá půda ve stejných částech jsou základem půdy pro ehmea. Po 1/2 části písku a humusu tuto směs nasyťte a zřeďte. Pro větší vzdušnost přidejte kůru, kousky dřevěného uhlí, mech rašeliníku.

Top dressing

Hnojení je také důležitým faktorem růstu a kvetení. Po celé letní období by každé třetí zalévání mělo být doplněno vrchním obvazem. Vhodné jsou speciální návnady na bromylová nebo potašová hnojiva. Počínaje podzimem je lepší nerušit květinu zbytečným krmením. To může způsobit nedostatek kvetení a selhání růstu.

Je květina jedovatá nebo ne

Toxicita rostliny byla přičítána po nepřátelském setkání s jejím džusem. To je třeba vzít v úvahu při péči o Ehmeya Striped doma. Šťáva této konkrétní odrůdy může na pokožce zanechat podráždění a popáleniny. Základní péče, transplantace a reprodukce by měla být prováděna s ochranou kůže.

Kdy a jak kvete

Krásnou ehmeyu chovatelé milují kvůli exotickému květu. Na mohutném stopce, která se jako šíp zvedá nad stopku, se tvoří květenství ve tvaru hrotu nebo paniky. Nejčastěji je efekt vytvářen spíše listenkou než samotnými květinami. Listeny jsou namalovány v jasně červené nebo růžové barvě, mohou mít ozubení a jsou mnohem větší než samotné květiny.

Kvetení různých druhů

Zajímavý fakt! Kvetení nastává v pátém roce života vnitřní květiny. Zakořeněné rozety dcery kvetou za 2-3 roky.

V přirozeném prostředí je doba květu v echmea až 6 měsíců v řadě. Doma malé květy rychle vadnou. Listena vydrží déle, na níž dozrávají plody a semena květu.

Dalším rysem neobvyklé krásy je, že růžice kvete pouze jednou. A po odkvětu zemře.

Prořezávání

Rostlina tento postup nepotřebuje. Listy jsou výživovým orgánem rostliny, pokud jsou zdravé listy odstraněny, květina může zemřít.

Jak se to množí

Kvůli zvláštnostem echmea, aby chovatelé zemřeli po uschnutí květin, musí chovatelé tuto krásu pravidelně reprodukovat. Tento proces je jednoduchý, děti se snadno a rychle zakoření.

Propagace řízky

Odříznutí stonky pro chov echmea nebude fungovat. Má malou stopku, která po takovém prořezávání nedokáže růst. A mateřská rostlina okamžitě zemře.

Reprodukce vrstvením

Sezení ehmeya s vrstvením také nebude fungovat. Stonka rostliny se při této metodě rozmnožování neohne a nezakládá vzdušné kořeny. Nejjednodušší způsob, jak získat novou Ehmeyu, je její potomek.

Reprodukce výhonky

Ehmeya se snadno množí výhonky. Po rozkvětu mateřská zásuvka porodí děti a zemře. K vadnutí vývodu matky dochází pomalu, během této doby se dítěti podaří růst a zesílit. Optimální velikost pro oddělení dceřiné růžice od společného kořenového systému je 2/3 výšky dospělé rostliny.

Pořadí chovu:

 1. Z květináče musí být odstraněna celá květina a odstraněna půda.
 2. Řez by měl minimalizovat trauma kořenového systému dítěte.
 3. Místo řezu musí být ošetřeno aktivním uhlím nebo drcenou křídou.
 4. Je zapotřebí kořenový substrát, jako u dospělých rostlin.
 5. Výsadba květináče do průměru 10 cm.
 6. Potomka by měla být pokryta sklenicí nebo vakem a denně větrána.
 7. Je důležité zajistit, aby byla půda neustále vlhká, aby byla květina chráněna před přímým slunečním světlem.

Po 20-25 dnech je nutné dítě zkontrolovat na přítomnost růstu kořenů. Pokud mladé kořeny vyrostly, umístí se hrnec na nové místo růstu a plně se o něj postará.

Děti připravené k přesazení do samostatných nádob

Převod

K obnovení půdy a zvýšení objemu květináče je každoročně zapotřebí transplantace. Hrnec by neměl být příliš hluboký. Masivní pouzdro potřebuje větší stabilitu, takže zde záleží na šířce.

Během transplantace je důležité nepoškodit již tak malý kořenový systém. Po přesazení po dobu 2-3 dnů musí být květina odstraněna ve stínu a ne napojena. Takové manipulace mu pomohou zvyknout si na novou půdu a rychleji se zakořenit.

Možné narůstající problémy

Ztráta dekorativity, nedostatek kvetení, nemoci a škůdci se objevují při nesprávné péči o květiny. Předcházení těmto problémům je věnována náležitá péče a pozornost.

Kvetení nastane pouze za pohodlných podmínek.

Proč květina nekvete

Hlavní důvody chyb v péči o květiny:

 • nedostatek osvětlení a vlhkosti s nástupem aktivního růstu květů;
 • teplota pod 18 ° C a nad 35 ° C;
 • Přímé sluneční světlo;
 • nadměrné zvlhčení půdy, stojatá voda může způsobit pomalý proces rozpadu kořenů.

Chcete-li přinutit krásu, aby vyhodila stopku, musíte:

 • Vložte jablka nebo banány nakrájené na klíny na vlhkou půdu do hrnce.
 • Vytvořte skleníkové podmínky pro rostlinu - zakryjte taškou nebo skleněnou nádobou.
 • Teplota v takovém skleníku by měla být alespoň 25 ° C.
 • Pravidelně větrejte a sledujte vlhkost půdy.
 • Jako ovocné kořisti je nahraďte čerstvými.

V průměru se stopka objeví po 10 dnech takové resuscitace.

Proč ehmeas zožloutne, vysuší a spadne z listů

Hlavním důvodem zažloutnutí listů je plísňové onemocnění. Kořenová hniloba vyvolává žloutnutí, ztmavnutí a smrt listů. V této době kořeny květiny ztmavnou a hnijí. Včasná diagnóza onemocnění pomáhá zachránit květinu.

Je nutné odstranit keř ze země, zkontrolovat kořeny a odstranit všechny poškozené oblasti. Poté přesaďte do nové půdy a umístěte na teplé a dobře osvětlené místo. Pokud bylo poškození velké, můžete odříznout horní část mladých výhonků, což ušetří jeho sílu.

Důležité! Zalévání je nutné až po znatelném začátku růstu květů. Příčinou houbové choroby je nadměrná vlhkost v půdě.

Další problémy

Nesprávná péče vyvolává ztrátu ozdobných listů a výskyt chorob na nich:

 • Když povrch listů začne vysychat, je to známka nedostatku vlhkosti ve vzduchu.
 • Pokud se listy zvrásní, pak rostlina nebyla dostatečně zalévána. A pokud se po zalévání turgor listů nevrátí do normálu, kořeny rostliny jsou poškozeny. Přetečení vody do země vede k velmi rychlému rozpadu.
 • Pokud listy mění barvu, stávají se žlutými nebo jejich pestrobarevná barva mění barvu, rostlina nemá dostatek osvětlení.
 • Pokud hniloba prošla podél stonku a listů, je příliš pozdě na záchranu kořenového systému. Příčinou těchto problémů je přebytečná voda a nízké teploty.

Škůdci

Pochvy, pochmurné a kořenové chyby a klíšťata mohou žít na ehmey. Je nutné odstranit škůdce mýdlovou vodou a zeleninu zpracovat speciálními prostředky.

Pohledy

V bytech ruských květinářů je osídleno několik dekorativních druhů této exotiky. Nejběžnější jsou:

 • Ehmeya pruhovaná nebo fasciata je krásný keř vysoký až 60 cm. Pásovité listy jsou pokryty stříbrnými příčnými rozmazanými pruhy. Při správné péči o zkušené chovatele může příklad echmea (aechmea fasciata) kvést celé léto. Květenství je kulaté, velké. Listeny jsou růžové a květy časem mění barvu z modré na modro-červenou.
 • Šumivá Ehmeya nebo Blue Rýn je malý keř s pevnými světle zelenými listy. Květenství tohoto druhu je panikulární, pokryté velkým počtem malých modrých květů na korálově červených listech.
 • Ehmeya bicolor je považován za nejstabilnější a nenáročný na péči. Má neobvyklou barvu listů.Horní část listu je zelená a spodní je červenofialová. Panikulujte květenství červeno-růžové barvy.
 • Ehmeya Weilbach - má neobvyklý přechod v barvě listů. U základny jsou červeno-zelené a zbytek délky je zelený. Keře dorůstají až do délky 50 cm, hrozny jsou velmi světlé. Listeny jsou šťavnatě červené a květy modré s fialovým odstínem.
 • Ehmeya sledoval nebo vousatý - malá růžice šťavnaté zelené barvy. Paniculate květenství s červeno-oranžové listeny a zlaté květy.

Šumivá echmea Modrý déšť kvete jasně a kontrastně

Ehmeya je neobvyklá a přátelská exotika. Svým masivním vzhledem a působivým rozkvětem si získala srdce mnoha pěstitelů květin. Ehmeya je při odchodu nenáročná, dobře se přizpůsobuje podmínkám místnosti. Kromě toho tato květina přináší do domova harmonii a štěstí.

Video

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy