Bonsai dub - vlastní kultivace a péče

Starověké japonské umění bonsají je již dlouho rozšířené daleko za hranice Japonska. Nyní i začínající pěstitelé květin, s dostatečnou trpělivostí a pílí, mohou pěstovat miniaturní strom doma nebo na venkově. Bonsai dub, pěstovaný v miniaturní velikosti, vypadá obzvláště krásně a majestátně.

Klasifikace

Existuje mnoho druhů bonsají.

V závislosti na jejich velikosti jsou stromy rozděleny do následujících typů:

  • mame jsou nejmenší rostliny. Jejich výška by neměla přesáhnout 20 cm;
  • sekhin - o něco větší, maximální výška je 25 cm;
  • kifu - stromy střední výšky, jejichž velikost se pohybuje od 25 do 40 cm;
  • Tyukhin je velký bonsai dorůstající až 120 cm.

Velikost dubu

Pro vaši informaci! Existují také větší rostliny, které ve smyslu amatérského pěstitele nevypadají ani jako bonsaje, ale velikostně se blíží klasickým stromům.

Miniaturní stromy jsou také klasifikovány podle typu kmene a tvaru koruny:

  • vztyčený - strom se silným kmenem a vyvinutým nadzemním kořenovým systémem. Koruna takové rostliny je obvykle vytvořena v kuželovitém tvaru;
  • vztyčený křivočarý má bizarně zakřivený kmen;
  • nakloněný, jehož jméno mluví samo za sebe. Kmen tohoto stromu je nakloněn na jednu stranu vzhledem k ose.
  • strom na skalách, pěstovaný s korunou visící z kamenů v podobě kaskády;
  • ve tvaru koště - rostlina s rovným kmenem, z nichž každá větev koruny směřuje přímo nahoru.

Jak správně pěstovat dubové bonsaje? Nejprve se musíte rozhodnout pro výsadbový materiál. Existují dvě možnosti výsadby - ze žaludu nebo z odřezků větve.

Nakloněná koruna vypadala, že je ohnutá od poryvu větru

Pěstování ze semen

Existuje snadný způsob, jak pěstovat bonsaje z dubového žaludu. Nejprve byste si měli vybrat velké, rovnoměrně tvrdé ovoce, hladké na dotek, bez třísek nebo prasklin, jasně hnědé barvy. Vybrané plody se na den umístí do nádoby se studenou vodou.

Poznámka! Během této doby jsou poškozené žaludy nasyceny vodou a utopeny, zatímco materiál vhodný pro výsadbu zůstává na povrchu.

Dále by vysoce kvalitní žaludy měly být zabaleny do mokrého mechu nebo pilin, zabaleny do potravinářské fólie a chlazeny po dobu nejméně dvou měsíců. Jak rychle pěstovat dubové bonsaje doma? Je důležité udržovat v sáčku stálou vlhkost, protože pokud je vlhkost nadměrná, plody budou hnít a pokud je mech suchý, žalud nebude schopen klíčit.

Dub lze pěstovat z několika řízků, pak bude vypadat jako háj

Po 2–3 měsících by měly být vyklíčené žaludy vyjmuty z chladničky, zbaveny filmu a živin, aniž by došlo k poškození jemných naklíčených klíčků, a zasazeny do připravené půdy.

Pěstování z řízků

Proces pěstování z řízků se liší od výše popsané metody. Je nutné odříznout stonku z mateřského stromu, který je živou větví bez větví a listů, a zakořenit ji v připravené půdě. Aby se stonek rychle zakořenil, můžete použít speciální růstovou směs, kterou lze zakoupit v květinářství.

Pro vaši informaci! Je velmi snadné pochopit, že stonek má kořeny - na větvi se objeví zelené pupeny.

Jakou půdu zvolit

Existuje také mnoho otázek, do čeho osivo zasadit.Zde jsou názory amatérů a profesionálů na pěstování bonsají z dubu opačné. Někteří věří, že by měl být zasazen do půdy, nejlépe do té, kde rostl mateřský strom. Nějakou půdu lze obsadit ve stejném lese, kde byl sbírán žalud nebo byl řezán. Odpůrci této metody kultivace však správně poukazují na to, že v přírodní půdě mohou být škůdci, kteří mohou poškodit jemné výhonky a slabý kořenový systém.

Proto je specializovaná živná půda dobrou volbou pro pěstování bonsají. Dubový bonsai je docela nenáročný na složení půdy, takže pro rostlinu bude vhodná jakákoli univerzální směs živin.

Kořenové prořezávání

Poté, co je dub dobře zakořeněn, dává první výhonky, jeho kořenový systém se začne rozvíjet. Během tohoto období je důležité zahájit pravidelné prořezávání kořenů. Dubový kořenový systém je jedním vyvinutým hlavním kořenem, který je jakoby pokračováním kmene a mnoha bočními tenčími a slabšími větvemi. Aby byl rozvětvený a silný, měli byste pravidelně odstraňovat extra malé boční kořeny, aby se postupně vytvořilo několik stejně silných a stejných velikostí, které strom pevně udrží v malé nádobě. To také umožní vznik krásných povrchových kořenů.

Hnojivo

Aby rostlina rostla silná a nebyla náchylná k chorobám, musí být neustále oplodněna. To je zvláště důležité ve vztahu k bonsai, protože se pěstuje v ploché nádobě s malým množstvím půdy a vyžaduje hodně živin. To platí zejména pro dub, který je listnatou rostlinou, což znamená, že během období aktivního růstu zeleně spotřebovává velké množství živin.

Bonsaje by měly být hnojeny celoročně organickými hnojivy, v závislosti na ročním období se mění pouze frekvence vrchního obvazu. Na jaře a v létě by měla být rostlina oplodněna dvakrát týdně zaléváním a na podzim a v zimě - jednou za měsíc.

Dub je velmi krásný na podzim, kdy listy zežloutnou

Formace

Hlavní obtíž v bonsai umění je formování kmene a koruny stromu. U dubu nevybírejte složité styly. Optimálním typem kmene pro něj bude rovný nebo nakloněný jednohlavník, výška vzrostlého stromu je od 40 do 80 cm, aby se dosáhlo harmonického vzhledu stromu, jeho větve by měly být pravidelně prořezávány, aby se zabránilo chaotickému růstu. Je velmi výhodné to udělat pomocí speciálního bonsai nůžek.

Důležité! Nůžky pro domácnost nebo kancelář nebudou fungovat kvůli vysoké hustotě dubového dřeva.

Pokud k procesu přistupujete s duší a věnujete mu dostatečnou pozornost, za pár let vzhled miniaturního stromu potěší oko svou harmonií a originalitou.

Kromě větví by měl být každý list pravidelně ořezáván, aby jeho velikost neodporovala velikosti kmene. To se musí dělat neustále, pak se listy časem přizpůsobí a samy porostou v požadovaných velikostech.

Péče

Kromě prořezávání a krmení je pravidelné zalévání také součástí péče o dubové bonsaje. Je bezpodmínečně nutné dodržovat zlatou střední cestu: nezaplavujte strom, aby kořenový systém nehnil, ale také nevysychal, protože listnaté stromy snášejí sucho extrémně negativně. Aby dubové kořeny nevyschly, můžete je překrýt mechem, který dokonale udrží vlhkost a zabrání jejímu odpařování.

Dub má silný kmen a vyvinutý nadzemní kořenový systém

Poznámka! Dubové bonsaje vyžadují dostatečné množství světla, takže pokud v místě, kde se nachází, není dostatek denního světla, bude dobré jej dodatečně zvýraznit speciální fytolampou.

Je bezpodmínečně nutné zajistit dostatečnou hladinu čerstvého vzduchu v místnosti, kde se pěstují bonsaje. Dub nemůže růst bez větrání a pravidelného větrání.

Škůdci a nemoci

Nemoci dubových bonsají jsou spojovány hlavně s škůdci, kteří se mohou usazovat na jeho listech a v půdě. Pravidelná kontrola a péče vám umožní včas zaznamenat změny na listech, kořenech a půdě a včasné zpracování může zachránit rostlinu před smrtí. Mšice, housenky a brouci jsou paraziti, kteří mohou obývat miniaturní dub. Popel, důkladné očištění listů a kmene jim pomůže. Pokud se v půdě objeví červi, měla by být rostlina okamžitě transplantována, protože nejen uvolňují půdu, ale živí se mladými kořeny stromu.

Pěstování bonsají je dlouhý a pracný proces. Ale pokud je vše provedeno správně, pak dekorativní strom bude žít mnoho let a stane se skutečným vrcholem domácího interiéru. Když jste se naučili, jak pěstovat bonsaje doma z dubu, můžete uspořádat koutek japonské zahrady i v zemi.

host
0 komentáře

Orchideje

Kaktus

palmy