Semena bonsají - pěstování doma

Bonsai v překladu zní jako strom vyrostlý na podnose. Většina odborníků zabývajících se pěstováním trpasličích kopií stromů to oceňuje jako umění.

Semena bonsají

Počátky bonsají pocházejí z Číny na konci 8. století. V té době představoval hlavní vyznamenání na čínském císařském dvoře. Postupem času se objevilo mnoho různých stylů podobných stromů, které se od sebe lišily strukturou kmene a koruny. Jsou klasifikovány jako typy ulic, i když jejich výška může být dva centimetry pro nejmenší druh a až jeden a půl metru pro nejvyšší.

Semena bonsají

Oblíbené druhy stromů pro pěstování

Můžete si vybrat libovolný strom a mít ve svém domě bonsaje. Hlavní věcí je vědět, jak pěstovat bonsaje ze semen doma a určit, který kult zvolit, aby se vytvořila harmonická miniaturní kopie.

Následující odrůdy jsou oblíbenější pro domácí pěstování:

 • miniaturní druhy vysoké od 8 do 20 cm. Mezi nimi jsou preferovány: jalovec, irgi, smrk, rododendron;
 • odrůdy stromů dosahující výšky 20-30 cm. Zde lze zmínit dřišťál, javor polní a skalní, ptačí zob, horskou borovici;
 • druhy stromů pěstovaných do výšky 30-70 cm. Patří mezi ně borovice lesní, americký javor, bříza, líska, jilm;
 • odrůdy se zvýšenou výškou od 60 do 100 cm, z nichž se rozlišují lipa, modřín, jasan. Mnoho lidí se rozhoduje ve prospěch javorového nebo rovinatého javoru, dubu, buku, černé borovice;
 • nejvyšší odrůdy stromů, dorůstající do výšky 100–130 cm, jsou vistárie, kaštany, platany, bezinky, akácie.

Pravidla pro zpracování a klíčení

Sakura, známá také jako japonská třešeň, je ideálním materiálem pro pěstování bonsají. Jeho semena jsou speciálně připravena před výsadbou. Již narostlé miniaturní sakury ohromují svým vzhledem a tvarem. K dosažení tohoto výsledku jsou semena bonsaje předem stratifikována.

Stratifikace

Tento proces lze charakterizovat jako napodobování zimních podmínek za účelem lepšího klíčení semen. Taková stratifikace rostlin se provádí pomocí několika metod:

 • provedení studené stratifikace. Používá se, když semena potřebují dozrát. Postup je použitelný pro semena borovice, thujy. Může to být také modrý smrk. Nejprve se semena namočí. Je povinné pouze v teplé vodě. Poté se semena přenesou do chladničky. Ukázalo se, že jde o proces umělé imitace teplotního rozdílu, podobný tomu, co se děje v přírodě;
 • provedení teplé stratifikace. Potřebné k „probuzení“ semen. Tentokrát jsou také umístěny v prostředí teplé vody, ale již nejsou chlazeny. Někdy semena dorazí do vody hodiny, jindy to trvá dny. Někteří odborníci doporučují umístit semena do prostředí s vysokou vlhkostí místo do vody. Pokud se tímto způsobem provádí stratifikace za tepla, semena se zabalí do vlhkého hadříku. Nebo jsou umístěny ve vlhkém kokosovém substrátu;
 • kombinovaná stratifikace. Vybírá se pro semena javoru nebo cedru. Může to být také sakura. Podobná metoda je použitelná pro ty druhy, které mají dlouhou dobu růstu. Jeho podstatou je střídání studené a teplé stratifikace. Nejprve se semena umístí do chladné zóny (místnosti).Po ochlazení, před výsadbou, jsou namočeny v teplé vodě. Jedná se o proces kombinované stratifikace, který je rozšířen mezi pěstiteli bonsají.

Půda a kontejner pro pěstování bonsají

Chcete-li vytvořit nejvhodnější půdu pro semena, použijte hrubý písek. Dříve, před položením písku, je v páře. Říká se tomu dezinfekce, jejíž funkcí je zabránit umírání rostliny. Půda se umístí do široké nádoby hluboké 5 cm, dole je uspořádána drenáž, jsou vytvořeny drenážní otvory.

Poznámka! Před zasazením semen bonsaje je písek důkladně navlhčen. Semena jsou umístěna do drážek (drážek) vytvořených ve vlhké půdě.

Bonsai roste dobře doma. Kdyby jen správně připravit půdu a vybrat správnou nádobu. Můžete použít nádobu a zvolit si její tvar a hloubku podle vlastního vkusu. Někteří z domácích zahradníků dávají přednost obdélníkovému tvaru, jiní preferují kruh nebo ovál. To, co má někdo rád, je soukromá záležitost pro každého. Totéž platí pro hloubku kontejneru. Zde je třeba dodržovat všímavost.

Pokud se očekává, že bonsai bude mít sklonený stonek, je kontejner vybrán s dobrou stabilitou. Budete potřebovat hluboké kontejnery nebo alternativně kontejnery vyrobené z těžkého materiálu.

Barvy kontejneru jsou vybrány klidné, diskrétní. Důvodem je zdůraznění půvabného vzhledu rostliny a vytvoření shody pro bonsai styl. Můžete si vybrat z následujících možností:

 • pro miniaturní bonsaje s hustou korunou je lepší použít plochý, široký kontejner;
 • pro bonsaje v kaskádovém stylu použijte úzký, vysoký hrnec;
 • pro vzorek rostliny s vysokými korunami budou potřeba hluboké, ne široké nádoby.

Kontejner na klíčení semen

Důležité! Před zasazením semen byste měli misku opařit vroucí vodou. To přispěje ke zničení možných zdrojů plísní a bakterií.

Vlastnosti setí semen a péče o rostliny

Mnoho odborníků radí, jak pěstovat bonsaje ze semen. Doporučují přistání v různých obdobích. Vybírají jaro, léto, začátek podzimu. Zahradníci používají rašelinové květináče, které naplní speciální směsí pro klíčení semen. Jako půda se bere směs písku a rašeliny. V květináčích je tato kompozice položena v poměru jedna k jedné.

Pokud není možné použít rašelinu, vezměte půdu doporučenou pro pěstování kaktusů, přidejte hrubý písek. Taková látka je považována za rovnocennou alternativu.

Správný výsev semen je spojen s nutností vzít v úvahu některé body, postupujte podle pořadí kroků:

 1. Vyčištěná trávníková půda se přidá k horní části země. Tloušťka vrstvy by měla být 1 cm. Po položení vrstvy je vrstva stlačena dřevěným kruhem. Po přípravě povrchu začněte sázet semena. Jsou umístěny na horní vrstvě trávníku a pokryty vrstvou písku;
 2. Hrnec není směsí zcela naplněn a ponechává asi 3 cm po okraj;
 3. Tloušťka pískové vrstvy by měla být taková, aby zcela pokryla semena; Dále se na vrch nalije ochranná vrstva písku o tloušťce rovnající se průměru osiva.
 4. Podbíjení se provádí dřevěným kruhem. Poté zalijte písek vodou;
 5. Po zalévání je hrnec zakrytý. Použijte plastový obal;
 6. Nakonec se setina ponechá na tmavém a chladném místě, kde teplota vzduchu nepřesahuje 15 ° C. Film se pravidelně odstraňuje, aby se ventiloval, zkontrolujte stav půdy. Země by neměla vyschnout. Je nutné, aby byl vlhký, ale nebyl přesycený vlhkostí;
 7. Poté, co se objeví první výhonky, se film propíchne, aby se zajistila ventilace, aby se sazenice mohly dostat vzduchem. Po chvíli se film z hrnců odstraní a nádoby se přemístí do místnosti, kde je dobré osvětlení;
 8. Umístěte květináče tak, aby rostliny nebyly vystaveny přímému slunečnímu záření. Po 2-3 měsících je taproot oříznut o dvě třetiny. Tak se tvoří sazenice;
 9. Dalším krokem je přidání hnojiva do půdy sazenicemi. Když výhonek dosáhne 10 cm, sazenice se přesadí do samostatné vybrané formy.

Podobné kultivační schéma je vhodné pro bonsaje Sakura nebo japonské borovice, černé a běžné.

Péče

Kromě toho můžete zvážit agrotechnické vlastnosti pěstování některých dalších druhů stromů, jako jsou bonsaje. Například japonský a červený javor, citron, cedr. Zahradníky často zajímá, kolik bonsají roste, ale co je důležitější, jak dlouho trvá jejich příprava. Doba vylučování javoru začíná na podzim. Pro pěstování bonsají je nutné semena rozvrstvit do 4 měsíců. Vylodění se provádí v dubnu nebo květnu. Předpokládá se, že toto je nejoptimálnější čas.

Aby se snížilo načasování výskytu klíčků, musí být semena namočena po dobu 1-2 dnů. Jako namáčecí směs se používá peroxid vodíku. To nejen pomůže urychlit proces klíčení, ale také zabrání tomu, aby rostlina onemocněla.

Javorová semena se nejlépe pěstují na polotmavém místě, protože vystavení ultrafialovému záření pro ně vytváří nebezpečí. Hnojiva se přidávají do půdy jednou za měsíc pro optimální kyselost. Zimní krmení se neprovádí.

Pěstování citronových bonsají nevyžaduje stratifikaci. Semena jsou odebrána ze zralého ovoce. Používá se několik kusů. Kapacita a půda se vybírají podle dobře známých pravidel. Výsev se provádí s přihlédnutím k některým bodům, které ovlivňují úspěšný výsledek:

 1. Je nutné provést drenáž, 1-2 cm vysokou podél dna nádoby.
 2. Připravená půda je položena na vrchol.
 3. Semena jsou umístěna v hloubce 1,5 cm.
 4. Hrnce je pak zabalena do plastového obalu.

Poznámka! Poté se nádoba se semeny umístí do místnosti, kde se teplota udržuje na 18 ° C. Další péče je podobná péči prováděné u sakury.

Cedrová semínka mohou používat ti, kteří teprve začínají chápat vědu o pěstování miniaturních kopií stromů. Stratifikace se provádí ve dvou fázích. Pro přípravné období před výsadbou je pro semena přiděleno 6 dní. Během této doby se semena uchovávají v nádobě s teplou vodou ohřátou na teplotu 25-30 ° C. Alternativně po 2 dnech vyměňte vodu.

Javor miniatura

Stratifikace se provádí do 60 dnů. Semena jsou položena v zemi. Čeká na první výhonky, je pravidelně navlhčeno, uvolněno. Když jsou zobrazeny výhonky, rostlina se přesune do malé nádoby a uloží se do chladničky, přičemž se v ní nastaví teplota na 20 ° C. Poté jsou klíčky zasazeny do květináče a umístěny na osvětlené místo. Měli byste zvolit místo, kde přímé sluneční světlo nebude padat na cedr.

Zalévání, krmení, zimování

Při zalévání mohou nastat problémy při péči o bonsaje. Hrnce mají malý kompaktní tvar, takže při zavlažování je od zahradníka vyžadována opatrnost a opatrnost. Kořenová deformace nesmí být povolena. Proto je použití dvou metod zvlhčování půdy ve formě zavlažování a ponoření.

Zavlažování se provádí z konvice s tenkou hubicí. Ponoření - když je nádoba se stromem na několik minut umístěna v misce naplněné vodou.

Důležité! Odborníci doporučují používat k zavlažování dešťovou vodu. Pokud se používá voda z vodovodu, měla by se bránit dva dny.

Časové intervaly mezi obvazy jsou asi 3 týdny. Užitečné sloučeniny bohaté na draslík, dusík a fosfor se berou jako hnojiva. Jarní, letní a podzimní období zajišťují jiný poměr prvků. Na jaře a na podzim je draslík dvojnásobným množstvím dusíku a fosforu. V létě je distribuce ve stejných poměrech, ale množství draslíku mírně klesá.

Příprava rostliny na zimování je vyčištěna, škůdci jsou odstraněni.To platí zejména pro ty druhy, pro které je stanoviště zahradou. Bonsai je přemístěn na vyvýšené místo. Místo by mělo být dobře osvětlené, skryté před vyfukováním.

Vytvořte zázrak svými vlastními rukama

Pěstování bonsají je jak umění, tak pečlivé dílo. Stejně jako živá bytost vyžaduje lásku a péči. Pokud se budete držet těchto jednoduchých vztahů, bude bonsai nakonec vypadat úžasně. Obdaruje svého pána svým nádherným pohledem, přiměje ho obdivovat bizarní tvar a vynikající způsob.

Video

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy